تاریخ
شنبه 16 آذر 1398

درد و دل کردن راه حل مساله و درمان بیماری نیست

موضوع : کارگاه های آموزشی کنگره 60
کارگاه‌های آموزشی کنگره 60 نمایندگی آکادمی به استادی دیده‌بان جهان‌بینی آقای امین دژاکام با دستور جلسه «نقش سی‌دی‌ها و نوشتن آنها در آموزش»
درد و دل کردن راه حل مساله و درمان بیماری نیست

این جلسه هفتمین جلسه از دوره سی و هفتم  سری کارگاه­های آموزشی کنگره60 ویژه آقایان همسفر با دستور جلسه "نقش سی دی ها و نوشتن آن ها در آموزش"، به استادی دیده ­بان محترم استاد امین و نگهبانی همسفر ابوالفضل و دبیری همسفر ماجد، در روز پنجشنبه، چهاردهم آذر ماه سال 1398 در ساعت 13:30 آغاز به کار نمود.

خلاصه سخنان استاد:

سی­ دی نوشتن یکی از معجزات کنگره است. یکی از کسانی که این کارها شروع کردند و بسیار جدی گرفتند آقای حکیمی هستند که شاید صدها سی دی و کاست نوشته‌اند. خود ایشان یکی از دلایلی که الآن جزو ستون­های کنگره شده‌اند را، سی ­دی نوشتن می­دانند.

سی­ دی نوشتن در کنگره، کم‌کم فواید و محسناتش پیدا شد. زمانی که افراد برای رهایی می‌آیند افرادی که سی­ دی نوشته‌اند باکسانی که ننوشته‌اند یا ناقص نوشته‌اند کاملاً متفاوت هستند. انگار که حس و جنسشان متفاوت است. خداوند به قلم قسم می­خورد، چون قدرتی که در نوشتن نهفته است در شنیدن یا خواندن نیست، وگرنه خداوند به شنیدن قسم می‌خورد.

آموختن با قلم اتفاق می‌افتد. زمانی که شروع به نوشتن سی­ دی می‌کنیم، چند اتفاق به‌طور همزمان می‌افتد. اول اینکه باید حوصله داشته باشی، دوم اینکه باید تمرکز کنی. می­توانی در حال سی­ دی گوش کردن رانندگی کنی یا ظرف بشویی، ولی در حین سی ­دی نوشتن باید تمام‌کارها کنار گذاشته شوند.

زمانی که سی­ دی می‌نویسی، شاید در ابتدا کلمات را دوتادوتا تکرار کنی تا بتوانی بنویسی. ولی رفته‌رفته با افزایش تمرکز و قوی­تر شدن حافظه می‌توانی شش­ تا کلمه را باهم بنویسی و اگر یک‌لحظه حواست پرت شود، باید دوباره گوش کنی و این متمرکز شدن باعث می‌شود به‌مرورزمان حافظه انسان تقویت شود. نوشتن سی­ دی باعث خوش‌خط شدن می‌شود. با نوشتن کلمات، دیکته نوشتن شخص درست می‌شود. ادبیات یاد می‌گیرد و خیلی از مسائل دیگر.

بعضی از افراد به من می‌گویند که من موقع نوشتن ویرایش انجام می‌دهم و من می‌گویم که این کار را نکنید. همان چیزی که گفته می‌شود همان را بنویس تا اتفاق بیفتد.

ما وقتی بچه بودیم مشق می‌نوشتیم تا باسواد شویم. در کنگره هم اگر کسی می‌خواهد باسواد شود و آموزش‌ها را یاد بگیرد باید مشق بنویسد. من چون معلم جهان‌بینی بودم، سال­ها فکر می­کردم من از این قضیه بی‌نیاز هستم و لازم نیست بنویسم. زمانی رسید که احساس کردم نه بگذار بنویسم تا ببینیم چه می‌شود. گاهی حالم خیلی بد می­شد و شروع کردم به نوشتن. وقتی نوشتم دیدم که من هم نیاز به نوشتن دارم و کاملاً برایم جا افتاد که من هم نیاز دارم بنویسم.

کسانی که عجله دارند نمی‌توانند حوصله به خرج داده و درست بنویسند. از روی نوشته به‌خوبی می‌شود فهمید که طرف در چه فازی است. راهنما از روی نوشته‌ها به‌خوبی می‌تواند بفهمد که رهجو در چه وضعیتی است. من وقتی می‌بینم نوشته‌های رهجو رو هواست، می­فهمم که خودش هم رو هواست و به او می­گویم باحوصله بنویس، زمانی که باحوصله می‌نویسد، صفتش هم عوض می‌شود.

بعضی از مطالب کنگره اصول و قاعده هستند، مثل کتاب عبور از منطقه 60 درجه، وادی‌ها و جزوه جهان‌بینی. این‌ها اصول هستند. زمانی که معلم یا شاگرد می‌خواهد بنویسد، هم باید از روی اصول بنویسد و هم باید از مطالبی که به‌روز هستند بنویسد؛ یعنی شما باید هم از مطالب قدیمی کنگره در مشق‌ها استفاده کنید و هم از مطالب جدید استفاده کنید. تشخیص این باراهنما هست. اینکه فقط از قدیم یا فقط جدید بنویسد، درست نیست. آموزش‌های کنگره که طی سال‌ها شکل‌گرفته، مطالبی دارد که بسیار ارزشمند هستند. اینکه رهجو فقط سی­ دی هفته را بنویسد، از آن‌ها غافل می‌شود و اگر کسی سی‌دی‌های هفته را ننویسد دیگر به‌روز نیست.

هرکس که نوشت به نفع خودش است، یاد می­گیرد، باسواد می‌شود، تغییر می‌کند، حسش عوض می‌شود و خلقش تغییر می­کند. در کنگره هرچه گفته می‌شود، درواقع به نفع خودمان است. سی­ دی نوشتن یا ننوشتن برای کنگره فرقی نمی‌کند ولی برای خودمان فرق می‌کند.

چیزی که همیشه به بچه‌ها می‌گویم این است که با هیچ کاری مبارزه نکنید، البته به‌جز کارهای منفی که انسان اصلاً نباید سمتش برود، می‌گویم که کارها را از پیش قضاوت نکنید، شما یک ماه، دو ماه، سه ماه سی­ دی را بدون هیچ قضاوتی بنویس. روزی نیم ساعت یا یک ساعت وقت بگذار و بنویس، بعدش خودت متوجه می‌شوی که آیا این کار به نفعت هست یا به ضررت.

سی‌دی‌ها گنجینه‌ای هستند که در کنگره وجود دارند و از دانشی که آقای مهندس پایه‌گذاری کردند و صحبت­هایی که کردند به وجود آمده‌اند. ما باید از این‌ها استفاده کنیم و آن‌ها را فراموش نکنیم. اگر زمانی از یک سی­ دی می‌گذرد به معنی این نیست که سی­ دی قدیمی شده؛ اگر مطلبی علم و دانش واقعی باشد، باگذشت زمان، ارزش و اهمیت آن مطلب کم نمی‌شود. اگر از جنس زندگی و دانش باشد. این وظیفه راهنماها هست که در لژیون‌ها تشخیص دهند، رهجو به چه سی‌دی‌هایی نیاز دارد که گوش کند. ما در کنگره درد و دل نمی‌کنیم، زیرا به این نتیجه رسیدیم که درد دل کردن ممکن است باعث سبک شدن طرف شود، ولی راهنما چه گناهی کرده که به درد دل پانزده نفر گوش کند و بار سنگین آن‌ها را به دوش بکشد؛ راهنما حالش خراب بشود که رهجو سبک شود!!! نه روش کار در کنگره این است که راهنما بر اساس دانشی که دارد و تشخیصی که می‌دهد، به رهجو بر اساس گره­ ای که دارد، آدرس را می‌دهد. به رهجو می‌گوید شما این مسئله را داری و برو این سی ­دی را گوش کن، این مطلب را کار کن. وظیفه رهجو این است که به گفته‌های راهنما عمل کند و آن‌وقت اگر مسئله‌اش حل نشد بیاید و از راهنما سؤال کند. آن‌وقت راهنما؛ عیب‌های روشی که رهجو انجام داده را می‌گوید و رهجو آن‌ها را اصلاح می‌کند، این روش کنگره است. تجربه در کنگره نشان داده که بیان مسائل و درد دل کردن، راه‌حل موضوع نیست.

یک‌بار یکی از راهنماها پیش من آمد و گفت؛ من یکسری امراض را دارم، به او گفتم چند وقت است که لژیون زدی؟ قبلش چطور بودی؟ گفت؛ قبلش خوب بودم. به او گفتم که؛ این‌ها مرض لژیون هستند. فقط ویروس نیست که به انسان منتقل می‌شود، وسواس به انسان منتقل می‌شود، خشم به انسان منتقل می­شود، ترس به انسان منتقل می‌شود، منفی نگری به انسان منتقل می‌شود. این‌ها با همین درد دل کردن‌ها منتقل می‌شوند. رهجو می‌گوید که خیلی حالم خوب شده ولی درواقع با درد دل کردن، جابجایی بیماری اتفاق میفتد، نه درمان. انگار که من قرضم را به گردن کس دیگری بیندازم. درست است که من سبک می‌شوم، ولی این حل مسئله نیست. حل مسئله این است که من گره­ ام را پیدا کنم و شروع به باز کردن آن کنم. هدف ما از آموزش جهان‌بینی در کنگره این است که یاد بگیریم گره را چگونه بازکنیم. من باید روی گره خودم کار کنم و آن را باز کنم. آن چیزی که کلید را به ما می‌دهد همین، سی‌دی‌ها و مطالب آموزشی کنگره است؛ همان مطالبی است که راهنما در لژیون به بچه‌ها انتقال می‌دهد. 

 

مرزبان کشیک: همسفر مهدی

تصویربردار: همسفر محمد

تهیه در وبلاک همسفران آقا

دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
37 نظر  
 • مسافر احمد ,تخت جمشید شیراز ل2
زمان ارسال
1398/09/20 10:45:46
درود . خداوند خود حافظتان باشد ، مثل همیشه بیاناتتان عالی و من نهایت استفاده را بردم .
 • داریوش مسافر
زمان ارسال
1398/09/19 11:9:22
درودوسپاس.بسیارآموزنده بود
 • همسفر اکرم الف لژیون خانم خاطره.شیخ بهایی
زمان ارسال
1398/09/19 2:18:36
خدا قوت و سپاس فراوان خدمت استاد بزرگ آقای امین بهترین هارا برایشان آرزو دارم
 • شارود
زمان ارسال
1398/09/18 17:59:25
خداقوت و تشکر از استاد امین بزرگوار بابت آموزش های که ارائه می دهند.
 • همسفر محمدرضا
زمان ارسال
1398/09/18 11:43:19
مطالب خیلی آموزنده ای را استاد بیان کردند برای من خیلی مفید بود با سپاس از استادمحترم وسپاس از دبیرو نگهبان جلسه وتشکر ازنویسنده مطلب
 • همسفر ندا
زمان ارسال
1398/09/17 22:4:13
خداقوت
 • علی
زمان ارسال
1398/09/17 21:27:45
با سلام و سپاس از مطالب مفیدتان
 • مسافر اسماعیل نمایندگی گیلان
زمان ارسال
1398/09/17 20:3:22
این واقعیتی است که باید قبول کرد در هر جایگاهی هستم نیاز به اموزش اصولی دارم ممنونم خدا قوت
 • همسفر زهره از نمایندگی نیک آباد
زمان ارسال
1398/09/17 14:57:23
خداقوت خدمت استاد جهان بینی آقای امین بسیار لذت بردم.
 • Alireza joudkay
زمان ارسال
1398/09/17 12:4:23
با سلام و درود استاد عزیز از سخنان شما آموزش گرفتم،با ارزوی موفقیت بیشتر برای شما
 • همسفرزهره ازاصفهان سلمان فارسی
زمان ارسال
1398/09/17 9:50:36
خداقوت به آقای امین بسیارآموزش گرفتم عالی بود.
 • حمید سیستانی پور(نمایندگی شفا)
زمان ارسال
1398/09/17 9:49:37
سلام و حداقوت.بسیار عالی بود
 • همسفر عاطفه از نمایندگی سمنان
زمان ارسال
1398/09/17 8:4:40
سلام ممنون از استاد محترم بسیار استفاده کردم تندرست باشید
 • همسفر مهیار
زمان ارسال
1398/09/17 7:51:10
خداقوت وسپاس فراوان
 • همسفر فاطمه ، شعبه شادآباد
زمان ارسال
1398/09/17 7:41:24
هزاران شکر و سپاس برای وجود پر برکت استاد و دیده‌بان جهان بینی آقای امین. هر وقت که به حال و روزم قبل از درمان و رهایی در کنگره 60 می‌نگرم ، و تغیبرات کنونی ام بعد از طی مسیر آموزش و خدمت را می‌بینم، براستی شفا و احیا را در خود مشاهده می‌کنم. سعادت و افتخار دارم که از خدمتگزاران کنگره 60 باشم. حال خوب و برخورد درست با مسائل و دشواری های زندگیم را مدیون نوشتن کامل سی دی ها و مطالب آموزشی کنکره می‌دانم. اگر توانستم در جایگاههای خدمتی بخوبی و خلوص خدمت کنم و موفق باشم ، اگر بعنوان یک همسفر ، همسر و مادر توانستم توانا باشم و سالم عمل نمایم به دلیل اقدرت قلم و نوشتن است. هر جا اگر بخوبی عمل نکردم ، کوتاهی در آموزش ، خواندن و نوشتن را در خود دیدم. با نوشتن آموزش ها ، بخوبی میتوان مشارکت کرد ، کامنت نوشت و تمرکز بیشتر بر تفکر ، گفتار و اعمال خود داشت. درمان ، رهایی ، تعادل و احیا در مسیر آموزش و خدمت رقم می‌خورد. با اطاعت از کنکره 60 ،بنبان و استاد حهان بینی به شفا و احیای جسم ، روان و حهان بینی خواهیم رسید ، و نوشتن کامل سی دی ها بهترین و برترین نوع فرمانبرداری است. خداوند مرا در اطاعت و فرمانبرداری یاری فرماید. و قدرت مراقبت از حال خوب را نصیبم نماید ، شکرگزار وجود راهنمای عزیزم هستم که نوشتن سی دی ها ، مطالب آموزشی و سخنان بنیان در روز جهازشنیه را در راس تکالیف قرار می‌دادند . شکر شکر شکر. از خدمتگزاران والای سایت و وبلاگنویسان سپاسگزارم. خدمتتان پربرکت.
 • کمک راهنما همسفر فرزانه صادقی از حر
زمان ارسال
1398/09/17 7:9:36
سلام و خدا قوت و سپاس فراوان از استاد جهان بینی استاد بزرگوار که هنیشه با صحبتهای نابتان راهگشای زندگی ام بوده اید و هستید سپاس بیکران
 • مسافر نیما - گیلان
زمان ارسال
1398/09/17 1:33:49
ممنونم
 • همسفر مهتاب
زمان ارسال
1398/09/16 22:25:18
سلام.سپاس فراوان ازاستاد امین عزیز.مستدام باشید.
 • همسفر نرگس آکادمی
زمان ارسال
1398/09/16 21:16:22
سپاسگزارم از استاد جهان بینی آرزوی سلامتی وبرکت بر ایشان وخانواده گرامی خداقوت به آقای محمد
 • همسفر احسان لژيون ٤
زمان ارسال
1398/09/16 19:33:2
سلام و خدا قوت خداروشكر بابت بودن انسان هايي از جنس طلا خداروشكر بابت بودن اساتيد كنگره🌹
 • همسفر حسن اشرفی از اکادمی
زمان ارسال
1398/09/16 17:6:9
باسلام و تشکر و خدا قوت به تمامی زحمتکشان مطالب اموزنده و پر محتوا بود.
 • همسفر حسن اشرفی از اکادمی
زمان ارسال
1398/09/16 17:6:9
باسلام و تشکر و خدا قوت به تمامی زحمتکشان مطالب اموزنده و پر محتوا بود.
 • مرضیه همسفرداود شعبه صالحی
زمان ارسال
1398/09/16 16:56:45
درودبرشمااستادگرامی عالی بود
 • همسفر سپیده بوشهر
زمان ارسال
1398/09/16 14:38:28
خداقوت واقعا از صحبت های شما انرژی میگیرم. الهی عمر با عزت داشته باشید و سایتان مستدام باشد. خداقوت به خدمتگزاران کنگره 60
 • مسافر روح الله
واقعا عالی بود استاد امین عزیز خدا رو شکر روز به روز کوه دانایی در صور پنهان شما بلند و بلند تر می شود
 • همسفر ام البنین از شعبه سمنان
زمان ارسال
1398/09/16 14:8:43
با سلام و خدا قوت به استاد محترم جهانبینی آقا امین دزاکام.بسیار عالی فرمودید. نوشتن انسان را روشن می سازد و علف های هرز در مسیرش با نوشتن درو می شوند و برچیده خواهند شد.نوشتن انسان را نویسنده و کاتب به بار می آورد و باعث می شود که در فن بیان اصلاحاتی به وجود بیاید. به امید موفقیت همه عزیزان.
 • مسافر کمک راهنما علی صادقیان از شعبه میرداماد اصفهان
زمان ارسال
1398/09/16 13:54:22
ممنون اقا امین بسیار زیبا نکات کلیدی و اموزنده ای رو بیان کردید خدا قوت به بقیه عزیزان و قسمت سایت
 • همسفر سمیرا از شعبه ی چالوس
زمان ارسال
1398/09/16 13:13:20
با سلام و خدا قوت به خدمت دیده بان محترم استاد امین ،واقعا مطالب آموزنده و مفید بود خیلی انرژی گرفتم
 • مسافر مهدی نمایندگی کاسپین
زمان ارسال
1398/09/16 12:43:13
تشکر فراوان از استاد جهانبینی کنگره 60 که همیشه با صحبت هایشان تفکرات ما را تغییر می دهند
 • همسفر لیلی محمدی ازحر
زمان ارسال
1398/09/16 12:29:38
عرض ادب واحترام خدمت استاد امین عالی و شیوا بیان نمودید خداقوت.
 • مسافر میلادخداکرمی نمایندگی ابن سینا
زمان ارسال
1398/09/16 12:10:30
بسیار عالی بود. ممنون
 • همسفر الیاس
زمان ارسال
1398/09/16 11:45:53
سلام خدا قوت به آقای امین عزیز بسیار جلسه خوبی بود سپاس از عزیزانی که لطف کردند و گزارش جلسه رو تهیه کردند.
 • همسفر محمدحسین
زمان ارسال
1398/09/16 11:45:3
سلام و ودرود به استاد عزیز ، عشق و معرفت و عمل سالم، همیشه پایدار و پاینده باشید
 • همسفر مهراد لژیون 12
زمان ارسال
1398/09/16 11:43:18
خدا قوت خدمت آقا امین استاد محترم جهان بینی
 • مسافر امیر لژیون ششم شعبه بوشهر
زمان ارسال
1398/09/16 11:33:28
درود و خداقوت خدمت استاد امین و تمامی همسفران، استفاده کردم از صحبتتان استاد
 • همسفرمنصوره شهرری
زمان ارسال
1398/09/16 11:5:34
عرض سلام و خداقوت خدمت استاد جهان بینی آقای امین از بیانات زیبای شما لذت بردم و آموختم ممنون که هستید و راهکارهایی به این زیبایی و کاربردی می دهید انشالله سلامت باشید. عرض خداقوت خدمت تمامی خدمتگذاران سایت
 • همسفر از شعبه شیراز
زمان ارسال
1398/09/16 11:4:0
درود و خداقوت خدمت استاد امین، مطالبی بسیار ارزنده و آموزنده بود. مستدام باشید. خداقوت خدمت سایت مرکزی
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب