تاریخ
دوشنبه 13 آذر 1396

درمان اعتیاد فقط یک‌راه دارد، گفتگو مهندس دژاکام با مجله جامعه پویا

موضوع : مقالات و مصاحبه های مهندس
ترک اعتیاد شیوه‌های مختلفی دارد و به‌نوعی می‌توان گفت کارشناسان حوزه ترک اعتیاد هنوز هم در حال آزمون‌وخطا هستند؛ اما حسین دژاکام ، مدیرعامل جمعیت کنگره60 ، می‌گوید بهترین شیوه درمان را اجرائی می‌کنند و آمار هم این موضوع را تائید می‌کند...
درمان اعتیاد فقط یک‌راه دارد، گفتگو مهندس دژاکام با مجله جامعه پویا

مدیرعامل کنگره60 : درمان اعتیاد فقط یک‌راه دارد .

ترک اعتیاد شیوه‌های مختلفی دارد و به‌نوعی می‌توان گفت کارشناسان حوزه ترک اعتیاد هنوز هم در حال آزمون‌وخطا هستند ؛ اما حسین دژاکام ، مدیرعامل جمعیت کنگره60 ، می‌گوید بهترین شیوه درمان را اجرائی می‌کنند و آمار هم این موضوع را تائید می‌کند . با او درباره این ادعا و مسائل مربوط به ترک اعتیاد گفتگو کرده‌ایم .

 

شما در کنگره 60 از شیوه‌های سنتی استفاده می‌کنید یا از شیوه‌های مدرن ؟

شیوه ما یک شیوه علمی است که تجربه‌شده ؛ علمی که تجربه‌شده باشد ، سند بدون نقص است و جوابگو است ؛ نه سنتی و نه مدرن .

یعنی تلفیقی از این دو شیوه است یا اینکه یک شیوه کاملاً منحصربه‌فرد است ؟

تلفیق نیست ؛ البته در روش سنتی بخش‌هایی از این شیوه داشته‌ایم که می‌گفت « ترک افیون را به‌جز تقلیل نیست / اندک‌اندک از یاران دغل باید گریخت »  ؛ اما آن چیزی که در طب بوعلی سینا و در شیوه‌های سنتی بود ، در مدت کوتاه 20 ، یا 30 روزه این کار را می‌خواستند انجام دهند . یا تریاک را کم می‌کردند یا آب شیره درست می‌کردند . درمانی که ما انجام می‌دهیم ، حداقل میانگین ۱۱ ماه زمان می‌برد . به‌مرورزمان در ۱۱ ماه میزان مصرف را کم می‌کنیم بعد ناگهان مصرف را قطع می‌کنیم و تا مدتی شربت تریاک می‌دهیم و بعد شربت تریاک هم قطع می‌شود . از طرفی مسائل روانی را هم در ترک در نظر داریم .

شما اساس کار را از کجا آوردید ؟

تصادفی پیش آمد ، اگر می‌گویم تصادفی یعنی مثل نیوتن وقتی سیب به زمین افتاد ، گفت برای چه افتاد زمین ! و بر اساس آن تحقیقات شروع شد . آن موقع پذیرفته بودم مصرف‌کننده هستم. من چندین سال ماه رمضان روزه گرفتم و اواخر ، هم روزه می‌گرفتم و هم مواد مصرف می‌کردم . اساس تنظیم زمان ازآنجا شروع شد که به‌عنوان یک مصرف‌کننده ، باید در روز چقدر و چه زمانی مصرف کنم . میزانی که در روز مصرف می‌کردم ، مشخص بود و بعد کم‌کم در زمان‌های خاص این مصرف کاهش داده شد و به صفر رسید .

حدود 20 سال است که فعالیت می‌کنید ؛ در این 20 سال چه تعداد مراجعه‌کننده و چه تعداد موفقیت داشته‌اید ؟

با مدرک بین چهارتا پنج هزار نفر در سال را در 50 مرکز کل کشور به رهایی می‌رسانیم . به هر مرکز صد تا 50 نفر در سال مراجعه می‌کنند البته الآن آمار نسبت به سالهای گذشته بالاتر رفته است. آن موقع یک مرکز بود که بعد بیشتر شد . از آن روزی که شروع کرده‌ایم ، حدود 20 هزار در 20 سال به درمان قطعی رسیده‌اند ؛ نه اینکه ترک اعتیاد کرده باشند .


تفاوت ترک و درمان را در چه می‌بینید ؟

اعتیاد در گروه بیماری‌ها جزء اختلال می‌آید . یک سری بیماری داریم ، یک سری اختلالات داریم . اعتیاد جزء اختلالات است مثل اسکیزوفرنی ، مثل دوقطبی ، بای پلار و بیماری روانی . این‌جوری این‌ها اختلال است و اعتیاد هم در گروه اختلالات قرار می‌گیرد و به همین دلیل تحت نظر روان‌پزشک است . وقتی ما نگاه کردیم ، دیدیم که اعتیاد در قسمت جسم و روان و قسمت تفکر تخریب ایجاد می‌کند و در سه ناحیه انسان اختلال به وجود می‌آورد . در قسمت جسم و روان و در جهان‌بینی . اگر این سه قسمت را درمان کنیم ، اختلال درمان خواهد شد . اگر فقط مواد را قطع کنیم می‌شود ترک . در کمپ یا 20 روزه ، دارو می‌دهند یا فرد مردانگی می‌کند و مصرف نمی‌کند ؛ اما در درمان اعتیاد ، به لحاظ روانی نیز فرد وابستگی را از دست می‌دهد .

چند درصد از مراجعه‌کنندگان به شما ، درمان می‌شوند ؟

اگر سرانگشتی بگویم ، نصف افرادی که برای درمان وارد کنگره60 می‌شوند ، به آخر خط می‌رسند و ترک می‌کنند . 50 درصد اگر بمانند و به درمان برسند ، برگشت آن‌ها زیر 10 درصد است و این رقم ، رقم عجیبی است . چون در جهان دو ، سه درصد درمان است و برگشت 97 ، 98 درصد است .

نظر شما درباره شیوه‌های کلینیکی و «ان جی او» های دیگر چیست ؟

ما همه باهم کار می‌کنیم و هر کس هر کاری کند ، مفید است و می‌گوییم هر کس کمکی به یک معتاد کند ، ارزشمند است ؛ اما من معتقدم بازار آشفته شده است ؛ عطار ترک اعتیاد دارد ، نیروی انتظامی ترک می‌دهد ، در بازداشتگاه ترک می‌دهند ، قاضی می‌گوید زندانی می‌کنم ترک می‌دهم ، خانواده‌ها در زیرزمین ترک می‌دهند ، کمپ می‌گوید من ترک می‌دهم ، یکی دیگر می‌گوید با آب سرد ترک می‌دهم و ... . هزار راه درمان ارائه‌شده است که درست نیستند . اعتیاد جزء بیماری نیست . می‌گوییم بیماری است ؛ اما جزء اختلالات است ، مثل بیماری روانی . برای همین اینکه بگوییم همه راه‌ها درست است ، نه همه راه‌ها درست نیست ؛ حتی آسیب هم ممکن است بزند . درمان اعتیاد فقط یک‌راه دارد که ترک در یک پروسه زمانی برنامه‌ریزی‌شده است .


در این 20 سالی که شیوه‌ای شخصی را فراگیر کرده‌اید ، هیچ‌وقت فکر کردید کسی که اشتباه می‌کند ، خودتان باشید ؟

نتیجه‌اش را می‌بینیم . هنوز در دنیا می‌گویند شیشه درمان ندارد ؛ اما هفته پیش تیم راگبی کنگره60 ، قهرمان لیگ استان تهران شده است . سال گذشته تیم کنگره 60 قهرمان لیگ برتر کشور شد که بازیکنان آن مصرف‌کننده شیشه بودند . پنج سال ، شش سال ، هفت سال است که درمان شده‌اند و حی حاضر وجود دارند . اگر راه درست نبود ، 50 مرکز در کشور نبود که همه رایگان کار کنند و یک نیروی حقوق‌بگیر هم نداریم . برای چه آن‌ها کار می‌کنند ؟ چون به درمان رسیده‌اند .

شما الآن بپرسید آقای عطار این قرص‌ها را برای چه می‌دهید ؟ می‌گوید برای اینکه مواد نکشد . آقای کمپ شما برای چه آن‌ها را نگه می‌دارید ؟ می‌گوید برای اینکه مصرف نکند . آقای متخصص این قرص‌ها را برای چه می‌دهید ؟ می‌گوید برای اینکه مصرف نکند . برای اعتیاد ، قرص برای چه می‌دهید ؟ برای کجای بدن می‌دهید ؟ چه عملی انجام می‌دهد ؟ چه‌کاری می‌کند ؟ چه را درست می‌کند ؟ چقدر زمان می‌برد ؟ این‌ها سؤال‌هایی هستند که باید پرسید . همه می‌گویند این کار را انجام می‌دهیم که مصرف نکنند ؛ پاسخ آن‌ها قطعاً این است . کسی نمی‌گوید من این را می‌دهم برای اینکه اتفاقی در مغز معتاد بیفتد . این را نداریم .

باید بررسی شود دقیقاً کجای جسم فرد تخریب می‌شود که باید درمان شود که می‌شود همان آسیب‌شناسی یا فیزیولوژی یا پاتوفیزیولوژی . دوم چه برنامه‌ریزی برای درمان قسمت تخریب‌شده دارید ؟ به‌عبارت‌دیگر ، با دارو چگونه می‌توان قسمت‌های تخریب‌شده را ترمیم کرد ؟ درمان چگونه است ؟ سوم اینکه برای رسیدن به درمان قطعی ، تا قطع کامل کلیه داروها ، چقدر زمان لازم است .

شیوه شما تا حدودی شبیه شیوه‌های کلینیکی است که در ایران وجود دارد ؛ بستری می‌کنند ، مشاوره و روان‌درمانی انجام می‌دهند .

نه شباهتی ندارد ، چون ما کسی را نگه نمی‌داریم ، اینجا بعدازظهر ساعت پنج کلاس شروع می‌شود تا ساعت مثلاً هشت ، هشت و نیم شب . سر کلاس می‌آیند ، می‌نشینند و بعد به خانه می‌روند . داروها را هم می‌نویسم از کلینیک بگیرند .

کمی به عقب‌تر برگردیم ، شما چه مدت و چه چیزهایی مصرف می‌کردید ؟

من نزدیک سه ، چهار سال نامزد اعتیاد بودم و 17 سال مصرف‌کننده فیکس بودم . حدود 20 سال مصرف کردم . مصرف عمده‌ام الکل و تریاک بود ؛ حشیش هم گاهی می‌کشیدم .

شما حشیش مصرف می‌کردید که الآن مثل سیگار استفاده می‌کنند . این می‌تواند استفاده مواد مخدر را به همراه داشته باشد یا خیر ؟

می‌تواند داشته باشد ، می‌تواند نداشته باشد . البته من از آن‌هایی هستم که موافق آزادسازی مواد مخدر هستم .

آزادسازی یعنی این طرح دولتی شدن فروش مواد مخدر ؟

هم دولتی شدنش و هم فروش آن ؛ هر چه باشد . اگر به من باشد من خیلی افراطی هستم و می‌گویم اصلاً رها کنید هر کس می‌خواهد برود هروئین بکشد ، همه را بازکنید ؛ نظر شخصی من این است .

استدلال شما چیست ؟

سؤالم این است که الآن از مبارزات با مواد مخدر چند سال می‌گذرد ؟ چند سال است داریم با مواد مخدر می‌جنگیم ؟ در این سال‌ها توانسته‌ایم جلویش را بگیریم ؟ تریاک و هروئین همه‌جا هست و هر کس بخواهد می‌کشد . فقط تنها قضیه‌ای که فرق دارد ، باید گران بخرند . وقتی گران است مشکلات دیگری درست می‌شود . به‌هرحال مصرف دائمی و یومیه مواد مخدر کمترین موضوعش این است که فرد باید در یک ساعت مشخصی مواد مصرف کند ، بقیه حواشی آن است ، حواشی مسائل مشکل‌ساز است .

الآن چون مواد جرم است ، برای جوان‌ها اکشن است ، هیجان دارد ، چند شهید دادیم برای این قضیه ؟ نتیجه‌اش چه شده است ؟


خود شما چه شد که مصرف را شروع کردید ؛ گفتید حشیش و الکل و تریاک مصرف کرده‌اید ؟

من سابق در تهران دانشجو بودم ، در خانه دانشجویی بودم و چندین سال ، هم‌کلاسی‌هایم تریاک می‌کشیدند . من نمی‌کشیدم ، گاهی حشیش می‌کشیدم ، دیدم مدام می‌کشند ، گفتم ببینم چه مزه‌ای می‌دهد . خب زمان قدیم نوشیدن الکل آزاد بود . بعد که انقلاب شد ، جمع شد . دیدیم این‌ها هنوز تریاک می‌کشند ، گفتیم ببینیم چطوری است ، چه مزه‌ای می‌دهد . حالا شوخی شوخی و از روی کنجکاوی ما هم ذره‌ذره کشیدیم ؛ همین ! خیلی ساده !

خب همین می‌تواند دوباره اتفاق بیفتد و درباره افراد دیگری تکرار شود . شما این را خطرناک نمی‌بینید ؟

باید اطلاع بدهیم ، اطلاعات درست بدهیم . یک سری اطلاعات را باید منتقل کنیم . من معتقد به آزادسازی هستم . باید ببینیم چه می‌کنیم ، باید ازاین‌جهت آموزش دهیم ، آموزش درست .

آموزش درست یعنی چه ؟ من اگر بخواهم آموزش درست بدهم ، می‌گویم آقایان محترم شما یک‌بار تریاک بکشید ، معتاد نمی‌شوید ، پنج بار هم بکشید نمی‌شوید ، باید صدبار تریاک بکشید تا معتاد شوید ، ولی سفر هزار فرسخی از یک‌قدم شروع می‌شود . من هم همین فکر را می‌کردم ، فکر می‌کردم و به من گفتند اگر یک‌بار بکشی معتاد می‌شوی ، من 10 بار کشیدم ولی معتاد نشدم . گفتم من جوانم ، مهندسم ، ورزشکارم ، با بقیه فرق می‌کنم ، من هرگز معتاد نخواهم شد . با اطمینان کامل به اینکه معتاد نمی‌شوم ، کشیدم و معتاد شدم . ولی اگر کسی به من می‌گفت که فرایند معتاد شدن این است ، چند ماه طول می‌کشد تا معتاد شوی ، حواست جمع باشد . خب من در کارم تجدیدنظر می‌کردم ؛ یعنی اطلاعات دقیق بدهیم نه اینکه بخواهیم بترسانیم و بگوییم شما لب به هروئین بزنی معتاد می‌شوی .

شما چه فرایندی را برای ترک ، طی کردید ؟

الکل و حشیش را حذف کردم ، فقط تریاک ماند . تریاک هم که ؛هم کشیدنی و هم خوردنی بود . کشیدنی را هم حذف کردم ، به خوردن اکتفا کردم . در خوردنم هم جدول آمد هر 21 روز حدود 20 درصدش را کم کردم تا به نقطه صفر رسید . در کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر در دانشگاه تهران هم هست ، می‌توانید بگیرید مطالعه کنید .

شما معتقد هستید اگر کسی صد در صد مراحل را انجام دهد ، قطعاً به درمان می‌رسد ؟

اگر پروسه را به‌درستی طی کند ، به درمان می‌رسد .

 

مجله جامعه پویا

دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
35 نظر  
 • فرشاد
زمان ارسال
1400/02/10 23:36:29
سلام و خدا قوت به مهندس عزیز کاشف روش DsT
 • میناپور
سلام میخوام ببینم برای ترک سیگار افضلی مجازی مقدورهست ممنونم
 • Hm
زمان ارسال
1399/09/20 1:39:48
سلام مرتیکه خر .ویروس کرونا اتیش تو جون یکی یکی این شیخ ها بیفته ..تا کرک نفروشن...
 • U
زمان ارسال
1399/09/20 1:37:58
سلام مخ تو را من تو گل رس بگیرم . باور امکان برات سبز کنم بمیری شرت کم .. چرا تو و اقای قرائتی کرک فروشی میکننید ..چز میخواهی ای مردم از دست فرزند ادم ..حیوان
 • مجید یک مسافر
دستای پر توان مهندس را در روز رهایی خواهم بوسید و از خداوند منان برایش آرزوی سلامتی و موفقیت میکنم.
 • سعید
زمان ارسال
1399/02/14 2:50:20
سلام ادرس کنگره ۶۰ پرند یا رباطکریم استانتهران کجاست من خسته شدم از اعتیاد دیگه بریدم
 • طالب
زمان ارسال
1398/10/10 7:35:15
درود خدا بر جناب مهندس حسین دژاکام که به لطف ایشون من امروز بدون نیاز به مواد دارم از لحظه به لحظه زندگیم لذت میبرم گذشته آرزوی مرگ میکردم ولی امروز آرزوی طول عمر میکنم که فرست به کمال بیشتری داشته باشم جناب مهندس عزیز خداقوت خداقوت وبازهم خدا قوت انشاالله این چتر امنیت روی سرما دنیا استوار باشد تا هیچ کجای دنیا مصرف کنند مواد در آذرآب نباشد 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
 • هادیان
زمان ارسال
1398/07/11 12:15:45
با سلام خدمت مهندس و کلیه کنگره 60 عرض میکنم شهر بزرگی مثل سبزوار چرا کنگره60 ندارد در حالیکه شهرهای کوچک دارند.تا جاییکه من اطلاع دارم این شهر هم مثل بقیه معتاد بسیار دارد که میخواهند درمان شوند ولی جای شما کنگره60 خالیست.به امید انروز با تشکر
 • مسافر وحیدلژیون ششم الهیه مشهد
زمان ارسال
1397/10/01 8:23:4
خدا را شکر که مهندس معتاد شد تا حضور امثال من، امروز در کنگره احساس شود و بتوانیم دستور جلسات و جشن ها را با شکوه برگزار کنیم. هفته همسفر بر تمام همسفران کنگره بویژه همسفر خودم مبارک.
 • از شعبه سهروردی
زمان ارسال
1396/09/17 22:32:37
درود بیکران خداوند بر جناب اقای مهندس دژاکام. ارزو طـــــــــول عمر برای شما دارم انشالله
 • رضا قلی پور (همسفر )
زمان ارسال
1396/09/17 19:5:33
درود بر مهندس دژاکام به خاطر اینکه دانش و تجربه ی ارزشمندشان را در اختیار انسان ها می گذارند،آن هم بدون هیچ چشمداشتی.
 • محمد از شعبه شاد آباد
زمان ارسال
1396/09/17 11:30:9
خدا قوت و خسته نباشید خدمت آقای مهندس، استاد و نجات بخش ما، انشالله همیشه سلامت وتندرست باشید.
 • مسافر سعید
زمان ارسال
1396/09/15 18:9:32
مثل همیشه آموزنده خدا قوت خدمت تمام خدمت گزاران کنگره ۶۰
 • همسفر معصومه از شعبه تخت جمشید شیراز
زمان ارسال
1396/09/15 18:5:17
خداقوت خدمت آقای مهندس، خداروشکر که این توفیق نصیب اعضای خانواده بزرگ کنگره هست که از این دانش و علم در راه درمان خود استفاده کنند، ان شاالله که این علم بزودی در اختیار همه افرادی که در سرتاسر جهان به آن نیاز دارند، قرار گیرد.
 • مسافر حمید ازالهیه مشهد
زمان ارسال
1396/09/15 7:50:21
سلام وتبریک به مناسبت میلاد رسول اکرم وامام جعفرصادق (ع) وتبریک رهایی 20سالگی شما اقای مهندس دژاکام خدایا منجی مابیماران اعتیادراسلامت بدار
 • جعفر بهرامی
زمان ارسال
1396/09/15 3:34:28
خدا قوت بسیار جامع،و کامل مثل همیشه،زنده باد جناب مهندس
 • مسافر مصطفى از رودهن
زمان ارسال
1396/09/14 23:8:55
سلام خداقوت فراوان خدمت جناب مهندس دژاكام و خداقوت به خانواده ي بزرگ كنگره 60 به اميد تاسيس دانشكده اكادمي در سال آتي
 • مسافر وحید از اهواز
زمان ارسال
1396/09/14 17:47:21
به امید روزی که دانشگاه علوم کنگره 60 تاسیس شود و کنگره60 به زبان علم دانش غنی خود را به جهان و جهانیان انتقال دهد.
 • همسفر فریده
زمان ارسال
1396/09/14 11:45:48
بسیار عالی ،مثل همیشه.سایه پربار و پرمهرتانتان مستدام برسرما.
 • عباس رجبی
زمان ارسال
1396/09/14 10:12:49
ضمن عرض سلام و خداقوت خدمت بنیان کنگره، تنهاآرزوی بنده آینه که جهانی شدن کنگره رو ببینم واین بی شک زیاد طول نخواهدکشید.
 • بيژن از شيراز
زمان ارسال
1396/09/14 10:4:27
با عرض سلام و خداقوت خدمت بنيان كنگره٦٠ و دستمريزاد به خدمتگزاران سايت كنگره ؛ خداوندا براي اين عمل عظيم شكر، شكر، شكر
 • همسفر کاظمی از شعبه خمین
زمان ارسال
1396/09/14 7:58:3
با سلام با خواندن این مصاحبه چقدر به خودم افتخار می کنم که در زیر سایه شما در حال آموزش گرفتن هستم .امیدوارم من هم با خدمت کردن در کنگره کمکی در جهانی شدن کنگره بتوانم انجام دهم .
 • علی گروسی هیدج
زمان ارسال
1396/09/14 7:53:37
خدا قوت میگم به جناب مهندس
 • حامد
زمان ارسال
1396/09/14 0:49:10
خدا قوت، بسیار عالی و آموزنده
 • جلال امینی
زمان ارسال
1396/09/13 22:1:40
عرض سلام و خداقوت خدمت بنیان کنگره بسیار آموزنده و پرمحتوا است.
 • مسافر منصور،هیدج
زمان ارسال
1396/09/13 21:33:13
خدارو شکر که اجازه داد در کنگره شصت درمان شوم،مهندس عزیزدستت را می‌بوسم،شکر شکر شکر
 • احمد
زمان ارسال
1396/09/13 21:10:0
باعرض سلام وخداقوت خدمت جناب آقای مهندس واشکرویژه برای این مصاحبه تاثیرگذار،،همیشه سایتان مستدام مهرتان جاری برسرمان،،،،
 • مسافر اسماعيل از شعبه امين قم
زمان ارسال
1396/09/13 20:43:27
سلام و خدا قوت به دستندارکاران مجله جامعه پویا و اقای مهندس ستاره ایی بدرخشید و ماه مجلس شد .
 • همسفر فاطمه
زمان ارسال
1396/09/13 20:40:31
سلام آقا، شما فرشته زندگی ما هستید. آرامش امروز زندگیمان را مدیون شما هستیم. برایتان عمر نوح آرزو مندم همراه با سلامتی.ما اعضای کنگره 60 برای همیشه دوستان خواهیم داشت و تا جان داریم خدمتگزار اول خودمان سپس کنگره خواهیم بود
 • همسفر فخري آكادمي
زمان ارسال
1396/09/13 20:28:4
آقاي مهندس شما با وقف كردن خودتان به ما درس خدمت سالم را اموختيد كه چگونه انسان مي تواند بدون چشم داشت خدمت كند و لذت ببرد هميشه سبز و استوار باشيد تا ما هم در زير سايه گسترده شما بياساييم ممنون ورسپاسگزار از زحمات شما و خانواده محترمتان و تمامي خدمتگزاران كنگره٦٠
 • همسفر حانیه، نمایندگی الهیه مشهد
درود بر آقای مهندس دژاکام.مصاحبه بسیار دلنشین و جالب بود.
 • سعید عاشوری-رودکی
زمان ارسال
1396/09/13 17:44:40
سپاس از جناب مهندس
 • همسفر مهری
زمان ارسال
1396/09/13 17:38:7
و باز هم ..خدا قوت جناب مهندس .برقرار باشید
 • فریدون رفائی
زمان ارسال
1396/09/13 17:15:14
وجود ارزشمندتون مستدام. خیلی ممنون از عزیزان سایت.
 • مسافرامیر/لژیون آقامحسن ش 2 کرمان
زمان ارسال
1396/09/13 16:47:1
سلام و خداقوت بسیار عالی و مختصرو مفیدبود.آرزوی سلامتی و سربلندی برای آقای مهندس
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب