تاریخ
يکشنبه 17 فروردين 1399

در کنگره الگوهای مناسبی داریم

موضوع : اخبار داخلی
آقای سلامی استاد جلسه: دو مسئله در کنگره ۶۰ بسیار مهم است، یکی این‌که منابع آموزشی به‌راحتی در اختیار ما قرار دارد، منابع آموزشی هر هفته در اختیارمان قرار می‌گیرد. دوم این‌که الگوهای مناسبی در کنگره داریم الگوهای مناسب ما چه افرادی هستند؟ الگوهای مناسب ما سفر دومی‌ها هستند.
 در کنگره الگوهای مناسبی داریم

ششمین جلسه از دور هفتادوچهارم کارگاه‌های آموزش مجازی کنگره ۶۰؛ در شعبه آکادمی با دستور «جلسه ظرفیت و مسئولیت (قبله گم کردن)» با استادی دیده‌بان محترم آقای مجید سلامی، نگهبانی مسافر علیرضا و دبیری موقت مسافر محمدرضا، شنبه ۱۶ فروردین 1399 ساعت ۱۷ آغاز به کار کرد.

سخنان استاد:

سال نو را به همه تبریک می‌گویم و آرزوی سلامتی برای همه دارم. شاید بیماری کرونا هشداری از طرف خداوند برای ما بود. فعالیت کارخانه‌ها که برای زمین آلودگی ایجاد می‌کرد متوقف شد و همچنین قرنطینه شروع شد و زمین یک نفس تازه کشید. این یک هشدار است برای اینکه بتوانیم از نعمت‌هایی که داریم بهتر استفاده کنیم. به این دستور جلسه بی‌ربط هم نیست؛ اگر بخواهیم از نعماتی که خداوند در اختیار ما قرار داده است استفاده کنیم، باید ظرفیت آن را هم داشته باشیم و مسئولیت آن را هم پذیرا باشیم.

چون ظرفیت استفاده کردن را نداشتیم، جنگل‌ها را قطع می‌کردیم و آب‌ها را آلوده می‌کردیم. کارخانه‌ها و ماشین‌ها در شهر هوا را آلوده می‌کردند. این برای این است که ما نتوانستیم ظرفیت را برای خودمان ایجاد کنیم و مسئولیت طبیعت را بپذیریم. من داشتم دیشب در فضای مجازی نگاه می‌کردم که در شهر ونیز بعد از صدسال دلفین‌ها دوباره به شهر آمده‌اند؛ یعنی آن‌قدر آلودگی و تردد کم شده است که چون در کوچه پس کوچه‌های ونیز با قایق تردد می‌شد، دلفین‌ها امروزه بازگشتند و طبیعت دارد دوباره سر جای خودش برمی‌گردد. به امید پروردگار خبرهای خوبی درراه است و قطعاً بعد از هر تاریکی روشنایی است؛ بعد از قضیه کرونا انشا‌الله یک سرپایینی هست و برای زندگی کردن و احترام به طبیعت، احترام به دوستانمان و خانواده‌هایمان خبرهای خوبی خواهد بود.

در مورد دستور جلسه اگر بخواهم صحبت کنم همان‌طور که می‌دانید سالانه ۵۲ دستور جلسه توسط جناب مهندس و تأیید دیدبان‌ها از قبل تهیه می‌کنیم.  بعضی‌ها می‌پرسند که بعضی از دستور جلسه‌ها چه ربطی به درمان اعتیاد دارد؟! چرا اتفاقاً خیلی ربط دارد!ما درمان اعتیاد را فقط به ترک کردن اعتیاد نمی‌دانیم؛ درمان اعتیاد برای ما مثلثِ جسم، روان و جهان‌بینی است. به نظر من این دستور جلسه ظرفیت و مسئولیت (قبله گم کردن)، در بخش جهان‌بینی خیلی مؤثر است. شاید در بحث جسم نباشد اما این سه مؤلفه همیشه باهم بوده است. اتفاقاً خیلی هم مهم است زیرا می‌بینیم که ۵ درصد جسم است و ۹۵ درصد جهان‌بینی!

اکثر دستور جلسه‌های ما به جهان‌بینی مربوط می‌شود. بحث جسم را بچه‌ها در لژیون کار می‌کنند. این دستور جلسه هم مربوط به همین ضلع است. به ما می‌گوید که اگر شما می‌خواهید کاری را انجام دهید باید حتماً ظرف خود را آماده کنید. وقتی یک سفر اولی وارد کنگره می‌شود به او می‌گویند باید مسئولیت کارهایت را خودت بپذیری. مسئولیت درمانت را خودت باید بپذیری. راهنما فقط راه را نشان می‌دهد. من هستم که باید مسئولیت را بپذیرم.

وقتی‌که وارد کنگره می‌شویم، ما می‌خواهیم مسئولیت خودمان را در سفر اول به عهده بگیریم پس باید حتماً ظرفمان را آماده کنیم. ظرف چگونه آماده می‌شود؟ با حضور در کلاس‌های کنگره و آموزش‌هایی که جناب مهندس برای مادر سی.دی‌ها می‌گذارند یک سفر اولی باید به‌مرور زمان ظرفش را آماده کند و مسئولیتش را بپذیرد و به درمان قطعی برسد. وقتی‌که به درمان قطعی رسید شما شاهد هستید و بچه‌های کنگره می‌دانند؛ یک سفر اولی که می‌آید تقریباً اولین چیزی که از او می‌خواهیم می‌گوییم که به درمان خودش برسد، این بحث مسئولیت است. هیچ کاری به او واگذار نمی‌کنیم، بعد از چند ماه که وارد کنگره شد و حرکت کرد، همین‌طور که به سمت جلو رفت می‌آییم و به او مسئولیت‌های کمتر و کوچک‌تر واگذار می‌کنیم. او را در نقطه آموزش می‌گذاریم تا به‌جایی می‌رسد که شخصی که سفرش تمام می‌شود بعد از سفر خیلی از مسئولیت‌ها را راحت در کنگره به او واگذار کنیم. چرا؟ چون طی سفرش در آن ۱۰ تا ۱۱ ماه که در کنگره حضور داشته و با آموزش‌هایی که دیده کاملاً آماده می‌شود. بحث آموزش بسیار مهم است و تجربه من در این بیست سالی که در کنگره هستم این را نشان می‌دهد که در بحث درمان آموزش خیلی مهم است.

در آخر سفر به‌قدری احساس ایمان به جناب مهندس پیدا می‌کنند که می‌توانند آزمون کمک راهنمایی بدهند. می‌تواند بعد از پنج یا شش ماه که از سفرش گذشت و فقط مسئولیت خودش را بر عهده داشت، حالا می‌تواند مسئولیت گروهی را به عهده بگیرد. ما درصد خیلی پایینی داریم که بیایند و مسئولیت گرفته باشند و خراب کنند!

در طی ۱۰ ماه ۱۱ ماه که بچه‌ها آموزش می‌گیرند آن را به‌صورت کاربردی استفاده می‌کنند. این ظرفیت‌ها را سعی می‌کنیم گسترش دهیم و وقتی مسئولیتی را پذیرفتیم اگر ظرفمان آماده نباشد قطعاً تخریبی به وجود می‌آید. وقتی تخریب به وجود آورد، ما تنها خودمان نیستیم وقتی یک بمبی و یا نارنجکی در یک‌جایی می‌ترکد قطعاً آسیب به اطرافیان هم می‌زند. خوشبختانه در کنگره ۶۰ چنین افرادی در سطح خیلی پایینی داریم. به حمدالله بچه‌ها خیلی خوب آموزش دیده‌اند.

 دو مسئله در کنگره ۶۰ بسیار مهم است، یکی این‌که منابع آموزشی به‌راحتی در اختیار ما قرار دارد، منابع آموزشی هر هفته در اختیارمان قرار می‌گیرد. دوم این‌که الگوهای مناسبی در کنگره داریم الگوهای مناسب ما چه افرادی هستند؟ الگوهای مناسب ما سفر دومی‌ها هستند. زیرا اگر کاری را بخواهیم انجام دهیم باید الگوی مناسبی داشته باشیم. بچه‌ها از راهنما، مرزبان، ایجنت، دیده‌بان، از اسیستانت‌ها و... الگو می‌گیرند. تمام این‌ها برای بچه‌هایی که در سفر اول هستند، الگوهای مناسبی هستند. در طی سفر آن‌ها را می‌بینند و نتیجه کار را می‌بینند. می‌بینند وقتی یازده ماه سفر کردند می‌توانند به این جایگاه برسند. پس وقتی بدانند به این جایگاه می‌رسند، تمام این‌ها برای رسیدن به جایگاه مرزبانی یا جایگاه کمک راهنمایی، ایجنتی و هر خدمت دیگری تلاش می‌کنند. مهم این است که هدف ما در اول راه مشخص باشد. چون اگر هدف من مشخص نباشد همان راه گم کردن می‌شود. هدف خیلی مسئله مهمی است. من روزی که به کنگره ۶۰ آمدم، به‌مرور زمان که می‌گذشت، اوایل مسئولیتی به من داده شد؛ بعد دبیر شدم و بعد از دبیری نزدیک به آقای مهندس کار کردم و سعی کردم قبل از همه‌چیز از اینکه در کنار مهندس هستم از نگاهشان، رفتارشان و سخنانشان آموزش بگیرم. ایشان مرا متوجه کردند که هدفم از درمان باید چه باشد. هدف من این بود که خودم به رهایی برسم و خداوند هم کمک کند که بتوانم به دیگران هم کمک کنم. اگر هدف داشته باشیم قطعاً می‌توانیم موفق شویم در آیه قرآن داریم اول عزیمت و بعد توکل کن! از شما حرکت، از من برکت. در کنگره ۶۰ هم به همین ترتیب است. یک سفر اولی اگر آموزش‌ها را نبیند، قطعاً در ادامه راه به مشکل می‌خورد. در یک سی دی از جناب مهندس آمده است که اگر بتوانید پله‌ها را به ترتیب از ۱ به ۲ و از ۲ به ۳ تا پله ۱۰ حرکت کنید قطعاً می‌توانید از پله ۱۰ تا پله ۴۰ هم برسید؛ و اهمیت این دستور جلسه برای این موضوع است که افرادی که رعایت می‌کنند، قطعاً در آینده که می‌خواهند در کنگره ۶۰ خدمت کنند، برایشان بسیار مؤثر و کاربردی  خواهد بود.

همان‌طور که شاهد هستید بچه‌ها خیلی خوب در این موضوع کار کردند و می‌بینید که ۴ هزار نفر در آزمون شرکت می‌کنند تا بتوانند به دیگران کمک کنند زیرا پله‌ها را به‌نوبت طی می‌کنند و تا انتهای اعداد می‌توانند بروند. دچار مشکل نمی‌شوند چون پایه اعداد را می‌دانند. امان از زمانی که قبله آدم‌ها گم می‌شود. قبل از این‌که وارد کنگره بشوم تمام هدفم این بود ترک کنم، چون دوستی داشتم که او مرا وارد دنیای اعتیاد کرد، سال پیش از دنیا رفت. همه هدف من این بود که یک مدت مواد مصرف نکنم و بعد از اینکه قطع مصرف شدم بروم و یقه‌اش را بگیرم و بگویم چرا؟ به چه دلیلی؟ چون می‌گفتم من اعتیاد ندارم و او اعتیاد دارد! البته موفق به این کار نشدم.

چون هدفم، هدف خوبی نبود. ولی وقتی‌که آمدم در کنگره ۶۰ و به من آموزش دادند، همان آقایی که می‌خواستم در ترکیب قبلی بروم سراغش وقتی در کنگره درمان شدم اولین کسی که به او پیام دادم و گفتم کنگره ۶۰ وجود دارد و راه درمان هم هست، همان آقا بود. دلیلش چه بود؟ دفعه قبل کار دیگری می‌خواستم بکنم اما این کار را کردم به خاطر اینکه ظرفیت خودم را تکمیل کردم. جا دارد از بچه‌های گروه سایت تشکر کنم که در این مدتی که کلاس‌های آموزشی مجازی هست خیلی قوی و محکم حرکت کردند و مطالب را در اختیار بچه‌ها قرار دادند. همیشه فعال بودند. سایت یک کنگره بی‌مرز است! کنگره‌ای که هیچ مرزی ندارد. بچه‌ها بسیار خوب تلاش می‌کنند و مخصوصاً در این موقعیت که همه‌جا تعطیل بوده، بچه‌ها آمده‌اند و جلسات را به‌صورت لایو در اختیار تمام اعضای کنگره در کشور قرار داده‌اند. تشکر ویژه‌ای می‌کنم از مرزبانان آکادمی و ایجنت محترمشان و دبیر محترم و نگهبان جلسه.

 
پیاده سازی: مسافر امیر لژیون 18
عکس: مرزبان خبری مسافر مهدی
تهیه و تنظیم: مسافر محمد لژیون 19
 
تعداد بازدید از این مطلب : 681
ادامه مطالب در آرشیو اخبار داخلی
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
12 نظر  
 • همسفر مریم
زمان ارسال
1399/01/19 16:51:59
خداقوت.بسیار عالی
 • همسفر الهه نمایندگی صالحی
زمان ارسال
1399/01/18 12:55:49
بسیار عالی بود خداقوت به آقای سلامی عزیز که کلامشون مثل همیشه بر جان انسان مینشیند و تشکر ویژه از خدمتگزاران پر تلاش سایت
 • محمد علی
زمان ارسال
1399/01/18 10:4:36
سلام به اعضای کنگره60؛ خدا را شاکرم که در کنگره 60 هستم و الگوهایم انسان های موفق در کنگره هستند
 • مسافر محمدج لژیون هفتم بوشهر
زمان ارسال
1399/01/18 9:33:57
خداقوت خدمت جناب سلامی بزرگوار استفاده کردم وکلی انرژی گرفتم از مطالبتان.تشکر از خدمتگزاران سایت مرکزی
 • همسفر محمد لژیون 4
زمان ارسال
1399/01/18 8:55:51
سلام و درود و خدا قوت به همه خدمتگزاران کنگره 60 مطالب بسیار ارزشمندی را عنوان فرمودید.
 • با سلام احمد هستم مسافر
زمان ارسال
1399/01/17 22:16:40
خدمت شما آقایی سلامی سلام وخسته نباشیدعرض میکنم جناب سلامی جلسه پورشوریی داشتید وآموزشهایی فراوانی گرفتم وسال جدیدرابشماوخانواده محترمتان از صمیم قلب تبریک عرض می نمایم و خدمت خانواده کنگره شصت هم تبریک عرض میکنم بینهایت از زحمات شما عزیزان سپاسگزارم و امیدوارم سالی سرشار از سلامتی و تندرستی و عاقبت به خیری داشته باشید انشاالله در پناه حق خداوندمطلق مسافر احمد ازلژون 14بامحبت شفا راهنمایی گرامیم آقایی آقاامیداشرفیون
 • همیشه مسافر
زمان ارسال
1399/01/17 21:27:36
با تشکر فراوان از زحمات شما دیدبان محترم، با تشکر از زحمات بچه های سایت.
 • علی.اصفهان
زمان ارسال
1399/01/17 21:27:8
سلام.خدا قوت خدمت آقای سلامی دیده بان و جانشین محترم.بسیارازآموزش جنابعالی لذت بردیم.
 • مسافر هادی
زمان ارسال
1399/01/17 19:14:9
عالی بود. خدا قوت به مسئولان سایت کنگره و خدمتگزاران وبلاگ
 • شهلا
زمان ارسال
1399/01/17 19:12:14
با تشکر از دیده بان محترم آقای سلامی مطالب شما آموختنی و آموزه بسیار داشت . ممنون از شما
 • رضا بخشی
زمان ارسال
1399/01/17 17:47:8
درود خدا بر شما دیده بان محترم آ آقای سلامی مرد مهربون وتمامی خدمت گذران در بخش سایت نکته های بسیار آموزنده ای با کلام زیبا و روان بیان نمودید ممنونم❤🌷🌷❤
 • همسفر محمدحسین، نمایندگی آکادمی
زمان ارسال
1399/01/17 13:52:28
سلام و درود به استاد عزیز جلسه
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب