تاریخ
شنبه 20 بهمن 1397

از قهر به مهر؛ جشن سومین سال رهایی مسافر رضا

موضوع : تولد رها یافتگان
ما وقتی راه مناسب، زمان مناسب و داروی مناسب را در اختیار داشته باشیم، مثلث درمان که جسم، روان و جهان‌بینی از اضلاع آن هستند، تشکیل می‌شود...
از قهر به مهر؛ جشن سومین سال رهایی مسافر رضا

این جلسه ششمین جلسه از دور نوزدهم سری کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 ویژه مسافران و همسفران شعبه شمس با استادی دیده بان محترم  آقای سلامی و نگهبانی آقای مسعود و دبیری احسان در تاریخ 18 بهمن‌ماه 97 رأس ساعت 17 آغاز بکار نمود.

 

سخنان استاد:

خوشحالم در خدمت شما عزیزان هستم و امیدوارم حالتان خوب باشد، متأسفانه من به دلیل مشغلۀ زیاد کمتر فرصت شده است تا به این نمایندگی بیایم. این شعبه نسبت به دوره‌های قبل خیلی جالب و منظم شده است و ما باید از آقای سیروس حسین زاده تشکر کنیم که برای این شعبه زحمات زیادی می‌کشند.

در مورد دستور جلسه می‌خواهم از دورترها بگویم، از سال 79 که وارد کنگره شدم. در آن زمان به این راحتی نبود و به خاطر یک گرم تریاک ما را می‌گرفتند، جریمه می‌کردند، شلاق می‌زدند، چون به‌عنوان جرم به آن نگاه می‌کردند. ما مجرم نبودیم بلکه بیمار بودیم و این موضوع بعد از تلاش‌های مکرر مهندس دژاکام در جامعه به این صورت جاافتاده که دیگر ما را مجرم نمی‌بینند بلکه یک بیمار می‌شناسند.

دلایل موفقیت مهندس در این راستا سه مؤلفه بود: 1-راه مناسب 2-زمان مناسب 3-داروی مناسب. در این راه دو مؤلفه اول را داشتیم ولی داروی درمان مناسب نداشتیم. موادی که از بیرون تهیه می‌شد کیفیت‌های مختلفی داشتند. نوسان در موادی که تهیه می‌شد خیلی زیاد بود؛ حتی اندازه‌گیری‌ داروی مصرفی، برای مسافران خیلی سخت بود و واقعاً مهندس در این راستا خیلی تلاش کرد تا بتواند شکل تریاک را تغییر دهد و موفق شدند نگاه جامعه پزشکی را تغییر دهند. با کمک مهندس طاهری، دبیر کل وقت ستاد مبارزه با مواد مخدر، توانستیم شربت تریاک را در کلینیک‌ها بیاوریم و شماها به‌راحتی بتوانید تهیه کنید.

در شروع از 50 نفری که برای پایلوت ot فرستاده شد، جواب خوبی گرفته شد و بعد از مدتی یک پایلوت 1000 نفری فرستاده شد و 800 نفر جواب خیلی خوبی گرفتند و از مرکز ملی مطالعات حوزۀ اعتیاد، فالوآپ انجام شد. مرکز ملی مطالعات با کنگره 60 پروتکلی را امضاء کردند و از مهندس خواستند خودشان دارو را پخش کنند؛ ولی مهندس در جواب گفتند ما فقط راه و روش درمان را انتقال می‌دهیم و خودشان به کلینیک‌ها دارو دادند و ما در سراسر کشور 200 کلینیک داریم که با کنگره 60 همکاری می‌کنند. حتی دانشگاه‌های علوم پزشکی این روش را تائید کردند و خوشبختانه ترک اعتیادهای چندروزه در حال جمع شدن هستند. دولت هم درصدد است این روش را بیشتر در کشور گسترش بدهد. یک پروژه در ستاد مبارزه با مواد مخدر که آقای دکتر حاج رسولی و دکتر مکری، رئیس مرکز ملی مطالعات در حوزۀ اعتیاد، انجام دادند و رسماً اعلام کردند ماندگاری در درمان اعتیاد در کنگره 60، 75 درصد است که در کل دنیا در مراکز ترک اعتیاد این آمار حدود 4 تا 5 درصد است. مراکز ریکاوری در جهان وقتی این آمار را توسط آقای ویل دوست آقای مهندس در آمریکا می‌شنوند تعجب می‌کنند، در مجله چنسلر (Chanselor) یک مقاله چاپ‌شده بود که روش کنگره 60 و داروی مصرفیِ آن را یکی از بهترین روش‌ها معرفی کردند.

ما وقتی راه مناسب، زمان مناسب و داروی مناسب را در اختیار داشته باشیم، مثلث درمان که جسم، روان و جهان‌بینی از اضلاع آن هستند، تشکیل می‌شود. در اثر نتیجۀ خوبی که در کنگره گرفتیم دولت نیز حمایت خود را اعلام کرد و گفت بهترین دارو و مفیدترین و ارزان‌ترین دارو برای بیماران شربت تریاک است و از این فرصت استفاده کنید و انشالله شاهد رهایی همه‌کسانی باشیم که خواستار رهایی هستند.

در ادامه تولد آقای رضا بخشی را به خودش و راهنمای سفر اولش، آقای عطا تبریک میگویم. من در استخر آقا رضا را می‌دیدم و باهم صحبت می‌کردیم و من پیشنهاد خدمت در قسمت اداری را به ایشان دادم و از آن روز به بعد هر وقت آقا رضا را می‌دیدم، ایشان مثل یک کودک با اشتیاق به من می‌گفت که خدمت را از کی شروع کنم. من گاهی بی‌تفاوت از کنار او رد می‌شدم تا خواستش را امتحان کنم که آیا نسبت به خدمت سرد شده است یا خیر؟ ولی او همچنان اشتیاق داشت. آقا رضا از کسانی بود که مثل همه ما یک کار نیک کرده بود و خداوند مسیرش را به کنگره سوق داد تا بتواند آموزش بگیرد و خدمت کند و این کار را باکمال میل انجام می‌دهد و این را مدیون خانواده و همسفرش است. خودم نیز اگر توانستم خدمت گذار باشم، مدیون خانواده‌ام هستم. من به خودش و خانواده‌اش تبریک میگویم؛ زیرا آقا رضا واقعاً خدمت‌گزار بااخلاق و شایسته‌ای است.

اعلام سفر مسافر:

آخرین آنتی ایکس مصرفی، متادون، تریاک و قرص ب 2، مدت سفر 11 ماه و 7 روز، به راهنمایی آقای سلامی، آزادی از بند اعتیاد، 3 سال و 11 روز.

آرزوی مسافر:

امیدوارم خداوند فرمانش را صادر کند تا تمامی مصرف‌کنندگانی که بیرون این در هستند، به کنگره راه پیدا کنند.

سخنان مسافر:

سلام دوستان رضا هستم، یک مسافر. قبل از شروع سخنانم بایستی بگویم که اگر عزتی امروز دارم، آن را این سیستم به من داده است تا من بتوانم در این جایگاه قرار بگیرم.

در زمان مصرف، من بسیار بدبین بودم و زمانی که شربت تریاک آزاد شد، من ناراحت شدم؛ چراکه تصور می‌کردم این موضوع سرآغاز ایجاد مشکلاتی در بین جوانان خواهد شد؛ اما حالا سپاسگزار این دارو هستم که سلامت را به من بازگرداند. درگذشته، من بسیار بداخلاق بودم و حال خرابی داشتم و آرزو داشتم که اطرافیانم هم به اعتیاد روی بیاورند تا من مجبور نباشم درد خماری را تجربه کنم. با افکار و اخلاق اشتباه خود، درد و رنج فراوانی را به خانواده‌ام تحمیل کردم و تصور می‌کردم که با پول می‌توانم این کج‌خلقی‌هایم را جبران کنم. امیدوارم که مورد بخشش خداوند و همسرم واقع بشوم؛ زیرا همسرم در تمامی این سال‌ها از من جلوتر بودند و من را تحمل کردند.

در زمان مصرف، من قرص بی 2 و تریاک مصرف می‌کردم و خواست خدا بود که زنده ماندم تا به کنگره راه پیدا کنم؛ اما پس از طی پروسه درمان، دیگر وسوسه‌ای برای مصرف مواد ندارم و این موضوع را مدیون کنگره هستم؛ اما قبل از آن، ترک‌های زیادی کرده بودم ولی هیچ‌کدام نتیجه‌ای در پی نداشت و من تنها سختی‌های ترک را تحمل می‌کردم.

از همسرم بسیار سپاسگزارم که مانند فرشته‌ای در این سال‌ها از من حمایت کرد؛ ولی در مقابل من بلد نبودم که محبتی که در دل نسبت به او داشتم، بروز دهم و با خود عهد کردم تا آن سال‌ها را جبران کنم و به خانواده‌ام بسیار محبت بورزم.

از راهنمایان خود، آقای سلامی، آقای اخوان و آقای وحدت بسیار سپاسگزارم که در مسیر درمان، مرا راهنمایی کردند و آموزش دادند. همچنین از شما عزیزان که در تمام این مدت از شما مسائل بسیاری را آموختم و در این جشن حاضرشده‌اید، بسیار متشکرم.

در انتها، رمز موفقیت در کنگره فرمان‌برداری است و عمل کردن به فرمان‌های راهنمای خود و رعایت قوانین و حرمت‌ها و احترام به بزرگ‌ترها.

سخنان همسفر:

خدا را شاکرم که در کنار همسرم شاهد این روز هستم و بسیار خوشحالم که در جمع شما جوانان بسیاری هستند تا با قدم گذاشتن در این مسیر، بیماری اعتیاد خود را درمان کنند. تشکر بسیار ویژه‌ای از آقای مهندس دژاکام دارم که این راه را مهیا کردند و ممنونم از آقای مسعود و خانواده‌شان که این راه را به ما نشان دادند. از آقای اخوان، راهنمای سفر اول همسرم هم بسیار سپاسگزارم و آرزو دارم در تمامی مراحل زندگی موفق باشند.

 

  

 

تهیه گزارش: مسافر سعید

تهیه عکس: مسافران احسان، مهدی و رستم

نمایندگی شمس

تعداد بازدید از این مطلب : 1889
ادامه مطالب در آرشیو تولد رها یافتگان
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
16 نظر  
 • مسعود مصطفی
زمان ارسال
1397/11/25 12:23:13
خدا قوت و تبریک به جناب سلامی . به یاری حق جشن آزاد مردی و کسب جایگاه کمک راهنمایی برای آقا رضای گل و دوست داشتنی
 • مسافر احمد(نمایندگی رودهن)
زمان ارسال
1397/11/21 21:29:14
درود و تبریک به آقا رضا عزیز و دوست داشتنی ایشالا آزادمردی
 • محمد ضرغامی، شیراز
زمان ارسال
1397/11/21 1:32:51
تبریک فراوان به آقا رضا عزیز خدمتگزار لایق کنگره ۶۰،همسفر محترم شما ، بنیان کنگره و دیده بان محترم جناب آقای مجید سلامی و اعضای نمایندگی شمس بخصوص ایجنت محترم آقا سیروس.
 • تقي از نمايندگي ارتش
بنام خدا:ضمن خداقوت به جناب اقاي سلامي عزيز ودرودفراوان به جناب آقاي مهندس دژاكام بزرگوار وتبريك به رضاي عزيزم وخانواده محترمش وبأ آرزوي سلامتي وموفقيت براي رضاي عزيزم .(مسافر تقي از نمايندگي ارتش)
 • امیر
زمان ارسال
1397/11/20 21:19:27
با عرض سلام و تبریک به رضا عزیزم.به برکت جشن رهایی شما سعادت نصیب بنده شد تا از حضور آقای سلامی فیض ببرم
 • مسافر نیما - گیلان
زمان ارسال
1397/11/20 15:44:37
تبریک آقا رضا امیدوارم همیشه شاد و خوشحال باشید
 • مسافر حسن نمایندگی شمس
زمان ارسال
1397/11/20 14:4:47
آقا رضا گرمترین و بهترین درودها را نثارتان می کنم به آرزوی آزادمردیتان پاینده باشی
 • امین حمله داری
زمان ارسال
1397/11/20 12:21:36
تبریک خدمت آقا رضا خدمتگزار باانرژی و با محبت کنگره و همچنین عرض تبریک و ارادت خدمت دیدبان محترم آقای سلامی
 • جلال امینی
زمان ارسال
1397/11/20 11:12:19
عرض سلام وتبریک خدمت آقا رضا دیدبان عزیزمان آقای سلامی وآقا عطا و همسفران آقا رضا
 • مجید
زمان ارسال
1397/11/20 11:7:58
خدا قوت آقای سلامی عزیز سپاس از زحمات شما و تولد رضا عزیز تبریک عرض میکنم
 • شارود از اهواز
زمان ارسال
1397/11/20 8:52:40
تبریک فراوان به آقا رضا عزیز و دوست داشتنی.پایدار باشید.
 • lمسافرامیر/لژیون آقاسیروس12/شعبه شمس
زمان ارسال
1397/11/20 7:12:9
درود و خداقوت و آرزوی بهترین خواسته ها برای آقای مهندس عزیز و خانواده گرامیشان و آقای سلامی و تمامی اعضای واقعی کنگره مخصوصا خدمتگزاران شریف و بی منت کنگره که بزرگترین خدمت را به خود و جامعه کرده و می کنند.باشد که دراین راه پر فراز و نشیب همواره پیروز و سربلند باشید
 • سعید عاشوری-رودکی
زمان ارسال
1397/11/20 3:5:9
تبریک و شاد باش خدمت آقا رضا و خداقوت خدمت دیدبان محترم آقای سلامی
 • همسفر سعیده ،دانیال اهواز
زمان ارسال
1397/11/19 22:20:46
با سلام و عرض ادب خدمت دیده بان محترم آقای سلامی بزرگوار ممنون از شما برای سخنان زیبا و ارزشمندتون ، این تولد رو در رأس به جناب مهندس بزرگوار و خانواده محترمشون ، به شما آقای سلامی و رهجوی محترمتون تبریک میگم پاینده و موفق باشید. 🌹🌹🌹🌹
 • ونداد
زمان ارسال
1397/11/19 22:5:56
با درود و سلام ... جلسه بسیار خوب، پر انرژی و تاثیرگذاری بود... گرم ترین تبریکات خدمت جناب آقای رضا بخشی و تشکر فراوان از جناب آقای سلامی برای تشریف فرمایی در شعبه شمس؛ و خدا قوت به جناب آقای مسعود و جناب آقای احسان برای برگزاری این جلسه عالی. سپاس
 • رستم لژیون یکم شعبه شمس
زمان ارسال
1397/11/19 21:52:41
با سلام آقای رضا سومین سال رهائیتان را خدمت شما و خانواده بزرگ کنگره 60 و در راس به آقای مهندس تبریک میگویم از آقای سلامی هم ممنونم
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب