تاریخ
دوشنبه 5 خرداد 1399

تغییر به تدریج اتفاق می‌افتد

موضوع : مقالات
مسافر مصطفی: اگر انسان در تربیت نفس خود موفق نبوده باشد و به قولی دانایی خود را نتواند به دانایی مؤثر تبدیل کند، تغییراتش می‌تواند در جهت منفی باشد و در برخی از مسائل راه را گم‌کرده و به‌اشتباه بیفتد.
تغییر به تدریج اتفاق می‌افتد

صفت گذشته در انسان صادق نیست، چون جاری اس. شاید بهتر باشد در ابتدا کلمات مهم این وادی را بررسی کنیم.

صفت: یعنی ویژگی، این ویژگی می‌تواند در اعمال، رفتار یا کردار و حتی در صور پنهان نیز باشد.

صادق: یعنی درستی و راستی یک کار، یعنی هر چیز پیدا و آشکار.

جاری: جریان داشتن و روان بودن و یا زمانی که در آن هستیم.

با توجه به تعاریف بالا، می‌توان این‌گونه برداشت کرد که هر ویژگی انسان اعم از اعمال و افکار و کردار، چه در صورت آشکار که آن‌ها را می‌توان دید و چه به‌صورت پنهان که دیگران از دیدن آن عاجزند مربوط به زمان حال است و راستی و درستی آن اعمال و کردار مربوط به همان زمان است و نمی‌توان به گذشته استناد کرد، چراکه انسان موجودی است که همیشه در جریان بوده و درحرکت.

حال این حرکت در مسیر ارزش‌ها و تکامل باشد یا در مسیر ضد ارزش‌ها. این وادی پس از نه وادی که آن‌ها را پشت سر گذاشته‌ایم، پیش روی ما قرار دارد؛ وادی‌هایی که تفکر، حرکت و زمان تحمل، پذیرش مسئولیت، کشف راز و رمز و بالا بردن نقطه تحمل را به ما می‌آموزند و اینکه انسان قابل‌تغییر است و می‌تواند ویژگی‌های گذشته خود را به‌مرور و آموزش و تکرار و تمرین در طول زمان تغییر داده و شخصیت جدیدی تبدیل شویم، البته به شرطی که در یادگیری آموزش‌ها تمرکز خود را بر روی تغییرات خود گذاشته نه تغییرات دیگران.

در این مسیر (البته مسیر ارزش‌ها) می‌توان با تقویت ایمان خود نسبت به قدرت مطلق به ارتقا رسید و باید دانست کسی که می‌خواهد در مسیر درست تغییر کند باید دل از هرچه تعلقات دنیوی کنده و به قول استاد بدون دست‌وپا سر بر سجاده الله بگذارد.

اما تذکری جدی نیز به ما در این وادی داده‌شده است که با تمثیل شمشیر دو لبه به آن اشاره‌شده است، یعنی اگر انسان در تربیت نفس خود موفق نبوده باشد و به قولی دانایی خود را نتواند به دانایی مؤثر تبدیل کند، تغییراتش می‌تواند در جهت منفی باشد و در برخی از مسائل راه را گم‌کرده و به‌اشتباه بیفتد و اینجا هم عنوان وادی صدق می‌کند که صفت گذشته در انسان صادق نیست و شاید درگذشته فردی بوده که از جهت‌هایی هم موفق و درست عمل می‌کرده و اکنون به‌واسطه آموزش‌هایی که دریافت کرده دچار کبر و غرور منیت و... می‌شود.

حال سؤالی پیش می‌آید که چگونه می‌توان جلوی این مشکلات را گرفت؟ ابتدا باید مسیر تکاملی انسان را که تغییر و تبدیل و ترخیص است شناخت و دانست که انسان هیچ‌گاه از بین نمی‌رود و از حلقه‌ای از آفرینش به حلقه‌ای دیگر سفرکرده و به حیات خود ادامه می‌دهد، پس‌نیاز است که در هر حلقه آموزش‌ها را فراگرفته و کاربردی کند.

در کنار این‌ها، سه مؤلفه نور و صوت و حس که آفرینش بر پایه آن‌ها است نیز به ما کمک خواهند کرد تا از این ابزارها برای دریافت صحیح و درست بهره گرفت چون انسان دارای فرستنده و گیرنده است که می‌تواند از این ابزارها برای دریافت و ادراک بیشتر یاری بگیرد.

در انتها و با بهره‌گیری از این ابزارها باید در وجود خود تزکیه و پالایش را شروع کرد تا بتوانیم در صفات گیرنده و فرستنده خود پالایش را شروع کرده و فرستنده و گیرنده خود را در جهت صحیح تغییر دهیم چراکه به قول استاد آن آبی قابل‌نوشیدن است که تصفیه‌شده باشد و انسان می‌تواند به ارتقا برسد که تصفیه و پالایش و تزکیه را در درون خود شروع کرده باشد چراکه بدون تزکیه و پالایش صفت انسان تغییر نخواهد داشت و در وادی مراحل تزکیه و پالایش به این صورت بیان‌شده است؛ تفکر سالم، ایمان سالم، عمل سالم، حس سالم، عقل سالم و درنهایت عشق سالم و نباید فراموش کرد برای رسیدن به عشق سالم اولین قدم تفکر سالم است و در کنار همه این مراحل آموزشی سالم و تجربه مفید لازم است که به برکت کنگره ۶۰ و استاد بزرگ جناب مهندس و دیده‌بانان و... تا راهنمایان عزیز هستند که به عشق سالم دست‌یافته‌اند و بودن در کنار این‌ها زشتی‌های ما را به ما نشان می‌دهند و از آموزش و تجربه آن‌ها برای برطرف کردن معایب خود می‌توان کمک گرفت و از جهل و نادانی به سمت دانایی و البته دانایی مؤثر گام برداشت و باید بدانیم که انسان دو آموزگار دارد یکی روزگار و دیگری آموزگار (راهنما) و اگر از آموزگار و رهنما آموختیم که خوشا به حال ما وگرنه روزگار به‌سختی به ما یاد خواهد داد.

به امید اینکه بتوانیم در مسیر تغییرات درست، صفت گذشته خود را در مسیر ارزش‌ها تغییر داده و درنهایت به عشق سالم دست‌یابیم.

 

نگارش: مسافر مصطفی
تایپ و تنظیم: مسافر محمد نمایندگی کاسپین

تعداد بازدید از این مطلب : 451
ادامه مطالب در آرشیو مقالات
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
7 نظر  
  • مسافر جواد از کاسپین
زمان ارسال
1399/03/07 7:8:25
ممنون از مصطفی عزیز بابت نکاتی که با ما به اشتراک گذاشتن سپاس از شما
  • محمد علی
زمان ارسال
1399/03/06 20:15:4
سلام و خدا قوت بهرشما و متنی که آموزنده بود پایدار باشید
  • نقی رهجواقارضاکاسپین
زمان ارسال
1399/03/06 0:0:49
عرض سلام وخداقوت خدمت اقامصطفی عزیزمقاله بسیارزیبایی بود0اموزنده ومفیدمستدام باشید
  • حامد رهجوی آقا عطا لژیون ۱۲ شعبه کاسپین
زمان ارسال
1399/03/05 14:28:40
خدا قوت خدمت دوستان سایت آقا مصطفی به زیبایی قلم زدید ، ثابت قدم باشید
  • محمد لژیون هشتم شعبه کاسپین
زمان ارسال
1399/03/05 12:40:31
آقا مصطفی عزیز ممنون از مقاله مفیدتون.
  • رضا،لژیون سوم نمایندگی کاسپین
زمان ارسال
1399/03/05 11:34:2
مرسی آقا مصطفی عالی و زیبا بود
  • حمید مرتضایی از کاسپین لژیون ۲
زمان ارسال
1399/03/05 10:9:16
درود آقا مصطفی بسیار عالی و کامل بود
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب