English Version
English

حمایت گروه همتا در یک اجتماع ریکاوری ایرانی

حمایت گروه همتا در یک اجتماع ریکاوری ایرانی

حمایت گروه همتا در یک اجتماع ریکاوری ایرانی
در سال ۱۹۹۸ آقای حسین دژاکام کنگره ۶۰ که یک اجتماع ریکاوری از اعتیاد است را در ایران بنا نهاد.
از آن زمان کنگره ۶۰ تا به امروز بیش از ۱۱۰ هزار عضو در بیش از ۵۸ شعبه در شهرهای بزرگ ایران دارد
من درباره تاریخچه و متدهای خلاقانه این جمعیت ریکاوری نوشته‌ام (اینجا را نگاه کنید) با آقای حسین دژاکام مصاحبه کردم (اینجا را نگاه کنید) و مجموعه ای از ترجمه های کتاب ها و نوشته های ایشان را پست کرده ام ( اینجا را نگاه کنید)
جنبه های بدیع کنگره ۶۰ شامل دارو درمانی با زمان مشخص ۱۱ ماه و فرهنگ فعال ریکاوری که در آن تحصیلات ریکاوری،ورزش، هنر و خدمات اجتماعی گنجانده شده است.
همچنین یک سیستم حمایت گروه همتای پیچیده که در تمام فعالیتهای کنگره ۶۰ موثر است قابل ذکر میباشد
من به تازگی مصاحبه ای با آقای حسین دژاکام درباره حمایت ریکاوری گروه های همتا در کنگره ۶۰ انجام داده‌ ام.
فکر می‌کنم که تفکرات ایشان مورد توجه ارگانهایی که بر مبنای حمایت ریکاوری گروههای همتا کار می کنند در سرتاسر دنیا واقع شود.
بیل وایت: از چه زمانی استفاده از مربی ریکاوری به صورت رسمی در کنگره ۶۰ آغاز شد؟
آقای حسین دژاکام: در کنگره ۶۰ ما به این نقش های حمایت ریکاوری راهنما و کمک راهنما می گوییم (در ایالات متحده به این نقشه ها مربی ریکاوری یا متخصص حمایت ریکاوری گفته می شود)
ما این نقش ها را از روز اول در سال ۱۹۹۸ در کنگره ۶۰ برنامه‌ریزی کردیم.
در ابتدا تنها نیاز برای خدمت کردن در این نقش ها این بود که مصرف کننده مواد مخدر نباشند. دو سال بعد راهنمایان و کمک راهنمایان می بایست حداقل یک سال ریکاوری می داشتند و امتحانی درباره دانش و مهارت ها را پشت سر می گذاشتند.
بیل وایت: این نقش ها را چگونه در کنگره ۶۰ توصیف می‌کنید؟
آقای حسین دژاکام: در کنگره ۶۰ ما به اعضای خود مسافر می گوییم نقش راهنمای مسافران در کنگره ۶۰ این است که مسافر را در پروسه کاهش تدریجی با استفاده از متد دی اس تی پیش ببرد.
این متد از شربت تریاک به عنوان ابزاری برای بازسازی سیستم نورونی بدن در طول ۱۱ ماه استفاده می کند.
در این مدت راهنما علاوه بر کاهش تدریجی بر روی آموزش جهان‌بینی متمرکز می‌شود که شامل فلسفه ، هدف، ارزش ها، شخصیت و روابط می‌باشد.
در کنگره ۶۰ راهنمایان آقا اجازه کمک به مسافران خانم را ندارند و راهنمایان خانم نیز اجازه کمک کردن به مسافران آقا را ندارند.
راهنمایان همسفران یا اعضای خانواده نیز به دو گروه خانم و آقا تقسیم می شوند. این راهنمایان اجازه دخالت در پروسه درمان را ندارند و تنها بر مسئله جهان‌بینی متمرکز می شوند.
این کمک راهنمایان به اعضای خانواده آموزش می دهند که چگونه با مسافران خود برخورد کنند. کمک راهنمایان خانواده به همسفران کمک می کنند تا تنش را در خانه کم کنند و محیط بهتری برای مسافران خود فراهم کنند تا نتایج بهتری کسب نمایند.
گروه راهنمایان تازه واردین نیز به دو گروه آقایان و خانم‌ها تقسیم می شوند از آنجایی که تازه واردین چه مسافر باشند یعنی مصرف‌کننده باشند یا از اعضای خانواده باشند یعنی همسفر باشند بسیار حساس هستند و دانش درمان اعتیاد را ندارند کمک راهنمایان تازه واردین به صورت تخصصی به این افراد کمک می‌کنند تا مقدمات اعتیاد، درمان اعتیاد و ریکاوری را در محیطی گرم و دوستانه بیاموزند.
گروه تازه واردین بسیار حساس هستند و امکان دارد حتی با اشتباهی کوچک گروه را ترک نمایند به همین خاطر من تصمیم گرفتم تا آموزش های متفاوتی برای گروه راهنمایان تازه واردین در نظر بگیرم.
آن‌ها پروسه جذب تازه واردین به اجتماع کنگره ۶۰ را آسان می کنند. نقش این راهنمایان دقیقاً مانند یک قطب نما است در یک دریای وسیع طوفانی که خورشید دیده نمیشود و یا ستاره‌ای دیده نمیشود که راه را به ما نشان بدهد.
بیل وایت: این نقش ها که درباره آنها سخن می گوییم چگونه از نقش‌هایی آموزش دیده و تخصصی مانند روانشناسان و روانپزشکان متفاوت هستند؟
آقای حسین دژاکام: روانشناسان در تلاش هستند تا اعتیاد را با سخن گفتن درمان کنند و روان پزشکان در تلاش هستند تا از طریق دارو به ریکاوری برسند. برای رسیدن به درمان اعتیاد ما به انسانی نیاز داریم که می تواند هر دوی این نقش ها را در ترکیب با تحصیلی مناسب برای تغییر جهان بینی و افکار یک فرد به کار ببندد.
به کلام دیگر درمان اعتیاد باید سه حوزه جسم، روان و جهان بینی را در بر بگیرد این هدف توسط گروهی از انسانها می‌تواند به دست بیاید به صورت متخصصان درمان اعتیاد که به عنوان یک تیم با هم کار می کنند یا توسط یک فرد که ما به او راهنما می گوییم.
بیایید فراموش نکنیم که وقتی میگویم درمان اعتیاد درباره وضعیتی سخن می گویم که یک مصرف کننده شیشه که درمان شده است می تواند در یک انبار شیشه بخوابد بدون آنکه درباره شیشه و مصرف آن فکر کند و یا وسوسه داشته باشد.
بیل وایت: این نقش های حمایت ریکاوری به نظر در ارزشهای فارسی لانه گزیده اند مانند تواضع ، مهمان پذیر بودن و بخشنده بودن آیا فکر می‌کنید که این نقش ها در فرهنگ های دیگر هم مفید واقع خواهد شد؟
آقای حسین دژاکام: اخلاقیات برای تمام موجودات انسانی یکسان است هر کسی ارزش‌هایی مانند صداقت ، درست بودن ، کمک کردن به دیگران و مانند اینها را تحسین می‌کند و اکثر مردم از دروغ گفتن،  کلاهبرداری و آسیب زدن به دیگران خوششان نمی آید.
بسیار جالب است که حتی دزد ها نیز در تقسیم چیزهایی که دزدیده اند بر مبنای عدالت و انصاف عمل می‌کند. آنها نیز از دروغ گفتن و خیانت به همدیگر خودداری می کنند! بنابراین تمام انسان ها از خوبی خوششان می آید و از بدی بدشان می آید آنها به خوبی آگاه هستند که خوب ،خوب است و بد ، بد است.
به همین خاطر است که من معتقد هستم کار کنگره ۶۰ در هر فرهنگی با کمی تغییر می تواند مفید واقع شود، ارزش های ریکاوری در تمامی فرهنگ ها کار می کند.
بیل وایت: شما چگونه راهنمایان و کمک راهنمایان را در کنگره ۶۰ آماده می کنید؟
آقای حسین دژاکام: دقیقاً مانند کودکی که در یک خانواده می آموزد چگونه سخن بگوید تازه واردان شروع به یادگیری و رشد می کنند. آنها می آموزند که چگونه به دیگران خدمت کنند و این مطلب را از زمان ورود به کنگره ۶۰ آموزش می بینند. زمانی که به میزان کافی رشد کردند  بیشتر آنها مشتاق هستند تا در آزمونهای راهنمایی شرکت کنند به منظور آماده شدن برای خدمت به دیگران.
بیل وایت: آزمون مخصوص راهنمایی و کمک راهنمایی به نظر سخت می رسد ، چه حوزه هایی از دانش و مهارت در این آزمون امتحان می شود؟
آقای حسین دژاکام: شاید بیش از ۲۰۰۰ مقاله علمی درباره اعتیاد توسط انسان هایی با تحصیلات بالا نوشته شده است من معتقد هستم که این مقالات حتی یک انسان را درمان نکرده اند. قبلاً نیز گفته‌ام که اعتیاد زمانی درمان شده است که یک مصرف کننده درمان شده بتواند یک شب را در انباری پر از مواد مخدر بدون کوچکترین وسوسه یا نیاز به مصرف سپری کند. مقاله های علمی درباره دسته بندی و توصیف اعتیاد هستند اما راه حلی منطقی یا درمان منطقی برای اعتیاد ارائه نمی‌کنند.
به همین دلیل است که من باید استادان درمان اعتیاد بدون تکبر آموزش دهم. ذهن آنها باید از تمام توهمات علمی و تعصب ها خالی باشد. بنابراین باید چرخ را دوباره اختراع می‌کردم !باید علم درمان اعتیاد را از ابتدا میساختم.
داوطلبان باید نمره حداقل ۱۷ از ۲۰ را در امتحان کسب کنند تا قبول شوند. از پنج هزار و ۵۰۰ داوطلب امسال حدود ۷۰۰ نفر قبول خواهند شد. این آزمون ها در بیش از ۶۰ مرکز در سرتاسر کشور برگزار شد، این اولین قدم برای راهنما شدن در کنگره ۶۰ است. مرحله دوم بعد از آن که در آزمون قبول شدند به صورت زیر است:
تایید داوطلب توسط راهنمایش تا اطمینان حاصل شود که او ارزش راهنما شدن را دارد.
تایید داوطلب توسط مرزبانان شعبه تا ببینیم آیا از نظر اخلاقی می تواند راهنما شود یا خیر.
تاییدیه دپارتمان فیزیکی تا ببینیم آیا در حوزه ورزش فعال هست یا خیر
۱۲ جلسه آموزشی در لژیون های مختلف و کلینیک های همکار

و در آخر مصاحبه با دیده بان تا تایید نهایی کسب شود
افراد سالها مطالعه می‌کنند تا در کنگره ۶۰ به عنوان راهنما قبول شوند.
بیل وایت: چه تعداد افراد به عنوان راهنما در نهایت قبول میشوند؟
آقای دژاکام: آمار امسال به صورت زیر است
راهنمایان خانمهای مسافر ۲۲ نفر
راهنمایان خانم بخش همسفران ۳۶۷ نفر
راهنمایان آقا در بخش همسفران ۱۶ نفر
راهنمایان مسافران در بخش خانمهای مسافر ۷ نفر
راهنمایان تازه واردین در بخش مسافران آقا ۴۳۲ نفر
راهنمایان تازه واردین در بخش همسفران خانم ۳۶۰ نفر
راهنمایان تازه واردین در بخش خانمهای مسافر ۲۱ نفر
راهنمایان تازه وارد این بخش آقایان در قسمت همسفران ۹ نفر
روی هم رفته ۵۰۲ نفر به عنوان راهنمایان آقا و و خانمهای مسافر حضور دارند و باقی در بخش‌های دیگر هستند. مجموعاً ۱۷۲۳ نفر.
بیل وایت: چه تعداد راهنما و کمک راهنما در کنگره ۶۰ فعال هستند؟
آقای دژاکام: این آمار به صورت زیر است
راهنمایان آقایان مسافر ۷۲۹ نفر
راهنمایان آقا مسافر ۲۳۰ نفر
راهنمایان همسفران خانم ۵۰۶ نفر
راهنمایان تازه واردین خانم ها ۲۲۶ نفر
راهنمایان خانمهای مسافر سی و هفت نفر
راهنمایان تازه واردین خانم ها ۱۶ نفر
راهنمایان همسفران آقا ۲۰ نفر
و راهنمایان تازه واردین بخش آقایان ۱۰ نفر
مجموعاً ۱۷۷۵ نفر می‌شوند.
آنهایی که در آزمون راهنمایی قبول میشوند در سال ۲۰۲۱ در این ارقام ذکر نشده اند. همچنین ما حدود ۲۵۰ راهنمای قطع سیگار داریم که در لژیون های ویلیام وایت خدمت می کنند. همچنین تعداد ۵۰ راهنما برای کاهش وزن داریم.
بیل وایت: آقای دژاکام خیلی ممنونم که این اطلاعات درباره نقش های ریکاوری در کنگره ۶۰ را با ما در میان گذاشتید
آقای دژاکام: باعث خوشحالی من بود.


 

In 1998, Mr. Hossein Dezhakam founded the Congress 60 addiction recovery community within the Islamic Republic of Iran. Congress 60 has since grown to embrace more than 110,000 members organized within its 58 branches located within the major population centers of Iran. I have profiled the history and methods of this innovative recovery community (see here), interviewed Mr. Dezhakam (see here), and posted selected translations of some of his seminal books and papers (see here).

Innovative aspects of Congress 60 include time-limited (11 months) medication support and a vibrant recovery culture that blends recovery education, athletics, the arts, and community service projects. Also noteworthy is a sophisticated system of peer-based recovery support that pervades all Congress 60 activities. I recently interviewed Mr. Dezhakam about peer recovery support within Congress 60. I think his reflections will be of great interest to those organizing peer-based recovery support services around the world.

Bill White: When did the use of formal recovery coaching begin within Congress 60?

Mr. Dezhakam: In Congress 60, we call these recovery support roles Guides and Co-Guides—what in the United States are christened recovery coaches or recovery support specialists. We originated these roles in Congress 60 from our very first days in 1998. At first, our only requirement for serving in these roles was to be free of drugs. Two years later, we required Guides and Co-Guides to have at least one-year of recovery and to pass an examination to test their knowledge and skills.

Bill White: How would you describe these roles in Congress 60?

Mr. Dezhakam: In Congress 60, we refer to our members as Travelers. The role of the Traveler’s Guide is to direct the traveler through the tapering process using the DST method. This method utilizes opium tincture as an agent of neurological repair over the course of eleven months. During this time, the Guide also focuses on teaching the worldview [philosophy, purpose, values, character, and relationships] and offers other supports to the Traveler. Within Congress 60, men Guides are not allowed to help women travelers, and women Guides are prohibited from helping men travelers.

Co-Guides of companions [family members] of Travelers also fall into two groups of men and women. These Guides are not allowed to interfere in the treatment process and focus instead on worldview. Co-Guides teach the family members “How to treat their travelers.” Co-Guides of companions help the companions reduce tension at their home and improve the environment for their travelers in order to achieve better results.

The newcomers’ Guides also fall into two groups of men and women. Since newcomers, whether traveler (drug user) or companion (family member), are very sensitive and have no knowledge of addiction treatment, the newcomers’ Guide is specialized to help people learn the basics of addiction, addiction treatment, and recovery in a warm friendly atmosphere. The newcomers are highly sensitive and they may leave with even a small mistake. That is why I decided to use a different training and focus for the newcomers’ Guides. They ease the process of absorbing newcomers into the Congress 60 community. The role of these Guides is like that of a compass in a vast troubled sea where there is no sun or star to show the path.

Bill White: How do these roles differ from the support provided by trained professionals such as psychologists or psychiatrists?

Mr. Dezhakam: Psychologists are trying to cure addiction with speech. Psychiatrists are trying to achieve recovery with medicine. To achieve addiction cure, we need a person who can perform both of these roles combined with proper education on how to change one’s thinking or worldview. In other words, addiction treatment must take place in three aspects of body, psyche, and worldview. This goal can be achieved by a group of people (addiction treatment experts working together as a team) or by a single person whom we call a Guide. (Let us not forget, by addiction cure I mean a state in which a cured meth-user can go to sleep in a meth warehouse without thinking about or craving meth.)

Bill White: These recovery support roles seem very congruent with Persian values of humility, hospitality, and generosity. Do you think these roles would be effective across all cultures?

Mr. Dezhakam: Human beings share the same moralities. Everyone admires values like honesty, righteousness, helping others, and so forth, and most of people dislike lying, fraud, hurting others and so forth. It is interesting that even thieves tend to share the stolen things based on justice or fairness! They avoid lying and betraying each other! Therefore, all human beings are fond of good and they dislike evil. They are very well aware that good is good and evil is bad. That is why I believe the work of Congress 60 is effective at every culture with a small adjustment. Recovery values work across diverse cultures.

Bill White: How do you prepare Guides and Co-Guides within Congress 60? 

Mr. Dezhakam: Just like a baby learning how to talk in a family, newcomers start learning and growing. They learn how to serve others upon their entrance to Congress 60. When they reach the proper milestone of growth, most are eager to take part in the Guide examinations to prepare them to serve others.

Bill White: The tests for Guides and co-Guides sound quite rigorous. What areas of knowledge and skill do these tests examine?

Mr. Dezhakam: Perhaps more than 2,000 scientific articles have been written on addiction by highly educated people. I believe not even one individual is cured. I have mentioned before that addiction is considered as cured when a former drug user can spend a night in a warehouse full of drugs without even the slightest craving or temptation to use. Those scientific articles are about categorizing and describing addiction mostly, but they are not proposing a logical treatment or cure for addiction.

That is why I have to educate addiction treatment masters without vanity. Their mind must be empty of any type of scientific illusion and prejudices. So I had to reinvent the wheel! I had to build addiction treatment science from scratch. Candidates must score 17 out of 20 correctly on an exam to be accepted. Out of 5,500 volunteers this year, about 700 individuals will be accepted. The examinations were held at more than 60 centers across our country. This is the first step to become a Guide within Congress 60. The second stage (after being accepted at examination) is as follows:

1.  Confirming the volunteer via his Guide to make sure he is worthy of becoming a Guide
2.  Confirming the volunteer via Marzban [leader] of the branch to see if he is morally fit to serve as a Guide
3.  The approval of the physical education department to see if the volunteer is active in sports.
4.  12 sessions of internship in different legions and in our partner clinics.
5.  At last, interview with Didebans (Congress 60 managers) to receive final approval.

People study for years to be accepted as a Guide within Congress 60.

Bill White: How many people are eventually accepted Guides?

Mr. Dezhakam: This year statistics are as follows:

Gentleman travelers Guides: 480 individuals

Lady travelers Guides: 22 individuals

Companion of travelers Guide (female): 367 individuals

Companion of travelers Guide (male): 16 individuals

Companion of travelers Guide (lady travelers section): 7 individuals

Newcomers Guide (men travelers): 432 individuals

Newcomers Guide (lady co-travelers): 360 individuals

Newcomers lady travelers: 21 individuals

Newcomers male co-travelers: 9 individuals

All in all, 502 individuals have been accepted as male and female travelers Guides; the rest are for other sections. The sum is 1723 individuals.

Bill White: How many total Guides and co-Guides are active within Congress 60?

Mr. Dezhakam: The sum across all of branches of Congress 60 are as follows:

Male traveler Guides: 729

Male newcomers Guides: 230

Female companion Guides: 506.

Female newcomer Guides: 226

Female traveler Guides: 37

Newcomer female Guides: 16

Male companion Guides: 20

Male newcomer companion Guides: 10

The sum of all of our Guides is 1775 individuals.

Those who have been accepted in Guide examinations of 2021 are not part of these numbers. We also have about 250 smoking cessation Guides who are serving at William White legions. We have about 50 Guides dedicated to weight loss as well.

Bill White: Mr. Dezhakam, thank you for sharing this information on the recovery support roles within Congress 60.

Mr. Dezhakam: It has been my pleasure.


 

منبع سایت پروفسور ویلیام ال وایت

مترجم: احسان رنجبر

ویژه ها

دیدگاه شما

0 دیدگاه

تاکنون نظری برای این مطلب ارسال نشده است .