تاریخ
پنج شنبه 19 فروردين 1400

دانایی، دانایی موثر و سواد؛ از نگاه همسفران لژیون ششم

موضوع : دستور جلسات هفتگي
تعدادی از همسفران لژیون ششم نمایندگی صالحی درخصوص دستورجلسه «دانایی، دانایی موثر و سواد » و رسیدن به آرامش در پرتوی آموزش‌های کنگره 60 پرداختند.
دانایی، دانایی موثر و سواد؛ از نگاه همسفران لژیون ششم

در ادامه مشارکت مکتوب دو نفر از همسفران عضو لژیون ششم نمایندگی صالحی در مورد دستور جلسه «دانایی، دانایی موثر و سواد» را می‌خوانید:

سلام دوستان فائزه هستم یک همسفر

به نظر من قبل از هرگونه بحثی ابتدا باید معنی تک‌تک واژه‌های دستورجلسه دانایی، دانایی مؤثر و سواد را بدانیم نه معنی لغوی آن را، بلکه مفهوم هریک را چون من خودم قبل از ورود به کنگره گمان می‌کردم هرکس سطح سواد بالاتری دارد قطعا باید شخص داناتری باشد و می‌تواند در هر موضوعی صاحب نظر باشد. اما با ورود به کنگره کم‌کم متوجه شدم سواد و دانایی دو مقوله کاملا متفاوت است. همان گونه که الان ثابت شده بسیاری از متخصصان به علت نداشتن دانایی در مقوله اعتیاد راه درمان مناسبی برای این بیماری نتوانسته‌اند بیابند و این بسیار دردناک است که ریشه در ناآگاهی دارد.

 استاد امین در مورد دانایی‌ در جزوه جهان‌بینی بسیار واضح و موشکافانه صحبت می‌کنند و آن‌قدر این موضوع مهم است که به نظر من هدف اصلی کنگره بالا بردن سطح دانایی افراد در مقوله بیماری اعتیاد، جهان‌بینی و تبدیل کردن این دانایی به دانایی مؤثر است.

دانایی؛ تشخیص ماهیت خواسته‌ها در هر لباس و هر شکلی تعریف شده است یعنی اینکه بدانیم چه کاری را کجا و چه موقع انجام دهیم یا ندهیم و این بستگی به خود شخص و وضعیت او دارد. این مسئله قراردادی نیست و تشخیص خواسته‌ها سبب طی کردن مراحل تکاملی شخص می‌شود.

 اما چه کسی به دانایی می‌رسد؟ به گفته استاد امین؛ اگر انسانی می‌خواهد به دانایی برسد باید از سختی‌ها و مشکلات زیادی عبور کند، پس راه آسانی نیست و نمی‌توان یک دفعه انسان دانایی شد. من به عنوان یک همسفر برای رسیدن به دانایی در مقوله اعتیاد و کمک به مسافر خود تفکر می‌کنم تا راه نجاتی هم برای او و هم برای خودم پیدا کنم البته تفکر صحیح و اصولی زمانی اتفاق می‌افتد که من واقعاً خواسته درمان شدن مسافر خود را دارم پس وارد کنگره می‌شوم و آموزش گرفتن را با جان و دل شروع می‌کنم و با تجربه‌ای که از زندگی در کنار یک مصرف کننده به دست آورده‌ام می‌توانم به دانایی نسبی در مورد اعتیاد و رفتار با شخص مصرف کننده برسم. ولی این دانایی تنها در مرحله دانستن است و اگر از آن به صورت اصولی استفاده نشود من با کتابی که تمام مطالب را در خودش جای داده و هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌تواند بکند هیچ فرقی ندارم. از این جا کار سخت‌تر هم می‌شود چون ما می‌خواهیم وارد مقوله دانایی مؤثر شویم یعنی؛ دانایی که تاثیرگذار است و من و زندگیم را تغییر می‌دهد. تغییر از این مرحله اجرا می‌شود که من بتوانم آنچه را می‌دانم به اجرا در آورم و چیزی که به زیان من است دوری کنم.

 من دانایی دارم که با شخص مصرف کننده‌ای که حالش خراب است نباید بحث کنم اما نمی‌توانم خودم را کنترل کنم و هر روز جنگ و دعوا به پا می‌کردم، این دانایی به هیچ فایده‌ای برای من دارد.

 دانایی ربطی به سواد ندارد چه بسا چوپانی باتجربه می‌تواند در زمینه دامداری و نگه‌داری از گوسفندان به دانایی بالایی برسد ولی یک جراح متخصص برای درمان یک بیمار باید دانش و علم لازم را داشته باشد اما ممکن است باتوجه به دانایی که دارد نتواند حتی با کسی به زبان خودش صحبت کند.

پس دانایی به سواد نیست تمدن نیست مانند انسان به لباس پوشیدن نیست بایستی انسانی اندیشید.

سلام دوستان سپیده هستم یک همسفر

در گذشته فکر می‌کردم که برای رسیدن دانایی و این که آدم باسوادی باشم باید حتما بیشتر درس بخوانم و کتاب‌های زیادی را مطالعه کنم و برای همین برای آدم‌های کم‌سواد و به اصطلاح بی‌سواد ارزش و احترامی قائل نبودم تا اینکه نظر من با ورود به کنگره تغییر کرد.

این جا اطلاعاتی به افراد داده می‌شد که برای‌شان کاربردی بود و خیلی راحت‌تر بگویم می‌توانستند به درستی در زندگی خودشان استفاده کنند. اگر حرفی زده می‌شد با دلیل و مدرک بود و مثل مدرسه و دانشگاه به صورت تئوری نبود که فقط چیزی را حفظ کنی و به قول معروف بتوانی آن درس را پاس کنی و این جا بسیار با دیگر جاهای که می‌شناختم متفاوت بود.

علمی که تجربه شده باشد، سندی بدون نقص است دقیقا علم کنگره 60 معرف این حرف است در این جا اطلاعات و دانشی به افراد داده می‌شود که دارای سه ضلع مثلث دانایی است که شامل؛ تفکر، تجربه و آموزش می‌شود.

وقتی قرار است انسان چیزی را یاد بگیرد و آن را عملیاتی بکند باید اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشد علاوه بر این برای رسیدن به هر هدف و مقصدی باید از تجربیات افرادی که این راه را رفته‌اند استفاده کنیم.

انجام دادن افعالی که ما را درگیر کارهای ضدارزشی می‌کند باعث می‌شود حس‌های انسان آلوده شود مانند منیت، ترس و ناامیدی که این‌ها اضلاع مثلث جهالت را تشکیل می‌دهند و نقطه مقابل مثلث دانایی می‌باشند مثلثی که هرکدام از اضلاع آن رشد کند باعث می‌شود به آرامش و حال خوب برسیم به شرط آن که هر سه ضلع تجربه، تفکر و آموزش با هم دیگر ارتقاء پیدا کند.

انشالله بتوانیم با کسب کردن دانش و آگاهی به دانایی برسیم و در نهایت زندگی همراه با آرامش و آسایش داشته باشیم.

 

ویرایش و تنظیم؛ همسفر سپیده لژیون ششم

همسفران نمایندگی صالحی

 

تعداد بازدید از این مطلب : 478
ادامه مطالب در آرشیو دستور جلسات هفتگي
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
15 نظر  
 • فلطمه لژیون ۵
زمان ارسال
1400/01/20 21:3:53
خدا قوت به هردو عزیز
 • همسفر سمیرا از شعبه چالوس لژیون سوم
زمان ارسال
1400/01/20 13:0:55
بسیار عالی،خدا قوت
 • مسافرحسین لژیون ۱۶شهرکرد
زمان ارسال
1400/01/19 22:28:52
سلام .خداقووت .
 • سوگل
زمان ارسال
1400/01/19 20:5:37
سلام وخداقوت بسیار عالی بود سپاسگزارم
 • همسفر عذری
زمان ارسال
1400/01/19 19:16:56
خداقوت عالی بود
 • همسفر سهیلا لژیون چهارم
زمان ارسال
1400/01/19 17:15:57
خدا قوت به فائزه عزیز 🌷🌷
 • مریم لژیون ۶
زمان ارسال
1400/01/19 14:0:29
خداقوت به هردو عزیز عالیست
 • همسفر پریسا لژیون چهارم
زمان ارسال
1400/01/19 12:9:53
خداقوت به سپیده و فائزه عزیز 🌷
 • همسفر خندان
زمان ارسال
1400/01/19 10:36:29
خدا قوت عرض می کنم خدمت همسفران محترم نمایندگی صالحی👌🏻
 • همسفر ام البنین از شعبه سمنان
زمان ارسال
1400/01/19 8:55:56
با سلام و خدا قوت به همسفران محترم خانمها فائزه و سپیده.خیلی ممنونم.از مطالب زیبای شما درمورد دانایی و دانایی موثر و سواد استفاده بردم.موفق و پیروز باشید.
 • همسفر زهرا ک لژیون دوم
زمان ارسال
1400/01/18 22:54:59
خدا قوت به سپیده‌عزیز امیدوارم موفق باشی بسیار عالی بود ⚘⚘
 • همسفر زهرا ک لژیون دوم
زمان ارسال
1400/01/18 22:52:47
خدا‌قوت به همسفر فائزه بسیار عالی موفق باشی عزیزم⚘⚘⚘
 • همسفر زهرا
زمان ارسال
1400/01/18 20:49:38
خدا قوت به همسفر فائزه و همسفر سپیده بسیار عالی بود🌺🌺🌺
 • همسفر عذری لژیون ششم
زمان ارسال
1400/01/18 14:53:6
خداقوت فائزه جان و سپیده عزیز بسیار عالی و آموزنده بود
 • همسفر بهار صالحی
زمان ارسال
1400/01/18 9:36:1
خداقوت به خدمتگزاران
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب