تاریخ
چهار شنبه 2 تير 1400

مسئولیت در برابر خود

موضوع : کارگاه های آموزشی کنگره 60
همسفر عطیه در جلسه آموزشی خصوصی همسفران نمایندگی امین قم درباره دستور جلسه"وادی چهارم و تاثیر آن روی من" گفت: اگر به مسئولیت‌هایی که در کنگره است دقت کنیم، متوجه می‌شویم همان‌طور که راهنما در قبال رهجو مسئول است، رهجو هم در قبال راهنما مسئول است، راهنما از وقت خود می‌گذرد و با عشق و محبت به رهجو آموزش می‌دهد، رهجو هم باید فرمانبردار خوبی باشد و کارهایش را به درستی انجام دهد.
مسئولیت در برابر خود

جلسه دهم از دور بیست و دوم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره 60 ویژه همسفران نمایندگی امین قم با استادی کمک‌راهنما همسفر عطیه، نگهبانی همسفر زهرا و دبیری همسفر آمنه با دستور جلسه هفتگی ‌«وادی چهارم و تأثیر آن روی من» دوشنبه مورخ 31 خرداد 1400 رأس ساعت 16 آغاز به کار کرد.

 سخنان استاد:

در ابتدا خداوند را شکر می‌کنم که امروز هم در جمع شما دوستان عزیز هستم، از نگهبان جلسه تشکر می‌کنم که استادی این جلسه را به من واگذار کردند تا ابتدا آموزش بگیرم و بعد خدمت کنم. دستور جلسه‌ی امروز «وادی چهارم و تأثیر آن روی من است» تیتر وادی به ما می‌گوید: "در مسائل حیاتی به خداوند مسئولیت دادن، یعنی سلب مسئولیت از خویشتن" ما اگر بخواهیم این وادی را بهتر درک کنیم و بتوانیم آن را کاربردی کنیم، باید نگاهی به وادی‌های قبل داشته‌باشیم. وادی اول در مورد تفکر کردن بود این‌که ما قبل از انجام هر کاری ابتدا باید تفکر کنیم و سعی کنیم تفکرات‌ مثبت داشته‌باشیم، وادی دوم به ما آموخت امیدوار باشیم و بیهوده خلق نشده‌ایم، وادی سوم اعتمادبه‌نفس ما را بالا برد و در وادی چهارم با مسئولیت‌پذیری آشنا می‌شویم. در این وادی حد و مرز مسئولیت بین خداوند و انسان مشخص می‌شود و این‌که انسان‌ها در قبال هم مسئول هستند. اگر به مسئولیت‌هایی که در کنگره است دقت کنیم، متوجه می‌شویم همان‌طور که راهنما در قبال رهجو مسئول است، رهجو هم در قبال راهنما مسئول است، راهنما از وقت خود می‌گذرد و با عشق و محبت به رهجو آموزش می‌دهد، رهجو هم باید فرمانبردار خوبی باشد و کارهایش را به درستی انجام دهد. بعضی از افراد هستند که این حد و مرزها برایشان مشخص نشده‌است، وظایف خود را نمی‌دانند و به دنبال راه فراروگریز هستند. این افراد مسئولیت کارهای خود را به دیگران واگذار می‌کنند و از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند، این افراد گاهی هم قیافه‌ حق به جانب می‌گیرند و از خداوند توقع دارند که مشکل آن‌ها را حل کند و می‌گویند: خداوند قدرت بزرگی هست، بخشنده است و می‌تواند به ما کمک کند. در صورتی که خدواند وقتی انسان را خلق کرد به او قدرت اختیار داد تا خودش راه درست را تشخیص دهد، مشکلاتش را حل کند و به مرحله‌ پختگی و تکامل برسد. دست‌های‌آسمانی القای‌ افکار را انجام می‌دهند، نیروهای‌الهی فقط زمانی به انسان کمک می‌کنند که شخص در مسیر صراط‌ مستقیم باشد، کارهایش را درست انجام دهد و مسئولیت‌پذیر باشد، در این زمان رازونیاز انسان مورد پذیرش خداوند قرار می‌گیرد و خداوند انسان را یاری می‌کند.

بعضی از افراد هستند که به نیروهای‌ الهی هم  اعتقادی ندارند و به شانس معتقد هستند، در صورتی که در وادی چهارم گفته شده‌ است ما فقط باید روی توانایی‌، آموزش و تلاش خود حساب کنیم. ما می‌توانیم در حل مشکلات از دیگران کمک بگیریم ولی تصمیم نهایی بر عهده‌ خودمان است و راه را باید خودمان پیدا کنیم. یک مسئله‌ای که ما از خداوند خواسته‌های نامعقول داریم، این است که خداوند و نیروهای‌ الهی را خوب نمی‌شناسیم به همین دلیل دچار مشکلات و پریشانی می‌شویم. برای این‌که خداوند را بهتر بشناسیم ابتدا باید به مرحله‌ی خودشناسی برسیم و خود را بهتر بشناسیم. برای شناخت خود در کتاب چهارده‌ وادی به هسته‌ی جسم، نفس و مراحل نفس اشاره شده‌است. بنابراین نتیجه می‌گیریم اگر ما در زندگی خود خواسته یا ناخواسته دچار مشکل شده‌ایم وظیفه‌ی خودمان است که مشکلات را برطرف کنیم، ما نمی‌توانیم دیگران را مقصر بدانیم، سعی کنیم در زندگی مسئولیت‌پذیر باشیم نه مسئولیت‌گریز؛ افرادی که مسئولیت‌پذیز هستند اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و موفق‌تر هستند، ولی افرادی که مسئولیت‌گریز هستند ترس و ناامیدی زیادی درونشان است و رشد چندانی ندارند. سعی کنیم در کنگره خودمان به سمت مسئولیت‌ها برویم، مسئولیت‌پذیر باشیم، منتظر نباشیم به ما کاری را واگذار کنند و همیشه تشنه‌ی خدمت و مسئولیت باشیم. امیدوارم در جایگاه‌های مختلفی مانند مادر، همسر، راهنما، رهجو، مرزبان و... که هستیم بتوانیم مسئولیت خود را به بهترین شکل انجام دهیم.

در ادامه گل رهایی داشتیم از لژیون یکم به خانم اعظم و زهرا، همچنین از لژیون پنجم به خانم الهام و هانیه تبریک می‌گوییم.

 

تایپ: همسفر مرضیه لژیون چهارم
عکاس: همسفر ندا لژیون دوم
ارسال: همسفر ریحانه لژیون چهارم
همسفران نمایندگی قم
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
15 نظر  
 • همسفر سمانه لژیون هفتم نمایندگی امین قم
زمان ارسال
1400/04/06 22:47:33
سلام و عرض ادب تشکر و قدردانی میکنم از اساتید محترم نمایندگی امین قم که در راستای تعالی و بهبود اوضاع و قرار گرفتن در مسیر تعادل ما را همیاری و همراهی مینمایند.همچنین کمال تشکر را از راهنمای گرانقدرم سرکار بانو همسفر مریم (راهنمای لژیون 7 همسفران) دارم.امیدوارم ذره ای از زحمات حضرات را با پشتکار و هم مسیر شدن در سراط مستقیم جبران نمایم.
 • همسفر اشرف لژیون مرزبانی
زمان ارسال
1400/04/05 17:20:43
سلام و خدا قوت به خانم عطیه عزیز خیلی عالی بود و خدا قوت به همه عزیزان
 • همسفرزهرالژیون چهارم
زمان ارسال
1400/04/05 15:59:1
به خانم عطیه عزیز تبریک عرض میکنم خوشحالم که دوباره ایشون را دوباره زیارت کردم وازصحبتهاشون واقعا لذت بردم وازگروه سایت کمال تشکررادارم
 • همسفر معصومه لژیون دهم
زمان ارسال
1400/04/05 10:52:26
خداقوت خانم عطیه عزیز از صحبتهای پربار شما بسیار استفاده کردیم
 • همسفر سمانه لژیون مرزبانی
زمان ارسال
1400/04/04 0:54:10
خدا قوت به خانم عطیه عزیز ممنون بابت جلسه پر انرژی
 • همسفر نیره لژیون سوم
زمان ارسال
1400/04/03 23:10:49
باسلام خدمت تمامی عزیزانی که در کنگره 60تلاش میکنند خانم عطیه لذت بردم از صحبتهای شما خدا قوت میگم
 • همسفر سارا اراک
زمان ارسال
1400/04/02 22:51:54
سلام و خدا قوت به عزیزان خدمت گزار ممنون از استاد جلسه بسیار استفاده کردم
 • همسفر کوثر ل چهارم
زمان ارسال
1400/04/02 16:59:19
خداقوت به تمام عزیزان سربلند و پیروز باشید💙💙
 • همسفر مریم لژیون دوم
زمان ارسال
1400/04/02 16:9:59
خداقوت ب خانم عطیه عزیزم، ممنون از صحبتهای آموزنده شما، خدا قوت به خانم ریحانه و خانم مرضیه که در سایت ب نحو احسن فعالیت دارند
 • مسافر مجتبی
زمان ارسال
1400/04/02 12:24:52
عرص ادب واحترام خدمت دبیر ونگهبان واستاد محترم جلسه خیلی مطالب اموزنده بود .سپاس ودرود .
 • یوسف از قم
زمان ارسال
1400/04/02 10:17:35
خداقوت به خدمتگزارن نمایندگی قم و راهنمای محترم خانم حائری.
 • همسفر معصومه لژیون دوم
زمان ارسال
1400/04/02 8:10:49
خدا قوت خانم عطیه جان ،خیلی خوشحال شدم بعد از مدتی دوباره شما را دیدم وقتی پيشکسوتان وارد شعبه می شوند شعبه یک حال و هوای دیگری پیدا می‌کند و پر از انرژی می‌شود امیدوارم همیشه سالم و مستدام باشید. جلسه خیلی خوبی برگزار کردید ،استفاده کردیم و تبریک به کمک راهنماهای محترم خانم اعظم عزیز و خانم الهام عزیز و همچنین به همسفرانی که گل رهایی گرفتند.و خدا قوت به خدمتگزاران سایت
 • مریم اسماعیلی ل نهم
زمان ارسال
1400/04/02 1:48:25
سلام خداقوت
 • همسفر مرضیه لژیون چهارم
زمان ارسال
1400/04/02 1:45:46
خدا قوت به استاد، نگهبان و دبیر جلسه بسیار جلسه خوب و پرانرژی بود و هم چنین تبریک به عزیزانی که وارد سفر دوم شدند،انشاالله مستدام باشید.
 • همسفر ريحانه
زمان ارسال
1400/04/01 22:23:54
خداقوت به خانم عطیه، همچنین تبریک خدمت دوستان تازه رها شده🌹
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب