English Version
English

حضور راهنما، لازمه رسیدن به آگاهی

حضور راهنما، لازمه رسیدن به آگاهی

جلسه سیزدهم از دوره یازدهم جلسات جهان‌بینی ویژه کمانداران کنگره ۶۰ با استادی ایجنت محترم باشگاه مسافر احمد، نگهبانی مسافر محمود و دبیری همسفر مژده، با دستور جلسه «هفته راهنما»، روز جمعه ۲۳ اردیبهشت‌ماه  1401 در سایت تیراندازی باکمان کنگره ۶۰ واقع در مجموعه ورزشی تختی آغاز به کار کرد.

سخنان استاد: 

هفته راهنما را تبریک عرض می‌کنم خدمت تمامی عزیزان کنگره شصت. یکی از حقه‌های نفس اماره فراموشی است به جهت اینکه انسان در خسران باقی بماند. ولی ما در کنگره شصت یاد گرفتیم که اگر مطلبی ارزشی است؛ ضد آن چیست و اگر مطلبی ضد ارزشی است، ضد آن چیست.

تیراندازی از پارک طالقانی شکل گرفت، در ابتدا زمین فوتبال بود و باشگاه امام محمدباقر از طرف فدراسیون آغاز به کار کرد. ما با اولین مربی و اولین راهنمای تیراندازی در آنجا آشنا شدیم هم در بخش بانوان و هم در بخش آقایان و حرکت ازآنجا آغاز شد و ما نباید زحماتی که آن دوستان برای شکل‌گیری ساختار تیراندازی متقبل شدند را فراموش کنیم. در بخش مسافران، آقای موچانی به‌عنوان مربی شروع کرد به اعضای کنگره آموزش دادن و در بخش همسفران هم اگر اشتباه نکنم خانم غزاله و خانم شعبانی بودند که حرکت را آغاز کردند. این سه نفر کلاس مربیگری گذاشتند و آموزش دادن و خیلی از عزیزان تبدیل به مربی شدند و این روند ادامه داشت تا امروز. جز رحمت خداوند به این موضوع نمی‌شود نگاه کرد. این ساختار شکل گرفت که انسان‌ها بتوانند استفاده لازم را ببرند.

آقای مهندس چند وقتی است به این موضوع اشاره دارند که: «وقتی قرآن شروع می‌شود اولین کلمه‌ای که بعد از بسم‌الله الرحمن الرحیم گفته می‌شود، الحمدالله رب‌العالمین است یعنی حمد و ستایش پروردگار عالمیان». وقتی گفته رب عالمیان، نگفته خداوند، نگفته پیامبران، نگفته اولیا، نگفته انبیا، گفته رب، این رب در سطوح بالا خداوند است اما در سطوح دیگر هم  وجود دارد. چرا وجود دارد؟ برای اینکه انسان هر چیزی را که بخواهد به یاد بیاورد معلم می‌خواهد، استاد می‌خواهد. انسان موجودی است که آنچه خداوند از علم دارد در او نهاده اما بالقوه است و باید به فعل تبدیل بشود یعنی آنچه اطلاعات و آگاهی در هستی هست؛ در همه انسان‌ها وجود دارد و در بخش روح است و اگر می‌خواهد که از درون انسان بیرون بیاید و قابل‌استفاده بشود؛ مربی می‌خواهد، استاد می‌خواهد. اگر فرد می‌خواهد به آن نقطه موردنظر برسد؛ یعنی همان‌جایی که آقای امین در سی‌دی می‌فرمایند: «اگر می‌خواهی رحمت خداوند شامل حالت بشود»، باید تابع باشد، باید تسلیم باشد.

ما می‌گوییم راهنماهای کنگره شصت فقط در مورد اعتیاد استادند، پس وقتی شاگرد می‌آید و از من سؤال می‌کند: من این را بخرم یا بفروشم؟ من پاسخ می‌دهم: من که مشاور امور کاری نیستم، از مواد و اعتیاد بگو، سر درمی‌آورم اما مسائل دیگر نه! در این حوزه آنچه هست ما از معلم و مربی‌مان می‌توانیم استفاده کنیم و تابع او باشیم یعنی وقتی می‌گوید: این کار را انجام بده، ما باید بگوییم: چشم! نیروی بازدارنده چه‌کار می‌کند؟ نیروی بازدارنده می‌خواهد در این کار خلل ایجاد بکند که در سی‌دی چهارشنبه (مثلث فسق که هنوز بیرون نیامده) جناب مهندس فرمودند: «خداوند به پیامبر می‌گوید: به مردم بگو پیامبر در میان شماست، اگر ازآنچه دوست داری پیروی کنند یعنی آنچه امت دوست دارد، به زبان بیاورد و پیامبر هم بگوید: من به خواسته شما احترام می‌گذارم و عمل می‌کنم؛ این مردم به مشکلات و به‌سختی برمی‌خورند و اصلاً به هدفشان نمی‌رسند». این در آن سطح است و پیامبر در میان مردم است و آقای مهندس هم به‌عنوان بنیان کنگره در میان افراد کنگره است و همین قانون برایشان وجود دارد.  همین قانون برای اینجت و مرزبان نسبت به آن ساختار وجود دارد، همین قانون نسبت به یک راهنما و لژیونش وجود دارد و باید پیروی کنیم.

اگر یک راهنمایی بخواهد ازآنچه که رهجوهایش می‌خواهند پیروی کند، اصلاً نمی‌تواند به رهایی برساند. رهجو می‌گوید: من دوست دارم کمان را این شکلی بکشم، مربی هم بگوید: اشکالی ندارد، بکش یا رهجو بگوید: من می‌خواهم ریکرو را با ماشه بزنم، مربی هم بگوید: ایرادی ندارد، بکش! یا به‌جای اینکه بخواهم ناک را بین دو انگشت بگذارم، می‌خواهم از زیر بگیرم. آیا راهنما می‌تواند از خواسته این رهجو پیروی کند؟ اگر پیروی کند؛ به مشکلات برمی‌خورد و به موفقیت نمی‌رسد. پس این را مطرح می‌کند که ما هر چیزی را که بخواهیم یاد بگیریم از راهنماست، هر تغییری که بخواهیم ایجاد کنیم از این بخش است، در هر سطوحی و هرجایی. شما در نظر بگیرید اگر راهنماها را از کنگره شصت حذف کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا ما تولید داریم؟ آیا می‌توانیم رشد کنیم؟ پس این تغییر را چه کسی به وجود می‌آورد؟ از مبدأ اطلاعات را می‌گیرد ولی انجام کار به عهده کیست؟ باراهنماست. وقتی از این جنبه به راهنما نگاه کنیم می‌بینیم چه جایگاهی است!

امیدوارم عزیزانی که در این جایگاه قرار می‌گیرند؛ قدر آن را بدانند. هم خواسته‌اند و هم انتخاب‌شده‌اند. وقتی انتخاب شدند و وقتی می‌گوید: از لژیونت پیروی نکن، پس از کجا می‌خواهی پیروی کنی؟ باید یک پشتوانه‌ای، آموزشی، قوانینی و حریم‌هایی باشد که از آن‌ها پیروی کنی. اگر از حریم‌ها پیروی کنی و کارت را درست انجام بدهی و وظیفه خودت بدانی، موفق می‌شوی. اگر این وظیفه‌ای که به دوش شخص است و ‌کاری که باید انجام بدهد، کمرنگ و کمرنگ‌تر بشود یک توهم سراغش می‌آید، توهم اینکه همه این کارها را من کردم، من دارم رهجو را به رهایی می‌رسانم، اگر این شخص، تیر‌انداز شده من او را تیرانداز کردم پس من از این رهجو توقع دارم چون من به او آموزش دادم و اگر این ادامه‌دار بشود یک حسی را در انسان به وجود می‌آورد که حس مالکیت و حس طلبکار شدن است. خوشبختانه در کنگره کاملاً این موضوع شفاف و روشن وجود دارد که ما نه مالکیم و نه محبت می‌کنیم؛ ما انجام‌وظیفه می‌کنیم و‌ در انجام‌وظیفه‌مان محبت هم جاری است و جزء اصلی است.

این هفته را به همه راهنماها مخصوصاً راهنماهای تیراندازی باکمان، راهنماهای تازه واردین، راهنماهای همسفران و راهنماهای مسافران که در هر بخش از کنگره خدمت می‌کنند تبریک می‌گویم. این هفته را مشخص کرده‌اند برای اینکه قدردانی را یاد بگیریم. انسان اگر به آگاهی نرسد، قدردانی را یاد نمی‌گیرد. انسان اگر به آگاهی نرسد؛ انسان طلبکاری است، انسانی است که منیت دارد و ما اگر می‌خواهیم تزکیه و پالایشی که مدنظر است را داشته باشیم، باید در این بستر فعالیت کنیم و تغییرات به وجود بیاوریم. کاملاً این قضایا برای من روشن است که همین‌جوری که در صور آشکار یک سیستم بورسی هست و ما سرمایه‌گذاری می‌کنیم و این بورس در صور آشکار یا ارتقا پیدا می‌کند و یا نزول پیدا می‌کند و نوسان دارد؛ در صور پنهان هم یک سرمایه‌گذاری داریم و یک سهامی داریم. این سهام و این ساختار از خدمت انسان‌ها تشکیل‌شده است. انسان اگر محبت بلاعوض و خدمت بلاعوض انجام بدهد و ازآنچه که دریافت کرده زکاتش را پرداخت کند؛ تا هستی، هست آن زکات برایش کار می‌کند یعنی یک راهنما یک رهجو را به رهایی می‌رساند، یک فردی از مبلغی می‌گذرد و این کار را انجام می‌دهد؛ این‌ها همه سهام در صور پنهان است و قطعاً برایش کارکرد دارد، کجا؟ آنجا که نیاز پیدا می‌کنیم و به قول آقای مهندس موجی می‌آید و ما را با خودش می‌برد، آنجایی که به مشکل برمی‌خوریم، پشتمان به این پس‌انداز قرص است.

اگر به عمق کاری که می‌خواهیم انجام بدهیم واقعاً نگاه بکنیم، از هیچ انسانی طلبکار نمی‌‌شویم. ما موظف هستیم وظیفه خودمان را انجام بدهیم که بازخورد خوب ببینیم و بدانیم که حسابمان صفر است. این حساب صفر خیلی نکته مهمی است و به من یاد داده‌شده که این‌ها را به کار ببرم، پس قدردانی را هم باید یاد بگیرم و به کار ببرم. من قبل از کنگره خودم بلد نبودم. هرکس هر کاری انجام می‌داد می‌گفتم وظیفه‌اش است. کاری که من برای دیگران انجام می‌دادم برای خودم بزرگ جلوه می‌دادم و کاری که دیگران برای من انجام می‌دادند را به کوچک‌ترین و نازل‌ترین اندازه می‌آوردم پایین. این مال آدمی است که دچار عدم آگاهی است. یک انسان دانا می‌گوید: کوچک‌ترین محبتی که به من شده باید اندازه دنیا برایش ارزش قائل باشم و اگر محبتی به دیگران می‌کنم، این را نباید ببینم چون کاملاً وظیفه‌ام است. 

من خیلی سپاسگزارم از آقای مهندس و خانواده محترمشان که این بستر را فراهم کردند تا ما بتونیم این قوانین و موضوعات را یاد بگیریم و بتوانیم پیوندی ایجاد کنیم و از پس این پیوند، این شعاع را گسترش بدهیم و به انسان‌های دیگر کمک بکنیم. هدف اصلی ورزش تیراندازی باکمان کمک کردن است. ما کمک می‌کنیم به هم، یاری می‌رسانیم، ورزش می‌کنیم، امیدواری را منتقل می‌کنیم. اگر این کارها را بکنیم؛ رحمت خدا شامل حالمان می‌شود. پس قدر همدیگر را بدانیم و از هم تشکر و قدردانی بکنیم. باید یاد بگیریم اگر از همدیگر چیزی می‌خواهیم؛ خواهش کنیم و بگوییم لطفاً این کار را برای من انجام بده. اگر اشتباه کردیم منیت قلقلکمان ندهد که: مگر این کیست که از او عذرخواهی کنم؟ عذرخواهی کن، حتی اگر بدانی حق با شما است و درگذر زمان حتماً می‌بینی که چه اتفاقی می‌افتد.

امروز قرار داده‌شده تا عزیزانی که در تیراندازی رهجو هستند از راهنمایشان قدردانی کنند. امیدوارم که این کار به شکل مناسبی انجام بگیرد. من هم خیلی از خداوند سپاسگزارم که این بستر آماده شد که همه بتوانیم کنار هم این آموزش‌ها را گسترش بدهیم تا بتوانیم بهتر به همدیگر کمک کنیم. از همه راهنما‌ها چه در شروع تیراندازی باکمان درگذشته که الآن حضور ندارند و‌ چه عزیزانی که الآن حضور دارند تشکر و قدردانی می‌کنم و برای همه آن‌ها از خداوند، توفیق خواستارم و امیدوارم همه ما قدر بودن در کنگره را بدانیم و حس کنیم که کجا آمده‌ایم و در کجا هستیم و چه لطفی شامل حالمان شده که روی این صندلی‌ها قرار داریم و این فضا در اختیار ما است؛ در این صورت جز رحمت خداوند چیز دیگری را نمی‌توانیم ببینیم.

تجلیل از کمک راهنمایان تیراندازی با کمان باشگاه

تجلیل از ایجنت و راهنمای محترم آقای حکیمی

تجلیل از همسفر منیره، مسئول گروه خانواده باشگاه

تجلیل از راهنمایان تیراندازی با کمان، گروه خانواده

تایپ: همسفر ندا
تصویر‌برداری:‌مسافر‌منوچهر،‌مسافر حنیف، همسفر سپیده، همسفر بهاره
ویراستاری: همسفر خندان
تنظیم و ارسال: مرزبان خبری مسافر منوچهر

 

ویژه ها

دیدگاه شما

36 دیدگاه

 • مسافرحسین لژیون۱۶اراک

  خداقوت وتبریک خدمت همه

 • مسافرحسین لژیون ۱۶شهرکرد

  سلام،لذت بردم.الهی شکر

 • همسفر زهرا، لژیون یازدهم سهروردی اصفهان

  خداوند بزرگ را شکر می‌گویم که اجازه دارم از این مطالب ارزشمند استفاده کنم، سپاسگزار تمامی خدمتگزاران کنگره هستم که به خدمت این عزیزان هست که من هم عضو کوچکی در این سیستم عظیم هستم. شکر شکر شکر

 • رضا سبزعلی زاده ، نمایندگی کاسپین قزوین

  تبریک و خدا قوت خدمت آقای حکیمی و همه عزیزان

 • همسفر نسرین م از گلپایگان لژیون ۱

  خدا قوت به دیدبان محترم آقای حکیمی .ممنون از صحبتهاتون .🌹

 • همسفر سعیده - کمک راهنما لژیون ۷ _ فرهنگسرا کرج

  سلام و خداقوت و هزاران درود خدمت استاد حکیمی بزرگوار . مثل همیشه بسیار لذت بردم از صحبتهای شما . و‌خداقوت و تبریک خدمت همه ورزشکاران و اعضای کنگره ۶۰ 🙏

 • همسفرمهرانگیز لژیون چهاردهم شعبه حر

  چقدر زیبا جایگاه کمک راهنمایی رو بیان کردید از آقای حکیمی بسیار سپاسگزارم وبراشون سلامتی و توفیق‌خواستارم‌وامیدوارم همه خدمتگزاران در جایگاه راهنمایی مشمول رحمت الهی قرار بگیرند

 • زهرا همسفر مسافرنیکوتین لژیون ده شفا مشهد

  خداقوت خدمت دیده بان محترم آقای حکیمی بیاناتتون بسیار عالی و پربار بود خداحفظتون کنه خداقوت به مرزبانان عزیزکه همیشه در برپایی جشنها تلاش میکنند خداقوت به عزیزانی وه در سایت خدمت می‌کنند

 • همسفر طاهره از لژیون سوم گلپایگان

  سلام درودخدمت دیدبان محترم آقای حکیمی

 • مسافر روح اله لژیون ۱۴ شعبه دهخدای قزوین

  سلام و عرض ادب تشکر از استاد عزیز جناب حکیمی که سخنانش از دل میاد و به دل میشینه باسپاس فراوان

 • همسفر مژده لژیون هشتم اروند ابادان

  خدا قوت به اقایی حکیمی ممنونم بابت مطالب خوبی که بیان کردن

 • همسفر ندا،لویی پاستور

  جناب آقای حکیمی عزیز از صحبت های دلنشین و آموزنده شما استفاده کردم امیدوارم همیشه سلامت باشید وسایتون مستدام ،هفته راهنما برشما وراهنمایان باشگاه تیروکمان مبارک باشه،سپاسگزارم از زحماتتون،از گروه مرزبانی ودوستانی که برای برپایی این جشن خدمت کردن صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنم،همیشه برمدار عشق و نور الهی باشید

 • همسفر زهرا شعبه نجف آباد لژیون هفتم

  خداقوت خدمت آقای حکیمی از سخنان مفید شما لذت بردم خدا قوت خدمت ورزشکاران تیرو کمان موفق باشید

 • کمک راهنماهمسفر زهرا م لژیون ۴گلپایگان

  سلام وخداقوت خدمت اقای حکیمی خیلی زیبا بیان کردید امورش گرفتم

 • وحید هستم ازلژیون 5 شعبه ابوریحان 1904

  من به نوبه خودم به آقای حکیمی عزیزوتمامی زحمتکشان گروه ورزشی تیروکمان خداقوت عرض میکنم.

 • مسافر جواد لژیون هشتم نجف آباد

  خداقوت خدمت دیده بان محترم آقای حکیمی بسیاردلنشین بود آموزش گرفتیم

 • همسفرفاطمه ق لژیون۱ گلپایگان

  سلام وخداقوت به تمامی دوستان کنگره ۶۰.خداقوت خدمت دیده بان محترم

 • همسفر عذری

  خداقوت خدمت دیده بان محترم آقای حکیمی🌸🌸🌸من همیشه از صحبت های زیبا و دلنشین شما آموزش می گیرم 🌻🌻🌻خداقوت به مرزبانان محترم، کمک راهنمایان و تمامی عزیزانی که برای برگزاری جشن زحمت کشیدند.🌹🌹🌹

 • همسفر عذری

  خداقوت خدمت دیده بان محترم آقای حکیمی🌸🌸🌸من همیشه از صحبت های زیبا و دلنشین شما آموزش می گیرم 🌻🌻🌻خداقوت به مرزبانان محترم، کمک راهنمایان و تمامی عزیزانی که برای برگزاری جشن زحمت کشیدند.🌹🌹🌹

 • همسفر ربابه نمایندگی شاد آباد لژیون یکم

  خدا قوت خدمت دیده بانی محترم آقای حکیمی بزرگوار،از صحبتهای تان استفاده کردم و آموزش گرفتم امیدوارم که همیشه سلامت و پایدار باشید و از خداوند بهترینها را برای شما خواستارم. خدا قوت خدمت تمامی خدمتگزاران گنکره

 • همسفر بهناز ب

  با سلام به دیده بان محترم جناب حکیمی چقدر زیبا در مورد هفته راهنما صحبت نمودید همیشه از سخنان شما آموزش می گیرم...خداقوت به شما هفته راهنما برتمامی عاشقان مبارک باد...خداقوت به خدمتگزاران سایت🌹🌹🌹

 • همسفر سهیلا

  با سلام و عرض خداقوت خدمت دیده بان محترم آقای حکیمی،سپاس بابت بودنتون و آموزش های نابتون عرض تبریک و خداقوت به خانم منیره ی عزیز و تمامی مربیان باشگاه وخداقوت به خدمت گزاران در سایت باشگاه بابت انعکاس مطلب

 • کمک راهنما همسفر سحرشعبه پروین اعتصامی

  سلام وخداقوت خدمت جناب آقای حکیمی عزیزوبزرگوار هفته راهنما برشمامبارک ممنون ازصحبتهای جامع وکانل شما مثل همیشه خوب وعالی وبردل نشست وتبریک به راهنمایان رشته ورزشی تیراندازی باکمان 🌹🌹🌹

 • مسافرسعید

  سلام وخدا قوت خدمت دیدبان محترم جناب حکیمی

 • حسین مظفری لژیون۱۴ کاسپین قزوین

  مثل همیشه پربار و تأثیر گذار بود استفاده کردم پایدار باشید استاد...

 • همسفر رقیه لژیون 4 لویی پاستور

  با سلام و عرض ادب خدمت آقای حکیمی بسیار آموختم بزرگوار فرمایشات از گنجینه های آسمانی است خدا قوت به چشم و دل بازتان بسیار خوشحالم که در این مکان الهی قرار گرفته ام خداوند آن مرد خدا را حافظ و نگهدارشون باشه🌹 خانم خندان عزیز و بزرگوار خداوند مزد این بزرگی ات را در زندگیت جاری کنه ان شاء الله🌴 بسیار می آموزم از شما🙏🙏

 • همسفر شهین لژیون هفتم شعبه سمنان

  خدا قوت به دیدبانان عزیز جناب آقای حکیمی بسیار لذت بردم وا صحبتهای شما همیشه آموزنده است

 • مسافر آرش

  خدا قوت به همه‌ی دوستان که تمام سعی خود را در برگزاری مراسم انجام دادند بنده هم این هفته را به تمام راهنمایان کنگره علی الخصوص به استاد بزرگوار جناب آقای حکیمی تبریک عرض میکنم و از خداوند متعال بهترین ها را برایشان آرزومندم

 • همسفر زینب

  خدا قوت خدمت خدمت همه دوستانی که برای هر چه بهتر برگزار شدن این جشن تلاش کردند، و تبریک فراوان خدمت همه مربی ها و راهنمایان تیر اندازی با کمان باشگاه دارم.

 • همسفر سپیده نمایندگی صالحی

  خداقوت به ایجنت گرامی استاد حکیمی این هفته بر شما مبارک باد🏵️🌺🏵️🌺🏵️🌺🏵️🌸 خداقوت و تبریک به راهنمایان گرامی باشگاه کمان امیدوارم بتوانیم در کنار شما عزیزان آموزش بگیریم و خدمتگزار خوبی باشیم🌸🏵️🌸🏵️🌸🏵️🌸🏵️🌸🏵️🌸🌸🏵️

 • همسفر محمود

  سلام و تشکر از استاد و ایجنت محترم باشگاه اقای حکیمی خدا قوت به مربیان باشگاه خدا قوت به گروه مرزبانی و خدمت گذاران باشگاه برای برگزاری خوب جلسه خدا قوت به نگهبان اقای محمود و دبیر محترم

 • مریم همسفر آرش آکادمی

  خدا قوت به تمام کسانی که زحمت برگزاری این جشن را کشیدن و هفته راهنما را به همه راهنمایان عزیز تبریک میگویم

 • محمود محمودی

  سلام عرض ادب خدمت آقای حکیمی عزیز خدا قوت باعث افتخار بنده بود که در کنار شما آموزش گرفتم🙏 🙏💐 خدا قوت به همه عزیزان خدمت گذار در سایت وباشگاه تیرکمان کنگره 60 🙏🙏💐

 • همسفر خندان، لویی پاستور

  ایجنت محترم جناب آقای حکیمی! مثل همیشه لذت بردم و سپاسگزارم از خداوند بابت اجازه حضور در این مکان امن و مقدس و سپاسگزارم از بنیان محترم کنگره و جنابعالی برای تک‌تک واژه‌هایی که می‌آموزید تا هر روز بیشتر از قبل به منبع نور نزدیک شویم🌹🌹🌹 این هفته بر شما پیام آوران دانایی مبارک🌺🌺🌺 عرض تبریک دارم خدمت کمک راهنمایان گران‌قدر باشگاه تیراندازی با کمان کنگره ۶۰ و سپاسگزارم بابت تمام آموزش‌ها و آگاهی بخشیدن‌هایشان🙏🏻🙏🏻🙏🏻 سپاس از خدمتگزاران محترم سایت🌸🌸🌸

 • همسفر زهرا نمایندگی صالحی

  خداقوت به آقای حکیمی بزرگوار بسیار عالی بود.‌ به این امید که بتونیم رهجو و خدمتگزار خوبی در این سیستم باشیم.🌸

 • همسفر محمد

  سلام و خداقوت جشن خیلی خوبی بود ممنون از همه عزیزان بابت همیاری و مشارکت