تاریخ
چهار شنبه 29 آبان 1398

کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه؛ وادی سوم و تأثیر آن روی من

موضوع : اخبار داخلی
بیشترین کسی که در مورد ما فکر می کند، خود ما هستیم. بنابراین انتظار و توقع که دیگران بیشتر از خود ما، برای ما فکر کنند، برای ما عملی نیست. راجع به خانواده ما، هیچکس بهتر از اعضای آن فکر نمی کنند.
کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه؛ وادی سوم و تأثیر آن روی من

جلسه دوم از دوره شصت و هشتم کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60، ویژه مسافران و همسفران سفر دوم، با استادی و نگهبانی مهندس و دبیری همسفر ژیلا با دستور جلسه "وادی سوم تأثیر آن رو من"، در روز چهارشنبه 29 آبان ماه سال 98 ساعت 9:00 آغاز به کار کرد.

سخنان استاد

سلام دوستان، امیدوارم حال همگی خوب باشد، حال من هم بحمدلله خوب است. خوشبختانه تغییر اقلیم به طرف ایران آمده است، پارسال بارندگی خوبی داشتیم، انشاء الله امسال هم بارندگی خوبی داشته باشیم و مسئله کم آبی از سطح کشور و خاورمیانه از بین برود. مبحث گلریزان، به دلیل اینکه جو خوبی برخوردار نبود، به تأخیر افتاد. بعضی جاها چون به تعطیلی کشیده شده بود، برنامه گلریزان به تعویق افتاد. برنامه ی ما این است که اگر در جایی از کشور مشکلی وجود دارد، جلسات تشکیل نشود و لازم نیست در این شرایط بچه ها حضور داشته باشند. به این دلایل گلریزان عقب افتاد.

این جشن، بسیار جشن بزرگی برای ما است و باید در آرامش اعصاب این اتفاق بیفتد. دستور جلسه را در هفته گذشته، پایه های مالی قرار دادیم، چون مسئله بسیار مهمی است. همانطور که جهان بینی و معنویات برای اعضای کنگره 60مهم است، به همان اندازه هم مادیات حائز اهمیت است. باید بچه ها یاد بگیرند که توان مالی را هم برای خودشان و هم برای کنگره تقویت کنند. شما نمی توانید توان مالی را یکساله یا یک شبه قوی کنید، چون در این صورت به انحراف کشیده می شوید. باید برای این کار برنامه ی 10 ساله، 5 ساله، 15 ساله بریزید. قطرات باران، دانه دانه هستند، ولی وقتی باهم ببارند، سیل راه می افتد و شهرها را ویران می کند. بنابراین جزئیات کوچک را اگر جمع کنید و پس انداز کنید، پس از چند سال برای شما یک مقدار ارزشمند خواهد بود. سی دی طلا را گوش کنید، مخصوصاً خانم ها. اگر خانواده را دوست دارید، همانطور هم باید طلا را دوست داشته باشید. طلا فلز است و بروید طلای دست دوم بگیرید. طلا نو و کهنه اش فرقی نمی کند.

مثل 100دلاری، اگر نو باشد یا کهنه باشد، ارزشش یکی است. برای خرید طلا، به جاهایی بروید که بتوانید دست دوم بگیرید و پول ساخت و اجرت ندهید. بهرحال طلا و زمین ، همیشه برای شما می ماند. هفته قبل گفتیم که در امور شخصی دیگران دخالت نکنیم، این مسئله ممکن است، با این نیت باشد که می خواهیم خدمت کنیم، ولی غافل از این هستیم که این سود، بالاترین زیان را در بر خواهد داشت. من نزدیک 20سال است که کنگره را مدیریت می کنم، هیچوقت از کسی نخواستم که برای من خبر ببرد. اگر کسی هم خواست کسی را سرزنش کند، گفتم جلوی خودش این حرف ها را بزن. دستور جلسه این است که باید دانست، هیچ موجودی به اندازه خودش، برای خویشتن خویش فکر نمی کند. یعنی ما نمی توانیم کاسه داغ تر از آش داشته باشیم. بیشترین کسی که در مورد ما فکر می کند، خود ما هستیم. بنابراین انتظار و توقع که دیگران بیشتر از خود ما، برای ما فکر کنند، برای ما عملی نیست. راجع به خانواده ما، هیچکس بهتر از اعضای آن فکر نمی کنند. از این موضوع در مورد کنگره هم استفاده می کنیم، هیچکسی بیشتر از اعضای کنگره، برای کنگره فکر نمی کند، بنابراین تمام انتظارات و توقع را در مورد کمک به کنگره، بریده ایم. چون یک انجیو و سازمان غیردولتی، به کمک دولت می آید. نمی شود با پول دولت، نذری داد. ما برای خود کنگره، نمی توانیم از سازمان های دیگر پول بگیریم، چون دولت خودش بهتر بلد است.

سازمان های مردم نهاد، باید روی پای خودشان بایستند و کمک دولت باشند، چون بعضی از کارها هست که دولت به تنهایی قادر به حل آن نیست، مثل اعتیاد. راجع به کشور هم همینطور هست. هیچ کس غیر از ایرانیها، دلش برای ایرانیها نمی سوزد. اگر ما بخواهیم فکر کنیم که برای کشور ایران، یک نفر خارج از ایران دلش می سوزد، بسیار بیهوده است. بنابراین این مبحث و این قضیه در وادی سوم، هم برای فرد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد، هم برای خانواده، جامعه کوچک، شرکت، انجیو و یک کشور. به دلیل همین وادی سوم، ما گلریزان را در کنگره برنامه ریزی می کنیم. ما در چندین شهر مختلف ساختمان سازی داریم، اینها برای نسل های آینده ما خواهد بود. مطلب دیگری هست که ما در قسمت ریکاوری، در قسمت های مختلف فعالیت کردیم. ریکاوری، مراقبت های ویژه است. در مسئله اعتیاد، فیزیولوژی ، جهان بینی و روان را درست کردیم، ورزش هم انجام می دهیم، سیگار را هم کنار گذاشتیم. پروژه بعدی گفتیم که وزن و ساختمان جسم تان را درست کنید. برای تغذیه باید چه غذاهایی استفاده کنید؟

چه کار کنید که مریض نشوید؟ ما پزشک برای سلامتی داریم، ولی پزشکی نداریم که بگوید چه کار کنیم که مریض نشویم. در سی دی ساختمان جسم ، اینها را به خوبی توضیح داده ام . خیلی دوست داشتم که مریضی ها را در کنگره 60، جزو جامعه آماری محاسبه می کردیم. در کنگره 60، مبتلا به بیماری ها بسیار پایین است. در گروههای دیگر هفته به هفته، حجله می بینیم، بخاطر درمان های ناقص که منجر به مرگ آنها می شود. در گروه موسیقی هم فعالیت می کنیم، هر هفته جمعه، تمرین گروه موسیقی در همین جا برقرار می شود. بهترین استادبین المللی کُر ، با بچه ها تمرین می کند. انشاء الله بتوانیم یک ارکستر در سطح گروه سنفونی درست کنیم. ما بعضی چیز ها را بلد نبودیم. باید زندگی کردن را یاد بگیریم. برای من ویلیام نامه نوشته بود، به من گفته بود که : (( من برای فلوریدا، با خانمم، 10 تئاتر را برنامه ریزی کرده ایم)) ، حالا کدام یک از ما تئاتر می رویم؟ کدام از ما پیک نیک می رویم؟ دائماً نشسته ایم در خانه. کدام از ما اسکی می رود؟ الآن باشگاه تیراندازی را درست کرده ایم و فقط 15نفر در هفته شرکت می کنند! چون اطلاع رسانی کامل نشده است، فقط همین تعداد تمرین می کنند، در صورتی که بهترین باشگاه تیراندازی با کمان را ما داریم. باید یکسری چیزها را یاد بگیریم که زندگی کنیم. از خانه بیرون نمی رویم! بخاطر همین، نمایشنامه را نوشتم، گروه را انتخاب کردیم، بهترین بازیگران را هم انتخاب کردم. این نمایشنامه از 4 آذر ساعت 7:30 آغاز می شود.

بچه ها می توانند لژیونی شرکت کنند. اگر کسی هم نتوانست، از نظر مالی بلیط تهیه کند، به من بگویند تا من خودم بلیط آنها را بدهم. با خانواده و با زن و بچه بروید. من نگاه کردم و دیدم که ما بیش از 110 تئاتر در تهران داریم و اینها اصلاً تماشاچی ندارند. این بخاطر این است که در همه ی شهرها رشته بازیگری ، تئاتر، کارگردانی داریم، این هم مثل این است که در یک پادگان همه سرهنگ باشند. داستان نمایشنامه این است که : در یک برنامه تلویزیونی در مورد فلسفه و عرفان صحبت می کنند و وقتی در این خصوص صحبت می کنند، هیچکدام از ما نمی فهمیم که اینها چه می گویند. ما احتیاج به معلم و آموزگار داریم. آموزگاری که به ما بگوید: وقتی وارد یک محله شدی باید سلام کنی.

چه کسی باید سلام کند؟ اعضای یک اتاق نباید سلام کنند، کسی که وارد اتاق می شود باید سلام کند. یک نفر باید به ما آموزش بدهد که وقتی می خواهی غذا بخوری، باید کارد را دست راست بگیری یا چپ؟ یک نفر باید آموزش بدهد که وقتی با یک خانم صحبت می کنی، نباید از ضمیر تو استفاده کنی! یکی باید به ما آموزش بدهد که وقتی شما اعضای خانواده هستید، باید اگر معامله ای می کنید، آن را باید ثبت کنید. یک نفر باید به ما یاد بدهد که به چه اندازه محبت کنیم؟ چه قدر به دیگران اعتماد کنیم؟ یک نفر باید به ما یاد بدهد که غیبت نکن. نباید برای مردم دلسوزی کنی، اگر بیل زن هستی، اول باغچه خودت را بیل بزن و ... منظور این است که این نمایشنامه، طنز هم هست.

آقای امیر کربلایی ، 6 نقش بازی می کند. نقش 4 آقا و نقش 2 خانم را بازی می کند. امیدوارم بتوانیم از این مباحث هم استفاده کنید و فقط مواد را کنار نگذاریم، بتوانیم زندگی را یاد بگیریم. یاد بگیریم که کانون خانواده را حفظ کنیم. یادبگیریم که زورگو نباشیم و عدالت خواه باشیم. بعضی اوقات شور و هیجان بر ندارید، بعد از 20 سال بازی نکردن، یک مرتبه می خواهیم والیبال حرفه ای بازی کنید! این باعث می شود که استخوان و عضلات آسیب زیادی ببیند. برای ورزش کردن، حتماً بدن خودتان را گرم کنید. بعد از اتمام ورزش، بدنتان را سرد کنید. در پارک طالقانی مربیان، به بچه ها آموزش بدهند که حتماً قبل از بازی، بدنشان را گرم کنند تا آسیب نبینند و بتوانند نتایج بهترین در مسابقات ببینند. از اینکه به صحبت های من گوش دادید، از همه شما سپاسگزارم.

 

نام فایل

تاریخ

لینک

فایل صوتی سخنان مهندس

98/08/29

دانلود

نگارنده: مسافر احمد شریفیان

تعداد بازدید از این مطلب : 5056
ادامه مطالب در آرشیو اخبار داخلی
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
55 نظر  
 • علیرضا طارمی
زمان ارسال
1399/08/25 11:49:51
سلام علیرضا هستم یک مسافرخداراشکرمکنم اقای مهندس راسرراهم قرارداد.خداوندنگهدارش باشه
 • یاسرلژیون دوم .تخت جمشید
زمان ارسال
1398/09/04 17:11:25
خدا قوت وخسته نباشیدبجناب مهندس دژاکام وخانواده محترمشون
 • مسافرداود ل 20 شعبه شیخ بهایی
زمان ارسال
1398/09/04 16:56:13
با سلام و درود بی پایان خدمت کلیه خدمتگزاران کنگره 60 عرض ادب و احترام و نیز سپاسگزاری از جناب مهندس عزیز بخاطر تلاشهای وافر ایشان در امر آموزش به انسانها امیدوارم در پرتو الطاف الهی موفق و موید باشید.
 • سعید از لژیون دوم - نمایندگی لوئی پاستور
زمان ارسال
1398/09/04 13:56:27
سلام و درود بر کلیخ خدمتگزاران کنگره 60 به خصوص عزیزانی که در سایت خدمت می کنند... ممنون از شما که سخنان و پیام های آموزنده آقای مهندس را به سرعت انتشار می دهید.
 • همسفر مرضیه نمایندگی کاسپین قزوین
زمان ارسال
1398/09/04 9:30:55
خدا قوت به جناب مهندس و همه خدمتگزاران سایت
 • همسفر مرضیه شعبه دانیال اهواز
زمان ارسال
1398/09/03 22:32:27
سلام و خدا قوت میگم خدمت جناب مهندس براتون آرزوی سلامتی و شاد کامی رو میکنم انشالله که در پناه خدا مستدام باشین🙏🙏🙏
 • مسافر
زمان ارسال
1398/09/03 12:24:38
یادم رفت بگویم چه صحنه ای خلق شده بود،آن دختر بچه ی نازنین و شما کنارهم،کنار شما امن و استوار ایستاده بود وای آدم لذت میبرد از آوردن و مرور این تصویر و چه زیبایی شما آقا جان که آنگونه خواستید دستش را بگرید و دعا بخوانید.
 • مسافر
زمان ارسال
1398/09/03 12:16:0
سلام و عرض ادب هیچ کس به اندازه ی خویشتن خویش به شما فکر نمیکند‌. اصلا فکر کردن به شما باعث میشود بخواهی به خویشتن خویش هم فکر کنی این بحث کاملا عقلی هست! من فکر زیبا میکنم تا زندگی ام زیبا شود. و این عقل عجیب غریب آدم را احساسی میکند. در پناه خدا دوستدارانتان امن و سلامت ان شاءالله
 • یحیی رهجوی اقای عیوضی(ستارخان)
زمان ارسال
1398/09/03 10:45:27
سلام وخدا قوت به آقای مهندس،امیدوارم در تمامی مراحل زندگی موفق باشید،واقعا استفاده کردیم
 • مسافر اسماعیل یوسفی از قم
زمان ارسال
1398/09/02 23:13:36
سلام و خدا قوت خدمت اقای مهندس خداوند خیرتان دهد که علم درست زندگی کردن را به من یاد میدهید دوستتان دارم تا ابدیت خدا قوت اقای شریفیان.
 • مسافر فرهاد ابوریحان
زمان ارسال
1398/09/02 15:4:14
خدا قوت به جناب مهندس و تمام اعضای کنگره ۶۰❤❤❤
 • علی رضا حجتی از قم
زمان ارسال
1398/09/02 14:22:56
سلام عرض ادب واحترام دارم خدمت شما مهندس عزیز ودوست داشتنی خداوند به شما خیر بدهد که با وجود شما ما هم زندهایم
 • علیرضا عبداله پور شعبه شمس
زمان ارسال
1398/09/02 10:18:31
با سلام و درود به آقای مهندس و خانواده محترمشون
 • دیسی اصغرازبوشهر
زمان ارسال
1398/09/02 8:3:21
باسلام د دعای خیر برای همه اعضای کنگره 60 و خداقوت به آقای مهندس و همه هنرمندان.
 • همسفرافسانه از نمایندگی ابوریحان
زمان ارسال
1398/09/01 21:45:35
ممنون آقای مهندس بابت همه مهربونی هاتون نسبت به ما که از همه جا رونده شده بودیم
 • مسافر علی
زمان ارسال
1398/09/01 19:37:57
درود برشما اموزگار بزرگ از اینکه خداوند چنین اموزگاری را سر راهمان قرارداده بسیار سپاسگذارم.امیدوارم که با خدمت در کنگره ۶۰ گوشه ای از زحمات شما مهندس عزیز را جبران کنم.حق حافظ و یارتان باد
 • احسان صداقت از شعبه پاکدشت
زمان ارسال
1398/09/01 19:16:6
خدا قوت وخسته نباشید جناب آقای مهندس دژاکام عزیز❤❤❤
 • همسفر زهرا لژیون اول شعبه دهخدا
زمان ارسال
1398/09/01 14:50:48
خدا قوت خدمت جناب مهندس دژاکام همیشه صحبت های شما باعث دلگرمی ما بوده و هست و خواهد بود انشاءالله که سایه تون همیشه مستدام باشد.
 • مسافرجعفرنمایندگی ابن سینا
زمان ارسال
1398/09/01 13:33:5
باتشکر ازبنیان کنگره ۶۰ وخانواده محترمشان
 • همسفر نسیم لژیون ۱ سلمان فارسی
زمان ارسال
1398/09/01 8:49:4
سلام و خدا قوت خدمت بزرگ مرد کنگره ۶۰، خداوند را هزاران بار شکر که اذن ورود به کنگره را برایم صادر کرد
 • مسافر کتایون
زمان ارسال
1398/09/01 6:25:59
درود و سپاس بابت تمام آموزش ها و نگاه تیزببنانه شما بزرگوار . بابت این همه محبت و زیبایی و عشق ؛ خداوندا شکر شکر شکر
 • همسفر الهام لژیون سوم عمان سامانی
زمان ارسال
1398/08/30 23:40:56
سلام و خدا قوت خدمت خدمتگزاران کنگره۶۰ الهی الهی الهی همیشه سعادتمند و سالم باشید.
 • همسفر لیلی محمدی ازحر
زمان ارسال
1398/08/30 22:51:59
درود بر مهندس وخانواده محترم شان انشاالله پاینده وسربلند درپناه حق باشید. استفاده بردم از صحبتهای بجاوشیواتون.خداقوت خدمت خدمتگزاران سایت.
 • همسفرالهه لژیون شیروان
زمان ارسال
1398/08/30 22:51:14
سلام.استاد مهربانم بازهم مثل همیشه زیبا وآموزنده سخن گفته اید.ازشما سپاسگزارم وعمری طولانی از قدرت مطلق خواهمانم برای شما
 • هادی
زمان ارسال
1398/08/30 19:28:42
سلام وخداقوت به جناب مهندس عزیز و همه اعضای کنگره ۶۰و خدمتگذاران سایت.
 • مسافر ابوالفضل ل22فردوسی مشهد
زمان ارسال
1398/08/30 17:21:14
عرض ادب و احترام خدمت تمام خدمتگذاران کنگره60
 • فرهاد(ستارخان)
زمان ارسال
1398/08/30 13:56:53
خدا قوت به آقای مهندس و خسته نباشید به آقای شریفیان
 • مسافر علی ل2شعبه تخت جمشید شیراز
زمان ارسال
1398/08/30 13:18:8
خداقوت
 • همسفرازشعبه (ابوریحان)
زمان ارسال
1398/08/30 11:8:12
سلام وخداقوت به تمامی خدمتگزاران کنگره ۶۰ودرراس جناب مهندس عزیز،درناب ترین لحظات ارتباط بایگانه خالق هستی دعاگوی شماهستم.
 • محمد رضایی لژیون خرم اباد
زمان ارسال
1398/08/30 8:52:0
آقای مهندس خدا قوت به تفکر و عشقی که نسبت به کنگره دارید .
 • علی
زمان ارسال
1398/08/30 8:36:35
با سلام و سپاس از آقای مهندس بابت مطالب پربارشان
 • افشین
زمان ارسال
1398/08/30 7:57:40
خدا قوت و ممنون دستتوت درد نکنه
 • مسافر محمد لژیون سوم شعبه بوشهر
زمان ارسال
1398/08/30 1:57:44
سلام و درود فراوان خدمت جناب آقای مهندس خداقوت به دبیر محترم
 • داود لژیون ۹ قم
زمان ارسال
1398/08/30 1:0:49
سلام خدا قوت به بنیانگزاره کنگره ۶۰ و ارزوی سلامتی برای شما و خانواده
 • فاطمه خوشکلام از شعبه چالوس
زمان ارسال
1398/08/30 0:22:4
سلام خداقوت به جناب مهندس دژاکام سایتون مستدام .انشاالله
 • مسافر مهدی، نمایندگی عطار نیشابور
زمان ارسال
1398/08/29 23:47:29
سلام و درود بر بزرگمرد کنگره ۶۰، جناب مهندس دژاکام. خدا قوت به همه خدمتگزاران کنگره ۶۰. خدا قوت به همه خدمتگزاران سایت کنگره
 • مسافر محسن حاج امینی امین گلی
زمان ارسال
1398/08/29 23:34:41
سلام و خداقوت به آقای مهندس دژاکام
 • علیرضا عبداله پور شعبه شمس
زمان ارسال
1398/08/29 23:12:23
با سلام و خدا قوت به آقای مهندس و خانواده محترمشون امیدوارم سایه شما حکیم بزرگ همیشه بر سر ما مستدام باشد و ما مفتخریم که بزرگ تری مثل شما داریم
 • علی رضوانی
زمان ارسال
1398/08/29 22:43:2
سلام وخدا قوت متشکرم مهندس عزیز
 • مجید
زمان ارسال
1398/08/29 22:22:36
سپاسگزارم آقای مهندس از آموزش ها
 • مسافر حسام اراک
زمان ارسال
1398/08/29 22:0:47
ممنون از استاد محترم و تمامی خدمتگذاران سایت امیدوارم موفق و سربلند باشین
 • همسفر نجمه شعبه رودکی
زمان ارسال
1398/08/29 20:2:59
با سلام و عرض خدا قوت خدمت الگوی زندگیه با ارامشم اقای مهندس . سپاسگزارم که به همه جهات زندگی ما فکر میکنید و اموزش میدهید تا بهترین زندگی را داشته باشیم
 • مسافر مهران نمایندگی عطار
زمان ارسال
1398/08/29 19:28:12
خداقوت و با قدرت آماده برگزاری جشن هستیم انشاءالله
 • همسفر خندان
زمان ارسال
1398/08/29 18:9:27
خدا قوت خدمت خانم موناي عزيز و تبريك خدمت خانم ژيلاي محترم
 • رضا قلی پور (همسفر )
زمان ارسال
1398/08/29 17:21:0
متشکرم
 • حمزه قم لژیون هفتم
زمان ارسال
1398/08/29 17:6:54
سلام خداقوت آقای مهندس خداوندسلامتی به خودت خانوادت بده امروز پیش شما انرژی گرفتم اگرشمانبودیدمن حمزه کجا بودم الان زندگیما از شما دارم همیشه خودم خانوادم دعا گوی شما هستیم
 • علی
زمان ارسال
1398/08/29 16:31:29
با تشکر از آقای مهندس بابت مطالب پربارشان
 • همسفر شهرزاد شعبه عمان سامانی
زمان ارسال
1398/08/29 15:23:1
باسلام و عرض خدا قوت خدمت بنیانگذار کنگره60. از شما بخاطر تشکیل دانشگاه انسان سازی بی نهایت سپاسگزارم و دست شما را میبوسم بخاطر آرامشی که به خانواده های اعضای کنگره 60 بخشیدین♥️♥️♥️♥️
 • صدیقه بزرگتبار همسفر شعبه ی چالوس
زمان ارسال
1398/08/29 14:7:30
سلام و خدا قوت.سپاس از خداوند متعال که راه آموزش و فراگیری را برای ما آسان کرد و تشکر بسیار از جناب مهندس که مطالب را با زبان شیوا و به صورت رایگان در اختیار ما قرار می دهند
 • مسافرجعفرنمایندگی ابن سینا
زمان ارسال
1398/08/29 13:59:22
خداقوت به جناب مهندس وممنون از تلاش وزحمات ایشان
 • همسفر سپیده لژیون ششم نمایندگی صالحی
زمان ارسال
1398/08/29 13:40:26
خداقوت به مهندس دژاکام انشالله همیشه سلامت و برقرار باشند و خدا قوت به دبیر گرامی خانم ژیلا
 • صادق احمدزاده زنجان
زمان ارسال
1398/08/29 12:54:1
خداقوت به تمامی خدمتگزاران راستین کنگره۶۰،پایدار و سرفراز باشید
 • علی اکبر لژیون ۲۱سلمان فارسی
زمان ارسال
1398/08/29 11:15:50
سلام وخداقوت به بزرگ مرد کنگره ۶۰ که اگر این بستر رابرای مافراهم نمیکرد الان خداداند به کجا کشیده شده بودیم .خداوند یارونگهدارتان آقای دژاکام عزیز
 • همسفر بهار لژیون ششم صالحی
زمان ارسال
1398/08/29 10:58:2
خداقوت به جناب مهندس ان شالله مستدام باشند. و خداقوت به دبیر گرامی خانم ژیلا عزیز
 • مسافربهروز نمایندگی عمان سامانی شهرکرد
زمان ارسال
1398/08/29 10:39:37
خدا قوت به مهندس سپاسگزار حداوند هستم که اذن واجازه ورود به کنگره رو به من داد
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب