تاریخ
شنبه 16 مرداد 1395

ایجاد اتاق‌های تزریق امن عاقلانه‌ترین تصمیم در شرایط فعلی

موضوع : مقالات و مصاحبه های مهندس
مدیر عامل کنگره ۶۰ با تقدیر از تصمیم اخیر مسئولان در راه‌اندازی مراکز مدیریت مصرف مواد مخدر و اتاق‌های تزریق امن، ایجاد این مراکز را عاقلانه‌ترین تصمیم در شرایط فعلی می‌داند و بر اثربخشی این طرح در کاهش مرگ و میر و اعتیاد تاکید دارد.
ایجاد اتاق‌های تزریق امن عاقلانه‌ترین تصمیم در شرایط فعلی
حسین دژاکام در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به تصمیم اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر در اجرای طرح آزمایشی «مرکز مدیریت مصرف مواد مخدر» که شامل اتاق‌های تزریق امن و احتمال ارائه مواد مخدر خالص به معتادان نیز می‌شود، با تقدیر از این تصمیم اظهار کرد: باید توجه داشت که مهترین آسیب اعتیاد، وابسته شدن زندگی فرد به مواد خاصی است که این وابستگی باعث می‌شود زندگی معتادان دستخوش تغییرات جدی شود و برای پاسخگویی به این نیاز، دیگر آسیب‌های منشعب از اعتیاد را به جان بخرند.
 
وی ادامه داد: از طرفی غیرقانونی بودن مواد مخدر و اعمال مجازات‌های سختگیرانه برای معتادان باعث می‌شود تا قیمت مواد مخدر افزایش یابد و معتادان مجبور شوند برای به دست آوردن موادمخدر مورد نیازشان، دست به سرقت، خلاف، جرم و خدای ناکرده جنایت بزنند. همچنین این بگیر و ببند معتادان، به نوعی باعث افزایش «دُز اکشن» اعتیاد شده و ناخواسته جذابیت‌هایی را نیز برای افراد جامعه به دنبال خواهد داشت.
 
حسین دژاکام کنگره 60
 
دژاکام گفت: از سوی دیگر با توجه به اینکه تزریق مواد مخدر به معنای وارد کردن مستقیم مواد به خون افراد می‌باشد و این یعنی با کوچکترین ناخالصی، زندگی فرد خاتمه می‌یابد و هر روز شاهد مرگ و میر معتادان تزریقی در کشور هستیم. همچنین افزایش میزان ابتلا به بیماری‌هایی از جمله ایدز و هپاتیت از عوارض تزریق آلوده و در شرایط نامناسب است که نه تنها خود معتادان، بلکه خانواده و کل جامعه را تهدید می‌کند.
 
مدیرعامل موسسه جمعیت احیای انسانی کنگره 60 افزود: حالا شما تصور کنید با در نظر گرفتن این شرایط بتوانید مکانی را فراهم کنید که معتادان به دور از ترس و بدون هراس، بتوانند وارد آن شده و مواد مخدر مورد نیازشان را با دُز مشخص دریافت و در همان مکان با سرنگ استریل موادشان را مصرف کنند؛ در این شرایط فرد معتاد دیگر برای تأمین پول مواد مورد نیازش، دست به دزدی، خشونت، بد رفتاری و سرقت از خانواده و بسیاری از جرائم دیگر نمی‌زند؛ حتی این شرایط، می‌تواند از دُز اکشن اعتیاد بکاهد و جذابیت آن را کم کند؛ از طرف دیگر ارائه مواد خالص، سرنگ و مکان بهداشتی تزریق، میزان اُوِردُز و شیوع بیماری‌های عفونی را نیز کاهش می‌دهد.
 
دژاکام با اشاره به اینکه این اقدام می‌تواند تأثیر بسیاری در قطع ارتباط معتادان با قاچاقچیان مواد مخدر نیز داشته باشد، گفت: علاوه بر تمامی این موارد، احداث چنین مراکزی، این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهد که با معتادان ارتباط موثری برقرار کرده و فرصت آموزش و ارائه اطلاعات به آن‌ها را به دست آوریم و آن‌ها را آماده درمان داوطلبانه کنیم.
 
وی با اشاره به تجربه برخی از کشورهای اروپایی در بهره‌مندی از این طرح خاطرنشان کرد: این طرح در بسیاری از کشورهای دنیا به اجرا درآمده و نتایج آن در کتاب‌ها ذکر شده است ولی من 5 سال پیش شخصاً اجرای این طرح در کشور آلمان را در حین بازدید از مراکز درمان اعتیاد این کشور شاهد بودم؛ من در آنجا بارها دیدم که معتاد هروئینی تزریقی هر روز صبح با دوچرخه‌اش به این مراکز می‌آمد، پَک مواد، سرنگ بهداشتی، ملاقه شخصی و هرآنچه نیازمند مصرف و تزریقش بود را دریافت می‌کرد و در همان مرکز موادش را تزریق می‌کرد و پس از تزریق سراغ کارش می‌رفت؛ این فرد دیگر نه دزدی می کرد، نه حق زن و بچه‌اش را می‌گرفت و نه در معرض بیماری‌های عفونی قرار داشت؛ یعنی آسیب اعتیادش به حداقل ممکن رسیده بود؛ این در حالی است که در زمان حضورش در مرکز، تحت انواع آموزش‌ها قرار می‌گرفت و به سمت درمان، سوق داده می‌شد.
 
مدیرعامل موسسه جمعیت احیای انسانی کنگره 60 اضافه کرد: این طرح که در راستای سیاست‌های کلان تصریح شده در برنامه ششم قرار دارد قطعاً به کاهش اعتیاد و مرگ و میر معتادان خواهد انجامید و گرچه می‌توانست سال‌ها پیش به اجرا درآید ولی اجرای آن در حال حاضر نیز دستاورد بزرگی است که قابل تقدیر است.
 
دژاکام در پایان در واکنش به برخی انتقاداتی که از این طرح وجود دارد، خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشت که اجرای طرح‌های نو، همواره با مخالفت‌های برخی افراد مواجه می‌شود و ما شاهد این مخالفت‌ها در زمان اجرای طرح شربت تریاک نیز بودیم؛ افرادی که بدون شناخت از طرح و نتایج آن، عنوان می‌کردند که مجریان آن به دنبال رواج اعتیاد در بین جوانان هستند؛ اما با توجه به نتیجه تحقیقات و تجارب سایر کشورهای دنیا، این طرح عاقلانه‌ترین کاری است که می‌توان در شرایط فعلی انجام داد.
 
به گزارش تسنیم، پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی این خبرگزاری، از اجرای پایلوت طرح اتاق‌های تزریق امن در دو استان کشور و احتمال ارائه مواد خالص به معتادان در مراکز مدیریت مصرف مواد مخدر خبر داده بود.
 
انتهای پیام
خبرگزاری تسنیم
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
22 نظر  
 • مسافر ابراهیم سهروردی اصفهان
زمان ارسال
1397/08/17 11:4:17
باسلام وخداقوت خدمت بنیان کنگره60 وتمامی خدمتگزاران درکنگره بازهم بادرایت جناب مهندس دژاکام انشاءالله سرفصلی جدیددرمسئله اعتیادرقم خواهدخورد.ازخداوندخواستارعمرباعزت برای ایشان هستم.
 • اسماعیل از اصفهان
زمان ارسال
1395/05/22 21:33:25
آرزو میکنم این طرح عظیم هرچه زودتر در سراسر ایران اجرا بشه. باتشکر از تلاش های مهندس عزیز برای نجات بشریت
 • همسفر مریم
زمان ارسال
1395/05/20 21:30:45
با عرض سلام و خدا قوت به جناب مهندس و‌ همه خدمتگزاران محترم کنگره ۶۰ ت
 • محمد
زمان ارسال
1395/05/20 20:15:29
باسلام مثل همیشه عالی آقای مهندس حسین دژاکام من همه زندگیمو ازشما دارم خدا سایه شما کم نکنه
 • یوسف
زمان ارسال
1395/05/20 19:43:28
این یک تصمیم عاقلانه است،هر کاری در سایه عقل و تفکر درست ،پایان خوبی دارد.
 • همسفر لیلی محمدی از حر
زمان ارسال
1395/05/20 16:11:31
عرض درود و احترام خدمت جناب مهندس دژاکام .طرحتون فوق العاده است انشاالله به اجرا بذارند و از بیماریهای واگیردار از جمله هپاتیت و ایدز جلوگیری بشود.خداوند حفظتون کنه و همیشه پاینده باشید.
 • پیام
زمان ارسال
1395/05/20 15:27:51
من نمیدونم برای انسان بودن باید دنبال چه چیزهایی بود؟؟ ای کاش تعداد انسانهای مهربان و دل سوزو وارسته وعارف همانند این انسان به تمام معنا بین ما زیاد بود. ممنونم عارف بزرگوار: مهندس دژاکام
 • همسفر ژیلا
زمان ارسال
1395/05/20 14:16:4
درود بر طراح و حامیان و اجرا کنندگان این طرح بسیار مهم وحیاتی...
 • ایمان از بوشهر
زمان ارسال
1395/05/19 15:12:8
عالی عالی عالی کاملا با طرح مهندس موافقم
 • حمید سیستانی پور(نمایندگی الهیه)
زمان ارسال
1395/05/18 20:33:22
سلام و تشکر فروان از بنیان کنگره 60
 • محمود
زمان ارسال
1395/05/18 17:25:50
باسلام این دیدگاه ونظریه ارائه شده به طور محسوس، نتایج آن درزمان خیلی نزدیک احساس خواهدشدبه امیدآن روزکه هیچ مصرف کننده ایی دیگردربین انسانها نباشدان شااله
 • همسفر عزت
زمان ارسال
1395/05/17 18:42:27
آقای مهندس بزرگوار صدها آفرین به تفکر شما عزیز که بعداز تفکر گنگره راهی برای دیکر مصرف کنندگان هستید خداوند حافظتان باشد بعد از خداوند سایتان همیشه همچنان بر سر ما باشد۰
 • اصغردیسی از شعبه بوشهر
زمان ارسال
1395/05/17 11:29:49
باسلام و دعای خیر برای آقای مهندس دژاکام که علاوه بر درمان در مقوله پیشگیری و مهار هم در کنگره 60 اقدامات تاثیر گذاری را تاکنون به انجام رسانده اند.
 • سعید آرزوی داشتن نام مسافر
زمان ارسال
1395/05/17 9:3:5
با سلام به استاد ارجمند و گرانقدر ، ای کاش کشور ایران قدر و ارزش این استاد برزگ را بدانند چرا که ما وقتی پی به وجود گرانقدر یک استاد و .... می بریم که سالهای سال از بودن آن گذشته است . ایرانی گذشته پرست؟؟؟؟؟با آرزوی طول عمر برای مهندس دژاگام و خانواده محترمشان.
 • مسافر:مجيد راهنما: جناب بخشي پور شعبه : افسريه
زمان ارسال
1395/05/16 19:21:14
با سلام آفرين و صد احسنت بر اين همه درايت استاد گرانقدر و پدر ما مسافرين كنگره 60 واقعآ سخنان ايشان گهربار و درسي بزرگ براي همه افراد ميباشد . باشد كه آويزه گوش همگان گردد.
 • محمد حیدری ( استاد معین )
زمان ارسال
1395/05/16 16:39:57
خیلی عالی میشه اگر چنین امکاناتی در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد و انسانهایی از کام مرگ نجات پیدا کنند خسته نباشید آقای مهندس دژاکام به امید ریشه کن نمودن اعتیاد از مسیر زندگی انسانها متشکرم.
 • فریدون رفائی
زمان ارسال
1395/05/16 15:53:46
به امید توفیق انشالله
 • بینام
زمان ارسال
1395/05/16 15:15:16
سلام استاد امیدوارم که هیچ مصرف کننده ی نباشه واین اتاقها همیشه خالی بمانند ما به شما امید زیادی داریم
 • همسفر
زمان ارسال
1395/05/16 15:9:42
سلام بسیارطرح خوبی است اگربصورت سراسری اجرا شوددیگه بزودی معضلی بنام اعتیاد نخواهیم داشت باآرزوی پیروزی برای مجریان این طرح وزنده باداندیشه وتدبیرجناب مهندس دژاکام
 • همسفر فخري
زمان ارسال
1395/05/16 13:6:46
با سلام خدمت آقاي مهندس وعرض خدا قوت خدمت ايشان ،به داشتن پشتوانه بزرگي در زندگي بنام كنگره٦٠ وپدر بزرگ و با درايتي بنام آقاي مهندس دژاكام افتخار ميكنم برقرار باشيد آقاي مهندس
 • احسان رنجبر
زمان ارسال
1395/05/16 12:56:37
"اعتیاد یک بیماری است".... این شعار امروز دنیای اعتیاد است، هرچند در زمان عمل به اجرا در نمی آید. انشالله با روشنگری و کسب آگاهی بیشتر، شاهد اجرای عملی این شعار صحیح باشیم. مقاومت در مقابل طرح های نو و بدیع، هیچ گاه به معنای ناصحیح بودن آن ها نیست.....
 • مسافر عطا حدادی
زمان ارسال
1395/05/16 12:49:45
با سلام و تشکر از عزیزانی که گزارشات را منعکس می کنند برای آگاهی ما و همچنین تشکر از مسئولین تلگرام کنگره 60 و خدا قوت و خسته نباشید .
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب