تاریخ
يکشنبه 28 ارديبهشت 1399

زمان بالاترین ثروت انسان است

موضوع : مقالات
همسفر شانی: کسی که عالم است قطعاً می‌تواند از جنبه مالی نیز خودش را حمایت کند. نکته اینجاست که آیا کسی که ثروت دارد، می‌تواند خودش را از نظر علمی حمایت کند؟ تا حدودی بله اما بستگی دارد که آن مال از کجا بدست آمده باشد و تحت اختیارش باشد یا نباشد.
زمان بالاترین ثروت انسان است

در مورد دستور جلسه در پایه‌های مالی و علمی کنگره من چه کرده‌ام، جناب مهندس همیشه حرف زیبایی می‌زنند که وقتی شخصی وارد کنگره می‌شود مثل این است که به او فرصتی داده شده و انسان‌های بسیاری که از قبل کسی پیش‌قدم شده و به آنها خدمت کرده؛ اکنون پیش‌قدم می‌شوند و به نفرات بعدی خدمت می‌کنند و این خدمت، در حقیقت با گذاشتن زمان و انرژی خودمان برای افرادی که وارد کنگره می‌شوند از انرژی حیاتی و توان خودمان به آن انسان‌ها می‌بخشیم. همانطور که زمانی انسان‌های بزرگی زمان و دانش‌شان را در اختیار ما گذاشتند و در درون ما جریان پیدا کردند و باعث شدند ما به بار بنشینیم و نکته همین به بار نشستن است، وقتی که انسانی به بار می‌نشیند؛ نوبت این است که میوه بدهد.
تصور کنید یک گیاه و دانه وقتی کاشته می‌شود، به خصوص درخت میوه برای چه اینقدر با ارزش است؟ زیرا این درخت‌ها وقتی به بار می‌نشیند شروع می‌کند به تولید کردن و میوه دادن حتی یک گل وقتی که شکوفه می‌دهد شاید قابل خوردن نباشد اما عطر، زیبایی و رنگش  موثر است و حتی اگر این‌ها نباشد و فقط یک علف سبز باشد نیز موجب تولید اکسیژن در فضا می‌شود و به مرحله تولید و اضافه کردن چیزی به هستی می‌رسد.
زمانی که نگاهمان به هستی اینگونه باشد، می‌توانیم پاسخ دهیم که کنگره چگونه به اینجا رسیده است. اگر قرار بود تمام آدم‌هایی که اینجا کار می‌کنند ماهی سه میلیون  که الان حداقل حقوق یک منشی معمولی و کار متوسط اینقدر است؛ پول بگیرد یا پول نگیرد و فقط مصرف کننده باشد، آیا توان این بود که ساختاری تولید شود؟ ساختاری زایش پیدا کند و ساختمان‌ها بالا بروند؟ من همیشه فکر می‌کنم علت اینکه جناب مهندس بر پایه‌های مالی بسیار تاکید می‌کنند این است که ما در دنیای ماده زندگی می‌کنیم و دنیای مادیات یا ماده را تحت امر خودت می‌کنید یا ماده شما را تحت امر و اختیار خودش قرار می‌دهد.
چند وقت پیش برای خرید وسایل خانه جایی رفته بودم که صحبت کنگره شد و آن آقا اصلا کنگره و من را نمی‌شناخت و گفت که آره جایی هست که این‌ها خیلی پولکی هستند و همش هر کی از در داخل می‌رود باید هفته‌ای اینقدر سی‌دی بخرد و پول توی سبد بریزد و گلریزون دارند و گروه‌هایی دارند که پول جمع می‌کنند و خوب کار و کاسبی راه انداختند. داشتم همین طور نگاهش می‌کردم که آدم در مورد چیزی که نمی‌داند چقدر راحت قضاوت و صحبت می‌کند. بعد بدون اینکه خودم را معرفی کنم وارد صحبت شدیم و در آخر آن آقا متوجه شد که اتفاقی که در کنگره رخ می‌دهد و آن دانشی که یه نفر با دو هزار و یا سه هزار تومان که اندازه پول سی دی‌اش هم نمی‌شود، بسیار با ارزش‌تر است و در کنگره اپلیکیشن را جناب مهندس درست کردند که ارزان‌تر بتوانند این آموزش‌ها را در اختیار افراد قرار دهند چون سی‌دی‌ها گران شده بود و اگر می‌خواست سی‌دی دست بچه‌ها برسد باید قیمت ۵ تا ۷ تومان هزینه می‌شد و اکنون نیز با حداقل قیمت سی‌دی بدست اعضای کنگره می‌رسد.
نکته اول اینکه اگر در دنیای ماده شما دارای ماده نباشید مثل این است که بخواهید خانه‌ای بسازید اما آجر و مصالح نداشته باشید، چطور می‌خواهید بسازید؟ و دوم اگر در دنیای مادی علم بر این دنیا را نداشته باشید، تسلط بر امور مالی نداشته باشید؛ می‌شوید یک بساز و بفروش الکی که فقط مصالح را دارد و یک خانه می‌سازد و زلزله سه ریشتری می‌آید و خانه تخریب می‌شود چون علم آن مواد و مصالح را نداشته‌اید یعنی مال را دارید و علم را ندارید پس علم هم قدرتش برابر با همان مال است.

به عقیده من پایه‌های مالی و علمی خیلی دستور جلسه جالب و درستی است زیرا کاملاً به هم وابسته هستند. یک سوالی از کودکی از ما کردند که به نظرم سوال بدی بود که علم بهتر است یا ثروت؟ به نظرم هر دو برابر است و نمی‌توانیم بگوییم علم بهتر است یا ثروت زیرا ثروت علم می‌آورد و بالعکس. به نظر شخصی من علمی که ثروت و آرامش ندارد از جهاتی علم نیست مثلاً یک عارف را چرا همه فکر می‌کنند حتما باید آدم گدایی باشد؟ یا فرستادگان خداوند در مصائب و سختی بودند اما دانشی در اختیار داشتند که لنگ قوت خود نبودند مگر اینکه از جای دیگری به زندان افتادند و از عمد در محرومیت قرار گرفتند اما اگر از آن دانشی که بالقوه داشتند؛ شرایطش بود و بالفعل استفاده می کردند به راحتی زندگی‌شان را تامین می‌کردند و آدم‌های ناتوانی نبودند و جایی در فقر و تنگدستی قرار گرفتند که دولتمردان آن زمان به آنها فشار می‌آوردند وگرنه در شرایط طبیعی هرگز در تامین قوت شب خود ناتوان نبودند که بخواهند کاسه گدایی بچرخانند که بندگان خدا به ما کمک کنید چون پول نداریم.
کسی که عالم است قطعاً می‌تواند از جنبه مالی نیز خودش را حمایت کند. نکته اینجاست که آیا کسی که ثروت دارد، می‌تواند خودش را از نظر علمی حمایت کند؟ تا حدودی بله اما بستگی دارد که آن مال از کجا بدست آمده باشد و تحت اختیارش باشد یا نباشد و نیروی آن مال دست او باشد یا نه که وارد این جزئیات نمی‌شویم.
این سوال که در استحکام پایه‌های علمی و مالی کنگره من چه کرده‌ام، یک سوال جدی است که واقعاً باید ببینیم که اینقدر به ما خدمات داده شد مثلاً من آمدم و پدرم در اینجا درمان شد و خودم ممکن بود تا ۱۷ یا ۱۹ سالگی شوهرم بدهند اما در اینجا تحصیلاتم را ادامه دادم و برادرم اینجا درمان شد و ورزشکار حرفه‌ای شد و آمدم اینجا ازدواج کردم که خیلی بچه‌های کنگره هستند اینجا می‌آیند و ازدواج می‌کنند یا آمدم اینجا زنی را که دوست داشتم به او رسیدم پس کلاً در حال گرفتن و دریافت بودم پس چه چیزی پرداخت کردم؟ این خیلی مهم است و من فکر می‌کنم این دادن و پرداخت کردن در درجه اول نشان از رشد یک شعور درونی در انسان است که انسان به نقطه‌ای برسد که وقتی می‌دهد و می‌بخشد، خوشحال است تا وقتی که فقط دریافت می‌کند و می‌گیرد. یک جایی می‌رسد که انسان حاضر است دست و پایش را نیز در یک راه بدهد چون فکر می،کند این کار درست است. بخشیدن قلب و موتور انسان را راه می‌اندازد و انرژی درونی را به تحرک وا می‌دارد و قلبمان را به تپش وا می دارد و عاشقی کردن است که قلب را به تپش وا می‌دارد و عاشقی یعنی بخشیدن و و عشق ورزیدن، صبوری کردن است، چنین انسانی وارد فاز دیگری شده و در مورد این مبحث فکر می‌کنم که یک شعور و رسیدن به یک تفکر و رشد درونی در انسان است که چه مقدار می‌بخشد البته به نظرم زمان گرانبهاترین مال در دنیا است. اینطور نیست که یک نفر صد میلیون بدهد بگوید من صد میلیون داده‌ام زیرا چند صد میلیارد داشته و صد میلیون داده در حالی که از کنگره زندگی‌اش را بدست آورده پس اگر کمک مالی می‌کنید، دستتان درد نکند اما در درجه اول برای خودتان این مبالغ را پرداخت کردید و منتی نیست که من صد میلیون پرداخت کردم یا این تعداد شاگرد داشته ام یا اینکار را کرده ام. ما هیچکدام‌مان منتی بر سر کنگره نداریم و آن جایی نیز که چیزی پرداخت می‌کنیم باز برای خودمان و رشد خودمان است و حس خوبی به ما دست می‌دهد مگر اینکه انسان از درون ریاکار شود یعنی انجام بدهد برای اینکه منفعتی داشته باشد و سودی ببرد که ماجرای این کاملا متفاوت است و هر کسی می‌تواند کلاهش را خودش قاضی کند. مثل اینکه یک چیزی را بخواهید و با یک نقشه‌ای بروید و زیر پای کسی بنشینید تا چیزی که می‌خواهید را به‌دست بیاورید در صورتی که اصلاً احساسی به آن آدم نداشتی و فقط خواسته خودت را می‌خواستی. این دیگر مربوط به درون انسان است که با شرافت قلبی و رشد وجودی خودش ببینید پرداخت‌هایش را با چه انگیزه‌ای انجام می‌دهد.
این را می‌دانم که بالاترین ثروت انسان زمانش است که زمان می‌گذارد و مال نیز جای خودش را دارد.
حالا در مورد زمان فردی می‌گوید من اینکه یک ساعت زمان بدهم به کنگره یک چیز است و اینکه یک ساعت کار کنم و دویست میلیون در بیاورم و بدهم به کنگره این یک چیز دیگر است، پس یک ساعت زمانش را می‌گذارد و ماحصلش را برای آینده کنگره و پایه‌های آیندگان می‌گذارد. در حقیقت کنگره برای آیندگان است و این آیندگان چه کسانی هستند؟ بچه‌های من، شما، نوه ها و نبیره‌های شما و نسلی که باید زندگی را ببرند جلو و شاید یک زمانی خود ما برگردیم و دوباره در این چرخه چیزی که می‌کاریم برای خودمان کاشتیم.

 
با سپاس همسفر شانی کمک راهنمای لژیون پانزدهم
ویرایش و ارسال: همسفر زهرا لژیون بیست و یکم
همسفران نمایندگی آکادمی
تعداد بازدید از این مطلب : 3095
ادامه مطالب در آرشیو مقالات
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
31 نظر  
 • همسفر فرزانه عنایتی
زمان ارسال
1399/02/31 9:0:9
امیدوارم قدر داشته هایمان را بدانبم ونهایت استفاده رو ببریم تا به نتیجه دلخواه برسیم
 • همسفر شادی
زمان ارسال
1399/02/31 6:34:17
با سلام و خدا قوت واقعا همینطور با پرداخت یک مبلغی حتی ناچیز یک حسی به آدم دست میده ک انگار برای آینده ش پس انداز شده . واقعا عتلی توضیح دادین . امیدوارم در مسیر کنگره سبز بمانید و روشنگر راه ما باشید
 • یاسر
زمان ارسال
1399/02/31 5:32:48
بسیار زیبا وعالی
 • همسفر لیلا _ نمایندگی صائب تبریزی
زمان ارسال
1399/02/31 4:2:56
با سپاس از خانم شانی و خداقوت خدمت خانم زهرای عزیز. بسیار عالی بود
 • مسافر پوریا نمایندگی دانیال اهواز
زمان ارسال
1399/02/30 16:18:14
خداقوت موفق باشید
 • همسفر مریم لژیوند۳
زمان ارسال
1399/02/30 15:39:43
بسیارعالی خانم شانی عزیز
 • مرتضی لژیون اول اروند آبادان
زمان ارسال
1399/02/30 13:2:49
تشکر و سپاس فروان از سرکار خانم شانی و خدمتگزاران سایت کنگره60
 • همسفر ام البنین احمدیان از شعبه سمنان
زمان ارسال
1399/02/30 11:12:11
با سلام و خدا قوت به خانم شانی عزیز. بسیار زیبا این دستور جلسه را بیان نمودید.خدار ا شکر که ما در کنگره گران های دیگران را ارزان می خریم پس پرداخت هزینه برایمان هیچ مشکلی را پیش نمی آورد بلکه دوصد چندان می کند و این را به عینه بسیار دیدیم و تجربه نمودیم. مهندس عزیز سلامتی دهد و ما هم سالیان سال در زیر سایه ایشان آموزش بگیریم و آموزش پس دهیم.ممنونم از این خانواده با محبت.به درود
 • الهه همسفر لژیون ۹ شعبه فردوسی
زمان ارسال
1399/02/30 10:10:41
سلام وعرض ادب خدمت شانی عزیز بسیار زیبا بیان کردید 😍
 • دیسی اصغر از بوشهر
زمان ارسال
1399/02/30 8:19:53
باسلام و دهای خیر برای همه اعضای کنگره ۶۰بالاخص اعضای نمایندگی آکادمی.
 • همسفرسکینه لژیون 8 شعبه شفا مشهد
زمان ارسال
1399/02/29 23:52:25
باسلام وخداقوت به جناب مهندس وخانواده بزرگوارشون وبه همه اعضای پرتلاش وعاشق بویژه خانم شانی مهربان وعزیز بسیار زیبا شیوا ودلنشین حق مطلب را بیان نمودید ومن وما باباهیچ بیانی قادر به تشکروقدردانی نیستیم بابت ارامش وعشقی که خداوند بواسطه کنگره هدیه فرمودند فقط این را میدانم دین بزرگی بر گردنم سنگینی میکند که باید باخدمت وکمک مالی برای درمان وتوسعه وپیشزفت ادا نمایم منی که حاضرربودم برای بدست اوردن قدری ارامش باوجود سختی هر هزینه رو تقبل کنم حالا باید تا انجا که در توانم هست هرچند کوچک ذره وقطره ای در این دریای باعظمت باشم ان شاء الله خداوند حافظ ونگهدار همه شما عزیزان پرتلاش وزحمتکش باشد
 • همسفر خدیجه نمایندگی کاسپین7
زمان ارسال
1399/02/29 23:20:44
خانم شانی عزیز بسیار زیبا و شیوا این دستور جلسه رو توضیح دادید واقعا لذت بردم خداقوت
 • همسفر مریم شعبه فردوسی مشهد
زمان ارسال
1399/02/29 22:32:44
با سلام خدمت خانم شانی محترم مطالبتان به دل می نشیند و بسیار عالی بود سپاس از شما و خانواده محترمتان بابت تمام خدمتهایی که برای بشریت مخصوصا انسانهای درد کشیده ای که از اعماق تاریکی به طرف روشنایی هدایتشان می کنید درود و سپاس فراوان بر شما و خانواده محترماتنان
 • لیلا از شعبه رودکی لژیون دوم
زمان ارسال
1399/02/29 22:10:21
خیلی عالی بود 🌸🌸🌸
 • همسفر معصومه لژیون یکم شعبه ابوریحان
زمان ارسال
1399/02/29 21:32:36
خانم شانی عزیز خیلی خوب وعالی بیان کردید خیلی دوستتون دارم ان شالله همیشه شالم وسلامت باشید
 • همسفر طاهره شیراز
زمان ارسال
1399/02/29 16:29:42
درود وسپاس فراوان خدمت خانم شانی عزیز. بسیار زیبا دستور جلسه را بیان نمودید .
 • همسفر مهری از شعبه پرستار
زمان ارسال
1399/02/29 14:4:48
خدا قوت خانم شانی عزیز ، سپاسگزارم انسان عاشق ...
 • مسافرمحمد
زمان ارسال
1399/02/29 12:39:27
خیلی استفاده کردم...ممنون استاد گرامی خداقوت
 • سمیه.لژیون دوم .رودکی
زمان ارسال
1399/02/29 12:1:45
سلام خانم شانی .خدا قوت . جامع وکامل بیان کردید این دستو جلسه را . امیدوارم که خانواده مهندس دژاکام را الگوی خودم قرار بدهم . واز شما سپاس گذارم .
 • همسفر ژيلا
زمان ارسال
1399/02/29 11:49:15
براي كنگره از مال و جان بايد گذشت... خانم شاني عزيز مثل هميشه كلامتان نافذ و چرخش قلمتان جهان درونم را تكان داد...🙏🏻💖💖💖🙏🏻
 • همسفر الهه نمایندگی صالحی
زمان ارسال
1399/02/29 11:5:22
خانم شانی عزیز کلامتون باعث آرامش و بیداری در تک تک سلولهای ماست ممنون که انقدر خالصانه جهانبینی عمیقتان را در اختیار ما قرار میدهید. دوستتان دارم تا ابدیت❤
 • محمد علی
زمان ارسال
1399/02/29 8:58:50
سلام به اعضای کنگره60؛ از صحبت هاتون آموختم... امید وارم همیشه در مسیر آموزش ها باشم خدا قوت... پایدار باشید
 • همسفر نرگس
زمان ارسال
1399/02/29 8:55:27
عرض سلام و احترام خدمت سرکار خانم شانی عزیز، از مطالب آموزنده شما بسیار استفاده کردم سپاسگزارم. خداوند حافظ شما و خانواده محترمتان باشد. از همسفر زهرا برای ارسال مطلب تشکر میکنم. خداقوت
 • همسفرشهین ازپرستار
زمان ارسال
1399/02/29 3:43:27
بسیار عالی بود خانم شانی عزیز سپاسگزارم از اموزشهای نابتان وخانواده بزرگ دژاکام .
 • مجید از لژیون خرم اباد
زمان ارسال
1399/02/29 0:35:11
با سلام به همه دوستان .خوشحالم که سعادت اینو دارم در راستای این آموزشها قرار بگیرم .آرزوی سلامتی برای همه دوستان و مهندس عزیز دارم
 • حمیدرضا
زمان ارسال
1399/02/28 19:51:24
سلام ممنون از صحبتهای خوب شما متاسفانه اظهار نظر و قضاوتهای بی اساس در جامعه ما یک امر عادی تلقی میشود و خوشبختانه در کنگره ۶۰ و بین اعضای آن که آموزشهای خوبی دریافت کرده اند این مورد به ندرت مشاهده میشود.
 • بهروز 2
زمان ارسال
1399/02/28 17:59:6
بسیار عالی و اموزنده
 • روزبه(ارتش)
زمان ارسال
1399/02/28 16:43:17
سلام. با سپاس خدمت خانم شانی که به زیبایی دستور جلسه را توضیح دادند خصوصا این جمله که من را به فکر وا داشت (یا ماده را تحت امر خودت می‌کنید یا ماده شما را تحت امر و اختیار خودش قرار می‌دهد.)
 • همسفر سهیلا
زمان ارسال
1399/02/28 15:31:2
با سلام و عرض ادب خدمت سرکار خانم شانی عزیز،بسیار سپاس گزارم از آموزش های ناب شما ،تلنگری بود برای من تا بدانم که هنوز حتی به اندازه ی ذره ای پرداخت نکرده ام آن چه را که دریافت نموده ام،درود بر شما و جاودان باد شجره ی طیبه ی کنگره ی ۶۰
 • سیده زهراشادآبادِلژیون ۲
زمان ارسال
1399/02/28 14:46:51
خانم شانی عزیز از دیدن عکس و خواندن مطالبتان بسیار لدت بردم واموختم . شما همیشه مطالب رابخوبی باز میکنید مشتاق دیدن شما از نزدیک در شعبه خودمان هستم. ازهمسفر گرامی زهرا تشکر میکنم بابت این خدمت و ارسال مطلب. عالی بود
 • همسفر از شعبه شیراز
زمان ارسال
1399/02/28 14:36:1
سپاس خانم شانی عزیز، بسیار عالی و آموزدنده بیان نموده اید، انشاالله سپاسگزار، قدردان و بخشنده باشیم.
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب