تاریخ
پنج شنبه 6 آذر 1393

جلسات جهان بینی، هفته همسفر

موضوع : کارگاه های آموزشی کنگره 60
جشن همسفر و دیگر جشن‌ها در کنگره 60 بسیار ارزشمند هستند و باید قدر این جشن‌ها را بدانیم؛ چون شکر گذاری از مخلوق خداوند عین شکر گذاری از خالق است
جلسات جهان بینی، هفته همسفر

نهمین جلسه از دوره پنجاه و یکم سری کارگاه‌های آموزشی جهان‌بینی کنگره 60 ویژه مسافران و همسفران سفر دوم با دستور جلسه "هفته همسفر" با استادی و نگهبانی آقای مهندس دژاکام و دبیری خانم زهره روز چهارشنبه مورخ 1393/09/05 رأس ساعت 15:30 آغاز بکار نمود..

 

 

سخنان استاد:

در جلسه‌ی قبل گفتم که ایرانیان قدیم به این دلیل آب را مقدس می‌دانستند که آن را تمیز نگه‌دارند و آن را آلوده نسازند و نه به این معنا که آب را بپرستند.

شربت تریاک هم برای ما مقدس است؛ نه به این معنا که ما این شربت را می‌پرستیم بلکه به این معنا که حریم آن را حفظ کنیم و به آن احترام بگذاریم و خارج‌ازاندازه استفاده نکنیم.

مقدس است چون سلامتی همه‌ی ما را این شربت و خود تریاک به ارمغان آورده است؛ بنابراین جایگاه خاصی دارد و باید محترم باشد.

ایشان در ادامه فرمودند:

جشن همسفر و دیگر جشن‌ها در کنگره 60 بسیار ارزشمند هستند و باید قدر این جشن‌ها را بدانیم؛ چون شکر گذاری از مخلوق خداوند عین شکر گذاری از خالق است.

ما اگر بخواهیم از خداوند تشکر کنیم، از مخلوقین الهی تشکر می‌کنیم؛ مانند نذریاتی که برای تشکر از خداوند به مخلوقین می‌دهیم و یا غذایی که برای امام حسین (ع) نذر می‌کنیم ولی آن را به مردم می‌دهیم.

شکر گذاری از مخلوق عین شکر گذاری از خالق و ائمه اطهار است.

و ما هم در کنگره و در این هفته از همسفران تشکر و قدردانی می‌کنیم و این عین عدالت است.

در لژیون پزشکان یک از اساتید دانشگاه می‌گفت که در امریکا سه کلمه را از کودکی به بچه‌ها آموزش می‌دهند، لطفاً، متشکرم و معذرت می‌خواهم.

ما هم باید این کلمات را یاد بگیریم و بکار ببریم.

 

اگر همسفران در کنگره نبودند، چه اتفاقی رخ می‌داد؟

اگر همسفران در کنگره نبودند و آموزش نمی‌دیدند، یک شکاف بین مسافران و همسفران به‌اندازه‌ی یک دره عمیق ایجاد می‌شد.

چون مسافر تشکر کردن، معذرت‌خواهی کردن را می‌آموخت ولی همسفرش نیاموخته بود. مسافر یاد می‌گرفت که در کار دیگران تجسس نکند ولی هم‌سفرش یاد نگرفته بود،

غیبت نکردن، دروغ نگفتن را یاد نگرفته است.

با حضور همسفران در کنگره و آموزش دیدن آنها، زبان‌ها یکی می‌شود. دقیقاً امورش هایی که به مسافرین داده می‌شود همان‌ها به همسفران آموزش داده می‌شود.

با این آموزش‌ها اختلاف در خانواده‌ها به حداقل می‌رسد.

با حضور همسفران، کنگره با شور و هیجان بیشتری حرکت می‌کند؛ ادب و نزاکت بیشتر رعایت می‌شود و اصولاً هرجایی که خانم‌ها حضورداشته باشند ادب و نزاکت از طرف آقایان بهتر و بیشتر رعایت می‌شود.

با حضور همسفر، یک مسافر بهتر و منظم‌تر سفر می‌کند و مسافر بهتر کنترل می‌شود.

گروه همسفران برای ما نقش‌های بسیاری دارند و به‌واقع آنها برای ما بال پرواز هستند.

به پیشنهاد من، برای بالا بردن بار آموزشی جلسات، تولدها را از جلسات حذف نمودیم و آنها را قبل از جلسات عمومی برگزار کردیم تا علاوه بر جشن تولدها، سه جلسه‌ی آموزشی در هفته داشته باشیم. ولی این تدبیر بعد از مدتی نتیجه‌ی معکوس به همراه داشت و در ضمن جشن تولدها هم کم‌فروغ برگزار می‌گردید و حتی روی تعداد رهائی ها اثر گذاشته بود.

 

تصمیم گرفتیم که برگزاری جلسات را به روال گذشته بازگردانیم و در هفته دو جلسه آموزشی داشته باشیم و جشن تولدها را به‌صورت جلسات باز و با حضور همسفران برگزار کنیم.

عملاً گروه همسفران برای بالا بردن راندمان و تعداد رهائی در کنگره خیلی تأثیرگذار هستند.

خانواده کوچک‌ترین واحد هر جامعه می‌باشد و با حضور همسفران در کنگره، یک خانواده آموزش می‌بیند و جامعه بهتر به‌طرف صلح و آرامش حرکت می‌کند.

در هفته همسفر رسم است که مسافران از همسفرانشان تشکر کنند و برای آنها کادو و یا هدیه تهیه کنند.

ایشان خطاب به همسفران فرمودند:

آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت

یک‌زمانی مسافرین شما درگیر تهیه و مصرف مواد مخدر بوده‌اند ولی الآن آن درگیری‌ها تمام‌شده و زمانی است که خانواده‌ها باید بیشتر حرکت کنند و نظارتشان بیشتر و بهتر باید باشد.

 

 نگارنده: سید مهدی محمدی

دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
7 نظر  
  • محسن
زمان ارسال
1393/09/07 21:57:47
با سلام و خداقوت به جناب مهندس و خانواده بزرگ کنگره 60 و عرض تبریک به همه ی شما عزیزان که همسفران ما در سفر زندگیمان هستید. جناب مهندس از شما و دیده بان محترم خانواده خواهش می کنم لطف بفرمایید به وضعیت نمایندگی هایی که اصلا گروه همسفر ندارندرسیدگی بفرمایید.یکی از این نمایندگی هاشهر قدس است که رهایی هم داده است . لطفا برای همراهی مسافران این نمایندگی هااز طرف خانواده هایشان ، لااقل یک روز در هفته یا در ماه جلسه بازبرگزار شود . بسیار سپاسگزارم
  • ♥محمد♥
زمان ارسال
1393/09/07 17:53:13
منم هفته همسفر رو به همه همسفرهاي صبور و مهربان كنگره تبريك ميگم.....♥♥♥ايشالا كه هميشه در آرامش باشيد♥♥♥
  • همسفر نسیم
زمان ارسال
1393/09/07 15:36:37
سلام و خدا قوت.هفته ی همسفر را به تمام همسفران عزیز به خصوص خانواده ی محترم جناب مهندس دژاکام تبریک می گویم.
  • هاشم از حر
زمان ارسال
1393/09/06 22:21:58
سلام و خداقوت خدمت بزرگ مرد تاریخ. مردان زیادی در تاریخ با ازبین بردن و نسل کشی مشهور و نامی شدند. مانند هیتلر، موسولینی، صدام و ... که اسمشان در تاریخ ثبت شده. اما کمتر کسی با نجات جان انسان ها ماندگار شده. در این زمان ما کسی را داریم به نام جناب مهندس دژاکام که تا به امروز خانواده ها و انسان های زیادی را با طریق خویش نجات داده است. نام ایشان حتما در تاریخ بشریت ثبت شده و بیشتر از آن در دل و جان ما ثبت می شود. امیدوارم همیشه سایه این بزرگ مرد بر سر ما باشد. عشق است.................دژاکام
  • همسفر اکرم (شادآباد)
زمان ارسال
1393/09/06 19:29:41
هفته ی همسفر بر همه همسفران خوب کنگره 60 و به ویژه همسفر صبور و مهربان کنگره 60 خانم آنی مبارک باشد.
  • سمیه
زمان ارسال
1393/09/06 16:36:5
سلاااام...خداقوت....حقیقتا تشکراز اقای مهندس عزیز بابت همه الطاف ومحبتی که به ما همسفرادارن..خاک پاتونیم
  • ابراهیم موحدی (اصفهان)
زمان ارسال
1393/09/06 11:51:3
روز بسیار خوب و بیاد ماندنی بود. خدا قوت خدمت جناب مهندس دژاکام عزیز و همچنین نویسنده و تصویرگر فعال و نازنین شعبه آکادمی آقای سید مهدی محمدی
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب