English Version
English

انصاف شرط اجرای عدالت است

انصاف شرط اجرای عدالت است

هفتمین جلسه از دور هفتاد و هشتم کارگاه‌های آموزشی کنگره 60؛ ویژه آقایان مسافر شعبه آکادمی؛ با استادی دیده‌بان محترم و جانشین بنیان کنگره 60 آقای امین دژاکام، نگهبانی مسافر محسن و دبیری مسافر محمد، با دستور جلسه "عدالت، آیا همه افراد در کنگره 60 باهم برابرند؟" روز شنبه 6 شهریور 1400 ساعت 17 آغاز به کارکرد.

سخنان استاد

سلام دوستان امین هستم یک مسافر. خدا را شکر می‌کنم که در جمع شما عزیزان هستم در نمایندگی آکادمی. امیدوارم حالتان خوب باشد. امیدوارم عزیزانی که سفر می‌کنند در درمانشان توفیق داشته باشند و عزیزان سفر دوم و همسفران هم به همین شکل. امروز دستورجلسه هفتگی‌مان عدالت است و در ادامه‌اش آیا همه با همدیگر برابر هستند در کنگره؟ یعنی در ابتدا یک کلمه را تعریف می‌کند و در ادامه یک سؤال را مطرح می‌کند. ما زمانی می‌توانیم به سؤال جواب قانع‌کننده بدهیم که تا جای ممکن در موردش تفکر کنیم و به معانی‌اش پی ببریم. این روش درستی است که باید همیشه به کار گرفته شود و در آموزش‌هایمان هم داریم. هرقدر که بتوانیم معنی واژه‌ها را درست‌تر بفهمیم به حقیقت نزدیکتر می‌شویم.

مثلاً زمانیکه داستان اسماالله مطرح می‌شود می‌گوید انسان اسما را بلد است. این اسما همین واژه‌ها را نشان می‌دهد. اسما شاید یکی‌اش عدالت و عادل بودن خالق باشد و خیلی صفات دیگر. انسان این ویژگی را دارد که اسماالله را بلد است و این ویژگی باعث می‌شود با سایر مخلوقات و فرشتگان تفاوت داشته باشد. قدیم زمانیکه بچه بودیم مد بود که می‌گفتند علاوه بر همه اسما خداوند، یک اسم اعظم هم هست و اگر کسی این اسم اعظم را بلد باشد هر کاری را می‌تواند انجام بدهد.

من ده یا دوازده سالم بود که یکی از همکلاسی‌ها بود که می‌گفت من اسم اعظم را بلدم و ما دنبالش می‌دویدیم که اسم اعظم را به ما بگوید. خلاصه دو سه سالی ما را سر کار گذاشته بود و بلد بود دیگر که ما را این مدت سرکار گذاشته بود. گذشت و من همیشه در ذهنم بود که این اسم اعظم چیست و این اسم اعظم می‌تواند کبر باشد. چون همه موجودات می‌توانند همه صفات خداوند را داشته باشند؛ تنها صفتی که نمی‌توانند داشته باشند صفت کبر است که مخصوص خلق است. اگر انسانی آن را متوجه شود و از آن خارج شود آن موقع به مقام و جایگاه بزرگی دست یافته است.

بنابراین کبر اسم ممنوعه است و انسان نباید دنبالش برود؛ اما مابقی اسما را اتفاقاً انسان باید بیاموزد. باید دنبال عدل برود تا پیدایش بکند. همینطور انصاف، حقیقت و غیره. خب، ببینیم انسان چگونه می‌تواند این اسما را یاد بگیرد. ابتدا باید بتواند آن‌ها را معنی کند و دقیق بشناسد. هرقدر به معنی نزدیکتر شویم جایگاه فرق می‌کند. وقتی ما معنی یک کلمه را دقیق می‌دانیم مثل ستونی است که ما کاملاً ستون را عمود بنا می‌کنیم. ستونی که عمود است بالا و پایینش هیچ اختلافی از نظر شاقولی ندارد و بنابراین بالاترین استحکام را دارد و از حداکثر توانش می‌توان استفاده کرد.

حالا هرقدر انسان معنی کلمه را اشتباه متوجه شود و اشتباه برایش تصویر شود ستون‌ها در درون انسان کج‌وکوله بالا میایند و قطعاً فرو خواهند ریخت. تا موقعی که باری روی ستون‌ها نیست مشکلی پیش نمی‌آید. یعنی مثلاً من با مطالب غلط زندگی می‌کنم و اتفاق خاصی هم نمی‌افتد؛ ولی وقتی با بحران و مسئله‌ای مواجه می‌شوم فشار روی ستون کج میاید و همه آنچه من ساخته‌ام خراب می‌شود. آنجا می‌فهمم آنچه که من تصور می‌کردم توکل بوده اصلاً توکل کردن نبوده است. معامله‌گری بوده و بده بستان بوده است. من نذر می‌کنم و آنچه می‌خواهم انجام نمی‌شود. آنجا از خدا طلبکار می‌شوم و میگویم مگر تو به من قول ندادی؟ من به تو اعتماد کردم. من تو را باور داشتم. آنجا انسان باورها و حس‌هایش به هم می‌ریزد. اشکال کار آنجا بوده که من معنی کلمه توکل را درست متوجه نشده‌ام. در زندگی هم همین‌طور است.

یکی از کارهایی که آقای مهندس انجام می‌دهند این است که واژه‌ها را برایمان معنی می‌کنند. در وادی پنجم مثلاً قناعت را معنی می‌کنند. خیلی‌ها از قناعت برداشتی مثل خساست یا در نهایت پس‌انداز داشتند و بعد آقای مهندس آمدند گفتند پس‌انداز یک چیز دیگری است و قناعت معنی دیگری دارد. قناعت یعنی اینکه انسان از کمترین امکانات بهترین نتیجه را بگیرد. مثالش هم طبیعت است که با کمترین امکانات طالبی یا خربزه شیرین می‌دهد. آنجا کلمه برایمان معنی می‌شود.

خب این که انسان معنی کلمات را درست بداند، باعث می‌شود در مسیر دیگری قرار بگیرد. این برای علوم هم صادق است. مثلاً در مورد اعتیاد می‌گوید مسمومیت مزمن. اعتیاد در علم جامعه‌شناسی و حتی طب به‌صورت مسمومیت مزمن تعریف می‌شود. خب اعتیاد همان اسمالله است. ما رفتیم از آن عبور کردیم و آمدیم بیرون. حالا دیگر اعتیاد را می‌شناسیم. تا موقعیکه اعتیاد درست تعریف نشده بود ما نمی‌توانستیم از آن خارج شویم. یعنی وارد آن شدیم ولی نمی‌توانستیم از آن خارج شویم. کی اذن خروج صادر شد؟ زمانیکه آقای مهندس آمدند معنی درست اعتیاد را مطرح کردند یا همان صورت‌مسئله اعتیاد و روش DST. پس معانی درست و دقیق برای قلوب حیاتی‌اند و برای اینکه مسیر انسان باز شود حکم همان اسمالله را دارند.

حالا می‌خواهیم راجع به کلمه عدالت و عدل صحبت کنیم. عدل در لغت به معنی برابر کردن است. اگر دو چیز را باهم برابر کنیم میگوییم عدل ایجاد شده است. یا مثلاً کسی که ستون کجی را صاف کرد همین معنی را می‌دهد. رستگار شد، یعنی عاقبت‌به‌خیر شد و به نتیجه درست رسید. حالا ما در کنگره یاد گرفتیم که عدالت یعنی هر چیزی در جای خودش. چطور می‌تواند هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد. باید به جهان نگاه کنیم. اگر این جهان بخواهد در مسیر درست در جهتی که خالق برایش تعیین کرده است حرکت کند بایستی چه ویژگی‌ای داشته باشد؟ باید در آن تعادل حفظ شود. بنابراین بالاترین قانونی که در هستی وجود دارد تعادل است. یعنی بتواند در جایگاه خودش قرار داشته باشد و به هم نریزد. حالا چه چیزی این شرط را برآورده می‌کند؟ چیزی که این شرط را برآورده می‌کند این است که قوانین درستی بر آن حاکم باشد. علم و درسی که در زندگی در حال یاد گرفتن هستیم خارج از این نیست. ما سعی داریم قوانین را پیدا کنیم و از آن سر در بیاوریم. هر قانونی که پیدا می‌شود کلی مسائل حل می‌شود.

در مورد انسان چطور؟ چگونه می‌شود عدالت را در مورد انسان برآورده کرد. شرطش به نظر من این است که قوانین برای همه مخلوقات یکسان باشد. اگر قانون برای همه مخلوقات یکسان باشد یعنی عدالت رعایت شده است. مثل اینکه همه ما در حین سقوط با شتاب یکسان به پایین پرت می‌شویم. قانون برای همه یکسان است و تفاوتی وجود ندارد. حالا اگر شخصی از دو طبقه بپرد دست و پایش می‌شکند و اگر از خیلی بالاتر بپرد کشته می‌شود. سرعت برخوردش بیشتر است و بیشتر آسیب می‌بیند. یعنی هر کسی که در کنگره جایگاهش بالاتر است وقتی وارد تاریکی می‌شود محکم‌تر به زمین می‌خورد. شخصی که دو ماه یا سه ماه آمده است، اگر به سمت تاریکی برود یک تخریب برایش همراه دارد. اگر به رهایی رسید و این اتفاق افتاد تخریبش بزرگتر است و اگر در راهنمایی این اتفاق بیافتد ضربه خیلی سنگین‌تری خواهد خورد.

به همین ترتیب در جامعه هم اگر بتوانیم به قوانین حقیقی نزدیکتر شویم و قوانین درست باشد، به معنای عدالت نزدیکتر شده‌ایم. ببینید قوانین برای همه انسان‌ها یکسان است اما جایگاهشان با هم فرق می‌کند. اگر ما می‌بینیم که انسانی در شرایط خوبی قرار دارد این برمی‌گردد به مسیری که طی کرده است و کارهایی که انجام داده است. پس انسان‌ها با همدیگر فرق دارند و دانایان با نادانان با همدیگر برابر نیستند. انسان‌های بخشنده با انسان‌های خسیس با همدیگر برابر نیستند. کسی که از جانش و زندگی‌اش بخاطر دیگران می‌گذرد با کسی که این کار را نمی‌کند، این‌ها با همدیگر برابر نیستند؛ ولی قوانین برای همه‌شان یکسان کار می‌کند.

باید سعی کنیم که روی کلمات و مفاهیم تفکر و تعمق کنیم تا بتوانیم به عمق آن مطلب و حقیقت آن دست پیدا کنیم. این اتفاق نمی‌افتد مگر انسان سعی کند از آن مسائل و حجاب‌های منفی درونش عبور کند. این حجاب‌ها به انسان اجازه نمی‌دهند که معنی درست کلمات را متوجه شود. یک پرده‌ای وجود دارد که نمی‌گذارد شخص معنی بخشندگی را بفهمد. نمی‌گذارد معنی گذشت را بفهمد. به خودش می‌گوید چرا باید ببخشم؟ سرم کلاه برود؟ فکر می‌کند بخشندگی حماقت است و یک شکل دیگری برای خودش معنی می‌کند. اگر انسان بتواند از آن مانع عبور کند می‌تواند رفته‌رفته معنی کلمات را یاد بگیرد.

در طبیعت عدالت موجود است و در واقع صورت‌مسئله این است که انسان چگونه می‌تواند عدالت را به عنوان یک مخلوق به اجرا در بیاورد. انسان برای اجرای عدالت به شرط دیگری هم نیاز دارد و آن مسئله انصاف است. انصاف و عدالت در کنار هم هستند. انصاف یعنی انسان بتواند آن چیزی را که برای خودش می‌پسندد، همان را برای هستی بپسندد. اگر دوست دارد درونش آباد شود، غذای خوب بخورد، در جای خوبی زندگی کند، از تحصیل برخوردار باشد، از خانواده برخوردار باشد، همان را هم برای همه بخواهد، آن وقت صفت انصاف را پیدا کرده است. آن موقع است که می‌تواند مجری عدالت باشد و عدالت را در خودش و در دیگران اجرا کند.

در ادامه سؤالاتی از طرف حاضرین جلسه مطرح شد که استاد امین پاسخ دادند.

سؤال: چگونه می‌شود تمرکز داشته باشیم و در حافظه بلندمدت دانش ذخیره شود. برای مشارکت کردن چگونه می‌شود قدرت بیان پیدا کرد؟

برای اینکه این اتفاق بیافتد شما باید تمرین کنید. ببینید من خودم چیزهایی که دوست داشته باشم را حفظ می‌کنم. شما اصلاً به‌طور طبیعی اینطوری هستید. آدم چیزهایی که بهشان علاقه دارد را حفظ می‌کند و اصلاً نمی‌فهمد کی حفظ شد. آن‌قدر تکرار می‌کنید و می‌خوانید که حفظ می‌شوید. بایستی آن علاقه و محبت ایجاد شود. حافظه انسان با محبت کار می‌کند. هر چقدر انسان محبتش کمتر می‌شود و نفرتش بیشتر می‌شود، حافظه‌اش ضعیفتر می‌شود و حواس‌پرت‌تر می‌شود. برای مشارکت و تقویت حافظه هم راهش همین است که شما پیام بخوانید، پیام حفظ کنید و مشارکت کنید. مهم نیست چه میگویی. در ابتدا مهم است حست را بگویی. اصلاً مشارکت یعنی بیان حس. حس را بیان کنی و بعد یواش‌یواش از آموخته‌ها و دانش کنگره که یاد می‌گیری در آن مشارکتت استفاده کنی. این به مرور رشد می‌کند و آن اتفاق میافتد. بیان کرد مطالبِ خالی و بدون حس بیانش فایده ندارد.

سؤال: آیا عقل از معادلات خارج است؟ عشق را فرا خواندن یعنی چه؟

اولاً عقل که اصلاً معادله است. تمام ساختار عقل روی معادلات خیلی دقیق کار می‌کند. گاهی وقت‌ها خود جملات درست نیست. این مسئله ممکن است همان باشد که عقل را در مقابل عشق قرار می‌دهند. در وادی‌ها آقای مهندس در این مورد توضیح داده‌اند و حتماً مطالعه کنید. جواب این سؤال کاملاً در آموزش‌های کنگره وجود دارد.

سؤال: اگر در مورد شخصی بی‌عدالتی اتفاق بیافتد و بعد از چندین سال مشخص شود که اشتباه شده است، مهر و موم‌هایی که مورد بی‌عدالتی قرار گرفته است از منظر عدل الهی چگونه توجیه می‌شود؟

ببینید بسیاری از تناقضاتی که برای انسان مطرح می‌شود یک علت اصلی دارد و آن اینکه ما اطلاعات و دانشمان کافی نیست. اگر دانش و اطلاعاتمان را کامل کنیم می‌توانیم به جواب قضیه برسیم. در هر صورت سختی‌ها و رنج‌هایی که انسان می‌کشد انسان را به دو مسیر مختلف هدایت می‌کند. همان که غم بزرگ انسان را به بالاترین و یا پایین‌ترین جایگاه سوق می‌دهد. یک نفر که در موردش بی‌عدالتی می‌شود و شکنجه می‌شود، این انسان یا شکنجه‌گر می‌شود یا پرستار می‌شود. بستگی به این دارد که کدام مسیر را انتخاب کند. اگر آن مسیر درست را انتخاب کند، تمام سختی که برایش به وجود آمده است به شکل معجزه‌آسایی به او برمی‌گردد و شاید بتوانم بگویم خیلی بیشتر از حد انتظارش برایش اتفاقات خوب میافتد. ولی ما دانشمان خیلی کم است نسبت به خیلی از مسائل و یک مقطع زمانی را در نظر می‌گیریم و ممکن است آن مقطع زمانی ناگوار و ناخوشایند باشد. اگر بخواهیم فقط همان لحظه دشواری را در نظر بگیریم، ممکن است انسان را به آشوب و بی‌تعادلی بکشد. اما حیات ادامه دارد و اتفاقات دیگری در راه است.

سؤال: چگونه قضاوت کردن را درون خودمان اصلاح کنیم؟

مهندس در وادی پنجم راجعش صحبت می‌کنند. شما باید اول جلوی فضولی را بگیرید تا به آن قضاوت نرسید. بعضی وقت‌ها ممکن است من ببینم کسانی دارند صحبت می‌کنند و بعد من بیایم بپرسم که چی بود و راجع به چی حرف می‌زدید؟ خداوند در قرآن می‌گوید ای مؤمنین از مطالبی که شما را غمگین می‌کند پرهیز کنید. یعنی خیلی از وقت‌ها شما اگر پیگیر یک موضوعی بشوید آخر سر افسردگی می‌گیرید. خیلی از مسائل را انسان نباید پیگیر بشود و دنبالش برود. خویشتن‌داری مسئله خیلی مهمی است و سر در آوردن از موضوعات همیشه جالب نیست. پس در این قضیه باید یک از خود گذشتن اتفاق بیافتد.

مسائل قضاوت کردن و غیبت کردن یک انرژی و جاذبه‌هایی درونشان وجود دارد. چطور است که آدم‌ها می‌نشینند سه ساعت غیبت می‌کنند. حتماً جذاب است و جاذبه دارد. باید ما بتوانیم از آن جاذبه عبور کنیم.

سؤال: لطفاً بفرمایید معنی درست توکل چیست؟ و بفرمائید چرا کبر فقط برای خالق است؟

صفت کبریا مختص خداوند است و کبریا یعنی برتری در ماهیت. یعنی خداوند از تمام موجودان برتر است. این برتری ویژگی خداوند است و هیچ‌کس نمی‌تواند به آن برسد. مسئله شیطان هم همین بود که کبر ورزید و فکر کرد برتر است. توکل یعنی انسان خداوند را وکیل بگیرد. یعنی زحمتش را بکشد و تلاشش را بکند و بعد خداوند را وکیل خودش بداند. مثلاً می‌خواهد کاری انجام بدهد اول تمام تلاشش را بکند و بعد بسپرد به خداوند و از خداوند به عنوان وکیلش بخواهد در آن مسیر کمکش کند و حمایتش کند یا به تو راهنمایی کند.

سؤال: چگونه می‌توان از خشم و نفرت به عشق رسید؟

ببینید ما باید یک سفری انجام بدهیم. یعنی در صور پنهان باید یک سفری اتفاق بیافتد تا ما بتوانیم از این نقطه به آن نقطه برسیم. این نیست که من یک متنی بخوانم با وردی بگویم تا این اتفاق بیافتد. اگر انسان این دید را داشته باشد مرتب با شکست روبرو می‌شود و این جواب نگرفتن باعث می‌شود ناامید شود. برای اینکه این صفات انسان تغییر کند باید جنس انسان عوض شود و زمان لازم دارد. صفات چگونه عوض می‌شوند؟ کلیدش در انتخاب‌ها است. نتیجه رسیدن از خشم به محبت این است که شما در انتخاب قرار می‌گیرید. خشمگین می‌شوی و می‌خواهی بساط طرف مقابل را به هم بریزی ولی انجام نمی‌دهی. جایی می‌توانی انتقام بگیری، نمی‌گیری. می‌توانی طعنه بزنی و نمی‌زنی. انتخاب درست شما را در این سفری که گفتم جلو می‌برد و انتخاب غلط شما را عقب میزند و یا از مسیر خارج می‌کند.

سؤال: آیا در زندگی زناشویی عدالت برقرار است؟ چون معمولاً یک نفر بیشتر گذشت می‌کند و این برای من همیشه سؤال است.

من در این مورد نمی‌توانم حرف بزنم. عدالت برقرار است. در مورد شراکت صحبت می‌کنم. ببینید وقتی دو نفر شریک هستند، بعضی‌ها به اصول انسانی و اخلاقی پایبندند و بعضی‌ها پایبند نیستند. مسئله از همین‌جا به وجود میاید. شما روی یک اصولی جلو می‌روید و دوست دارید با شما درست رفتار کنند؛ ولی با شما درست رفتار نمی‌شود. حالا اینکه این مشکل را چگونه برطرفش کنید در آموزش‌های کنگره ما میگوییم باید ریشه مشکل را در خودت پیدا کنی. اگر مشکلی ظاهر می‌شود یک سرش در من است و یک سرش در طرف مقابل. ممکن است بخشی که در من است ضعیفتر باشد. مثلاً 10 درصد مربوط به من است و 90 درصد مربوط به طرف مقابل. اینجاست که ناراحتی پیش میاید. اگر دو نفر کنار هم باشند، یکی بد رفتار کند و دیگری ناخالصی نداشته باشد و درست رفتار کند، شخص در مقابل رفتارهای نادرست دیگری به هم نمی‌ریزد. یعنی یا مسیرش را عوض می‌کند یا به کارش ادامه می‌دهد. وقتی کسی حرفی میزند و من را از تعادل خارج می‌کند یعنی آن جنس ناخالصی در من هم وجود دارد. وظیفه من این است که آن ناخالصی را پیدا کنم و پالایش کنم. این رسالت من است. حالا اگر این کار را کردم ممکن است طرف مقابل بعد از مدتی بیاید بگوید چی شد؟ چقدر خوب شدی، چه‌کار کردی که حالت خوب شد؟ ممکن است او هم بیاید مسیر را دنبال کند و من الگو بشوم. ممکن هم هست که شخص به مسیر اولش ادامه بدهد ولی من در هر صورت از آن عذاب خارج می‌شوم.

سؤال: در دوران مطالعه امتحان کمک‌راهنمایی حال خیلی خوبی را تجربه کردم و بعد از قبولی کم‌کم از آن حس و حال بیرون آمدم. چه کار می‌توانم بکنم که به آن حس و حال برسم؟

ببینید وقتی یک خبر خوبی به شما می‌رسد، چند روزی روی ابرها هستید. ولی بیشتر نه. انرژی یک زمانی دارد. دائمی نیست. یک سرس نقاط عطف در زندگی انسان وجود دارد. مثلاً من دانشگاه قبول شدم خیلی خوشحال شدم. ولی این زمانی داشت. من نباید فکر کنم که همیشه باید در اوج شادی باشم. انرژی‌ای که من می‌توانم بگیرم این است که لژیونم را تشکیل بدهم و کارم را درست انجام دهم. اگر کارم را در لژیون درست انجام بدهم انرژی یواش‌یواش بر می‌گردد.

سؤال: فرق خودباوری و خودمحوری چیست؟

انسان خودباور کسی است که خودش را قبول دارد. یعنی اعتماد به نفس دارد. هر آدم خودباوری ممکن است خودمحور هم باشد. ولی خودمحور یعنی کسی که بقیه را قبول ندارد. من خودم را قبول دارم، بقیه را هم قبول دارم. هیچ اشکالی ندارد. خودم را قبول دارم و دیگران را هم در زمینه‌های دیگر قبول دارم. ولی یک موقع فقط خودم را قبول دارم و دیگران را آدم حساب نمی‌کنم. آن موقع مشکل به وجود میاید.

سؤال: چرا نمی‌توانم به راهنما نزدیک شوم و بحث کنم؟ پیوسته احساس خجالت می‌کنم.

اصلاً نباید با راهنما بحث کنی. این خوب است که نمی‌توانی به راهنما نزدیک بشوی. راهنما باید یک فاصله‌ای با رهجو داشته باشد که این فاصله ضامن درمان رهجو است. اصلاً ما بحث نداریم در کنگره. شما با چه کسی بحث می‌کنید؟ شما با کسی بحث می‌کنید که خودتان را در سطحش میدانید. ولی راهنما در سطح من رهجو نیست. راهنما ماورا من است. بالاتر از من است. اصلاً جایگاهش جایی است که من نمی‌توانم با او بحث کنم. اگر من بتوانم با او بحث کنم و اتفاق بیافتد، جایگاه من و راهنما یکی می‌شود. جایگاه‌ها وقتی یکی شود اختلاف‌پتانسیل از بین می‌رود و نتیجه این است که من به درمان نمی‌رسم.

خیلی از عزیزان ممنونم و نشد که به همه پرسش‌ها پاسخ بدهم. از اینکه به صحبت‌های من گوش دادید متشکرم.

 

برگزاری لژیون‌های تازه‌واردین

برگزاری لژیون‌های درمان

در پایان می‌توانید گفت‌وگویی که با استاد امین دژاکام پس از کارگاه آموزشی انجام شد را در اینجا مشاهده کنید. 

ضبط صدا: مسافر محمدحسین لژیون نوزدهم و محمد‌امین لژیون پانزده
عکس، پیاده‌سازی و تنظیم: مسافر علیرضا لژیون شانزدهم

ویژه ها

دیدگاه شما

103 دیدگاه

 • Hamim

  خداقوت، لينك گزاري خيلي خوب، تشكر از هم كنگره اي هاي عزيز

 • مسافرعادل از لژیون یکم نمایندگی یحیی زارع میبد

  بسیار عالی و آموزنده بود.ممنون از دوستان عزیزم درنمایندگی آکادمی که زحمات زیادی میکشن.خداقوت و پاینده باشید.

 • س‌ ، ا، همسفر از لژیون ۱۱ شیخ بهایی

  ممنون و تشکر از زحمات استاد امین ، بسیار مطالب آموزنده‌ای را عنوان کردید

 • همسفر مرضیه لژیون سوم تخت جمشید

  سپاسگزارم بسیار عالی

 • مسافر خداداد لژیون دوم عمان سامانی

  سلام و خدا قوت به همه خدمتگزاران عزیز. دروود بر شما استاد امین سپاسگزارم بابت همه آموزشهای کاربردیتان

 • مسافر صادق شعبه امین قم ل 3

  سلام و عرض ادب.استاد عزیز تشکر از بیانات زیبای شما.امیدوارم هرچه زودتر عدالتی که در کنگره هست جهانی بشه

 • همسفر معصومه لژیون سوم شعبه نیما یوشیج

  سلام و‌خداقوت خدمت شما بزرگواران.از سخنان استاد بسیار استفاده‌کردم ممنونم از شما.موفق باشید

 • همسفر محدثه سلمان فارسی۲۵

  بسیار مطالب پر بار و عالی بود استاد امین و ممنونم بابت به اشتراک گداشتنش

 • پروین از لژیون ششم

  از استاد امین بسیار سپاس گزارم چرا که ازاصحبتهایشان اموختم وجواب یک سری از سوالاتم رو گرفتم

 • مجتبی ایرانپور.لژیون پنجم شاداباد

  خدا قوت خدمت استاد امین عزیز و کلیه خدمتگزاران کنگره. برقرار و سلامت باشید.

 • همسفر عاطفه از نمایندگی سمنان

  سلام و درود خدمت استاد امین عزیز بسیار زیاد از مطالب شما آموزش گرفتم سایه تان مستدام

 • همسفر مهدیه الف لژیون سوم شعبه گنجعلیخانی

  سلام خدا قوت خدمت استاد امین مطالب عالی واموزنده بسیار خوب سپاسگزارم ممنون از کلامتان که هر روز بیشتر انرژی میگیرم 🌷🤲

 • همسفر اعظم عمان سامانی

  سپاسگزارم از استاد امین وخدا قوت خدمت ،خدمت گزاران سایت

 • سلام رقیه هستم همسفر لژیون دهم

  مطالب بسیار زیبا و دلنشین و آموزنده بودن

 • مسافر مجید ل نهم امین قم

  سلام و درود و خداقوت خدمت جناب آقای امین دژاکام،استاد بزرگوار.سپاس بابت مطالب بسیار آموزنده شما.سپاس سپاس سپاس

 • مجتبی بندلی لژیون یازدهم

  با تشکر از استاد امین بابت ححضورشان در شعبه اکادمی استفاده کامل از صحبتهای شما کردیم

 • همسفر مینا شعبه ابن‌سینا

  واقعا صحبت‌های استاد امین و پرسش و پاسخ عالی و آموزشی بود خدا قوت به تک‌تک عزیزان

 • همسفر مینا لژیون چهارم سهروردی اصفهان

  سلام وخداقوت خدمت بنیانگذار کنگره۶۰ جناب اقای مهندس دژاکام وخانواده محترمشون ممنونم از همه تلاشها وخدماتی که برای درمان اعتیاد مصرف کننده ها کشیدید وخانواده ها را به ارامش واسایش رساندید خدا عمر با عزت وبا برکت به همه شما بده5326

 • شیدا مسافر نیکوتین

  متشکرم از جناب استاد امین. متشکرم از عزیزانی که در تهیه این گزارش زحمت کشیدند.

 • سعید

  فقط میتونم بگم دوستداشتنی خداقوت ونگهدارتون باشه

 • همسفر زهره لژیون سوم شعبه گنجعلی خان

  سلام و درود و خدا قوت خدمت استاد امین مطالب آموزنده و مفید بود مچکرم.در پناه خداوند باشید

 • مسافر توحید

  خداقوت

 • همسفر مریم ل۹مشهد شفا

  سلام و خداقوت سپاس از یک مطلب آموزنده دیگر در پناه خدا

 • مهدیه همسفر علی لژیون 4شاداباد

  خداقوت به استاد جهان بینی اقای امین بسیار عالی بود واستفاده کردم

 • همسفر محبوبه اصفهان

  اقای امین؛بسیار از شما یاد می گیرم و از خداوند بهترینها را برای شما خواستارم. خدا قوت خدمت تهیه کنندگان گزارش حلسه.بسیار عالی...

 • همسفر رضا

  خدا قوت به استاد عزیز

 • همسفر اکرم لژیون ۲۱،شعبه سلمان فارسی

  سلام و خداقوت خدمت استاد بزرگ جهان بینی آقای امین، مطالب بسیار آموزنده و پراز محتوایی را عنوان کردید، بسیار سپاسگزارم خداقوت خدمت، خدمت گزاران سایت

 • مسافرحسین ل16اراک

  خداقوت

 • علیرضا الف لژیون چهارم شعبه گنجعلیخان کرمان

  سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد امین و خدا قوت به نگهبان و دبیر محترم خیلی اموزنده بود صحبتهای شما استاد گرامی خوشحالم جایی امدم‌ که همه چیز سر جای خودش هست توی کنگره هر کس هر خدمتی هر تلاشی بکنه سوخت نمیشه و هر کسی نسبت به تلاش و کوشش خودش جایگاهش تعیین میشه و نسبت به خدمت بیشتر احترام بیش‌تری بهت میزارن تشکر میکنم از اقای مهندس بنیان کنگره و همینطور از شما استاد امین و از همه خدمتگزاران کنگره ۶۰

 • مسافر عیسی شعبه ابادان

  با سلام و عرض احترام از صحبتهای استاد امین استفاده کردم مخصوصا از مفهوم اسماءالله . وعلم ادم الاسماء کلها

 • زهرا از لژیون یکم کاشمر

  از استاد امین سپاسگزارم .استاد کالبد شکافی کلمات هستند .👏👏👏

 • همسفرشهلا

  باعرض سلام و خداقوت ب همگی عزیران خدمتگذار .خیلی مطالب زیادی وآموختم مثل همیشه استاد امین عزیز جواب تمام سوالهایم رامیدهد.

 • همسفر زهرا لژیون ۹سلمان فارسی

  با سلام و خدا قوت به استاد بزرگ جهان بینی آقای امین دژاکام، حقا که تا کنون از چنین علمی که منشا آن شما هستید همیشه در حال اموزش و دریافت هستم چنین علمی در هیچ کجای دنیا یافت نمی شود. خدا را شاکرم که شاگرد بزرگانی همچون شما و خانواده ی گرامیتان هستم. خداوند منان یار و یاورتان باشد. همیشه تشنه آموزش های ناب شما هستم.

 • زهرا همسفر حسن لژیون نهم شفا مشهد

  سلام وخداقوت به‌ استاد امین عزیز خيلی عالی بود، بسیار مفید و آموزنده، تشکر از خدمت گزاران سایت

 • همسفر سمیه (ع)لژیون یکم گنجعلی خان کرمان

  عرض سلام وادب واحترام خدمت استاد امین،استادجهان بینی.بسیارسپاسگزارام ازشماکه اینقدربه زیبایی دستور جلسات رابازمیکنیدکه من همسفر زمانی شایدبعضی ازاین کلمات فقط به گوشم خورده بودوهیچ معنی ومفهومی ودرکی ازآنهانداشتم.خداوندخافظ ونگهدارشم اوجناب آقای مهندس وخانواده محترمتان.

 • همسفر زهرا، لژیون ششم سهروردی اصفهان

  عرض سلام و ادب و همچنین خداقوت خدمت استاد بزرگوار آقای امین، بسیار تا بسیار از پاسخ‌های بی‌نظیر شما آموزش گرفتم، بسیار زیاد از شما استاد بزرگوار تشکر و قدردانی میکنم، مستدام باشید و پایدار... تشکر از خدمتگزاران عزیز در بخش سایت

 • مهدی لژیون بیست اکادمی

  با سلام جلسه بسیار پرباری بود خیلی خوشحالم که تونستم تو این جلسه شرکت کنم و از دانش و اموزشهای استاد امین بهره ببرم

 • همسفر پریسا

  بسیار بسیار ممنونم از استاد امین بابت توضیحات بسیار عالی شون

 • همسفر الناز شهرری

  با عرض سلام و خدا قوت خدمت استاد بزرگ جهان بینی به مطالب خوبی اشاره کردید ممنون و سپاسگزارم.

 • همسفر ربابه لژیون یکم از شعبه شاد آ باد

  با عرض سلام و خدا قوت خدمت استاد جهان بینی آقای امین،سپاسگزارم از مطالب آموزنده و پر از آموزش تان.در پناه حق سلامت باشید.

 • شهربانو حکم آبادی لژیون نهم

  سلام استاد بزرگوار. خیلی عالی بود و من از صحبت های شما کمال استفاده رو بردم.

 • محترم

  ممنون از استادامین وتمام خدمتگزاران کنگره ۶۰

 • همسفر زینب از لژیون پنجم

  خدارا شکر می کنم که در دوره ای زندگی میکنم که راحت می توانم جواب سوالهای خودرا از استاد بزرگی چو ن استاد امین دژاکام بگیرم

 • همسفر ملیحه از شعبه ملا صدرا

  درود. خدا قوت خدمت استاد بزرگ آقای امین،خیلی عالی و پر از آموزش،ممنون و سپاسگزارم.

 • زهراهمسفرمجتبی مرزبان شفامشهد

  بسیارعالی وخداقوت به تمامی عزیزان

 • همسفر نرگس لژیون دوم ملاصدرا

  سلام خدا قوت مطالب بسیار مفید و آموزنده بود. بسیار استفاده بردم.

 • همسفر زیبا اردستان

  با عرض سلام و خداقوت خدمت استاد جهان بینی آقای امین عزیز مثل همیشه ازتون آموزش گرفتم و بسیار لذت بردم و برای شما و خانواده محترمتان از خداوند مهربان و متعال سر بلندی و سلامتی روز افزون را خواستارم

 • همسفر عزت لژیون پنجم شعبه نیک اباد

  باسلام وخسته نباشیدخدمت استاد امین مثل همیشه بسیار عالی وآموزنده بود مطالب بسیار سپاسگزارم از شما وهمه خدمتگذاران عزیز در پناه حق پایدار باشید

 • وحید شقاقی

  با عرض سلام و خدا قوت گرفتن انرژی از همچین اساتیدی باعث افتخاره خدا رو شکر قدم در جایی گذاشتم که راه و روش زندگی رو به بهترین شکل آموزش میگیرم

 • همسفر فاطمه گرگان

  باسلام وخدا قوت خدمت استاد بزرگوار خداراشکر به خاطر مطالب غنی وپر بار شما درپناه ایزد شاد وسربلند همچون ستارگان تابناک باشید

 • سهیلا دینیان لژیون 11شعبه رودکی

  باعرض سلام و احترام خدمت استاد امین که خیلی عالی صحبت کردید استفاده کردم،امیدوارم خداوندبه شما و خانواده محترم سلامتی بده.🌹👌

 • مسافر اصغر نمایندگی رودهن

  سلام خدا قوت به همه عزیزان ودرود به استاد امین عزیز 🌹🌹🌹

 • همسفر مهری نمایندگی ملاصدرا

  باسلام وخداقوت خدمت استاد جهانبینی آقای امین بسیار عالی بود و به بسیاری از سوال های من همسفر جواب داداه شد تشکر از عزیزان خدمت گذار بخش سایت

 • همسفر نگار، سهروردی اصفهان

  خداوند را سپاس می‌گویم که فرصت بهره‌مندی از این آموزش‌های ناب نصیبم شد.آرزوی سلامتی برای جتاب امین و تمامی خدمتگزاران

 • مهدی پورموسی لژیون ۱۴

  با سلام انسان گویی اجازه می خواهد تا بشنود و درک کند کلمات و مفاهیم عمیق را و من از خداوند شاکرم که این اجازه را به من داد تا شاگرد استادی عمیق چون استاد امین باشم شکر شکر شکر

 • همسفر شعبه امین گلی

  خدمت آقای امیت عرض سلام و ادب دارم خدا قوت موفق باشید

 • سعید لژیون ۱۱آکادمی

  یه تشکر ویژه از استاد امین بزرگوار دارم وبسیار دستور جلسه مفیدی بود برام شخص من که تا حدودی مفهوم عدالت به شکل واقعی کلمه رو درک کنم خدا را شاکرم در محیط کنگره قرار گرفتم تا بتوانم با کمک این عزیزان جایگاهم رو تغییر بدم

 • همسفر اسد

  خداقوت به استاد امین.افتخار میکنم به داشتن چنین استاد جهانبینی که دارم.

 • علیرضاحسین زاده لژیون یازدهم

  سلام خداقوت به مهندس دژاکام وخانواده فداکارش بنظرم مهندس عدالت رو درحق ماانجام داده وخداوندبه خلق مهندس افتخارمیکند

 • همسفرپری

  سلام وخداقوت خدمت آقای امین دژاکام که باجلسه ای گهربارماراراهنمایی می‌کنند همچنین سوالات وجواب هایی که داده شدخیلی استفاده کردم ممنون 🌹

 • مسافر مجتبی لژیون دوم نمایندگی رودهن

  سلام خدا قوت خدمت همه خدمت گزاران کنگره 60 و خسته نباشید خدمت استاد امین عزیز عالی بود استفاده کردم از فرمایشات زیبای شما استاد عزیز

 • مرضیه همسفر لژیون سوم شعبه ستارخان

  خدا قوت خدمت همگی مخصوصا اقای امین عزیز بسیار زیبا واقعا لذت بردم 🌷🌷🌷توانتون مضاعف

 • احمد خانه زر

  دانستن موضوعی ارزشمند است ولی ارزشمندتر از آن ، توان انتقال این دانسته هاست که کم هستند افرادی که هر دوی این خصوصیت را داشته باشند. خداوندا بسیار بسیار شکرت که اجازه بهره مندی از چندین نفر از این افراد را به من داده ای.

 • سیروس شعبه ستارخان

  خدا قوت به همگی دوستان

 • میترا همسفر قاسم نمایندگی رودهن

  سلام وخداقوت به استاد امین عزیز صحبت‌های شما همیشه پراز پاسخ سوال های مبهم من بوده. ممنون

 • مهدی پارسا

  سلام ممنون از ایجنت و مرزبانان محترم برای دعوت از استاد امین جلسه بسیار آموزنده با انرژی بسیار بالا خدا قوت 🌹

 • همسفر آسیه لژیون پنجم ملاصدرا

  خداقوت و عرض ادب به جانشین بنیان کنگره استاد امین بزرگوار که با آموزش‌های جهان‌بینی شان واقعا مسیر درست زندگی و رسیدن به آرامش را به ما نشان می‌دهند. آرزوی سلامتی و سربلندی شما خانواده ی بزرگ را داریم. دست یاری حق همواره پشت و پناهتان باشد.

 • همسفر سعیده نمایندگی ملاصدرا

  بسیار لذت بردم از صحبتهای آقای امین،ممنون از این خانواده ی بزرگ.

 • امیرنانکلی

  سلام و خداقوت به دوستان عزیز در وبلاگ آکادمی محمدحسین جان و محمد امین عزیز و علیرضا جان خداقوت جانانه به ایجنت محترم آکادمی آقا سیروس حسین زاده که پرانرژی هستن و به آکادمی نیروی مثبت دوباره دادن لذت میبرم که همراه شما عزیزان هستم خدایا این حرکت عظیم را شکر دورود بیکران به استاد امین دژاکام چقدر جلسه پرباری بود همگی موفق و پیروز باشید

 • اعظم هسفر از ابوريحان

  بسيار بسيار عالى بود استاد امين خيلى آموزنده و پر محتوا بود بسيار سپاسگزارم

 • امیر خرمشاهی

  سلام ممنون از زحمات ایجنت محترم و مرزبانان گرامی و سپاس از استاد امین بابت سخنان عالی و پرمحتوا و آموزنده ایشان

 • ناصر

  باسلام واحترام خداوندبزرگ راشاکرم که درروزگاری زندگی میکنم که آقای مهندس واستادامین وخانواده محترمشان هستند.حصورحقیردراین جلسه برایم نعمتی بود ازتمام خدمت گذاران ومسببین این دعوت سپاسگزارم. خداقوت

 • پیمان میر

  ممنون و خدا قوت به وبلاگ نویسان عزیز وبا تشکر از استاد امین بابت وقتی که گذاشتند

 • همسفر نجمه لژیون هفتم شیخ بهایی

  سلام خدمت استاد جهان بینی جناب آقای امین دژاکام بسیار عالی و کامل در مورد عدالت بیان نمودید و معنای عدالت را برای من موشکافی کردید تا من بهتر به عمق موضوع پی ببریم از شما و آقای مهندس بزرگوار کمال تشکر رادارم و از خداوند منان برای شما بزرگواران سلامتی و عمر با عزت را خواستارم و از عزیزان زحمت کش در قسمت سایت کنگره ۶۰ تشکر و قدردانی می کنم

 • همسفر ندا

  خداقوت جناب استاد امین،بسیار عالی بود.سپاسگزارم از زحمت کشان سایت

 • مسافر مجید ل نهم امین قم

  سلام و درود و خداقوت خدمت جناب آقای امین دژاکام (استاد جهان بینی بزرگوار) سپاس بابت آموزشهای بسیار عالی شما.سپاس سپاس سپاس.سلام و درود و خداقوت خدمت تمام خدمتگزاران کنگره60.سپاس از این همه الطاف شما.

 • هدی لژیون دوم آکادمی

  سلام و خداقوت عالی بود مثل همیشه از سخنان گهربار استاد امین عزیز استفاده کردم و آموختم👌🌺

 • همسفر رعنا لژیون ۲ نجف اباد

  خدا قوت خدمت استاد جهان بینی آقای امین چقدر زیبا و آموزنده صحبت فرمودین واقعا لذت بردم از این بابت بسیار سپاسگزار تون هستم و تشکر فراوان از تمامی اعضا حاضر و خدمتگزار در جلسه خیلی جلسه و تصاویر آن زیبا و پر انرژی بود خداوند عمر و سلامتی فراوان به بنیان این همه خوبی و لطف عنایت بفرماید امین

 • مسافر پوریا شعبه رودهن

  سلام. خدا قوت و درود بر شما

 • همسفر مرضیه رهجوی خانم زینب لژیون ۱۰

  واقعا لذت بردم خدا قوت

 • افسانه لژیون ۳

  بسیار مطالب اموزنده ومفید بود واقعا درکم ااز واژه ی عدالت بالا رفت ممنون استفاده کردم خدا قوت

 • مسافر یداله لژیون سوم شعبه امین گلی

  سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما خدمتگزاران کنگره و خاص خدمت اقای امین دژاکام .بسیار زیبا و آموزنده . میخاستم ببینم اگه امکان داره فایل صوتی این جلسه را از کجا میشه تهیه کنم . راهنمایی کنید لطفا

 • همسفر مریم لزیون 16 شعبه ستارخان

  مثل همیشه عالی و پر از اموزه . صحبت های جناب امین همیشه پر بار هستش خیلی دوست دارم یکبار از نزدیک تو جلسات ایشون حضور داشته باشم. بی نهایت لذت بردم

 • ماریاهمسفرلژیون16ستارخان

  بسیارعالی متشکرم

 • همسفر مهتاب شهرری

  سلام خسته نباشید خدا قوت..آقای امین مطالب مهمی رو بیان کردن ممنونیم...وسؤالات کلیدی پرسیده شدهمراه با جواب منطقی..ممنوم

 • همسفر اعظم استکی

  سلام و سپاس دیدبان عزیز استاد امین جواب سوال هایم را از سخنان صادقانه شما دریافت کردم در تمامی جهان ها سربلند و باعزت باشید خداقوت خدمتگزاران عکاس ...سایت

 • همسفر و مسافر نیکوتین معصومه لژیون سوم

  سلام و خدا قوت هیچ وقت فکر نمیکردم نشستن سر جلسه ای که استادش مهندس امین دژاکام باشن اینقدر بهم انرژی بده دیشب جلسه سراسر شوق و انرژی بود ممنونم واقعا از مهندس حسین دژاکام برای تربیت ماها

 • فاطمه همسفر احمد نمایندگی رودهن

  خداقوت ، مثل همیشه از سخنان پر بار شما استاد گرامی ، بسیار آموختم 🌹

 • علیرضا

  با تشکر از همه خدمتگزاران عزیز که شرایط را مهیا کردند تا جلسه‌ای عالی و پربار داشته باشیم.

 • حامد کاکاوند

  تشکر از ایجنت محترم و نگهبان عزیز بابت دعوت از استاد امین ارجمند و رقم زدن جلسه ای خوب و پر انرژی

 • همسفر لیلا جاهد لژیون 16ستارخان

  سپاسگزارم استاد امین بزرگوار،کعنی جدید از عدالت و انصاف دریافت کردم.جواب سوالات بسیار کاربردی هستند

 • همسفر زهره راهنمای تازه واردین امین گلی

  ازسخنان استادامین بسیارلذت بردم واقعا چندباربایدمطالعه کنم تامطالب رابهتر و خوب درک کنم🌺 تشکر می کنم از خدمتگزاران سایت آکادمی.🌺

 • مسافر غلامرضا لژیون یکم دهخدا قزوین

  سلام ممنون از جلسه پر بار و آموزنده ای که برگزار کردید . خدا قوت به همه ی عزیزان خدمتگزار 💐💐

 • همسفر لیلا صفری لژیون ۱۶

  خدا قوت ،مثل همیشه سخنان آقای امین آموزنده شیوا وبیان سادهسپاس گزارم

 • همسفر الناز نمایندگی شمس

  خدا قوت به استاد جهان بینی مثل همیشه از سخنان زیبا و دلنشین ایشان استفاده کردم و خدا قوت به خدمتگزاران سایت برای تهیه گزارش

 • احمدزمانی

  با سلام و خداقوت به استاد امین استاد جلسه و تشکر از نگهبان و دبیر جلسه و خداقوت ویژه به خدمتگزاران وبلاک و سایت

 • ناهیدهمسفرحسین لژیون چهارخانم فاطمه

  باسلام بسیار عالی بود ممنونم

 • سلام طیبه هستم همسفر

  با تشکر فراوان عالی بود خداقوت

 • همسفر خندان، لویی پاستور

  دیده‌بان محترم، استاد امین بزرگوار! بسیار تا بسیار ممنونم بابت سخنان ارزشمندتان در خصوص این دستور جلسه بسیار مهم. بسیار آموزش و انرژی گرفتم. سپاسگزارم از جنابعالی و خدمتگزاران محترم سایت بابت اشتراک گذاری مطالب 🙏🏻🍀🙏🏻

 • همسفر زهرا لژیون 21🌹

  عرض سلام خدمت استاد امین،ممنون بابت صحبت‌های خوبتون،خیای عالی بود آموزش گرفتم و عرض خدا قوت خدمت همه عزیزانی که در سایت خدمت می‌کنند 🌹🌹

 • 💚مسافرعلیرضا ز لژیون سوم شعبه گنجعلی خان کرمان💚

  سلام..درود بر استاد امین عزیز ودوست داشتنی...خسته نباشید به همه عزیزان💞👏

 • زهره امینی ِلژیون ۲۱

  خداقوت واژه عدالت خیلی زیبا برای من باز شد و همچنین سولات بسیار عالی پرسیده شد که دغدقه من هم بود.

 • همسفر مهدیه سلمان فارسی

  استاد امین بزرگوار، برای وجود شما خداروشکر می کنم، علمی که در حال انتقال هست نابترین علم است، چقدر نیاز داشتم که این مسائل رو بدونم، خداروشکر که هستید، علم تون روز افزون