تاریخ
چهار شنبه 23 مرداد 1398

کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه؛ وادی سیزدهم و تاثیر آن روی من

موضوع : کارگاه های آموزشی کنگره 60
ما هیچوقت به یک مقطعی نمی رسیم که بگوییم تمام شد. حتی موقع مرگ هم به این مقطع نمی رسیم. باید این را بدانیم، هر مقطع و هرجا و هر چیزی که تمام می شود، یک چیز دیگری شروع می شود. بنابراین ما به هیچ نقطه ای نمی رسیم که بگوییم، خوب همه چیز آرام شد.
کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه؛ وادی سیزدهم و تاثیر آن روی من

بسمه تعالی

جلسه دهم از دوره شصت و ششم سری کارگاههای آموزشی عمومی کنگره 60؛ ویژه مسافران و همسفران سفردوم، با دستورجلسه وادی سیزدهم و تاثیر آن روی من در روز چهارشنبه 1398/05/23 با استادی و نگهبانی آقای مهندس و دبیری مسافر محسن راس ساعت 9:10 آغاز به کار نمود.

سخنان استاد؛
امیدوارم حال همه شماخوب باشد، حال من هم بحمدلله خوب است.
دستور جلسه این هفته : پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگری است.
هفته آینده ، اردوی سراسری آغاز می شود، نزدیک به 500نفر به اردو می روند. چیزی که به طور کلی در کنگره با آن مواجه هستیم، این است که باید تمام قسمت های ما، خودکفا باشد. یعنی هر شهرستان و هر شعبه ای، روی پای خودش بایستد. تمام شعب کنگره و هر شهرستانی خودش باید امکاناتش را فراهم کند. برای ما ثابت شده است، اعضای کنگره 60، از وضعیت مالی متوسط رو به بالا برخوردار هستند. تمام شهرها باید خودشان را جمع و جور کنند. گفته ام که از هیچ جایی کمک نگیرند. الآن شعبه سمنان ساختمان سازی اش خوابیده است، وسط کار است و حتی چکش را نوشته بودند که من اجازه ندادم چک تحویل شود. باید همه بدانند که این شعبه برای خودشان است و باید روی پای خودشان بایستند. برای من تجربه شده است، جاهایی که مفت به آنها زمین داده ایم، متوقف شده اند و خوب عمل نکرده اند. جاهایی که خودشان پول داده اند، قدر شعبه شان را خیلی خوب دانسته اند.
شعبه رباط کریم (ابن سینا) هم همینطور بود، ولی الآن خیلی بهتر شده است. من هم گفتم که برای من کاری ندارد، آنجاهایی که به این وضعیت باشند، کم کم تعطیل می کنم و زمینشان را می فروشم و جای دیگر زمین می خرم. سمنان هم همینطور است، اگر نجنبند ، زمین و ساختمانشان را می فروشیم.
یکی از گداترین شعبات ما، تبریز است. ساختمان کرج در حال ساخت است، بچه های کرج باید همت کنند و ساختمانشان را به اتمام برسانند.
اردو هم همینطور است. اردو روی پای خودش ایستاده است. بچه های اردو پول داده اند و زمین خریده اند. امسال به امین گفتم که مبلغ ثبت نام اردو را حداقل 420هزارتومان بگذارید. یک هفته شام و ناهار و صبحانه و حرکات موزون انجام می دهید، فقط 420هزارتومان پرداخت می کنید. گفتیم کف را 420هزارتومان بگذارند، می توانند 700هزار بپردازند، 1 میلیون بدهند یا بیشتر ، تا پول برای اردو جمع شود و بتوانیم زمین های بیشتری برای اردو خریداری کنیم.

این کارها را باید تمام قسمت ها انجام بدهند. امسال همه باید رهایی ویلیام داشته باشند. 500نفر در یک جا جمع می شوند و یک نفر سیگاری در بین این افراد نیست.

نکته دیگر؛
بعضی شعب باید فکر خودشان باشند، سمنان، کرج، کرمان و شعبی که ضعیف هستند باید خودشان، خودشان را نیرومند کنند.
هفته گلریزان داریم، هر کسی خواست، می تواند زودتر پرداخت کند و رسید را بگیرد و روز گلریزان آن را تحویل بدهد.
اگر آدم بخواهد خلاف کند، باید ببیند که این خلاف ارزش دارد یا ندارد! مثلاً یک نفر در زندان است، 10 سال زندانی کشیده، 10 روز دیگر می خواهند مرخصش کنند، بیاید و نقشه فرار بکشد! این فکر ابلهانه ای است. منظورم این است که یکی از راهنماها در یکی از نمایندگی ها، بخاطر اینکه رهجویش را یک ماه زودتر رهایی بدهد، رفته 30نامه را در اوتی عوض کرده است و دوباره نوشته است. خوب موضوع هم برای من خنده دار است و همه گریه دار. آخر چطور یک راهنما می تواند چنین کاری انجام بدهد. مگر کپی نامه ها در کلینیک و دفتر تازه واردین وجود ندارد که شخص چنین کاری انجام داده است!
کتاب چهارده وادی، دارای جلد گالینگور آماده و حاضر است، اسامی را بدهید تا بنویسم و تقدیم حضور کنم.
هفته آینده اردو شروع می شود، هفته بعد ، ما در کنگره دانش و اعتیاد فعال هستیم. یک پایه اصلی و یکی از اسپانسر های کنگره دانش و اعتیاد، ما هستیم. جمعه ای که ساعت 9:30 صبح ما یک پنل داریم و در مورد چهارده مقاله و موضوعات دیگر صحبت می کنیم، کنسرت موسیقی هم با حضور بچه های کنگره 60 هم برگزار خواهد شد. الآنه موسیقی کنگره 60 پیشرفت قابل توجهی داشته است، حتی ما برای بچه های گروه موسیقی استاد حرفه ای در نظر گرفته ایم، سرکار خانم آرمینه خواننده کر و اپرا هستند. موسیقی پایه هم امین کار می کند و یک گروه متشکل و قوی بوجود آورده ایم.

بعضی از اعضای کنگره، بچه هایشان را برای موسیقی فرستاده اند. سعی کنید حتماً در عرصه موسیقی فعالیت کنید. هر هفته اعضای گروه موسیقی کار می کنند و فعال هستند.
جایزه انتشارات دژاکام داریم. برای کنگره دانش و اعتیاد مبلغ 100میلیون تومان کنگره 60 به آنها کمک کرد. این پول برای هزینه بلیط و اقامت میهمانان خارجی است. یکسری از اساتید هم در شهرستانها هستند که نمی توانند هزینه رفت و آمد بپردازند به اصطلاح هزینه آنها برعهده کنگره 60 است.
مبلغ 100میلیون تومان جایزه از طرف انتشارات دژاکام برای مقالات با موضوع dst و بازتوانی در نظر گرفته شده است، نزدیک به 70 مقاله راجع به بازتوانی است که از آنها چند مورد انتخاب می شود، داوری آنها هم با کنگره است و جوایزشان پرداخت می شود.
ما وقتی به یک مرحله توانایی می رسد، باید زکات خودمان را پرداخت کنید. باعث افتخار ما است که بتوانیم در مراجع علمی و تحقیقاتی حضور داشته باشیم و به آنها کمک کنیم و این موضوع باعث مطرح شدن خود ما هم می شود.

 

مسئله بعد؛
کسانی که دنور هستند، یک شب دعوتشان می کنیم در هتل استقلال یک شام مفصل با حضور دیده بانان در خدمتشان هستیم، این مبلغ و هزینه را میهمان خود من هستند و این هزینه از کنگره پرداخت نمی شود.
جواب آزمون کمک راهنمائی هم اعلام شد، کسانی که کمبود خدمت دارند می تواند، موقعی که برگه های کمک راهنمایی را پر می کنند، اعلام کنند وبنویسند.
تصمیم دیگری گرفتیم که تابحال خانم های مسافر عکسشان در وبلاگ گذاشته نمی شد. الآن چون در اصفهان و مشهد و تهران خانم های مسافر داریم، اجازه دادیم کسانی که مایل هستند، عکس خودشان و مصاحبه شان را آشکارا قرار بدهند.
مسئله سایت و اینستاگرام خیلی وضعیت بهتری پیدا کرده است. باید هدف ما در آینده سایت باشد. جلسه ای در هفته گذشته برگزار شد برای وبلاگ ، تعداد 30 نفر در این جلسه حضور داشتند. این انرژی باید برای سایت مرکزی صرف شود.
پروفسور ویلیام که از اساتید برجسته آمریکایی است، تمام کارهای ما را رصد می کند و از من سوال می کند، در ریکاوری باید چه کار کنیم؟ چه کار کنیم مثل کنگره 60 بشویم؟ حتی می گوید که در ایالت متحده آمریکا، در قسمت بازتوانی و درمان، حتی نتوانسته ایم به کنگره 60 نزدیک بشویم. برای همین شدیداً مورد علاقه شان است. مذاکرات من و ویلیام در سایت منتشر می شود و شما می توانید به اهمیت این قضیه پی ببرید.
بعضی از گروههای مسافران و همسفران ضعیف بودند و بعضی گروهها قوی بودند. اسیستانت ها هم همینطور بودند در بعضی شعب قوی بودند و در بعضی شعب ضعیف بودند. هر شعبه ای که ضعیف عمل کند، مسئولیت آن برعهده اسیستانت است. اگر اسیستانت خوب عمل کند و با راهنمایان ارتباط خوبی داشته باشند، مطمئناً می توانند نتایج بهتری کسب کنند. بنابراین اگر یک شعبه عملکرد ضعیفی داشته باشد، من ایجنت و اسیستانت را تعویض خواهم کرد.

این 40 سی دی را که گفتم، حتماً راهنما و اسیستانت ببینند و بشمارند و تائید کنند و بعد تحویل من بدهند.
امروز نیشابور ، خیلی از مشهد قوی تر است، این موضوع بخاطر این است کسی که پایه نیشابور را گذاشته است (امیرهوشنگ) ، خیلی قوی این پایه را گذاشته است و این باعث موفقیت نیشابور شده است.
همه افراد در سفر اول بایستی، وادی اول تا هفتم را بنویسند. همچنین راهنمایان باید شروع کنند ، از وادی 1 تا 7 را بنویسند و بخاطر این موضوع، چهارده هفته به آنها مهلت می دهم.
دستور جلسه سیزدهم ، پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگری است. من در سی دی ها کامل در مورد این وادی صحبت کرده ام.
ما هیچوقت به یک مقطعی نمی رسیم که بگوییم تمام شد. حتی موقع مرگ هم به این مقطع نمی رسیم. باید این را بدانیم، هر مقطع و هرجا و هر چیزی که تمام می شود، یک چیز دیگری شروع می شود. بنابراین ما به هیچ نقطه ای نمی رسیم که بگوییم، خوب همه چیز آرام شد. با توجه به وادی سیزدهم که می گوید، پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگری است، نتیجه می گیریم که هیچوقت زندگی کردنمان را به آینده موکول نکنیم.
شما باید هر روز و هر لحظه ای زندگی کنید، زندگی کردن را باید یاد بگیرید و مهمترین معجزه حیات، خود حیات است. این حیات برای ما درست شده است، باید در صراط مستقیم از این حیات استفاده کنیم.
نتیجه کلی : هیچ وقت، هیچ چیزی تمام نمی شود. ما نمی دانیم این ماجرا تا کجا ادامه دارد، قبل و بعدش را نمی دانیم و این داستان ادامه دارد. بنابراین زندگی کردن خودتان را به بعد، موکول نکنید. از همین لحظاتی که وجود دارد، بهره برداری کنید و لذت ببرید.
از اینکه به صحبت های من توجه کردید، از همه شما سپاسگزارم.

 

نگارنده: مسافر احمد شریفیان

نام فایل

تاریخ

لینک

فایل صوتی سخنان مهندس

98/05/23

دانلود

 

دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
48 نظر  
 • همسفر زهره دانیال اهواز
درود و خدا قوت به دست زیبای خداوند جناب مهندس دژاکام بزرگوار و خداقوت به همه خدمتگزاران کنگره 60 بامید روزی که این دستاورد الهی ،جهانی شود و راه نجات همه دردمندان باشد
 • مسافر عباس
زمان ارسال
1398/05/28 7:22:34
با عرض سلام و خدا قوت خدمت جناب آقای مهندس سپاس فراوان از زحمات و خدمات حضرت عالی مسافر عباس نمایندگی امین گلی اصفهان
 • علی مسافر چالوس
زمان ارسال
1398/05/27 17:7:4
سلام خدا قوت مهندس عزیز که درس خوب زیستن را آموزش میدهید
 • فرهاد
زمان ارسال
1398/05/27 15:27:11
سلام خدمت مهندس دژاکام عزیز .ممنون که تمام وقت زحمت میکشید تا زندگی رو به منِ دربند اعتیاد و تاریکی برگردونید سایتون مستدام باشه برسر ما .نمایندگی دهخدا لژیون پنجم
 • مسافر اسماعیل
زمان ارسال
1398/05/26 22:38:22
زیباتر از خدا قوت نیافتم.خدا قوت
 • همسفر ام البنین احمدیان از شعبه سمنان
زمان ارسال
1398/05/26 12:10:20
با سلام و خدا قوت به جناب مهندس دژاکام عزیز.ممنونم بابت نکاتی که ذکر فرمودید.ممنونم از صحبت های شما. استفاده بردم.
 • فاطمه
زمان ارسال
1398/05/26 11:25:22
سلام وخدا قوت به آقای مهندس عزیز انشاالله همیشه سالم وسعادتمند باشیدچقدخوبه زیرسایه شماآموزش میگیرم سایتون مستدام🙏 همسفرازنمایندگی باباطاهرهمدان
 • ناصر - ل6 - شعبه امین قم
زمان ارسال
1398/05/26 10:53:27
درود و سپاس خدمت کلیه خدمتگذاران کنگره 60- و جناب مهندس که پیام آور سلامتی و زندئگی هستند
 • مسافر غلام ل(6)ش دانیال اهواز
زمان ارسال
1398/05/25 18:38:10
با آرزوی بهترینها برای عزیز و خانواده محترمشان.خدا را شکر که هستم و میتوانم درس صراحت و شفافیت از سخنان شما بگیرم.
 • مصطفی
زمان ارسال
1398/05/25 16:6:44
سلام و عرض ادب خدمت تمامی خدمتگذاران و اعضا کنگره شصت و بنیان کنگره و استاد و راهنمای عزیزم جناب علیرضا دژاکام، خوشحالم که قطره ای از این اقیانوس زلال هستم
 • مسافر حسین
زمان ارسال
1398/05/25 15:18:27
سلام دوستان حسین هستم یک مسافر وادی سیزدهم را وقتی کامل خواندم و تحقیق کردم، هر چه بیشتر می خواندم به اهمیت و نکات طلایی و ارزشمند آن بیشتر پی می بردم. بقول یکی از اساتید دانشگاه که این کتاب های کنگره 60 را خوانده بود می گفت: هرکدام از این کتاب ها، خودش یک دانشگاه است. از زحمات بیست و چند ساله مهندس و خانواده ی محترمشان که کنگره را سرپا نگه داشته اند تقدیر و تشکر می نمتایم. مسافر حسین/لژیون سوم/شعبه نیک آباد
 • مسافر کتایون
زمان ارسال
1398/05/25 14:26:42
درود و سپاس جناب مهندس . به عنوان عضو کوچکی از این دریای بیکران محبت ، ممنونم که این فرصت به خانم های مسافر داده شد ؛ که بتوانند ، بشکل وسیع تر و عیان تری فعالیت نمایند . باشد که پیامی باشیم برای خانم های دربند و خواهان رهایی ...🙏💎
 • احمد هستم مسافر از شیراز
زمان ارسال
1398/05/25 14:17:13
سلام و درود. کار شما قابل تقدیس است و از خداوند آرزوی طول عمر دارم .به امید دیدار شما در چند ماه دیگر استاد. زنده باد آزادی زنده باد مهندس
 • کامران - لژیون 11 - ستارخان
زمان ارسال
1398/05/24 21:18:20
سلام و خدا قوت به آقای مهندس دژاکام از خداوند متعال سربلندی و سلامتی برای شما و خانواده گرامی را دارم ... بسیار خوشحال و خرسندم که راه کنگره 60 برای من نمایان شده است ... و از تصمیمات به موقع و کارآمد شما کمال تشکر و قدردانی را دارم ...
 • کمک راهنما محمد دادگر ( شاداباد )
زمان ارسال
1398/05/24 17:35:0
سلام و درود خدمت سردار عشق جناب مهندس دژاکام و تمامی خدمتگذاران کنگره 60 . امیدوارم علم و توانایی کنگره 60 در سراسر گیتی معرفی بشه و تمامی انسان های دردمند بتوانند از این دریای بیکران سیراب بشوند .
 • مسافر میثم ترکمان لژیون ۲همدان
زمان ارسال
1398/05/24 14:9:6
سلام وخسته نباشی خدمت تمام دوستان زحمتکش الخصوص استادعزیز وبزگوار آقای مهندس وتشکرمیکنم از دوستانی که دروبلاک زحمت میکشن
 • محمد صادق
زمان ارسال
1398/05/24 13:28:4
تشکر از اقای مهندس و به احمد عزیز خدا قوت میگم
 • محمد صادق
زمان ارسال
1398/05/24 13:26:17
تشکر از اقای مهندس و به احمد عزیز خدا قوت میگم
 • مسافر حسن شعبه وحيد لژيون ۴
زمان ارسال
1398/05/24 13:8:46
خدا قوت به مهندس عزيز وتشکر از ساير خدمتگزاران کنگره ۶۰
 • پوریا لژیون 6 شعبه بوشهر
زمان ارسال
1398/05/24 9:33:23
درود و خدا قوت به استاد عزیز و تمام اعضای کنگره 60
 • رسول
زمان ارسال
1398/05/24 9:25:58
خداقوت به همه عزیزان همینطور اقای احمد شریفیان عزیز
 • مسافرحسین شادآباد(۲۱)
زمان ارسال
1398/05/24 6:29:8
سلام وخداقوت خدمت جناب آقای مهندس عزیز تشکروقدردانی اززحمات بی وقفه شما تشکرازوبلاگ نویسان محترم
 • مهدی اقاخانی
زمان ارسال
1398/05/24 2:5:10
سلام وخسته نباشید خدمت جناب مهندس وزیر محترم
 • مسافربابک لژیون دوم دانیال اهواز
زمان ارسال
1398/05/23 23:30:30
خداقوت به جناب مهندس بنیان کنگره الحق که فرمایشات شما تک به تک چراغ راه ماست مستدام باشید
 • رضا حقی
زمان ارسال
1398/05/23 21:8:58
از شما تشکر می کنم و به شما افتخار می کنم از لژنون 19 شعبه سلمان فارسی اصفهان و اطاعت امر
 • حسین حسینی
درود بر مهندس و تبریک به رهایافتگان
 • مسافر مهران عطار نیشابور
زمان ارسال
1398/05/23 20:20:42
با سلام و خداقوت خدمت جناب مهندس و همه خدمتگزاران واقعا باید به جناب امیرهوشنگ تبریک گفت بابت پایه محکمی که برای تاسیس شعبه نیشابور بنا نهادند که امروز از قِبل این شعبه لژیون کاشمر و سبزوار هم شکل گرفت و باعث افتخاره که جناب مهندس از نمایندگی عطار به نیکی یاد کردند.امیدوارم قدردان زحمات جناب مهندس،دیده بانان محترم،ایجنت,کمک راهنمایان و مخصوصا جناب امیرهوشنگ عزیز باشیم و بتوانیم امانت دار خوب و خدمتگزار صادقی باشیم.
 • مسافر مجید ازشعبه سلمان فارسی
زمان ارسال
1398/05/23 20:13:12
سلام ودرود بیکران برتمامی اعضای کنگره وخدا قوت خدمت جناب مهندس
 • مهدی اقاخانی
زمان ارسال
1398/05/23 20:9:10
سلام خدا قوت خدمت جناب مهندس
 • همسفر فاطمه(نمایندگی شیخ بهایی)
زمان ارسال
1398/05/23 18:36:8
درود و خداقوت خدمت جناب آقای مهندس بسیار از سخنان شما انرژی گرفتم. خداقوت خدمت خدمتگزاران سایت بابت انتقال سریع مطالب و فایل صوتی
 • همسفر حسن اشرفی از اکادمی
زمان ارسال
1398/05/23 18:10:21
با سلام و تشکر و خدا قوت.
 • محمود میرداماد لژیون 12
زمان ارسال
1398/05/23 17:38:58
عرض سلام و ادب خدمت بنیان کنگره۶۰ که با تفکر و اندیشه ژرف خود دارند این کشتی رو به ساحل می رسانند قطعا پشت هر حرف و سخن ایشان یک تفکر سالم قرار دارد و ما باید فرمانبردار خوبی باشیم و تمام اعضا یک خانواده هستندکه بین آنها محبت بر قرار است و آنکس که محبت ندارد ظروف تهی است درود بر مهندس حسین دژاکام و خانواده محترمشون
 • ملک از لژیون یکم کرمان
زمان ارسال
1398/05/23 17:28:30
ضمن تشکر فراوان از جناب مهندس وبچه های سایت کنگره ۶۰.صحبت های جناب مهندس بسیار دلنشین وتمامی نکات اموزنده رو در بر میگیره . صحبت های جناب مهندس همیشه راهگشای تاریکی های زندگی خود من بوده و واقعا درس میگیرم خدا شما رو پایدار و زنده نگاه دارد.انشاله
 • همسفرز هرا
زمان ارسال
1398/05/23 17:0:55
درود بر جناب مهندس وخانواده محترمشون،، تشکر از همه عزیزانی که در این روزهای چهارشنبه خدمت میکنند
 • همسفرلیلا
زمان ارسال
1398/05/23 16:35:51
باسلام خدمت آقای مهندس وخداقوت براتون بهترین هاروآرزومندم.خداقوت ب خدمت گذاران سایت
 • شهناز لژیون5 ستارخان
زمان ارسال
1398/05/23 15:50:59
درود فراوان بر استاد بزرگ و عزیزما آقای مهندس دژاکام. خدایا شکرت بابت حضور ایشان در زندگی ما
 • مسافر علی ل2 شعبه تخت جمشید شیراز
زمان ارسال
1398/05/23 14:34:13
خدا قوت و درود بر آقای مهندس دژاکام و دبیر محترمشون. ممنون از خدمتگذاران سایت.
 • احمدفهیمی
زمان ارسال
1398/05/23 14:33:12
خداقوت به بنیان کنگره۶۰ دوستت داریم
 • محمد سپیدکار
زمان ارسال
1398/05/23 14:27:56
درود بر شما و تشکر از زحمات شما دوستان
 • مسافر پیمان - لژیون 2 - دانیال اهواز
زمان ارسال
1398/05/23 14:20:19
سلام و خداقوت به همه عزیزان 🌹🌹
 • مسافر موسی از لژیون16 ابن سینا
زمان ارسال
1398/05/23 14:3:40
خدا قوت به اقای مهندس و خدمتگزاران سایت
 • مسافربهروز نمایندگی عمان سامانی شهرکزد
زمان ارسال
1398/05/23 13:40:9
خدا قوت به همه عزیزان دوستت داریم مهندس
 • همسقرپوران شاداباد1
زمان ارسال
1398/05/23 12:42:39
خداقوت خدمت جناب مهندس ودبیرمحترم ازخدمتگزاران سایت بسیارممنونم که مطالب رادراسرع وقت دراختیارماقرارمیدهند
 • مسافر حسن .لژیون 3 اکادمی
زمان ارسال
1398/05/23 12:21:15
سلام و عرض ادب و خداقوت. من نمیتوانم فایل صوتی امروز را پیدا کنم .اگر میشود دوباره ارائه دهید .ممنون
 • همسفر سمیرا نمایندگی دانیال اهواز
زمان ارسال
1398/05/23 12:0:31
سلام و خداقوت به خدمت گزاران کنگره 60 و تشکر ویژه از جناب مهندس و خانواده محترمشون بابت تموم تلاش های خستگی ناپذیرشون. تنتون سالم و دلتون شاد.
 • همسفر
زمان ارسال
1398/05/23 10:33:29
سلام. فایل صوتی جلسه قبل رو گذاشتید لطفا از امروز رو بگذارید،،،ممنون
 • مرضیه خندانی(نمایندگی شفا مشهد)
زمان ارسال
1398/05/23 10:32:2
خدارو شکر میکنم که کنگره در مسیر زندگی من قرار گرفت و مسیر زندگیم رو به سمت بهتر شدن سوق داد تشکر میکنم از آقای مهندس امیدوارم سایه شون روی سر ما بچه های کنگره مستدام باشه. متشکرم از خدمتگزاران سایت که مطالب رو به سرعت به اشتراک میگزارن.
 • همسفر فاطمه لژیون پنجم شهرری
زمان ارسال
1398/05/23 10:16:45
فایل صوتی هفته پیش را در قسمت دانلود قرار گرفته است خداقوت به خدمتگزاران سایت
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب