تاریخ
شنبه 27 دي 1399

آدم‌ها باعث پیشرفت می‌شوند

موضوع : گفت و گو
دیده بان رضا ترابخانی در گفت و گویی گفت: بین محیط کار، خانواده و کار کنگره این‌ها را باید بتوانیم هماهنگ کنیم این هم توانایی هست آقای مهندس هم در این مورد خیلی صحبت می‌کنند، ما باید یاد بگیریم با یکدست چند تا هندوانه را برداریم.
آدم‌ها باعث پیشرفت می‌شوند

مسافر رضا ترابخانی با راهنمایی زنده یاد لشکری و آقای سلامی  ۷ ماه و ۲۰ روز سفر کرده است. او اکنون حدود ۲۰ سال رهایی دارد، او اکنون دیده‌بان کنگره 60 است و برای سرکشی به تمام نقاط ایران سفر می‌کند. وی در سفر خود به کرمان به شعبه گنجعلی خان آمد و در جلسات گروهی هفته دیده‌بان شرکت کرد.  به بهانه هفته دیده‌بان در کنگره 60 با او گفت‌وگویی کرده‌ایم  که در ادامه می‌خوانید:

 

 
 

جناب ترابخانی به‌عنوان دیده‌بان راهنمایان کنگره ۶۰ چه عواملی را باعث موفقیت یک راهنما یا یک لژیون می‌دانید؟ و برای کسانی که امسال می‌خواهند امتحان کمک راهنمایی بدهند چه پیامی دارید؟

یکی اینکه عواملی را باعث موفقیت کمک راهنما فرمودید اجرای قوانین است و بعد از اجرای قوانین اجرای پروتکل که می‌تواند کمک کند یک راهنما توی مسیرش باشد و هرچه یک راهنما تو مسیرش باشد و این قوانین را رعایت کند و آن حرمت‌ها را رعایت کند همیشه در امان خواهد ماند، امنیت یعنی چی؟ یعنی اجرای قوانین کسی که این‌ها را رعایت کند می‌تواند راهنمای موفق‌تری باشد و برای کسانی که دارند برای امتحان کمک راهنمایی آماده می‌شوند پیام خاصی ندارم فقط برایشان آرزوی موفقیت می‌کنم که بتوانند این حال خوش ‌را درک کنند.

 

چه خواسته و هدفی پشت این‌همه سال خدمت کردن است؟ چه چیزی باعث شده شما یک خدمت تداوم دار داشته باشید؟ با این صحبت آقای مهندس که می‌فرمایند کنگره وسیله‌ای است برای رسیدن به هدف، کنگره هدف نیست.

خوب آن هدف چه هست، آن هدف را هرکسی به چیزی تعیین می‌کند ولی خود من شاید یک جورایی وقتی در کنگره هستم حالم خوب است. با مسافران هستیم، باهم صحبت می‌کنیم، واقعیتش اینکه حالم خوب است و اینکه شاید کنگره دارد کمک می‌کند آدم‌هایی مثل من بتوانند جواب سؤال‌هایشان را پیدا کنند، آن پیدا کردن جواب سؤال‌ها به‌نوعی حال آدم ‌را خوب می‌کند شاید سؤالاتی که هیچ جا نتوانیم جوابی برایش پیدا کنیم ولی اینجا با زندگی کردن کنار اعضای کنگره، آموزش سی‌دی‌ها، مطالبی که مهندس توی نوشتارها، سی‌دی‌ها صحبت می‌کند، خدمتی که داریم انجام می‌دهیم، همه این‌ها یک چرخه است که انسان بتواند جواب سؤال‌ها پیدا کند.

 

کسانی که دارند در کنگره خدمت می‌کنند، اگر آموزش‌های جهان‌بینی و سی‌دی ننویسند، چقدر تأثیر و اهمیت دارد؟

در کنگره درباره خیلی مسائل صحبت می‌شود، آقای مهندس هم تو سی‌دی‌ها اشاره می‌کنند، پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک. ما می‌گوییم پندار نیک، آیا پندار نیک برای مردم خوب است ولی برای من نه مردم حق ندارند که به من دروغ بگویند، ولی من حق‌دارم که هر جوری با مردم برخورد کنم، حالا صحبت پندار نیک، من چه اندیشه‌ای داشته باشم، علمی رو سی‌دی‌ها و نوشتارها و کنگره هم کمک می‌کند به آدم بتواند ارتباط برقرار کند، شما وقتی‌که پندار نیک داشته باشید و بتوانی درست فکر کنی بتوانی که حق ای رو که برای خودت نیست بدی به دیگران این‌ها یک توانایی‌هایی می‌خواهد، این‌ها رو آدم بتواند اول فکر کند و دوم در موردش صحبت کند و درنهایت بتواند آن را تبدیل به رفتار خود کند و این‌ها هست که کمک می‌کند آن فرد حالش خوب شود شما بخواهید همان افکار و اندیشه قبل رو داشته باشی همان رفتار و کردار قبل رو داشته باشی چه فرقی می‌کند که خدمت کنید یا نکنید کاری کنی فایده‌ای ندارد چون نمی‌خواهی تغییر کنی هر آدمی اگر فکرش تغییر کرد اگر مسیر زندگی‌اش تغییر کرد، به خاطر تغییر نگرش هست، به خاطر تغییر در گفتارش است به خاطر تغییر کردارش هست این‌ها هست که کمک می‌کند یک نفر حالش خوب بشود و این‌ها به وجود نمی‌آید مگر این‌که خوراک ذهنی داشته باشیم که به‌وسیله سی‌دی‌ها، نوشتن سی‌دی‌ها امکان‌پذیر می‌شود که شما وقتی گوش می‌دهید فقط قوه سمعی دارد کار می‌کند ولی وقتی داری می‌شنوید و می‌نویسید دو تا حس دیگر بینایی و لامسه هم فعال می‌شود یعنی ۳ برابر از حست می‌توانی کمک بگیری دریافت بیشتری دارید و این خیلی کمک می‌کند تا بتوانی روی یک مطلب متمرکز بشوید.

 

 

مطمئناً شما بخش قابل‌توجهی از زندگی‌تان در کنگره سپری می‌شود حالا این چطوری امکان‌پذیر هست بااین‌همه مشکلات مالی و اقتصادی که توی جامعه هست؟ آیا از اولش هم این‌جوری بوده یا اینکه به‌مرور این اتفاق افتاده؟

زمانی به کنگره آمدم و شروع کردم من هم کارمند یک شرکت بودم بالاخره شروع کردم، آمدم مواد را قطع کردم، آدم تو زندگی‌اش بالاخره تغییر می‌کند، بالاخره دریافتی دارد به‌هرحال یک حرکت‌های پیش می‌آید تو زندگی همه افراد، همه دارند پیشرفت می‌کنند، در کنگره هم این پیشرفت هست، بعد از همه مهم‌تر خداوند باید به انسان لطف کند که در مسیر حرکت کنیم، این لطف شامل حالت می‌شود خود خداوند گفته از تو حرکت از من برکت من که نگفتم ما هم داریم حرکتمان را می‌کنیم تو قسمت اقتصادی، اکثر بچه‌ها که توی کنگره هستند فعالیت اقتصادی خودشان رادارند، الآن من خودم فعالیت اقتصادی دارم، بیرون از کنگره کار دارم، شغل دارم باید بتوانیم برای خانواده هم وقت بزاریم بتوانیم هماهنگی داشته باشیم بین محیط کار، خانواده و کار کنگره این‌ها را باید بتوانیم هماهنگ کنیم این هم توانایی هست آقای مهندس هم در این مورد خیلی صحبت می‌کنند، ما باید یاد بگیریم با یکدست چند تا هندوانه را برداریم، باید یاد بگیریم یعنی جی: یعنی ظرفیت را بالا ببریم که این به‌مرور اتفاق می‌افتد، آقای مهندس تو این سی‌دی‌ها آخر صحبت می‌کند خانمی یک گاوی را انداخته بود روی دوشش می‌برد بالا، مردم به او می‌گویند تو چطوری این گاو سنگین رو می‌بری می‌گوید من این گاو رو نمی‌برم، من آن گوساله را که تازه به دنیا آمده بود از اولش این‌ را یواش‌یواش هر روز بردم و آوردم این هر روز وزن اضافه کرد من درک نکردم، حالا ما هم ظرفیت این جور یواش یواش اتفاق می‌افتد.

 

خوب نظرتان در مورد شعبه گنجعلیخان کرمان بفرمائید و چه چیزی باعث پیشرفت شعبه می‌شود؟

آدم‌ها باعث پیشرفت می‌شوند یک فکر نمی‌تواند باعث پیشرفت شود، ما که یک جلسه اینجا می‌آییم و می‌رویم حالا زحمات شما را هم می‌بینیم، ولی شما هرچه در مسیر مستقیم‌تر، هرچه مقررات اجرای شود، هدف قشنگ‌تر، اعتمادها بیشتر، مردم دنبال حال خوش هستند، آن‌وقت مردم می‌آیند دنبال راه درست که پیدا کنند، کنگره کرمان هم دارد به‌خوبی کارش را انجام می‌دهد مسافران می‌آیند، اصول کنگره را یاد می‌گیرند و رعایت می‌کنند، پروتکل دارد رعایت می‌شود، راهنماهای خوبی دارند.

 

 

و حرف آخر؟

من برای تک‌تک اعضاء کنگره 60 شعبه کرمان آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم که بتوانیم به هم دیگر امیدواری رو یاد بدهیم، امیدوارم بتوانیم حال خودمان رو خوب کنیم، امیدوارم بتوانیم به هم دیگر حس خوب را انتقال دهیم امیدوارم به همه امید دهیم و امید کسی را ناامید نکنیم.

 

 

تهیه گزارش: مسافر مرتضی

تایپ: مسافر مرتضی

 

تعداد بازدید از این مطلب : 706
ادامه مطالب در آرشیو گفت و گو
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
23 نظر  
 • همسفر سلیمه
زمان ارسال
1399/11/02 0:40:57
خدا قوت میگم به آقای ترابخانی بسیار از صحبتهای شما بزرگوار لذت بردم .قطعا همینطوره که آدم ها باعث پیشرفت میشوند و من همسفر باید خیلی بهتر و پر تلاش تر برای اهداف کنگره و پیشرفت شعبه گنجعلیخان حرکت کنم.
 • همسفر حمیده
زمان ارسال
1399/11/01 23:12:17
سلام ودرود و خداقوت خدمت دیده بان محترم آقای ترابخانی بسیارعالی وآموزنده استفاده کردم خدا قوت خدمت آقا مرتضی که این مصاحبه زیبا را انجام دادند
 • همسفر شیما لژیون یکم
زمان ارسال
1399/11/01 18:40:6
درود بر شما بزرگوار.از رفتار و منش شما بسیار اموختم.به امید اینکه باز هم سعادت میزبانی شما را داشته باشیم.پایدار باشید
 • مسافر:امرالله از ل سوم شعبه گنجعلیخان کرمان
زمان ارسال
1399/10/28 17:45:40
درود به خدمتگزاران صدیق وآقا مرتضی بابت تهیه گزارش و سوالات بسیار جامع و کلیدی و ممنون از دیده بان محترم جناب ترابخانی بابت قبول زحمت
 • مسافرجعفرنمایندگی ابن سینا
زمان ارسال
1399/10/28 13:5:26
تبریک وخداقوت به همه دیده بانان محترم وخداقوت به آقارضا
 • محمد صادق
زمان ارسال
1399/10/28 10:39:42
سلام تشکر از اقا رضا ترابخانی این هفته رو به ایشان و همه دیدهبانان تبریک میگم زنده باشید همراه با سلامتی
 • فاطمه لژیون چهارم
زمان ارسال
1399/10/28 9:39:34
خداقوت بر شما بندگان صالح
 • همسفر سپیده نمایندگی صالحی
زمان ارسال
1399/10/28 8:31:23
خداقوت به دیده بان گرامی آقای ترابخانی . خداقوت، مصاحبه بسیار آموزنده ای بود
 • محمد م لژیون ۳
زمان ارسال
1399/10/28 8:23:38
خدا قوت به اقا مرتضی و جناب تراب خانی دیده بان محترم بابت این گفت و گوی زیبا
 • محمد علی
زمان ارسال
1399/10/28 7:41:6
سلام و خدا قوت به اعضای کنگره60 من از مطالعه ی صحبت ها لذت بردم و از آموخته هاتون آموختم پایدار باشید
 • سمیرا همسفر رحیم لژیون یکم ، رودهن
زمان ارسال
1399/10/27 23:15:2
خداقوت
 • همسفر مهری
زمان ارسال
1399/10/27 23:13:13
باسلام.گفتگوی پراز آموزش و انرژی برام بود.ممنون از دلگرمی که به سفردومی ها بابت آزمون کمک راهنمایی فرمودید.
 • همسفرمریم لژیون دوم
زمان ارسال
1399/10/27 22:2:52
سلام وعرض ادب خدمت آقای ترابخانی وممن ون از مسافر مرتضی بابت مصاحبه آموزنده شان.
 • مسافر فرهاد از لژیون یکم خرم آباد
زمان ارسال
1399/10/27 17:44:12
با سلام و خدا قوت خدمت همه دوستان ممنون بابت مصاحبه ای که تهیه کردید خیلی خوب بود و استفاده کردیم از آموزش های جناب آقای ترابخانی
 • همسفر صدیقه(لژیون دوم)
زمان ارسال
1399/10/27 15:49:6
با سلام و خدا قوت به آقای ترابخانی دیدبان محترم ،مصاحبه ی آموزنده ای بود
 • مسافر رضا کمک راهنمای لژیون هفتم کرمان
زمان ارسال
1399/10/27 14:53:7
سلام خدا قوت به آقای ترابخانی و ممنون از آقا مرتضی برای تهیه گزارش. واقعا مصاحبه تاثیر گذار و عالی بود
 • مسافر سیاوش شعبه گنجعلی خان
زمان ارسال
1399/10/27 14:25:3
سلام خداقوت به دیدبان محترم آقای ترابخانی و آقا مرتضی گل بسیار عالی و آموزش گرفتم
 • مسافرمحسن زاركويى
زمان ارسال
1399/10/27 11:28:25
سلام وخداقوت به ديده بان محترم اقاى ترابخانى وتشكر ازاقا مرتضى كه باحس خوب اين گزارش رااماده كردن وازاين گزارش اموزش گرفتم،
 • مسافر سیاوش لژیون ۴ گنجعلی خان
زمان ارسال
1399/10/27 9:56:6
سلام بسیار عالی بود خداقوت به دیدبان محترم آقای ترابخانی و آقا مرتضی خدایا شکرت
 • فهیمه لژیون یکم
زمان ارسال
1399/10/27 9:52:6
درود بر آقای ترابخانی و آقا مرتضی که این گزارش زیبا رو تنظیم کردند. مشتاقم که باز هم میزبان ایشون در کنگره کرمان باشیم. از کلام, رفتار و منش ایشون بسیار آموختم. برقرار باشید دیده بان ارجمند!
 • محمد پ لژیون سوم نمایندگی گنجعلی خان کرمان
زمان ارسال
1399/10/27 9:48:13
سلام و خسته نباشید خدمت همه ی خدمتگزاران عزیز. خدا قوت به آقا مرتضی ممنون از تهیه ی گزارش و مصاحبه .
 • مسافررضامرزبان
زمان ارسال
1399/10/27 7:58:44
سلام بسیارعالی ممنون ازآقامرتضی بابت این گفتگوی دلنشین
 • سینا
زمان ارسال
1399/10/26 13:10:0
سلام.ممنون از آقا مرتضی بابت گزارش زیباشون
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب