تاریخ
پنج شنبه 21 فروردين 1399

هر موجودی ظرفیت خاصی دارد

موضوع : مقالات
همسفر زهرا نوشت: هر موجودی ظرفیت خاصی دارد و به هر کس نمی‌شود مسئولیت داد هر کس باید ظرفیت آن مسئولیت را داشته باشد.
 هر موجودی ظرفیت خاصی دارد

هر موجودی ظرفیت خاصی دارد و به هر کس نمی‌شود مسئولیت داد هر کس باید ظرفیت آن مسئولیت را داشته باشد. خداوند مهربان، ای تغییردهنده حال ما، به بهترین شکل ممکن، آنچه را که صلاح می‌دانی در زندگی‌مان جاری کن!

خلاصه دستور جلسه در مورد ظرفیت، پذیرش و مسئولیت در مورد خلقت است. خلقت ظرفیت‌ها را تعیین می‌کند که هر موجودی چه ظرفیتی دارد، چقدر پذیرش و مسئولیت‌پذیر است و درنهایت مسئله قبله گم کردن است. ما مسلمین به‌طرف قبله که خانه خدا است نماز می‌خوانیم که اصطلاحی است که کسی که نماز می‌خواند باید رو به خانه خدا نماز بخواند، کسی که قبله را گم کند می‌گویند قبله گم‌کرده است، یعنی هدفش و معبودش را هم گم‌کرده است که در مورد انسان‌هایی به کار می‌رود که وقتی به‌جایی و به یک نقطه‌ای می‌رسند، معبود خودشان را هم گم یا فراموش می‌کنند و ارزش قائل نیستند؛ مانند انسان‌هایی که بعضی انسان‌ها به آن‌ها کمک می‌کنند، وقتی به‌جایی رسیدند دیگر آن انسان را قبول ندارند و در جهت تخریب آن‌ها قدم برمی‌دارند که این موضوع قبله گم کردن است. حال در سطح خانواده، کنگره یا اجتماع که مشاهده می‌کنید، بعضی از انسان‌ها وقتی به‌جایی می‌رسند قبله را گم می‌کنند که همان اِنَّ الاِنسانَ لِه رَبِّهی لَکَنود است، یعنی انسان موجودی است که نسبت به رب خود ناسپاس است.

همین‌طور که در مسائل اجتماعی وجود دارد، در مسائل الهی هم همین‌طور است که بعضی‌اوقات انسان‌ها پیمانی که باخدا می‌بندند را فراموش می‌کنند و به مسیر دیگری می‌روند. در هستی ظرفیت یعنی تمام هستی بر مبنای ظرفیت تقسیم‌بندی می‌شود؛ از گازها، مایعات، حیوانات، گیاهان. مثلاً ظرفیت یک سگ با یک گربه فرق دارد و هرکدام ویژگی خاص خودش را دارد و خیلی چیزهای دیگری که شاید چون برای ما اهمیتی ندارد توجه نمی‌کنیم و شاید چون برای ما طبیعی است اهمیتی ندارد. در صحبت‌های جناب مهندس مثال‌های زیاد زده‌شده است، مثلاً در مورد کلاغ، درخت خرما، گردو، بوته خشک بیابان، انواع و اقسام حیوانات که هرکدام یک ویژگی و ظرفیت خاصی دارند و باهم متفاوت‌اند. ظرفیتی که یک کرم در خاک است با یک شیر فرق دارد و همین‌طور اطلاعات و آگاهی‌هایشان فرق دارد، پس ظرفیت‌های مختلفی دارند. درست است زاد و ولد می‌کنند تکثیر می‌شوند، ولی ظرفیت اولی آن نفس، همه‌چیز است که تعیین موجودیت می‌کند در ظاهر و باطن اصل موضوع آن نفس، فناناپذیر است و با مرگ هم از بین نمی‌رود. نفس که در یک بوته‌ بیابانی است تعیین موجودیت، فقط بوته بیابانی می‌تواند بکند، نمی‌تواند موجودیت درخت خرما را داشته باشد. نفس که تعیین موجودیت یک کرم می‌کند نمی‌تواند تعیین موجودیت یک ببر را داشته باشد، باهم متفاوت‌ هستند و جالب این است که نباتات و حیوانات تمام خواصی که آن‌ها دارند این کلیه‌ خواص در موجودی به نام انسان جمع شده است که شاهکار خلقت و شگفت‌انگیزی خلقت انسان همین موضوع است که همه خواص در انسان جمع شده و گویی که انسان همه‌ این مراحل را طی کرده است، پس با این خواص که در انسان جمع شده ما خیال می‌کنیم که انسان‌ها همه درستکار، خوب و مهربان باشند، هیچ‌کدام به دیگری ضرر نزند و در انتها به تزکیه و پالایش لازم می‌رسد، پس انسان تمام خواص حیوانات را دارد.

بعضی آدم‌ها هستند که مثل مار می‌مانند گزنده هستند، بعضی درنده و بعضی انسان‌ها موزی و آب‌زیرکاه هستند یعنی؛ انسان‌ها ترسو هستند، بعضی‌ها صغیر و کبیر نمی‌شناسند یک موجود وفادار است. یکی از ویژگی‌های مهم سگ وفاداری است، ولی گربه وفادار نیست و آن ویژگی که یک سگ دارد گربه ندارد، سگ تا پای جانش برای صاحبش وفادار است، ولی گربه هر کاری بکنید کار خودش را انجام می‌دهد. پس هر موجودی ظرفیت خاصی دارد و به هر کس نمی‌شود مسئولیت داد هر کس باید ظرفیت آن مسئولیت را داشته باشد. مثلاً کسی که در آبدارخانه به او مسئولیت می‌دهند باید بتواند از خیلی مسائل حاشیه‌ای بگذرد مثل پارتی‌بازی و غیره.

قضیه حضرت موسی و خارکن که درخواست می‌کند از حضرت موسی و ایشان برای عبادت به کوه طور رفت در بین راه خارکنی درخواست می‌کند و می‌گوید از خدا بخواه که به من یک تیشه بدهد و موسی هم از خداوند می‌خواهد که به این خارکن یک تیشه بدهد، خلاصه بعد از سه بار درخواست موسی، خداوند به خارکن تیشه داد و بعد از مدتی می‌بیند که خارکن را به زندان می‌برند و یک نفر هم کشته‌شده است. این بود که خارکن ظرفیت این را نداشت که تیشه داشته باشد چون طمع باعث شد که به زمین‌های دیگر دست‌درازی کند و این دعوا پیش می‌‌آید و یک نفر کشته بشود. چنین سروده شده، تو را تیشه دادم که هیزم کنی، ندادم که بنیاد مردم کنی.

پس به هر کس نمی‌شود مسئولیت داد اول ظرفیت انسان مهم است، بعد پذیرش و مسئولیت فرق نمی‌کند، چه در اجتماع چه در کنگره در کجا باشد. در ادارات یک نفر ظرفیتش به‌اندازه یک رئیس است، یکی به‌اندازه یک دربان، پس ظرفیت‌ها به‌اندازه‌ پذیرش و مسئولیت باید اجرا شود که اگر اجرا نشود باعث تخریب می‌شود.

 

نویسنده: همسفر زهرا، لژیون دهم

تایپ: همسفر رقیه

 

تعداد بازدید از این مطلب : 332
ادامه مطالب در آرشیو مقالات
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
4 نظر  
  • همسفر
زمان ارسال
1399/01/24 12:5:21
تصویر دوم این متن از محمدعلی طاهری بنیانگذار فرادرمانی هست و فکر نمیکنم در کل با آموزش های کنگره تطابق داشته باشه . کنگره خودش مطالب زیادی داره که بشه از تصاویر اونا استفاده کرد
  • محمد علی
زمان ارسال
1399/01/24 9:25:26
سلام به اعضای کنگره60؛ زیبا و آموزنده.... خدا قوت
  • همسفر اعظم.لژیون دهم نمایندگی حر
زمان ارسال
1399/01/23 17:2:3
خانم زهرا عزیز.خدا قوت. امیدوارم ثابت قدم تر از همیشه در راه کسب دانایی و محبت قدم بردارید. موفق و سربلند.همچون کوه استوار باشید
  • محمد لژیون نوزده شهرکرد
زمان ارسال
1399/01/21 19:31:47
بنام بخشنده بی منت بسیار زیبا و اموزنده(موفق باشید) همسفران محترم خانم زهرا و خانم رقیه خداقوت عزیزان بخش سایت(سفیران سلامت)پیروز باشید
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب