تاریخ
پنج شنبه 24 بهمن 1398

عقل پیامبر درونی انسان است

موضوع : کارگاه های آموزشی کنگره 60
همسفر سوده در کارگاه آموزشی (وادی ششم) بیان کرد: ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم این اطلاعات غلط یا ساختارهای منفی را حذف کنیم؛ بلکه باید قدرت تجزیه‌وتحلیل و تشخیص خودمان را در برابر آن‌ها قوی کنیم.
عقل پیامبر درونی انسان است
جلسه هفتم از دوره چهل و ششم کارگاه های آموزشی همسفران نمایندگی پروین اعتصامی اراک با استادی  همسفر سوده، نگهبانی همسفر لیلا و دبیری همسفر مریم با دستور جلسه «وادی ششم و تاثیر آن روی من» روز دوشنبه 21 بهمن‌ماه 1398 ساعت 15 آغاز به کار کرد.

خلاصه سخنان استاد:

یک پله قبل از این وادی، وادی پنجم را داشتیم. جایی که وادی عمل شروع شد، جایی که به ما گفته شد: خودداری کن، پس‌انداز کن، غیبت نکن، سرزنش نکن و... درعین‌حال، یکی از ویژگی‌های انسان این است که تا زمانی که به من درس یا آموزشی داده نشود، نمی‌توانم جوابی پس بدهم. حال با وادی پنجم من همه این درس‌ها را گرفتم و باید در قبالش جواب بدهم که همان عمل کردن من به این دستورات است. ولی بااین‌وجود ما هنوز به راهنمایانی نیاز داریم که بالای سر ما باشند. هرکدام از ما یک راهنمای درونی داریم و یک راهنمای بیرونی؛ راهنمایان بیرونی همان پیامبران هستند و راهنما یا همان پیامبر درونی من، بسته به ظرفیت، توان من و اینکه من در چه جایگاهی هستم، مرا راهنمایی می‌کند.

در شهر وجودی که همان جسم من است، مرکزی به نام عقل وجود دارد که کل این شهر را فرماندهی و راهنمایی می‌کند و هرکسی اجازه ورود به آن را ندارد. تنها نفس برای این‌که به خواسته‌هایش جامه عمل بپوشاند و آن‌ها را اجرا کند، می‌تواند به عقل راه پیدا کند؛خواسته‌هایی که توسط نفس به عقل نتقل می‌شوند، می‌توانند غلط و منفی و یا می‌توانند مثبت و درست باشند.

البته در زمانی هم که این خواسته‌ها منفی هستند، ممکن است با ظاهری درست آن اطلاعات را به عقل بدهند و عقل هم فرمان را صادر می‌کند. در اینجاست که انسان، بی‌عقل محسوب می‌شود؛ همانطور که هیچ کار زشتی انجام نمی‌شود، مگر اینکه با لباسی از تقوا مزین شود. درصورتی‌که اینجا عقل وجود دارد، اما در اثر هجوم اطلاعات و خواسته‌های منفی، ساکت شده است. ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم این اطلاعات غلط یا ساختارهای منفی را حذف کنیم؛ بلکه باید قدرت تجزیه‌وتحلیل و تشخیص خودمان را در برابر آن‌ها قوی کنیم.

همه موجودات در حد و اندازه خودشان دارای عقل هستند، اما تنها انسان می‌تواند بازدهی عقل را تغییر دهد و آن را از پایین‌ترین درجه به بالاترین درجه برساند؛ این درجات از طریق تزکیه و پالایش انجام می‌پذیرد و درواقع لازم است روی خودمان کارکنیم و بهای سنگینی پرداخت کنیم تا به‌فرمان عقل برسیم.

برخی افراد این تصور را دارند که جایگاه عقل در مغز است. درصورتی‌که مغز، تنها یک وسیله است. ندایی درونی که در درون خودمان می‌شنویم، همان ندای عقل ماست. کارکرد عقل را می‌توانیم از دو دیدگاه نظری و عملی بررسی کنیم. از دیدگاه نظری: عقل، انسان را به شناخت حقایق و آن چیزی که باید به آن‌ها عمل کند یاری می‌کند و از دیدگاه عملی به‌عنوان نیروی بازدارنده از بدی‌ها (مقابله با نفس اماره) است. چنین شرایطی بستگی به این دارد که ما در چه مرحله‌ای از مراحل نفسانی باشیم‌، چراکه این دونیروی عقل و نفس اماره در مقابل یکدیگرند. لازمه‌ی این دونیرو، نیروی دیگری به نام اراده و انتخاب ماست که باعث می‌شود بتوانیم آزادانه از عقل و یا از نفس اماره پیروی کنیم. نفس در مرحله تکامل سه مرحله دارد: نفس اماره، نفس لوامه و نفس مطمئنه.

عقل برای اینکه خواسته نفس را به تائید برساند، می‌تواند در هرکدام از این مراحل نقش‌هایی را ایفا کند. چراکه در نفس اماره، عقل بسیار ضعیف است و درواقع در خدمت نفس اماره است، در نفس لوامه که باشیم، عقل به مرحله تشخیص و تجزیه‌وتحلیل رسیده و کم‌کم خودش را نشان می‌دهد؛ اما در نفس مطمئنه که باشیم، عقل به قدرت بالایی رسیده و خواسته عقل همان خواسته نفس است و در حقیقت عقل و نفس مثل دو دوست در کنار هم، یکدیگر را تأیید می‌کنند و نبردی در درون ما نیست.

 

در مطلب عقل کل که در این وادی بیان‌شده، عقل کل، همان خورشید است و روزنه‌ای از نور برای ما باز می‌کند. زمانی که بتوانم این روزنه را ببینم و آن را بزرگ‌تر کنم، کار مهمی انجام داده‌ام. به امید آنکه آرامش درونی لازمه برای رسیدن به‌فرمان عقل را داشته باشیم. برترین عقل، خودشناسی است.

 

عکس: همسفر سارا

تایپ: همسفر صبا

تنظیم: همسفر اکرم

دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
1 نظر  
  • رضا قلی پور (همسفر)
زمان ارسال
1398/11/27 11:55:30
خدایا آنکه را عقل دادی چه ندادی و آنرا که عقل ندادی چه دادی ؟
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب