تاریخ
جمعه 1 شهريور 1398

مشروح سخنان دکتر حاج رسولی در سیزدهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد

موضوع : اخبار داخلی
نقش پررنگ کنگره 60 از سال قبل در این همایش شروع شد، سال گذشته مهندس حسین دژاکام تصمیم گرفتند از جهت مادی و معنوی این همایش را حمایت کنند.
مشروح سخنان دکتر حاج رسولی در سیزدهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد

طی تحقیقات انجام‌شده در طول یک سال در کشورهای پیش رفته دنیا، آمار بازگشت به اعتیاد بین ۹۳ تا ۹۷ درصد می‌باشد، در ایران نیز این رقم به ۹۸٪ می‌رسد ولی در کنگره ۶۰ این رقم ۱۱٪ است.

نقش پررنگ کنگره 60 از سال قبل در این همایش شروع شد، سال گذشته مهندس حسین دژاکام تصمیم گرفتند از جهت مادی و معنوی این همایش را حمایت کنند.

خوشبختانه در سال گذشته، ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، در پی بررسی و تحقیق در مورد چگونگی درمان اعتیاد به روش DST بودند به‌طوری‌که به من مأموریت داده شد که در مورد ۵۰۰ نفر از کسانی که در کنگره ۶۰، بیش از یک سال از رهایی‌شان گذشته است تحقیقات مستحکمی انجام دهم، در همه جای دنیا آخرین حدی که برای بررسی میزان ماندگاری در ترک معتادین در نظر گرفته می‌شود سه ماه، شش ماه و یک سال است جالب است که نتایج تحقیقات دنیا نشان می‌دهد که ظرف 3 ماه اول به روش‌های دیگر 30 تا 35 درصد عود می‌کنند به شش ماه که می‌رسد این عدد به 62 درصد و در یک سال این رقم به 93 تا 97 درصد می‌رسد، به عبارتی در بهترین مکان‌های دنیا که امکانات لازم نیز مهیا است حداکثر 93 تا 97 درصد بر‌گشت دارند، در ایران این عدد به 98 درصد می‌رسد یعنی در طول یک سال از 100 نفر بیمار اعتیاد 98 نفر به اعتیاد بازمی‌گردند و تنها دلیل آن‌هم این است که آن‌ها ترک می‌کنند ولی درکنگره به درمان می‌رسند.

در سال 1385 یک کار تحقیقاتی با بودجه ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران انجام دادم، این تحقیق بر روی 300 نفر معتاد که از کنگره 60، کمپ‌ها، NA و مصرف‌کنندگان متادون بود آغاز شد، نتایج خیلی عجیبی به دستمان آمد: 11 درصد NA، هفت درصد مصرف‌کنندگان متادون، 15 درصد کمپ‌ها و در کنگره 60، 79 درصد نتایج آزمایش اعتیاد منفی بود و این‌یک تلنگر باورنکردنی برای آن‌ها بود.

وقتی موفقیت‌های پی‌درپی کنگره 60 را دیدند طرح تحقیقاتی من پذیرفته شد: بر روی 3015 تن که از ابتدای سال 1393 تا انتهای آن درمان شده بودند روش‌های آماری مختلفی بررسی شد و سرانجام 500 نفر از این افراد را انتخاب کردیم که به نسبت، در آن‌ها مواد مخدر، محرک و الکل وجود داشت، ما به‌طور سرزده در شعب تهران و شهرستان‌ها این افراد را در گروه‌های 30 نفره و طبق لیستی که داشتیم و خودشان هم نمی‌دانستند به بهانه کلاسهای آموزشی فراخوان دادیم و پرسش‌نامه‌های کیفیت زندگی، سلامت روان و ولع مصرف را به آن‌ها ارائه دادیم و برخلاف انتظارشان از آن‌ها نمونه ادرار گرفتیم که البته 19 نفر از آن‌ها آزمایش ندادند و با لحاظ کردن همین 19 نفر که جواب آزمایششان مثبت باشد باکمال خوشحالی 88 درصد کاملاً منفی نزدیک به 12 درصد مثبت شدند و این نتایج به‌عنوان یک سند در ستاد موجود است.

ما باید کاری کنیم که جهان جذب روش DST و روش ابداعی آقای مهندس دژاکام شود، این امر میسر نمی‌شود مگر از طریق نتایج تحقیقات علمی.

 

تعداد بازدید از این مطلب : 603
ادامه مطالب در آرشیو اخبار داخلی
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
3 نظر  
  • روزبه(ارتش)
زمان ارسال
1398/06/01 22:24:33
سلام. خدا قوت آقای دکتر.
  • Eslam
زمان ارسال
1398/06/01 21:46:58
درود بی پایان خدمت آقای دکتر حاج رسولی آقای دکتر خدا قوت ما به وجود شما بزرگواران مینازیم و میبالیم ایشالا سالهای سال سربلند و سرزنده باشید افتخارما اینه که شما هم خودتون رو مسافر میدونید خیلی با صفایی دکتر.
  • مسافرنادرازبوشهر
زمان ارسال
1398/06/01 17:40:58
باتشگرازجناب دکترحاج رسولی عزیزجهت این تحقیق بزرک ودرودبی کران به جناب مهندس عزیزخداوند یارویاورتان باشد.
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب