تاریخ
چهار شنبه 2 تير 1400

پله ای به سوی کمال

موضوع : کارگاه های آموزشی کنگره 60
دستیار دیده‌بان همسفر مریم در کارگاه آموزشی در مورد وادی چهارم گفت: همه ما انسان هستیم و باید مسئولیت همه چیز را بپذیریم. هر اتفاقی که در زندگی ما می‌افتد، آن را یک پله برای خود در نظر بگیریم، یک پله به سوی کمال خود، آن‌وقت مسائل را خیلی راحت تر می‌توانیم حل کنیم، در کنارش آموزش بگیریم و رشد کنیم.
پله ای به سوی کمال

دومین جلسه از دور هجدهم کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره 60 ویژه همسفران نمایندگی نیما یوشیج بهشهر با دستور جلسه «وادی چهارم و تاثیر آن بر روی من» به استادی دستیار دیده‌بان همسفر مریم و نگهبانی همسفر سمیرا و دبیری همسفر  معصومه، ساعت 16 روز دوشنبه  31 خرداد ماه  1400 آغاز به کار کرد.

 

 

خلاصه سخنان استاد:

خدا را شاکرم که قسمت شد بار دیگر در خدمت شما عزیزان باشم. همیشه گفتم و باز هم تکرار می‌کنم، بهشهر یکی از شعباتی است که وقتی می‌آیم از فضایش لذت می‌برم و همیشه برای من سرشار از انرژی بوده است.

دستور جلسه وادی چهارم؛ در مسائل حیاتی مسئولیت دادن به خداوند یعنی سلب مسئولیت از خویش.

اکثر ما، مادر هستیم و وقتی بچه ضربه‌ای می‌خورد، عکس‌العمل‌هایی نشان می‌دهیم که بچه آرام بگیرد. در مدرسه دعوا می‌کند، به جای اینکه بپرسیم تو چکار کردی؟ یک راست به مدیر و هم‌شاگردی‌هایش حمله می‌کنیم که، چرا با بچه من اینکار کردی؟ اگر مادربزرگ یا پدربزرگی به آنها حرفی بزند البته استثنا وجود دارد و واقعا این اتفاق نباید بیفتد بدون اینکه دلیلی بپرسیم، به طرف مقابل حمله‌ور می‌شویم که نباید به بچه من کمتر از گل می‌گفتید، در صورتی‌که باید بپرسیم تو چکار کردی؟ تو چکار کردی که هم‌کلاسی‌ات به نقطه آشوب رسیده است؟ تو چکار کردی که معلمت گوشَت را کشیده است؟ توچکار کردی پدربزرگت گوشَت را کشیده است؟

وقتی هم که کنار مسافران خود که خودمان حال خراب‌تر از آنها بودیم قرار گرفتیم، به زمین و زمان ناسزا گفتیم که چرا زندگی من اینطوری شده است؟ حق من مصرف‌کننده نبوده، حق من بیکاری نبوده، حق من توهین نبوده است. بله، هیچ‌کدام حق ما نبوده است، ولی چه اتفاقی افتاده است؟ چرا اینطوری شد؟ منِ مریم تا زمانی که کنگره نیامدم این چیزها را نفهمیدم. من می‌گفتم اگر مصرف‌کننده‌ای به سراغ من بیاید، جواب من نه است و من به هیچ عنوان پذیرا نمی‌شوم.

الان چند سال است که در کنگره هستم و آموزش گرفتم. قرار نیست بگویم همه اتفاقات زندگی من جبر یا تقدیر است و من هیچ دخالتی در آن نداشتم. دفعات قبل هم گفتم، ما خودمان، چه سنتی و چه عاشقانه، مسافران خود را انتخاب کرده‌ایم، تیر تفنگ که زیر گردنمان نبوده است، حداقل این را بپذیرم که، به عنوان یک زن و یک مادر، من وارد این زندگی شده‌ام و قرار است که مسئولیت کارم را بپذیرم و اگر پذیرفتم، پنجاه درصد مسئله حل می‌شود. تا زمانی که انکار هست و نپذیرید به عزیزان تازه‌وارد و سفراولی‌ها می‌گویم مشکلات بدتر از قبل جلوی پایتان است.

وقتی قرار است انسان یک مسیری را عوض کند، بلافاصله برنمی‌گردد، یک استپ دارد و یک سکونی بدست می‌آورد، بعد مسیرش را عوض می‌کند، مثل یک ماشین. تا زمانی که منِ مریم پای زندگی‌ام نایستم و مسئولیت زندگی خودم را نپذیرم هیچ‌چیز حل نشده است. تا زمانی که منتظر معجزه بودم و اینکه خداوند از آسمان چیزی برای من ببارد، هیچ اتفاقی برای من نمی‌افتد.

بعضی تا کم می‌آورند می‌خواهند بروند، کجا می‌خواهید بروید؟ اگر بله‌ای گفته‌ایم، قرار است در خوشی و ناخوشی جفت هم باشیم. ولی اکثر ما مادرها با بچه‌هایمان همراه می‌شویم ولی، با شوهرمان نه، قبول دارید؟ در صورتی‌که فرقی ندارد.

همه ما انسان هستیم و باید مسئولیت همه چیز را بپذیریم. هر اتفاقی که در زندگی ما می‌افتد، آن را یک پله برای خود در نظر بگیریم، یک پله به سوی کمال خود، آنوقت مسائل را خیلی راحت‌تر می‌توانیم حل کنیم، در کنارش آموزش بگیریم و رشد کنیم. مسائل هر چه می‌تواند باشد، حتی شکست‌های عشقی؛احساست له می‌شود، شکست می‌خوری، اذیت می‌شوی، ولی بعد بزرگ می‌شوی.

در وادی چهارم قرار بر این شده است که ما خط و خطوط خودمان و خدای خودمان را مشخص کنیم. چه چیزهایی مربوط به من و چه چیزهایی مربوط به خداوند می‌شود؟ این را در مثال کوچکتر بیاوریم؛ چه چیزهایی مربوط به من و چه چیزهایی مربوط به مسافرم است؟ چه چیزهایی مربوط به من و چه چیزهایی مربوط به بچه من است؟ چه چیزهایی مربوط به من و چه چیزهایی مربوط به مرزبان یا رهجو و... است؟

در کنگره خدمت کردن هم همین‌طور است، باید هر کس پای مسئولیتی که پذیرفته بایستد و تمام تلاشش را بکند که قوانین را درست انجام دهد، یعنی خط و خطوط‌های نامرئی را کاملا اجرا کند. وقتی می‌خواهید کاری انجام دهید، به وجدان خود نگاه کنید، آثارش را بعدها، حتی 3 یا 4 سال آینده خواهید دید.

امیدوارم با آموزش‌های کنگره بتوانیم مسائل را به نحو احسن برطرف نمائیم.

 

عکس: کمک راهنمای محترم همسفر الهام

تایپ: همسفر هاجر لژیون چهارم

ویرایش و ارسال: همسفر ملیحه 

همسفران نمایندگی نیما یوشیج بهشهر

دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
12 نظر  
 • مریم همسفر ناصر
زمان ارسال
1400/04/10 9:13:36
ممنون از صحبت‌های آموزنده استاد عزیز، خداقوت به گروه سایت ♥️♥️
 • همسفر محدثه لژیون پنجم
زمان ارسال
1400/04/07 23:12:20
سلام و خدا قوت خدمت عزیزان. بسیار جلسه آموزنده و پر باری بود و خیلی لذت بردیم. انشالله باز هم در خدمت خانم مریم عزیز باشیم و از حضورشان و صحبت های دلنشینشان لذت ببریم.
 • همسفر روزیتا
زمان ارسال
1400/04/05 9:27:35
سلام خدا قوت خدمت خانم مریم مهربون
 • همسفر معصومه لژیون سوم
زمان ارسال
1400/04/03 10:32:26
سلام و خدا قوت خدمت همه شما عزیزان.روز بسیار پربار و عالی بود تشکر میکنم از خانم مریم عزیز که لحظات بسیار خوبی رو برای ما درست کردن و خوشحال شدم از حضورشون در این شعبه.موفق باشید
 • همسفرسمانه ل۷
زمان ارسال
1400/04/02 13:29:16
جلسه ای بسیار صمیمی و آموزنده
 • همسفر نرگس
زمان ارسال
1400/04/02 10:16:50
درودوخداقوت خدمت خانم مریم عزیز مطالب عالی بیان نمودی ازشما آموزش گرفتم .سپاس فراوان.خسته نباشید خدمت عزیزان بخش سایت.
 • ملیحه همسفر حسین
زمان ارسال
1400/04/02 0:5:3
عرض خیرمقدم و خداقوت خدمت استاد بزرگوار خانم مریم عزیز و سپاس از کاربران سایت 🌹🌿🌹
 • همسفرملیحه
زمان ارسال
1400/04/01 19:36:21
سلام و خداقوت خدمت خانم مریم عزیز تشکر بابت برگزاری جلسه ی بسیار عالی وپرانرژی و پراز آموزش،آرزوی بهترینها برای شما وخانواده ی محترمتان🌹🌹🌹 خداقوت نگهبان و دبیر جلسه و کاربران سایت 🌷🌷🌷 آرزوی موفقیت و حال خوش برای همه ی عزیزان 🌺🌺🌺
 • سکینه لژیون چهارم
زمان ارسال
1400/04/01 19:11:20
خدا قوت خدمت استاد عزیز خانم مریم ونگهبان ودبیر جلسه خانم مریم عزیز از صحبتهای شما بسیارانرژی گرفتم موفق وپیروزباشید باتشکرازگروه سایت
 • همسفر زینب لژیون یکم
زمان ارسال
1400/04/01 19:10:1
خدا قوت خدمت استاد عزیز .جلسه عالی بود همراه با آموزش خدا قوت از گروه سایت
 • همسفرفرشته
زمان ارسال
1400/04/01 14:25:9
باسلام وخداقوت خدمت خانم مریم عزیز ،جلسه عالی بود استفاده کردم و خداقوت خدمت تمامی همسفران محترم،موفق وپایدارباشید
 • همسفر هاجر لژیون 4
زمان ارسال
1400/04/01 11:50:1
سلام و خداقوت به استاد عزیز...جلسه بسیار پر باری بود .واقعا جنس صحبتهای کنگره با بقیه جاها متفاوت است.تشکر از نگهبان،دبیر جلسه و گروه سایت....
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب