تاریخ
شنبه 27 مهر 1398

بخش تازه واردین ساماندهی شد؛ گفتگو با دیده بان علی اشکذری

موضوع : گفت و گو
علی اشکذری در این گفتگو بیان داشت: اصولاً هر کاری که سازمان‌دهی شود بهتر می‌تواند مسیر روبه‌جلو خود را طی کند. در گروه مسافرها قسمت تازه واردین کاملاً قانونمند شده است. در دوره قبل نه آن‌کسی که مشاوره می‌داد متوجه صحبت‌های خود می‌شد و نه آن‌کسی که برای درمان وارد کنگره شده بود؛ زیرا چهارچوب خاصی نداشت و بر اساس سلیقه‌ شخصی صحبت‌ها بیان می‌شد.
بخش تازه واردین ساماندهی شد؛ گفتگو با دیده بان علی اشکذری

راهنمایی تازه واردین، اولین مرحله از فرایند درمان است؛ هرچند زمان آن نسبت به‌کل مدت درمان که میانگین حدود یازده ماه است بسیار اندک و ناچیز است، ولی تأثیر آن بسیار مهم و کلیدی است. 

کمک راهنمای تازه واردین شخصی است که در آزمون مربوطه نمره قبولی کسب کرده است و در ادامه با طی کردن مراحلی همچون کارورزی، مصاحبه و ... موفق به دریافت شال کمک راهنمای تازه واردین (شال بارنگ مغز پسته‌ای) از دیده‌بان کل کنگره 60 می‌شود و می‌تواند در این بخش مشغول خدمت شود. کمک راهنمای تازه‌وارد بر اساس یک سری از قوانین و اصول، باهنر خود می‌تواند فرد را راهنمایی کند و او را با چگونگی درمان و متد کنگره 60 آشنا کندکمک راهنما در طی مدتی که به تازه‌وارد راهنمایی می‌دهد خود هم به‌نوعی در حال آموزش و یادگیری است. در این قسمت فردی که وارد کنگره می‌شود با هزاران امید و آرزو می‌آید و فرد کمک راهنما باراهنمایی دادن، در این مسیر چراغ راهی می‌شود تا او بتواند قدم‌های بعدی را برای طی کردن این مسیر بردارد و بر ترس‌ها و اضطراب‌های خود غلبه کند. قدمی محکم‌تر از قبل برای احیا شدن خود بردارد و به یاد داشته باشد که در کنگره درمانگر خود فرد است.

امروز در خدمت دیده‌بان محترم تازه واردین آقای علی اشکذری هستیم. از زمان آغاز به کار ایشان در این جایگاه تغییر و تحولات بسیار زیادی در این بخش صورت گرفته است و قسمت تازه واردین ساماندهی شده است. در این راستا با ایشان گفتگویی داشتیم که شمارا به خواندن دعوت می‌نماییم.

همسفر فاطمه

 

 

 

ما هرروز شاهد رشد مفید و مؤثر کنگره 60 هستیم؛ نظر شما در مورد این رشد چشمگیر چیست و علت آن را در چه چیزی می‌بینید؟

اصولاً این مطلب فقط برای کنگره نیست؛ هر چیزی که شما حساب کنید، اگر سالم باشد، شاهد رشد مطلوب آن خواهیم بود. هر چیزی که باکیفیت باشد رشد خوبی هم دارد، هر چیزی که به‌دردنخور باشد عمر آن‌هم کوتاه است و مفید نخواهد بود. خوبی به ابن خاطر خوب است که طولانی است؛ نمی‌میرد و ماندگار است. رشد کنگره به خاطر خود کنگره، تفکر کنگره و عملکرد سازنده و مفید کنگره است.

 

تا قبل از این‌که راهنمای تازه واردین به این صورت سازمان‌دهی شده باشد و با خدمتگزاران آموزش‌دیده شروع به کار کنند ما شاهد بودیم افرادی که شاید مدت‌زمان زیادی هم از رهایی آن‌ها نگذشته بود در این قسمت خدمت می‌کردند و اغلب طبق تجربیات، اطلاعات خودشان را منتقل می‌کردند؛ شما به‌عنوان دیده‌بان این قسمت تغییرات را چگونه می‌بینید؟

اصولاً هر کاری که سازمان‌دهی می‌شود بهتر می‌تواند مسیر روبه‌جلو خود را طی کندالآن در گروه مسافرها قسمت تازه واردین کاملاً قانونمند شده است، در دوره قبل نه آن‌کسی که مشاوره می‌داد متوجه صحبت‌های خود می‌شد و نه آن‌کسی که برای درمان وارد کنگره شده بود؛ زیرا چهارچوب خاصی نداشت و بر اساس سلیقه‌های شخصی صحبت‌ها بیان می‌شد؛ ولی الآن هدفمند شده است، چهارچوب برای آن در نظر گرفته‌شده است که چه بگویند و چه چیزهایی نگویند. وقتی بیمار (مصرف‌کننده) وارد کنگره می‌شود اینجا را با روش‌های دیگری که امتحان کرده است و یا صحبت‌هایی که با او در مکان‌های دیگر انجام داده‌اند مقایسه می‌کند و بعد تصمیم می‌گیرد؛ اگر کار ما بازدهی و کار آیی خوبی نداشته باشد متد ما را انتخاب نمی‌کندما روش خوبی داریم ولی مهم این است که در اولین مرحله چگونه این روش را به افراد ارائه و توضیح می‌دهیم، در حال حاضر در قسمت همسفران برای تازه واردین سه جلسه وجود دارد که یک جلسه هم وقتی است که با مسافر حضور پیدا می‌کند. الآن هر سه جلسه باهم متفاوت است. قبلاً فرد سه جلسه مهمان بود و هر سه جلسه مانند هم و در یک قالب با او صحبت می‌شد ولی الآن این‌گونه نیست و مرحله‌ای شده استمرحله اول یک‌چیزهایی گفته می‌شود مرحله دوم و سوم هم همین‌طور؛ چیزهای متفاوتی بیان می‌شود. ممکن است یک یا دو آیتم مشترک باشد چون احتیاج به تکرار دارد و تأکیدی است و ممکن هست در هر سه جلسه بیان شود.

در قبل ما خیلی تعویض لژیون داشتیم؛ الآن این مسئله خیلی کم شده است، به خاطر این‌که فرد تازه‌وارد از همان اول یاد می‌گیرد که با حس خودش راهنما انتخاب ‌کند.

مدت‌زمانی است که در بخش تازه واردین در حال خدمت هستم؛ مواقعی پیش‌آمده که فرد تازه‌وارد بعد از سه جلسه مشاوره ماندگار می‌شود و مواقعی هم می‌روند؛ علت را در بخش مشاوره دادن می‌بینید یا علت دیگری هم می‌تواند داشته باشد؟

این نیست که ما بگوییم صد در صد تقصیر این‌طرف و یا آن‌طرف استخیلی وقت‌ها ممکن است ده درصد تقصیر مشاور باشد و نود درصد تازه‌وارد و یا بالعکس. ممکن است فردی از همان ابتدا قصد ماندن نداشته باشد؛ فقط برای این آمده که ببینید اینجا چه خبر است؛ ما نمی‌توانیم او و خودمان را قضاوت کنیم. نمی‌توانیم بگوییم که کار ما یا کار او اشتباه است. پس‌روی هیچ‌کدام نمی‌توانیم قضاوتی داشته باشیم. ما کار خودمان را انجام می‌دهیم و روبه‌جلو می‌رویم. ما خودمان باید به نحو احسن کارمان را درست انجام بدهیم؛ وقتی این کار را کردیم دیگر قضاوتی نداریم. برای تازه‌وارد هم همین‌طور است

گاهی مواقع فرد می‌آید و ما فکر می‌کنیم که او رفت و یا دیگر نمی‌آید؛ ولی خیلی وقت‌ها این‌طور که ما فکر می‌کنیم نیستاین رفته است که بیاید، این بار باانرژی بیشتری می‌آید، این دفعه ماندگار می‌شود؛ چون زمان آن هنوز نرسیده بود؛ وقتی در زمان خودش می‌آید به‌صورت کامل می‌آید، این هست که ما هیچ قضاوتی نداریم.

 

شما تاکنون جایگاه‌های مختلفی را در کنگره تجربه کرده‌اید، کدام‌یک برای شما لذت و بار آموزشی بیشتری داشته است؟

بیشترین بار آموزشی برای من در سفر اولم بود. جایگاه‌های دیگر هم برای من بار آموزشی به همراه داشت؛ منتها هرکدام لذت خودش را دارد؛ ولی پایه و اساس همه‌چیز من در سفر اول بود که واقعاً بار آموزشی زیادی برای من به ارمغان آورد.

 

وظیفه شما در جایگاه دیده‌بان تازه واردین چیست؟

هماهنگی تمام‌کارهای مربوط به یک تازه‌وارد که توسط راهنماهای تازه واردین انجام می‌شود. از پذیرش تا راهنمایی آن فرد، انتخاب لژیون و مسائلی که مربوط به یک تازه‌وارد می‌شود یعنی از زمانی که یک تازه‌وارد از درب کنگره وارد می‌شود تا موقعی که راهنما انتخاب می‌کند، کارهای همه این‌ها بر عهده من است. وقتی‌که فرد راهنما انتخاب کرد، در این موقع کارها و برنامه‌های او زیر نظر راهنما می‌رود.

 

در مورد رفتار یک کمک راهنمای تازه واردین با یک فرد تازه‌وارد کمی برای ما بگویید؟

اگر جزوه تازه واردین را مطالعه کرده باشید، در آن نحوه برخورد و حدومرز رفتار و مسائل مربوط مشخص‌شده است؛ کلاً باید بدانیم که اگر می‌گوییم به فرد تازه‌وارد محبت کنیم و یا او را تحویل بگیریم، منظور این است که رفتار ما در حد تعادل باشد؛ هر چیزی از حد خودش بگذرد تبدیل به ضد خودش می‌شود.  محبت وقتی از حد خودش می‌گذرد تبدیل به ضد خودش می‌شود. غذاهای خیلی خوشمزه، وقتی بیش‌ازحد استفاده شود، تبدیل به سم می‌شود. به قول ابوعلی سینا که می‌گوید غذا به مقدار کم استفاده کردن دارو است؛ موقعی که از حد بگذرد سم می‌شود. در قسمت تازه واردین هم به همین شکل است. وقتی ما یک تازه‌وارد را خیلی تحویل بگیریم می‌رود و بر‌نمی‌گردد. خود ما هم همین‌طور هستیم؛ آیا وقتی جایی می‌رویم و ما را بیش‌ازحد تحویل می‌گیرند شک نمی‌کنیم؟ بنابراین باید اعتدال را رعایت کنیم.

 

با توجه به این‌که به‌تازگی مراسم تودیع شما در شعبه حسنانی برگزار شد موقع تحویل این خدمت چه احساسی داشتید؟

من در کنگره خیلی جایگاه‌ها را تحویل داده‌ام و این پروسه در چرخش بوده است. در قسمت لژیون و راهنمایی بار آموزشی بسیار خوب بود؛ در برخی مواقع قضیه فرق می‌کند و چیزهای مهم‌تری وجود دارند. به قول آقای مهندس یک دیده‌بان نمی‌تواند وقت خودش را صرف ده، بیست و یا پنجاه نفر در یک شعبه کند؛ باید وقت خودش را برای کل شعب بگذارد. به همین دلیل ما در کنگره مانند یک نظامی هستیم؛ هر طور که ببینیم می‌توانیم مفید واقع شویم، می‌گوییم که همان خوب است و تا حالا هم هیچ‌کدام برای من بد نشده است. شاید در ابتدا یک مقدار حالت دل‌تنگی داشته باشد، ولی وقتی به آینده نگاه می‌کنیم و به آینده می‌رویم می‌بینیم که خیلی خوب و به‌موقع این قضیه انجام‌شده است.

 

با توجه به این‌که درمان در کنگره رایگان است و حدود یک ماه دیگر جشن گل‌ریزان را در پیش داریم؛ پیشنهادی در این خصوص دارید؟

اول این‌که رایگان بودن در کنگره را حذف کردیم. دربسته‌ها و نوشتارهای تازه واردین هم کلمه رایگان بودن درمان در کنگره را برداشته‌ایم؛چون این کلمه رایگان بودن باعث شده بود سطح توقع افراد بالا برود؛ فرد می‌آمد و وقتی می‌شنید که درمان در کنگره رایگان است، می‌گفت وام هم می‌دهید! ‌زمانی که فرد (مسافر) خطا می‌کرد، به او می‌گفتیم که باید کمیته انضباطی شوید؛ می‌گفت که نه اینجا رایگان است! باید کتاب و بسته‌های آموزشی خریداری کنید و یا در قسمت OT هزینه پرداخت کنید؛ می‌گفت اینجا رایگان است و مربوط به ما نیست. گفته‌اند اینجا رایگان است!

ما بودجه دولتی نداریم؛ پس باید هزینه‌ها را از کجا تأمین کنیم. این است که کلمه رایگان را برداشته‌ایم. هزینه نمی‌گیریم؛ اما شخص باید هزینه خودش را پرداخت کند (هزینه‌هایی مانند بسته‌های آموزشی و یا مسائل انضباطی). او می‌تواند از امکانات استفاده ‌کند (محیط آموزش، برق، آب و ...). پولی که در کنگره در جشن گل‌ریزان و لژیون سردار جمع می‌شود، همه این‌ها را حساب کنیم هزینه‌ای که برای خودش است را نداده استبنابراین اصلاً کنگره رایگان نیست.

هر کسی که به کنگره می‌آید، باید مصرف‌کننده نباشد! مصرف‌کننده نباشد یعنی چه؟ یعنی از فرد دیگر نمی‌تواند مصرف کند؛ باید خودش خرج خودش را بدهد. مصرف‌کننده فقط این نیست که مواد نزند هر کس که از بغلِ یک فرد دیگر مصرف می‌کند و فرد دیگری خرج او را می‌دهد اصلاً پنجاه سال رهایی داشته باشد این مصرف‌کننده است. ما در کنگره می‌خواهیم افراد مصرف‌کننده نباشند نه این‌که مواد مصرف نکنند و جور دیگری مصرف‌کننده باشند. این هست که باید بفهمد که خرج دارد و این برای خود فرد هم خیلی مهم است؛ که لااقل باید در جشن شرکت کند و خرج خودش را بدهد.

در بخش کمک راهنمای تازه واردین راهکار خاصی برای کسانی که در این جایگاه خدمت می‌کنند دارید؟

هنری که کمک راهنمای تازه واردین بایستی از همان اول داشته باشد این است که به تازه‌وارد قالب بدهد‌. اگر این کار را بکند کل شعبه، مرزبان، ایجنت و اسیستانت را راحت کرده است؛ یعنی بتواند فرد را از همان اول فرم و در قالب بیاورد و او را قانونمند کند. باید در نظر داشت که قانون یک‌چیز است و مهم‌تر از قانون بیان آن است. یک موقع هست که من قانون را برای فرد بیان می‌کنم و او از قانون بدش می‌آید و یک موقع هست که این کار را با هنرمندی انجام می‌دهم و این هنر کمک راهنمای تازه واردین هست که باید آن را داشته باشد؛ چون افراد که وارد کنگره می‌شوند در حالتی هستند که دوست ندارند هیچ‌چیز را بپذیرند و دنبال بهانه می‌گردند و کمک راهنمای تازه واردین باید با هنرمندی قوانین را به فرد یاد بدهد و آن فرد را قانونمند کند. اگر این کار را انجام دهد این فرد تا آخر قانونمند باقی می‌ماند. اصولاً با انجام این عمل، کار همه را می‌تواند راحت کند.

 

اگر شما یک فرد مصرف‌کننده را در بیرون از کنگره ببینید، درمان در کنگره را برای چنین فردی بیان می‌کنید؟

من این کار را نمی‌کنم؛ اصلاً به من ربطی ندارد. این‌همه مصرف‌کننده در جامعه وجود دارد. این‌طور نیست که به‌زور دست کسی را بگیریم. مثلاً یک نابینا در کنار خیابان ایستاده است؛ دست او را بگیریم و به آن‌طرف خیابان ببریم؛ وقتی او را بردیم، می‌گوید من اصلاً نمی‌خواستم که این‌طرف بیایم؛ برای چه من را به این‌طرف آوردی؟ اگر بخواهیم به هر کس چنین چیزی را بگوییم که درمان شود از همان ابتدا ممکن است که بگوید به تو چه ربطی دارد. راست هم می‌گوید. این‌همه مصرف‌کننده وجود دارد. ما وظیفه‌داریم به مصرف‌کننده‌هایی که وارد کنگره می‌شوند و خواستار رهایی هستند کمک کنیم. بیرون از درب به من هیچ ربطی ندارد؛ حتی حق ندارم به روی او بیاورم که مصرف‌کننده است.

 

 

تهیه و تنظیم: همسفر فاطمه لژیون پنجم

نمایندگی: همسفران شهرری

 

تعداد بازدید از این مطلب : 1045
ادامه مطالب در آرشیو گفت و گو
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
14 نظر  
 • مسافر نیما - گیلان
زمان ارسال
1399/02/10 19:13:45
ممنون از آقای اشکذری
 • حمید. لژیون خرم آباد
زمان ارسال
1398/08/02 23:4:49
عرض خداقوت دارم خدمت دیدبان محترم، علی آقا اشکذری.... مطلب با محتوا و ارزشمندی بود .بنده راهنمایی تازه واردین را انجام میدهم.. انشاالله مطالب بالا را کاربردی می کنم.
 • مسافر علی ل2 شعبه تخت جمشید شیراز
زمان ارسال
1398/07/29 9:16:59
درود بر دیده بان محترم آقای علی اشکذری. خداقوت به همسفر محترم خانم فاطمه
 • هم سفر حمیده نمایندگی کاسپین
زمان ارسال
1398/07/28 23:28:15
سپاس از دیده بان محترم بخاطر خدمت های بی دریغ شون، مصاحبه خیلی خوب و سرشار از آموزشی بود، خدا قوت خدمت همسفر فاطمه
 • همسفر آزاده لژیون سوم شهرری
زمان ارسال
1398/07/28 14:13:13
خداقوت خدمت آقای اشکذری،توفیق حضور در جلسه پربار شما رو نداشتم ولی از حضورتون در شعبه شهرری خیلی خوشحال شدم. ان شالله خیرو برکت راهتان بیشتر شود.
 • حمید ، حسنانی
زمان ارسال
1398/07/27 22:6:56
باسلام و احترام ، علی آقا خداقوت
 • همسفر فاطمه لژیون 11آکادمی
زمان ارسال
1398/07/27 21:48:38
با سلام و عرض ادب و احترام خدمت دیده بان محترم تازه واردین جناب آقای اشکذری. از صحبتهای مفیدتون نهایت استفاده را بردم و امیدوارم که بتوانم در جایگاه مشاوره تازه واردین خدمت سالمی داشته باشم و همچنان اموزش بگیرم. خداقوت خدمت همسفر فاطمه عزیز بابت تهیه این مصاحبه زیبا.
 • همسفرازشعبه (ابوریحان)
زمان ارسال
1398/07/27 20:2:19
ضمن عرض سلام وخداقوت،مصاحبه خیلی خوبی بود.اطلاعات وانرژی بالایی داشت.
 • همسفر فاطمه لژیون پنجم شهرری
زمان ارسال
1398/07/27 15:6:10
سپاس فراوان از آقای علی اشکذری دیده بان محترم تازه واردین. ان شاالله که در تمامی مراحل زندگی موفق و نوید باشید. خداقوت به خدمتگزاران سایت مرکزی کنگره60
 • حمید لژیون ۶ امین گلی
زمان ارسال
1398/07/27 14:48:19
ممنون از تهیه کننده بسیار عالی
 • مسافرجعفرنمایندگی ابن سینا
زمان ارسال
1398/07/27 11:31:27
باتشکر از دیده بان محترم جناب اشکذری وخداقوت به سرکارخانم فاطمه
 • مسافر توفیق شعبه میبد لژیون سوم
زمان ارسال
1398/07/27 10:58:34
عرض سلام و خداقوت به دیده بان محترم تازه واردین جناب آقای اشکذری. سپاس از این همه تلاش و پیگیری.
 • متكي.ناصر
زمان ارسال
1398/07/27 10:34:10
سلام.ممنون از تنظيم كنننده مصاحبه و سپاس از ديده بان محترم
 • همسفرمنصوره شهرری
زمان ارسال
1398/07/27 10:13:31
عرض سلام و خداقوت خدمت جناب آقای اشکذری. از بیانات زیبا و پر از درس شما آموختم و لذت بردم. ممنون از اینکه قبول زحمت کردید و به نمایندگی شهرری تشریف آوردید. انشالله همیشه سلامت و موفق باشید. عرض خداقوت خانم فاطمه عزیز و خدمتگزاران سایت مرکزی
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب