تاریخ
دوشنبه 24 شهريور 1399

ثروت برای خداست، نزد ما به امانت است

موضوع : گفت و گو
مسافر محمد برنده مزایده کتاب 14مقاله: چه اتفاقی از این مهم‌تر و خوشایندتر که پول من می‌تواند جان خیلی‌ها را نجات دهد، چه اتفاقی از این دل‌چسب‌تر که خوشحالی را درچهره یک مادر دل‌سوخته و یک همسر از تاب‌وتوان افتاده ببینی.
ثروت برای خداست، نزد ما به امانت است

مسافر محمد برنده مزایده کتاب 14 مقاله با تخریب یازده سال تریاک و شیره وارد کنگره شد و پانزده ماه با روش دی اس تی و داروی اپیوم به راهنمایی آقای کوروش آذر پور سفر کرد و اکنون هشت سال و نیم است که از بند اعتیاد، آزاد و رها است.  کتاب «چهارده‌ مقاله» نوشته حسین دژاکام که مجموعه‌ مقالاتی در مورد اعتیاد است، شهریور 1397، در باغ‌موزه دفاع مقدس به مزایده و رونمایی گذاشته شد و به قیمت ۱۵۱ میلیون تومان به فروش رفت. این کتاب متن سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و مقالات حسین دژاکام را از سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۴ در برمی‌گیرد. ویراستاری کتاب توسط محسن زهرایی انجام شده و پیشگفتاری از امین دژاکام هم دارد. چهارده‌ مقاله در محوریت حضور اعضای جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰، دانشگاهیان، جمعی از پزشکان و روان‌‌پزشکان فعال در حوزه اعتیاد و برخی از مسئولان مرتبط در حوزه آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد در پارک طالقانی به فروش رفت که عواید حاصل از آن توسط نویسنده برای انجام کارهای تحقیقاتی به جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ اهدا شد. با مسافر محمد برنده مزایده کتاب چهارده مقاله گفت‌وگویی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

 

در مورد تاریخچه کتاب 14 مقاله و موضوع آن و اینکه مورد استفاده چه سطحی از جامعه قرار دارد، برایمان بگوئید.

این کتاب در شهریور سال 1397 رونمایی شد و شامل مجموعه مقالاتی است که مهندس حسین دژاکام، از ابتدای تأسیس جمعیت احیای انسانی کنگره 60 شروع به جمع‌آوری و نوشتن آن نموده‌اند؛ حتی قبلاً مقالاتی را نوشته بودند و تحت عنوان چهارمقاله برای اعضای کنگره 60 تهیه کرده بودند. این مقالات در دانشگاه‌های کشور مطرح و پذیرفته شده بود و به نوعی سنگ بنای روش درمان در کنگره 60 بود و به‌قدری نگارش آن سلیس و روان است که هم برای مصرف کنندگان مواد مخدر و هم تیم پزشکان و همه سطوح جامعه مورد استفاده است.

 

آیا جهت خرید این کتاب، برنامه‌ریزی خاصی داشتید و یا نیت شما فقط انجام کار خیر بود؟

برنامه‌ریزی خاصی در کار نبود چون از زمانی که ما متوجه شدیم که این اتفاق قرار است بیفتد و تا روزی که کتاب رونمایی شد، یک هفته بیشتر طول نکشید، پیش‌بینی می‌کردم که از 100 میلیون تومان تجاوز کند، اما گمان نمی‌کردم که این توفیق، نصیب من شود این تجربه را داشتیم که در سال‌های قبل کتاب‌های دیگری مثل ادموند و هلیا، رونمایی شده بود و به مبالغ بالایی به فروش رسیده بود و پیش‌بینی مبلغ بالا را داشتیم و من هدفم کار خیر بود چون هر سازمانی برای خودش و برای پیشرفت، نیاز به پروسه تحقیقات دارد و تحقیقات، قلب تپنده هر سازمان و مجموعه‌ای است و بسیار مایل بودم که در این امر شرکت کنم و در کنگره هم اگر روشی و یا قانونی برای درمان، وارد پروسه شود و قابلیت کاربردی را داشته باشد، باید در این مورد بخش تحقیقات وارد کار شود، اگر در جایی بیرون از این کنگره دانشی کشف شود، می‌گویند تحقیقات نشان می‌دهد یا حاکی از آن است که چنین اتفاقی روی داده است. من هم چون قدرت تأثیر گزاری و زحمات بخش تحقیق را دیده بودم که مردم کشور خودمان و حتی کشورهای دیگر هم از این تحقیق می‌توانند استفاده کنند و می‌دانستم هزینه این مزایده صرف تحقیقات کنگره 60 می‌شود که نتیجه و خروجی بسیار خوبی دارد، علاقه زیادی داشتم که در این مورد همکاری و در مزایده شرکت کنم.

 

تا کنون چند بار این کتاب را مطالعه کرده‌اید و برداشت و آموزشی که از آن گرفته‌اید، چه بوده است؟

اصولاً به خاطر جایگاه کمک راهنمایی، بنده بارها مقالات این کتاب را مطالعه کرده‌ام، چرا که در درمان افراد بایستی به تمام ریزه‌کاری‌ها و جزئیات این مقالات، توجه کرد تا یک تشخیص به بهترین شکل ممکن به درمان برسد. نتیجه برداشت بنده، از حال خوش افرادی که به رهایی رسیده‌اند، مشهود است.

 

به‌عنوان یک مخاطب عام، آیا کتاب را به کسی معرفی کرده‌اید و یا هدف شما فقط برنده شدن در این مزایده بود؟

اگر قرار باشد که برای درمان اعتیاد، کتابی را معرفی کنم به‌طور حتم، گزینه کتاب 60 درجه است، اما اگر کسی بخواهد به اطلاعات و دانش و آگاهی خودش در مقوله اعتیاد اضافه کند، کتاب 14 مقاله بسیار مؤثر است، بنده هم به‌عنوان یکی از اعضای کنگره 60 مطالعه این کتاب را همانند سایر کتاب‌ها و نوشتارهای کنگره، لازم می‌دانم.


 

کدام یک از مقالات این کتاب، برایتان مهم و یا الهام‌بخش بوده است؟

درمان اعتیاد، یک مجموعه کامل است، نمی‌توان گفت که این قسمت کتاب را قبول دارم و قسمت دیگری را نه همه مقالات این کتاب ارزش کاربردی و بالایی دارد و بدون هرکدام از آن‌ها، پکیج درمانی کنگره 60 ناقص است. بعضی از نهادهایی که در مقوله درمان اعتیاد یا ترک فعالیت می‌کنند، بعضی از روش‌های کنگره را استفاده می‌کنند اما همه کارهای ما را نه به همین علت است که کنگره 60 از سایرین بهتر عمل کرده است اما اگر بخواهم به‌صورت سلیقه‌ای رفتار کنم، به علت علاقه شخصی‌ام به متد درمانی دی اس تی، مقاله‌ای از جنس مقاله نهم که در زمینه مهندسی اعتیاد است را می‌پسندم.

 

در طی این دو سال یعنی از زمان خرید تا کنون، چه اتفاقی برای شما روی داده است؟

اگر منظور شما از اتفاق، آن است که پول یا ثروت هنگفتی در ازای این حرکت می‌رسد، باید بگویم خیر اما چه اتفاقی از این مهم‌تر و خوشایندتر که پول من می‌تواند جان خیلی‌ها را نجات دهد، چه اتفاقی از این دل‌چسب‌تر که خوشحالی را درچهره یک مادر دل‌سوخته و یک همسر از تاب‌وتوان افتاده ببینی، همین‌که زندگی خود من روی روال است و سختی‌های زندگی بر من بسیار هموار می‌شود، این همان وعده خداست حتی اگر به خاطر انجام این کار از لحاظ مالی به‌زحمت بیفتم، باکی نیست چرا که در زمان مصرف کلی به خودم سختی می‌دادم تا مواد تهیه کنم و راه شیطان را پیش بگیرم، بی‌انصافی است که برای خدا و راه مستقیم به‌اندازه شیطان ارزش قائل نباشیم و در این مدت نه نیازمند بودم و نه دستم جلوی کسی دراز شده است و تمام سیستم زندگی من بدون حاشیه و کمبود و بسیار روان در حال گذر است و خود این مورد بزرگ‌ترین معجزه و حادثه است که وقتی به سیستم کمک می‌کنیم، سیستم هم به یاری ما خواهد آمد.

 

 

آیا در مورد این کتاب، تاکنون خدمت آقای مهندس رفته‌اید و یا در این خصوص جلساتی داشته‌اید؟

بعد از خرید این کتاب جلسه‌ای در مورد چگونگی تحویل کتاب و مراسم واگذاری سند آن و نکاتی که به‌طور خصوصی به من گفته‌اند، داشته‌ایم ولی بعداز آن، در مورد کتاب، جلسه‌ای نداشته‌ایم، اما لیاقت حضور در محفل ایشان را جهت اخذ رهایی و جلسات عمومی جهان‌بینی در آکادمی کنگره 60 را به‌طور مداوم داشته‌ام.

 

شما چندین دوره عضو لژیون سردار (لژیون مالی) بوده‌اید و با توجه به خرید دانشگاه بین‌المللی در جزیره قشم، چه دورنمایی را مشاهده می‌کنید؟

خداوند به من توفیق داده که از سال 1394 عضو لژیون سردار بوده‌ام و فقط سال گذشته به خاطر خرید این کتاب، نتوانستم در این مورد کوشا باشم ولی به لطف خداوند امسال جبران خواهم کرد. در مورد راه‌اندازی دانشگاه باید بگویم درجات، به‌اندازه تلاش به دست خواهد آمد و آقای مهندس هم درزمینهٔ تحقیقات و علم کنگره و به روز کردن آن، تمام تلاش خود را کرده‌اند. این یکی از آرزوهای آقای مهندس بوده که به واقعیت پیوسته است، زمانی افراد حاضر در جلسه را شمارش می‌کردند و تعداد کمی بودند ولی اکنون بالغ‌بر هشتاد و یا نود هزار نفر در سراسر کشور هستیم. به خروجی کنگره 60 نگاه کنیم و با خروجی مدعیان درمان اعتیاد در همه جای دنیا نیز نگاه کنیم، اگر جانب انصاف را نگاه کنیم و بدون بغض قضاوت کنیم، باید ممنون باشیم و جامعه نیز باید سپاسگزار باشد که چنین نخبه‌ای در کشور وجود دارد، الکساندر فلمینگ یک شیمی‌دان بود ولی در زمینه پزشکی، کشفی انجام داد که دنیا را تکان داده و هنوز هم پزشکی با کشف ایشان به کار خود ادامه می‌دهد، مهندس حسین دژاکام هم که مهندسی الکترونیک دارد با کشف خودش، دنیا را تکان داده و عمل بسیار عظیمی را کشف کرده است که کل دنیا در خصوص آن درمانده شده‌اند، با راه‌اندازی این دانشگاه، این علم به سراسر جهان صادر خواهد شد و دنیا از این علم و کشف، بهره‌برداری خواهد کرد و نام ایشان در ادوار آینده و نسل‌های بعدی نیز خواهد درخشید.

 

در انتها اگر صحبتی دارید بیان بفرمایید.

با توجه به نزدیک شدن به جشن گل‌ریزان، به قول بزرگی، بیایید خداوند را امتحان کرده و با او معامله‌ای انجام دهیم و از این معامله ترسی به دل راه ندهیم و از دنورها و پهلوانان کنگره الهام بگیریم که تا کنون کسانی که به کنگره کمک کرده‌اند، از کرده خویش پشیمان نیستند و حس بسیار خوب و زیبایی از انجام این عمل داشته‌اند، نامی از خود به‌جا بگذاریم و بدانیم که مال ما برای خداست و نزد ما به امانت است، در انتها از بنیان کنگره جناب مهندس و راهنمای خوبم آقا کوروش و همه دیده‌بانان و اساتید و همسفرم تشکر می‌کنم چون اگر من اکنون در این جایگاه هستم، خودم را وام‌دار کنگره می‌دانم و از همه اعضا و خادمین هم تشکر می‌کنم. احداث دانشگاه نیز به حول و قوه الهی حتمی است و این کار روند جهانی شدن کنگره را روزافزون خواهد کرد.

 

تایپ و تنظیم: کمک راهنما عباس زمانی

تعداد بازدید از این مطلب : 662
ادامه مطالب در آرشیو گفت و گو
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
16 نظر  
 • همسفر فاطمه لژیون یکم ابوریحان
زمان ارسال
1399/06/26 15:42:41
خدا قوت آقای داداشی خداوند انشالله به کسب و کارتون خیر و برکت و سلامتی و عمر زیاد بده
 • حمید از کاسپین لژیون دوم
زمان ارسال
1399/06/26 13:8:41
محمد آقا موفق باشید امیدوارم درس بخشش را از شما عزیزان خوب یاد بگیرم.
 • همسفر هایده(ابوریحان)
زمان ارسال
1399/06/25 22:34:2
باسلام وآرزوی توفیقات روزافزون برای خدمتگذاران کنگره ۶۰، گفتگوی جذاب و پرازانرژی بود.
 • همسفر اعظم شعبه ابوریحان
زمان ارسال
1399/06/25 21:2:50
سپاس فراوان از آقای محمد داداشی بابت مطالب جامع و آموزنده ای که به اشتراک گذاشتند.تبریک به خاطر برنده شدن مزایده این کتاب.با خواندن این مصاحبه بسیار عالی یاد و هیجان مزایده آن روز این کتاب دوباره در خاطرم زنده شد
 • محمد علی
زمان ارسال
1399/06/25 17:46:55
سلام و خدا قوت به اعضای کنگره60؛ من واقعا از خواندن این مطلب لذت بردم و مطالب پر باری را آموختم خواستم این است که بتوانم در جایگاه های مختلف کنگره به خدمت مشغول باشم تا مورد حمایت از طرف قدرتی که بر کنگره60 حاکم است قرار بگیرم وبرای اعضای کنگره60 هم همین را خواستارم پایدار باشید
 • مسافر امیر لژیون مرزبانی شهرری
زمان ارسال
1399/06/25 12:23:46
باسلام وخداقوت خدمت اقای داداشی (فرمانبرداری تا رسیدن به فرماندهی درعمل) امیدوارم بهترین جایگاه هارو دراین بعد تجربه کنید موفق باشید
 • بهنام
زمان ارسال
1399/06/25 10:35:29
سلام مچکرم در پناه خدا
 • همسفر بهار صالحی
زمان ارسال
1399/06/25 9:33:35
خداقوت
 • همسفر فاطمه از شهرری
زمان ارسال
1399/06/25 6:24:43
مصاحبه زیبایی بود تبریک مجد خدمت آقای داداشی
 • همسفر مرضیه شعبه شادآباد
زمان ارسال
1399/06/24 15:22:16
مصاحبه بسیار آموزنده ای بود، سپاسگزارم
 • مهدی ستارخان
زمان ارسال
1399/06/24 13:47:52
خدا برکت و خیر به شما بدهد آقا محمد عزیز همیشه سلامت و منصور باشی
 • محمد سپیدکار
زمان ارسال
1399/06/24 11:34:54
خداقوت
 • همسفر فوزیه
زمان ارسال
1399/06/24 11:31:12
ببخش تا خداوند تو رو سیراب کند ..خسته نباشید بابت این مصاحبه ی جالب.
 • همسفر الهام شهر ری
زمان ارسال
1399/06/24 11:24:33
آقای داداشی ایشالله همیشه سلامت و پایدار باشید
 • همسفرمنصوره شهرری
زمان ارسال
1399/06/24 10:8:37
عرض تبریک مجدد و خداقوت خدمت آقای محمد داداشی ممنون از این مصاحبه زیبا و پر ازآموزش موفق باشید
 • همسفر خندان
زمان ارسال
1399/06/24 9:42:44
سپاس بابت این مصاحبه آموزنده🙏🏻
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب