تاریخ
يکشنبه 17 آذر 1398

بنیان کنگره فراتر از مرزهای انسانیت

موضوع : مقالات
22 سال پیش اتفاقی رخ داد که شاید کمتر کسی می‌توانست حدس بزند که قرار است نقطه عطفی شگرف در دنیای درمان اعتیاد رخ دهد، همانند نقطه نوری که از دل تمام تاریکی‌ها ظهور کرد و تبدیل به خورشیدی شد.
بنیان کنگره فراتر از مرزهای انسانیت

بیست سال است که آغاز می‌گذرد


22 سال پیش اتفاقی رخ داد که شاید کمتر کسی می‌توانست حدس بزند که قرار است نقطه عطفی شگرف در دنیای درمان اعتیاد رخ دهد، همانند نقطه نوری که از دل تمام تاریکی‌ها ظهور کرد و تبدیل به خورشیدی شد که راهنمای تمامی انسان‌های فرورفته در تاریکی شود. در 15 آذر سال 1376 آقای مهندس حسین دژاکام توانست برای اولین بار راه‌حل درمان اصولی اعتیاد را پیدا کند. اولین مسافری که قرار بود پیام رهایی خود از بند اعتیاد را به انسان‌های دیگر برساند.


اما رساندن پیام رهایی تبدیل به بزرگ‌ترین هدفی شد که قرار بود مسیر طولانی و بسیار سختی را طی کند تا به مخاطبینش برسد، نزدیک به دو سال بعد، در شهریور سال 1378 اولین جلسه با حضور هشت نفر از اعضاء کنگره 60 تشکیل شد.

هفته بنیان کنگره شصت یعنی هفته آقای مهندس حسین دژاکام، هفته ای که باید بدانیم بنیان کنگره شصت چه دستاورد هایی را به‌عنوان گنجینه برای ما به ارمغان آورده است، چه راهی را پیداکرده است، چه‌کارهایی برای آن انجام داده است، چگونه توانست اعتیاد خود را درمان کند؟ و چگونه این درمان را برای همه، دست‌یافتنی کرد؟ چگونه کنگره 60 شکل گرفت ، چه مراحلی گذشت ؟ از چه سدها و مشکلاتی عبور کرد ؟  با به دست آوردن پاسخ این سؤالات می‌توانیم بفهمیم که بنیان کنگره60 شصت چیست ؟

 حال بیایید تا حدی مرور کنیم که بنیان کنگره 60 برای ما چه کرد

متد DST


متد درمان تدریجی که امروز خیلی از ما با آن آشنا هستیم، به جرت می‌توان گفت اصولی‌ترین، علمی‌ترین روشی ست که برای درمان قطعی اعتیاد ابداع و کشف‌شده است، متدی که الهام آن در ماه رمضان برای آقای مهندس دژاکام اتفاق افتاد.
بنیان‌گذار  کنگره راه صحیح درمان اعتیاد را پیدا کرد ، چندین سال با روش تدریجی  DST با  داروی  تریاک در شرایطی که خیلی‌ها نمی‌پذیرفتند ،  درمان انجام شد  ، بنا به گفته آقای مهندس دژاکام همه دیدند که این روش نتیجه داد . همه مسئولین شاهد این بودند که چگونه اعضاء کنگره یکی‌یکی به درمان رسیدند . زیرا درمان تدریجی به نحوی رفتار و منش اعضاء کنگره را متعادل و خوب کرده بود که حکم اثبات این روش برای همه بود . سالیان متوالی درمان تدریجی ، با بهترین خروجی‌ها و نتایج نسبت به تمام درمان‌های قبل از خودش  هم نوید از یک روش عالی را داد . در تمام فعالیت کنگره شصت‌تا به امروز هیچ مسئله و مشکلی برای آن پیش نیامده است   .


داروی OT


کنگره شصت از آغاز تا امروز مسیر طولانی و پر چالشی را طی نموده، به‌نحوی‌که آقای مهندس طی صبحت های هفته قبلی نیز کاملاً به این مسئله اشاره کردند. دستاوردهای بی‌شماری به‌دست‌آمده که همگی تلاش‌های بی‌وقفه انسان‌هایی بوده که در آغاز راه کمک کرده‌اند، که شاید امروز کسی آن‌ها را نمی‌شناسد. امروز همه میدانیم که در اوایل تشکیل کنگره، مسافران با اپیوم سفر می‌کردند، اولین چالش بزرگ کنگره در ابتدا مسیر این بود که مراجع و دستگاه‌های کشوری را متقاعد می‌کرد که برای درمان اصولی بایستی از تریاک استفاده شود، در دهه هفتاد این کار بسیار بزرگ و سخت بود، زیرا اکثراً بر این باور بودند که مصرف مواد بودن یک مشکل اخلاقی ست و فرد مصرف‌کننده، فردی ست که از روی لذت و خوش‌گذرانی روی به مواد مخدر آورده ست، به قول آقای مهندس مصرف‌کننده‌ها را به زندان می فرستاداند ، یا آن‌ها را به جزیره بوشهر تبعید می‌کردند ،  تغییر دیدگاه حاکم آن زمان مسئولین نیاز به تدبیری داشت که میباست آقای مهندس با صبوری هرچه تمام و مشخص کردن صورت‌مسئله اعتیاد، آن را آرام در ذهن‌ها جای می‌داد، بعضی مواقع هم گاه متقاعد کردن بسیار دشوار می‌شد که بپذیرند راه‌حل نجات از اعتیاد مصرف تریاک است . اما این اتفاق افتاد و انصافاً هم خیلی از مسئولین برای انجامش همکاری لازم را داشتند. در ادامه راه ، شربت تریاک جایگزین اپیوم شد. پروژه‌ای که بسیار موفق عمل کرد. دانستن این مسائل شاید برای فردی که به‌تازگی عضو مجموعه کنگره شده باشد، بتواند درک بیشتری را به برای درمان واقعی به او بدهد.نمایندگی‌های کنگره 60


در بیست‌سالگی کنگره شصت، نزدیک به شصت  هزار نفر به عضویت آن درآمده‌اند، هفتاد نمایندگی در اکثر نقاط کشور فعالیت دارند که بالای بیست‌وپنج هزار نفر به درمان واقعی رسیده‌اند و بیش از ده هزار نفر توسط داروی OT تحت درمان هستند.

گفتن هفتاد نمایندگی شاید به زبان راحت باشد، اما کنگره برای رسیدن به آن نیاز به تدبیری بزرگ داشت که، آقای مهندس با محکم ساختن پایه‌های مالی NGO، توانست آن را محقق کند.فقط تصور کنیم زمانی کنگره شروع به فعالیت نمود که نه کسی برای کمک بود نه جایی بود که کنگره بخواهد راهش را آغاز کند . البته تفکر راه‌اندازی کمک‌های مالی اعضاء ،  که بقا را برای کنگره 60 تا به امروز به همراه داشته.

 

یارانی که همراهی کردند

به قول آقای مهندس اگر خدا بخواهد راهی باز شود سرانجام اتفاق خواهد افتاد ، شاید خیلی از افرادی که در آن روزها حضور داشتند و جزء شالوده‌های اصلی بودند امروز در کنار ما حضور ندارند .

البته اندک‌اندک جمع مستان رسیدند ، خیلی‌ها برای امروز کنگره تلاش کردند . دست یاری تک‌تک دیده‌بانان کنگره به بینان‌گذار کنگره باعث شد تا ساختارها پدیدار شوند . همه این خدمت گذاران دیده‌بانان ، راهنماها  و همه خادمین به قول آقای مهندس ، یاور شدند و کمک کردند . بازهم میگوییم که همه این‌ها فقط خواست خداوند بزرگ بود .

 


کتاب 60 درجه که ویراستاری نشد


کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر حاصل تجربیات مستند از به‌کارگیری روش DST بود و به نگارش درآمد، اولین کتاب کنگره شصت هست، کتابی که شامل پیام‌هایی ست که نگهبان آن، هیچ‌گاه آن را ویراستاری نکرده است تا حقیقت سخنان و جملات کتاب تا همیشه محفوظ بماند و امانت‌دار باشد ، پیام‌هایی که سالیان قبل در این کتاب آمده، یکی‌یکی محقق شده و نوید از آینده ایی درخشان‌تر را برای کنگره دارد.


چگونه می‌توانم کمک کنم


آقای امین دژاکام به زبان خیلی ساده هم راه قدردانی و کمک را برای ما توضیح دادند، همان‌طوری که روزی باحال نابسامان وارد کنگره شدم و کنگره به من کمک کرد تا آموزش ببینیم و به درمان برسم، همین شرایط را برای دیگران هم فراهم کنم. برای کمک و قدردانی، آموزش‌ها و حرف‌های آقای مهندس را در زندگی به عمل تبدیل کنم. راه را برای دیگر انسان‌ها هموار کنم تا پیام رهایی به همه نیازمندان برسد، با عمل کردن به حرف‌های بنیان کنگره شصت، نشان دهم که درمان واقعی امکان‌پذیر است .

امروز هزاران هزار نفر به کمک بینان کنگره 60 به درمان رسیده‌اند ، از سیاهی‌ها نجات پیدا کردند ،  از آقای مهندس به خاطر تمام رشادت‌ها ، تلاش‌ها و ازخودگذشتگی‌هایش در این بیست سال تشکر می‌کنیم . از او ممنونیم که بعد از رهایی خودش پیامی بزرگ را به جهان داد و احساسی فراتر از مرزهای مسئولیت و انسانیت را تحقق بخشید .

 

نوشته مسافر میثم لژیون 14 آکادمی

تعداد بازدید از این مطلب : 1613
ادامه مطالب در آرشیو مقالات
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
27 نظر  
 • مسافر فرشید
زمان ارسال
1398/09/22 15:46:38
جناب مهندس اسطوره ای هستن تکرار نشدنی، سایشون مستدام😍
 • همسفر مونا
زمان ارسال
1398/09/19 9:23:47
بسیار عالی بود خدا قوت من هم این هفته پرشگون را به آقای مهندس و خانواده محترمشان تبریک می گویم .
 • مهناز ، لژیون 18 از آکادمی
زمان ارسال
1398/09/18 22:43:25
تشکر از اینکه مطالب آموزنده جامع و کامل به گوش ما رسونید، خدا قوت آقا میثم
 • محمد لژیون نوزده عمان سامانی شهرکرد
زمان ارسال
1398/09/18 12:29:18
باعرض سلام خداوند متعال را سپاسگذارم که مرا با کنگره ۶۰اشنا نمود باتخریب بیش از بیست سال باکنگره اشنا شدم .به صورت سقوط ازادی وارد کنگره شدم.مدت چهارده ماه سفر کردم والان یکماه است ازاد ورها هستم کنگره ضمن درمان اعتیادم زندگیم را برگرداند.همسر وفرزندانم را به من برگرداندلذا خدارا شاکرم واز بنیان گذار کنگره جناب اقای مهندس حسین دژاکام ممنونم خداوند خیرتان بدهد مسافر عزیز میثم لژیون ۱۴اکادمی دستمریزاد مسافران وهمسفران نمایندگی عمان سامانی تشکر
 • محمدرضا شعبه کاسپین لژیون 11
زمان ارسال
1398/09/18 11:56:31
با عرض سلام خدمت حضرت عشق مهندس دژاکام ممنونم که هستید انشالا همیشه سلامت باشید..تا کنگره هست من بیمی ندارم
 • همسفر نفیسه از نمایندگی شمس
زمان ارسال
1398/09/18 10:35:51
متشکرم. آموزش گرفتم. خدا قوت.
 • محمد علی
زمان ارسال
1398/09/18 9:20:41
سلام به همه ی اعضای کنگره60؛ ان شاءالله که جناب مهندس پایدار باشند تا معلم بشریت باشد همچنین 15آذر رو به جناب مهندس و کنگره60 تبریک می گویم
 • همسفرمهین،شعبه،پرستار
زمان ارسال
1398/09/18 8:26:45
سلام،وعرض،ادب،خدمت،جناب،مهندس،عزیزتقدیروتشکربابت،تلاش،وکوشش،وپشتکارشمابزرگواربرای،رهایی،انسانهاازتاریکیها
 • همسفر زهره از نمایندگی نیک آباد
زمان ارسال
1398/09/18 8:5:29
خداقوت خدمت آقای میثم چه زیبا این دستور جلسه را به نگارش دراورده اید واقعا لذت بردم.
 • همسفرمریم لژیون6از سلمان فارسی
زمان ارسال
1398/09/18 6:38:45
سلام وخداقوت به آقا میثم قلمتان پر بار و موفق باشید به آقای مهندس وخانواده گرامیشان هم کمال تشکر و قدردانی رادارم بابت حال خوشی که به زندگی من برگرداندند و برایشان عمری با عزت وسلامت خواستارم موفق وپیروز باشید
 • مسافر ابوالفضل ازتبریز
زمان ارسال
1398/09/17 23:17:2
تبریکهای فراوان به نمامی اعضای بزرگ خانواده کنگره۶۰بخصوص به پدرکنگره بنیانگذارکنگره جناب مهندس دژاکام واستاد جهانبینی جناب اقای امین دژاکام وخانم انی بزرگوار وخانواده دژاکام تبریک میکویم وازخداوندمتعال خواستارم برای منهدس طول عمر طولانی وسلامتی کامل عطا فرماید من خودم دستان پرمهرمهندس رامیبوسم کهبعداز۲۰سال مصرف بالاخره درکنگره به رهایی وحال خوش رسیدم والان هم دوسال هست که ازدام اعتیاد وسیگار راحت شدم واقعا دردنیاروش Dstیک روش فوق العاده میباشد بازهم تشکر وسپاس خودم را به خدمت استاد میرسانم
 • علی
زمان ارسال
1398/09/17 21:16:10
با سلام و سپاس از مطلب مفیدتان
 • همسفر سمیرا از شعبه ی چالوس
زمان ارسال
1398/09/17 20:7:3
تبریک تبریک تبریک به آقای مهندس و خانواده محترم شان،از خداوند میخواهم هر روز شاهد پیشرفت و رهایی های بیش از بیش در کنگره باشیم. ما به کنگره برای درمان اعتیاد آمدیم اما آنقدر چیزهای با ارزش یاد گرفتیم که اعتیاد از یادمان رفته و این نشانه آرامشی است که به آن رسیدیم . خداقوت آقای مهندس انشاالله که شما و خانواده محترم تان شاد و پیروز باشید.
 • مسافر محمدجهانقلی بوشهر
زمان ارسال
1398/09/17 14:57:30
درود و خداقوت به جناب مهندس و خانواده محترمشان
 • همسفر ام البنین از شعبه سمنان
زمان ارسال
1398/09/17 11:48:42
با سلام و عرض تبریک به بنیان کنگره 60 جناب مهندس عزیز. بیست و دومین سال رهائیتان مبارک.انشاالله همیشه موفق و سالم و تندرست باشید و ما نیز بعد از خدا زیر سایه شما هدایت شویم.ممنونم
 • مسافرجعفرنمایندگی ابن سینا
زمان ارسال
1398/09/17 9:45:21
خداقوت به شما عالی بود
 • قاسم لژیون ۶سلمان فارسی
زمان ارسال
1398/09/17 8:30:42
عرض تبریک وخداقوت خدمت جناب مهندس دژاکام تشکر به خاطر همه زحمات وآموزشهای شما تا من به حال خوش برسم
 • مسافر نیما - گیلان
زمان ارسال
1398/09/17 1:27:14
به امید روزی که کنگره ۶0 در تمام شهرهای ایران شعبه داشته باشد و پیام درمان و رهایی از اعتیاد در تمام دنیا باور و اجرا بشود
 • همسفرصدیقه ازابن سینا
زمان ارسال
1398/09/17 0:19:16
هفته بنیان کنگره را به بنیان گزار کنگره ۶۰ وخانواده محترمشان تبریک عرض میکنم امیدوارم سلامت وتندرست باشند وتشکرازآقای میثم بسیارجامع ومفیدبود
 • امین
زمان ارسال
1398/09/16 23:51:20
مرسی از میثم عزیز بابت این متن زیبا و کامل که با ظرافت تمام کنگره را برای ما معنی کرد.و تشکر سپاس از آقای مهندس و خانواده گرامیشان بابت زحماتی که برای بنیان کنگره کشیده‌اند.حق یارتان باد
 • مسافر مرتضی لژیون 14 آکادمی
زمان ارسال
1398/09/16 23:31:49
میثم جان لذت بردم از خواندن مطلبت درود بر تو ان شاءالله کمک راهنماییت 🙏
 • مسعود غفاری
زمان ارسال
1398/09/16 23:20:41
خدا قوت بسیار عالی بود میثم عزیز
 • محمدرضابختیاری
زمان ارسال
1398/09/16 23:13:37
آفرین میثم جان خیلی عالی بود انشالله در جایگاه راهنمایی وبالاتر ببینمت
 • همسفر فرزانه نمایندگی دانیال اهواز
زمان ارسال
1398/09/16 21:29:45
درود و خداقوت خدمت آقای مهندس عزیز
 • رسول شعبه دهخدا قزوین لژیون دهم
زمان ارسال
1398/09/16 21:15:47
مرسی آقا میثم خیلی عالی جوامع بود امیدوارم به اندازه قطره ای درخروشانی این رود عظیم نقش داشته باشم
 • هم سفر فرحناز
زمان ارسال
1398/09/16 19:45:53
از جناب مهندس سپاسگزارم سپاسگزارم سپاسگزارم
 • کریم شیرار
زمان ارسال
1398/09/16 18:53:28
خداقوت آقای مهندس تبریک میگم
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب