تاریخ
چهار شنبه 15 ارديبهشت 1400

کنگره دنیایی بود که اعتیاد جواز ورود به آنجا بود

موضوع : گفت و گو
کمک‌راهنما، همسفر فاطمه گفت: کنگره باعث می‌شود گره‌های درونی خود را پیدا کنیم و در جهت باز کردن آن‌ها حرکت کنیم و آرام آرام به آرامش و تعادل نزدیک‌تر می‌شویم. انسانی که کمتر نقاب می‌زند، تعادل بیشتری دارد.
کنگره دنیایی بود که اعتیاد جواز ورود به آنجا بود

کمک‌راهنمای لژیون سوم، با ۱۳ سال تخریب وارد کنگره شدند و به‌ همراه مسافرشان ۱۳ ماه سفر کردند، در حال حاضر ۶‌ سال و ۴ ماه است که وارد سفر دوم شده‌اند و مسافرشان ۵‌ سال و ۹‌ ماه است که رهایی از سیگار دارند. در ضمن همسفر فاطمه عضو لژیون سردار و یکی از فعالان ورزش‌های پارک طالقانی هستند.

 

طریقه آشنایی شما با کنگره چگونه بود؟
 
 آشنایی ما با کنگره واقعاً معجزه بود؛ قرار بود غروب همان روز برای چندمین بار مسافرم به کمپ برود، که واقعاً از ته دل نماز خواندم و گریه کردم و از خدا خواستم که این بار نتیجه بگیریم. تلویزیون را روشن کردم و برنامه‌‌ای با نام شروع خوب یا شروع دوباره با حضور جناب آقای عباس امیر معافی بود که اسم کنگره‌ ۶۰ به گوشم خورد، پیگیر شدم، آدرس گرفتم و به همسرم اطلاع دادم، آمدیم و خدا را شکر مسافرم سفر خوبی هم داشتند.
 
سفر اول چگونه گذشت، آیا در سفر اول دچار ناامیدی شدید؟
 
اوایل سفر اول، امیدی نداشتم؛ ولی مسافرم روز به روز تغییر می‌کرد و من هم با خواندن کتاب عبور از منطقه ۶۰ درجه زیر صفر بیشتر کنگره را باور کردم. تغییر در رفتار مسافرم مرا بیشتر جذب کنگره کرد. تا روز رهایی مسافرم، فقط اشک می‌ریختم و باور کردم که خدا دعاهای مرا شنیده و معجزه برای ما هم اتفاق افتاده است.
 
بعد از رهایی مسافرتان چه دلیلی شما را در کنگره ماندگار کرد؟
 
اوایل که به کنگره آمدیم فقط خواست درمان اعتیاد داشتیم؛ ولی کنگره دنیایی بود که اعتیاد جواز ورود به آنجا بود و آنقدر برایم جذابیت داشت که پرونده‌ اعتیاد همان سال اول بسته شد. ورود به کنگره بهترین اتفاق زندگیم بود و امیدوارم تا آخر عمرم بتوانم سعادت بودن در این مکان مقدس را داشته باشم و در محضر استاد بزرگوار آقای مهندس دژاکام، آموزش بگیرم.
 
زمانی که اسم خودتان را در لیست قبول شدگان آزمون کمک‌راهنمایی دیدید چه حسی داشتید؟
 
واقعاً قابل توصیف نیست! باور کنید زمانی که در آزمون‌های مهم دیگر زندگیم قبول می‌شدم، چنین حسی را تجربه نکرده بودم. فقط اشک می‌ریختم و خدا را شکر می‌کردم که کنگره مرا به عنوان عضو کوچکی از یارانش انتخاب کرده است.
 
شما عضو لژیون سردار هستید، چه انگیزه‌ای برای انجام این کار داشتید؟
 
از سال قبل با اینکه مشکلات مادی زیادی برایمان پیش آمد، با مسافرم از ته دل تصمیم گرفتیم که حتما باید در لژیون سردار عضو شویم. احساس کردیم زمانش رسیده و اگر این کار را انجام نمی‌دادیم، حالمان خوب نمی‌شد. خدا را شکر که موفق شدیم و خدا هم اجازه داد در این قسمت هم خدمت کنیم. اگر خواست قوی باشد حتماً اذن ورود به لژیون سردار هم صادر می‌شود.
 
خانم فاطمه، چه زمانی می‌توانیم دانایی خود را به دانایی مؤثر تبدیل کنیم؟
 
به نظر من حتی اگر یک جمله از آموزش‌های کنگره را واقعاً درک کنیم،  آنگاه می‌توانیم آن جمله را کاربردی کنیم؛ در غیر این صورت دانایی ما به هیچ دردی نمی‌خورد. باید درهای قلبمان را باز کنیم و با چشم و دل آموزش بگیریم. زمانی که فقط برای حال خوبمان آموزش بگیریم. ناخودآگاه آموزش‌ها در ما رسوخ می‌کند و بعد دیگر به راحتی اجرایی می‌شود. باید باور کرد که این سخن عقل است و به عقل باید اطمینان کرد‌.
 
آیا سواد در رسیدن به دانایی نقشی دارد؟
 
من در کنگره انسان‌های بزرگی را دیدم که سواد بالایی نداشتند، ولی بسیار دانا بودند. همانطور که جناب مهندس فرمودند: میزان دانایی سواد نیست، ولی به هر حال هر چه ابزار بیشتری در اختیار داشته باشید، از معدن پر گوهر کنگره برداشت بیشتری خواهید داشت. سواد هم ابزاری است که اگر در جهت کسب دانایی استفاده شود، بسیار کمک کننده است.
 
مثلث دانایی در زندگی شخصی شما چه کاربرد و تأثیری داشته است؟
 
زندگی من به دو قسمت تقسیم شد؛ قبل از ورودم به کنگره و بعد از ورودم به کنگره و به نظرم زمانی آموزش‌های کنگره به کار می‌آید که در هر لحظه ‌زندگی آنها را کاربردی کنیم. مثلث تفکر، تجربه و آموزش در همه جای زندگی‌ام وجود دارد و سعی می‌کنم از آن‌ها در تربیت فرزندانم، در برخورد با اطرافیان و حل مسائل و مشکلات زندگی استفاده کنم.
 
آیا تعادل نشانه دانایی است؟
 
به نظرم تعادل نشانه‌ آرامش داشتن است و مطابق درون و برون آدمی است، انسان‌های زیادی دیده‌ام که در مراحل بالایی از دانایی قرار دارند ولی آرامش ندارند. کنگره باعث می‌شود گره‌های درونی خود را پیدا کنیم و در جهت باز کردن آن‌ها حرکت کنیم و آرام آرام به آرامش و تعادل نزدیک‌تر می‌شویم. انسانی که کمتر نقاب می‌زند، تعادل بیشتری دارد.
 
کدام یک از وادی‌های کتاب عشق را بیشتر دوست دارید و کمک بیشتری به شما کرده است؟
 
تمام وادی‌ها پله هستند و نمی‌توان بدون عبور از هر کدام به دیگری رسید، ولی عاشق وادی ۱۴ هستم. به نظر من، انسان واقعی فقط با عشق معنا پیدا می‌کند. تمام خطوط زندگی ما به عشق و محبت به همه‌ مخلوقین ختم می‌شود و این وادی به همه‌ی ما میانبری برای رسیدن به آرامش و حال خوب را نشان می‌دهد. خدمت به خلق دروازه‌ ورود به قلب خداست.
 
با توجه به متن وادی دوم، چه وقت کار و کوشش ما به نتایجی می‌رسد؟
 
زمانی که بدانیم چه نیروی عظیمی و با چه تفکر خلاقانه و شگرفی، من را به عنوان یک انسان خلق کرده و چقدر توانایی در وجود من قرار داده است، هدف خود را در این زندگی بهتر پیدا خواهیم کرد و برای خود ارزش قائل می‌شویم.
 
برای اینکه از دانایی به دانایی مؤثر برسیم چه مسیری را باید طی کنیم؟ اگر تجربه خاصی در این مقوله دارید مطرح کنید؟
 
باید دریچه‌ قلب خود را باز کنیم و با حس خوب دریافت کنیم. فقط برای خوب شدن حال خودمان یاد بگیریم. زمانی که درونمان پر شد، ناخودآگاه تمام آنچه یاد گرفته‌ایم را کاربردی می‌کنیم. تجربه‌ خودم این بود که در هر مورد تفکر کردم، کامل و بدون نقد کردن و قضاوت کردن بود و فقط آموزش گرفتم و توانستم آن را کاربردی کنم.
 
خانم فاطمه؛ چه رابطه‌ای بین ظرفیت و مسؤلیت وجود دارد؟
 
بالا بردن ظرفیت واقعاً زمان می‌برد، زمانی که تلاش می‌کنم مسؤلیت بگیرم، ظرفیتم پایین است و فقط دنبال جایگاه هستم و زمانی که تلاش می‌کنم ظرفیتم را بالا ببرم، آنگاه مسؤلیت‌های متناسب با ظرفیتم به من پیشنهاد می‌شود؛ چیزی که بیرون از کنگره خیلی رعایت نمی‌شود یا بیشتر از ظرفیت یا کمتر از ظرفیت به اشخاص مسؤلیت می‌دهند.
 
به نظر شما چگونه می‌توانیم توان ظرفیت را در خود به وجود بیاوریم؟
 
به نظر من اگر هدفمان آموزش گرفتن باشد آرام آرام ظرف وجودمان پر می‌شود. نباید روی گرفتن جایگاه تمرکز کنیم؛ هدف فقط باید کسب دانایی و رسیدن به حال خوب باشد. بالا بردن ظرفیت و نقطه‌ تحمل فقط در کسب دانایی است.
 
حس خودتان را نسبت به این کلمات در قالب یک کلمه یا جمله ای کوتاه بیان کنید؟
 
بخشش: تجلی صفت زیبای خداوند در انسان و رسیدن به وادی عشق است.
وادی اول: نقطه‌ شروع هر کاری اگر با انرژی و پتانسیل بالا و پر قدرت نباشد محکوم به نابودی است و این نقطه‌ کور حل مسائل و مشکلات من، قبل از ورودم به کنگره بود.
راهنمایتان: بهترین معلم در بدترین شرایط. واقعاً انسانی با شایستگی بالا که خداوند انتخاب کرده تا به وسیله ایشان دعاهای مرا اجابت کند و دستم را بگیرد تا به دنیای روشنی وارد کند.
جناب دژاکام: عشق، انسان برگزیده، نور، استاد، معجزه‌ی قرن... از خداوند برای ایشان و خانواده‌ محترمشان آرزوی طول عمری با عزت می‌کنم.
 
ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید. لطفاً کلام آخر خود را بفرمایید...
 
راهنمایی مسؤلیت بزرگی است که هم باعث صعود انسان و هم سقوط او می‌شود. همانطور که انسان انتخاب می‌شود برای خدمت، اگر در مسیر خدمت دچار منیت شود و آموزش او متوقف شود، باعث سقوط خودش می‌شود و اینجا جایگاه بر علیه او استفاده می‌شود. ولی اگر انسان بتواند خودش را متناسب با جایگاه رشد دهد، لذتی غیر قابل توصیف نصیب راهنما می‌شود. با خروج هر انسان از تاریکی گره‌ای از درونش باز می‌شود و گویی دریچه‌ای از نور به سمت او گشوده می‌شود. امیدوارم همه‌ی عزیزان این جایگاه را تجربه کنند. هفته‌ راهنما را به همه‌ راهنمایان عزیز تبریک می‌گویم و حال خوب را برای همه‌ی عزیزان آرزو می‌کنم. به امید جهانی شدن علم کنگره و سپاس از شما.
 
مصاحبه و تایپ: همسفر زینب، لژیون سوم
ویرایش و ارسال: همسفر سارا
همسفران نمایندگی حسنانی

 

تعداد بازدید از این مطلب : 601
ادامه مطالب در آرشیو گفت و گو
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
34 نظر  
 • همسفر فرح از میرداماد
زمان ارسال
1400/02/18 9:31:4
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم فاطمه عزیز،صحبت های زیباتون به دلم نشست ،هر سوالی را به بهترین نحو پاسخگو بودین،امیدوارم مصاحبه بعدیتون در جایگاه های بالاتر و با شال آبی باشه
 • معصومه کمک راهنما ی حسنانی
زمان ارسال
1400/02/17 23:19:14
خدا قوت خانم فاطمه از اینکه در کنار شما در حال آموزش گرفتن هستم خیلی خوشحالم
 • همسفر میترا شعبه شهرری
زمان ارسال
1400/02/17 22:49:40
واقعا اموزش گرفتم بسبار عالیبود تشکر میکتم
 • همسفر میترا شعبه شهرری
زمان ارسال
1400/02/17 22:49:39
واقعا اموزش گرفتم بسبار عالیبود تشکر میکتم
 • مریم لژیون ۶شعبه صالحی
زمان ارسال
1400/02/16 16:10:34
سلام خداقوت لذت بردم موفق باشید
 • مسافر جواد تاج بخش
زمان ارسال
1400/02/16 16:9:27
سلام وخداقوت خدمت راهنمای محترم خانم مبشری از صحبتهاتون استفاده کردیم وآموزش گرفتم از خداوند برای شما وآقا مجید عزیزجایگاهای بالاتر همراه با آرامش وسلامتی آرزومندم
 • همسفر بدریه نمایندگی آبادان
زمان ارسال
1400/02/16 15:20:56
سلام و درود خدمت کمک راهنمای محترم، تشکر میکنم از اینکه تجربیات خود را در اختیار ما گذاشتید،آموزنده بودند و امیدوارم همه ما توفیق خدمتگذاری و ماندگاری در کنگره ۶۰ به ما داره بشه تا بتوانیم به بهترین شکل در چرخه تکامل خود پیشرفت کنیم و به معنای واقعی انسان باشیم.
 • همسفر سامره شعبه ابوریحان
زمان ارسال
1400/02/16 9:39:25
بسیار عالی بود خانم فاطمه عزیز.انشالله همیشه پایدار باشید
 • مریم محمدیان
زمان ارسال
1400/02/16 8:18:57
خدا قوت عزیز دلم الهی که همه جای زندگیتون رنگ و بوی سلامت سعادت و خوشبختی باشه لذت بردم ⁦👏🏻⁩⁦👏🏻⁩⁦👏🏻⁩⁦👏🏻⁩⁦👏🏻⁩
 • همسفر فاطمه کمک راهنمای شعبه ابوریحان
زمان ارسال
1400/02/16 6:22:6
خداقوت خانم فاطمه عزیز م بسیار عالی بود مصاحبتون لذت بردم.امیدوارم همیشه و در همه مراحل زندگیتون موفق باشید وچون همیشه بدرخشید .
 • حسن شفیعی شعبه حسنانی
زمان ارسال
1400/02/16 3:56:56
خدا قوت خدمت خانم فاطمه. خیلی آموزش گرفتم.هم سوالات خیلی خوب بود و هم جوابها بسیار حکیمانه.تشکر از عزیزان بخش سایت شعبه .
 • مسافر ، حمید کریمی
زمان ارسال
1400/02/16 0:19:44
خدا حفظتون کنه خانم مبشری ، بهترین هارو از خداوند برای شما و مسافر محترمتون خواستارم
 • همسفر مریم شعبه پروین اعتصامی
زمان ارسال
1400/02/15 23:40:45
درود درود نکات جالبی بیان کردیداستفاده کردم
 • همسفرسمیه
زمان ارسال
1400/02/15 22:39:53
با سلام وخسته نباشید به راهنمای عزیزم از صحبتهاتون استفاده کردم مثل همیشه وامیدوارم ما هم خدمتگذاران خوبی باشیم وبرایتان آرزوی سلامتی وموفقیت دارم و به خدمت گذاران سایت خسته نباشید میگم
 • همسفر اعظم شعبه ابوریحان
زمان ارسال
1400/02/15 22:22:26
ممنون و سپاسگزارم خانم فاطمه عزیز بابت مصاحبه بسیار خوب و دل نشینتان.خیلی لذت بردم.یاد اون روزهایی که با هم تو لژیون می‌نشستیم افتادم.خدا رو هزاران بار شکر به خاطر حس و حال خوب امروزتان.ورودتان به لژیون سردار هم مبارک.
 • مسافرحسین لژیون ۱۶شهرکرد
زمان ارسال
1400/02/15 22:1:42
سلام.عالی بود.خداقووت
 • همسفر نرگس
زمان ارسال
1400/02/15 19:56:38
خداقوت خانم فاطمه جان مثل همیشه کلامتون زیبا و اموزنده بود
 • همسفر زهرا شعبه افسریه
زمان ارسال
1400/02/15 17:32:35
بسیار بسیار عالی تشکر از دوست عزیزم
 • الهام ولي پور
زمان ارسال
1400/02/15 16:50:32
خدا قوت خانم مبشري مثل هميشه جواب هايتان عالي پرمحتوا و آرامش بخش و اميد دهنده بود خيلي استفاده كردم اين جايگاه واقعا برازنده شماست .ان شاالله من هم روزي بتونم اين جايگاه مقدس رو تجربه كنم و از خير و بركتش در زندگيم بهره مند شوم .
 • همسفر زینب لژیون ۳
زمان ارسال
1400/02/15 15:31:23
ممنون از خانم فاطمه‌ی عزیز صحبت هاتون مثل همیشه کامل و دلنشین بود
 • مسافر رضا شعبه امین
زمان ارسال
1400/02/15 14:43:2
تشکر از استاد خدا قوت به همسفران.
 • همسفر سمانه
زمان ارسال
1400/02/15 14:21:20
خداقوت خانم فاطمه جان ان شاالله جایگاه های بالاتر
 • مسافر سیاوش لژیون ۴ گنجعلی خان
زمان ارسال
1400/02/15 14:18:11
سلام خداقوت مطالب بسیار مفیدی بود ممنون استفاده کردم
 • همسفر زینب
زمان ارسال
1400/02/15 13:27:1
خدا قوت به شما خانم فاطمه ی عزیز واقعا لذت بردم پایدار باشید خانم زینب خسته نباشید
 • همسفر جمیله
زمان ارسال
1400/02/15 12:57:47
خدا قوت خانم فاطمه ی عزیزم ومهربونم مثل همیشه صحبتاتون آموزنده وعالی بود انرژی گرفتم موفق باشید انشالله در جایگاهای بالاتر شما راببینیم خدا قوت به خدمتگزاران سایت
 • همسفر الهه
زمان ارسال
1400/02/15 12:22:7
لذت بردم خداقوت
 • مسافرعلی
زمان ارسال
1400/02/15 12:13:15
درود بر شما،بسیار عالی بود استفاده کردم🙏
 • مریم نظری
زمان ارسال
1400/02/15 12:1:56
خدا قوت به خانم فاطمه کمک راهنما محترم بسیار عالی انشاالله همیشه در همه مراحل موفق وتندرست باشید سپاس فراوان از خدمت گزاران سایت
 • همسفرطیبه
زمان ارسال
1400/02/15 11:43:0
بسیارعالی بودخانم فاطمه.لذت بردم وآموزش گرفتم
 • همسفر مرضيه
زمان ارسال
1400/02/15 11:38:53
خداقوت خانم فاطمه ي عزيز، بسيار عالي بود
 • معصومه از حسنانی
زمان ارسال
1400/02/15 11:35:10
بسیار عالی و زیبا، ممنون خانم فاطمه و خانم زینب عزیز
 • مریم
زمان ارسال
1400/02/15 11:10:34
ممنون از خانم فاطمه و خدمتگزاران سایت
 • همسفر زهره ل اول
زمان ارسال
1400/02/15 8:40:53
خدا قوت خانم فاطمه جان... مصاحبه ی عالی و آموزنده ای بود مثل همیشه از صحبتای دلنشین شما آموختم برایتان جایگاههای بالاتر را آرزومندم . تشکر از خدمتگزاران سایت
 • همسفر ملیحه
زمان ارسال
1400/02/15 2:37:36
خانم فاطمه ی عزیزم مثل همیشه عالی بیان کردید امیدوارم به همه ی آرزوهای قلبیتون برسید
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب