English Version
English

وادی چهارم یکی از قوانین ثابت هستی است

وادی چهارم یکی از قوانین ثابت هستی است

یازدهمین جلسه از دوره پانزدهم کارگاه‌های آموزشی عمومی ویژه مسافران و همسفران کنگره ۶۰، نمایندگی خرم‌آباد، به استادی مسافر ایرج، نگهبانی مسافر محمد و دبیری مسافر حمزه با دستور جلسه «وادی چهارم و تأثیر آن روی من» پنجشنبه ۹ تیرماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۷ آغاز به کار کرد.

سخنان استاد:
سلام دوستان ایرج هستم یک مسافر؛ خیلی خوشحالم که امروز به همراه دوست عزیزم، کمک راهنمای محترم آقا توحید از شعبه شادآباد در خدمت شما هم‌شهریان عزیز هستیم. امیدوارم که همه ما بتوانیم از این شرایط موجود و بستری که وجود دارد استفاده لازم را ببریم. از ایجنت گرامی و نگهبان محترم جلسه و همه عزیزان که این فرصت را به بنده دادند تشکر می‌کنم. و اما دستور جلسه، وادی چهارم و تاثیر آن روی. وقتی که وادی به‌عنوان دستور‌جلسه اعلام می‌شود دو بخش دارد؛  اول خود وادی، دوم تاثیری که وادی بر روی هر یک از ما گذاشته است.

وادی چهارم می‌گوید؛ در مسائل حیاتی به خداوند مسئولیت دادن،‌ یعنی سلب مسئولیت از خویشتن. طیف وسیعی از انسان ها وارد کنگره ۶۰ می‌شوند و طیف وسیعی از انسان‌ها در بیرون از کنگره ۶۰ وجود دارند. اگر انسان‌ها را به دو دسته تقسیم کنیم، یک‌سری انسان‌ها موفق هستند و یک‌سری دیگر انسان‌ها ناموفق هستند. یک‌سری انسان‌ها امیدوار هستند و سری دیگر انسان‌ها ناامید هستند. عده‌ای همیشه پیروزاند و عده‌ای همیشه شکست را پذیرا می‌شوند. تفاوت انسان‌ها در همین وادی چهارم است. شاید افراد بیرون از کنگره نتوانند این وادی، که یکی از قوانین ثابت هستی می‌باشد را کاربردی و عملی نمایند، شاید متن آن را ندانند، اما در حقیقت افراد پیروز در حال کاربردی کردن آن می‌باشند.

یعنی این‌که تمامی مسائلی که در زندگی آنها می‌باشد را می‌پذیرند و در صدد مرتفع کردن آن مسائل بر‌می‌آیند، اما انسان‌های شکست‌ خورده آن‌هایی هستند که همیشه دنبال راه در رو می‌گردند و از همه طلبکارند و منتظر این می‌باشند که شکست‌شان را گردن دیگران بیاندازند. در آن‌هایی که مصرف کننده مواد مخدر هستند شدت این پکیج خیلی بیشتر می‌باشد، در حقیقت مصرف کنندگان مواد مخدر نه تنها در مسائل حیاتی بلکه در کوچک‌ترین مسائل دنبال همین راه در رو هستند و هیچ موقع حاضر نیستند از این حالت طلب‌کارانه دست بکشند. اما زمانی که وارد کنگره ۶۰ می‌شوند و این وادی را یاد می‌گیرند، آن‌ را کاربردی می‌کنند و به پیروزی می‌رسند.

در کنگره ۶۰ هم ما با این طیف از انسان‌ها مواجه هستیم. یک‌سری از انسان‌ها شاید چندین سال در کنگره ۶۰ باشند، اما به جایی نمی‌رسند. چه مسافر و چه همسفر، هیچ فرقی نمی‌کند، اما آنها که می‌آیند و پیروز می‌شوند و به رهایی و حال خوش می‌رسند، کسانی هستند که می‌توانند دقیقا این وادی را درک کنند. به نظر من اگر ما بتوانیم این وادی را به درستی درک کنیم و آن را در زندگی کاربردی نماییم می‌تواند سکوی پرتاب ما به سوی رهایی و حل مشکلات باشد. خداوند به انسان اختیار داده است ولی ما از آن در راه‌ نادرست استفاده می‌کنیم، اما انسان‌هایی که این وادی را درک کرده‌اند مسائل را به خداوند ربط نمی‌دهند بلکه آن‌ها را می‌پذیرند.

ما به این دنیا آمده‌ایم که مشکلات خودمان را حل کنیم، کسی که مشکلی نداشته باشد دیگر انسان نیست، یک فرشته است. امکان ندارد انسانی روی زمین زندگی کند ولی مشکلی نداشته باشد. در هر جایگاه باشد فرق نمی‌کند راهنما باشی، کمک‌راهنما باشی، دیده‌بان باشی، همه این‌ها مشکلاتی دارند. چیزی که این‌ها را از هم متمایز می‌کند، درک همین وادی است. این وادی را بایستی یاد بگیریم و کاربردی کنیم. به هیچ عنوان هم نباید بگوییم، من بعداً این وادی را می‌خوانم و بایستی این وادی ها را مانند پله یکی یکی بالا برویم و آن‌ها را بیاموزیم و تا وادی چهارم را یاد نگرفته‌ایم به هیچ عنوان وارد وادی پنجم نشویم. اگر وادی اول را یاد نگرفته‌ایم به هیچ عنوان وارد وادی‌های بعد نشویم. من وقتی هنوز نمی‌دانم وادی اول چیست، چطور می‌توانم وادی چهارم را یاد بگیرم؟

کسی که چهار وادی اول را یاد بگیرد، حساب خود را با مواد مخدر بسته است. افرادی که پس از ورود به کنگره ۶۰  سی‌دی می‌نویسند، به موقع می‌آیند و به موقع می‌روند و همیشه حاضر هستند وادی چهارم را یاد گرفته‌اند. و برعکس کسی که همیشه بهانه می‌آورد و دنبال این می‌باشد که مسئولیت خودش را گردن دیگری بیندازد، این وادی را درک نکرده‌اند. خداوند به من اختیار داده و من با پای خودم به این‌جا آمده‌ام، بنابراین بایستی از این شرایط استفاده کنم. این وادی ارتباط مستقیمی با سی‌دی تعیین هدف دارد که جناب آقای مهندس این هفته ارائه نمودند، تعیین هدف می‌گوید که انسان باید اول هدف خود را بشناس بعد برای رسیدن به آن تلاش کند. کسی که بیرون جلسه، دم در می‌نشیند و سیگار می‌کشد، هدفش را پیدا نکرده است، کسی که به حرف راهنما گوش نمی‌دهد هدفش را مشخص نکرده است، کسی که به دنبال بهانه‌‌گیری است هدفش مشخص نیست و هر قدرهم که تلاش کند به جایی نمی‌رسد، اما اگر هدف را پیدا کرد از هر مسیری که حرکت کند به آن خواهد رسید. خیلی‌ها تلاش می‌کنند و در حال زور زدن هستند، پس چرا به جایی نمی‌رسند؟ چون انسان نمی‌تواند با زور زدن به یک هدف برسد.

بایستی در مرحله اول هدف مشخص باشد، نشانه گذاری بشود، بعد در راستای آن حرکت بکند. ما باید خیلی خوشحال باشیم و به خودمان ببالیم که به کنگره ۶۰ آمده‌ایم و در حال آموختن و کاربردی کردن وادی‌ها در زندگی‌مان هستیم. ما به این که شخص بزرگی مانند جناب آقای مهندس بالای سرمان هستند افتخار می‌کنیم، چه نعمتی از این بالاتر هست؟ جناب آقای مهندس به عنوان سفیر زندگی معرفی شدند، اگر جناب آقای مهندس این وادی را برای ما نمی‌شکافتند چه کار می‌کردیم؟ من به یک  ان‌جی‌او دیگر رفته بودم، آن‌ها اعلام می‌کردند که تا ابد و یک روز معتاد هستند، خیلی جمله سخت و تکان دهنده‌ای است، می‌گویند خدا خواست ما این‌طوری بشویم، خدا نخواست ما آن‌طوری بشویم.

ولی ما می‌گوییم خداوند زمانی به انسان کمک می‌کند که تلاش کند، ما در مشارکت‌ها می‌گوییم، برای من دعا کنید که بتوانم راه را پیدا کنم، اما با دعا کردن کسی راهش را پیدا نمی‌کند. من باید سعی می‌کنم که راهم را پیدا کنم، بایستی همیشه بگویید من تلاش می‌کنم و باید به هدفم برسم. کسی که وارد کنگره ۶۰ شده است باید بگوید، من امسال رهایی مواد و سیگارم را می‌گیرم و هیچ احدی نمی‌تواند جلوی مرا بگیرد. این یک انسان موفق است و خداوند هم به او کمک می کند؛ ولی اگر این‌جا بنشیند و بگوید دعا کنید تا من رها بشوم، هرگز رها نخواهد شد. خداوند زمانی به انسان‌ها کمک می‌کند که حرکت کنند وانسان بدون حرکت هرچقدر هم که دعا کند به جایی نخواهد رسید. بعضی‌ها منتظر هستند که در بانک و در قرعه‌کشی برنده بشوند و پول کلانی به دست بیاورند، از صبح تا شب و شب تا صبح خواب هستند. مگر با دعا کردن پول بدست می‌آید؟! باید تلاش و کوشش کنی.

حال خوش و رهایی تاوان دارد، بایستی بهای آن را پرداخت نمود. مسافر باشی یا همسفر، هیچ فرقی نمی‌کند باید سی دی بنویسیم، مرتب حاضر باشیم، گوش به فرمان راهنما باشیم نه این که راهنما بپرسد، چرا کنگره ۶۰ نیامده‌ای؟ بگویم، صاحب خانه‌ام این‌طور گفت. چرا کنگره ۶۰ نیامده‌ای؟ زنم این‌طور گفت. چرا تکالیف را ننوشته‌ای؟ بگویم قسط‌هایم عقب افتاده است. این‌ها همه بهانه هستند و با این بهانه‌ها هیچ کسی به هیچ جایی نمی‌رسد. دوستان خدمت‌گزار، زحمت کشیده‌اند و تلاش کرده‌اند تا توانسته‌اند به این‌جا برسند، و اکنون از حال خوش آن بهره‌مند هستند. آن‌ها توپ را در زمین خداوند و هیچ‌کس دیگری نینداخته‌اند با هیچ کسی هم هیچ کاری ندارند.

فقط من هستم که می‌توانم به خودم کمک کنم و باید بهترین حال ممکن را داشته باشم، اگر این‌چنین بودم به حال خوب می‌رسم،‌ ولی اگر دنبال عذر و بهانه بودم، یک جلسه سی‌دی نوشتم و جلسه دیگر ننوشتم، پارک نیامدم به قهقرا می‌روم. پس باید قدر این موقعیت را بدانیم، قدر این عزیزانی را که در حال زحمت کشیدن برای ما هستند را بدانیم و مطمئن باشیم خداوند هم در این راه سربازانش را تنها نمی‌گذارد. خداوند می‌گوید؛ شما حرکت کنید، من به شما برکت می‌دهم، این‌ که من بنشینم تا برکت بیاید، به هیچ عنوان اتفاق نمی‌افتد و هم چنین با دعا کردن هم هیچ اتفاقی نمی‌افتد. ما مشارکت می‌کنیم تا به خود نزدیک بشویم نه این‌که از خود فاصله بگیریم.

اگر من این‌جا بنشینم و از کلمات قلمبه سلمبه برای شما استفاده کنم به هیچ دردی نمی‌خورد، من مشارکت می‌کنم تا به خودم نزدیک بشوم، با خودم روبرو بشوم. اگر قرار باشد که با مشارکت کردن از خودم فاصله بگیرم، تمام آموزش‌های کنگره ۶۰ را زیر سوال برده‌ام. من اصلاً برای خوش‌آمد و یا بد‌آمد کسی مشارکت نمی‌کنم، مشارکت من همان چیزی است که بایستی بگویم. مشارکت نباید تکراری باشد، مشارکتی که از حس و حالم بگویم و این‌که بگویم، همه شما را دوست دارم، برای من دعا کنید که حالم خوب بشود، رها بشوم، به درد نمی‌خورد. ما در مشارکت بایستی در راستا و چارچوب دستور جلسه صحبت کنیم. انشالله بعد از یک‌سال همه به رهایی می‌رسیم، از حال خوب و خوش بهره‌مند می‌شویم و این حال خوب را بین همه تقسیم می‌کنیم. از ینکه به سخنان من توجه کردید از همه شما سپاسگزارم.

عکس:مسافر فرهاد
تایپ: مسافر مهدی
تنظیم و ارسال: مسافر امیر

ویژه ها

دیدگاه شما

19 دیدگاه

 • کمک راهنمامسافرجعفرلژیون چهارم حافظ

  خداقوت وتشکر از نگهبان محترم ودبیرعزیز

 • مهدی لژیون ۳ باغستان کرج

  خدا قوت به تمام زحمت کشان کنگره ۶۰ و آرزوی موفقیت برای دوستان در شعبه خرم آباد

 • پوران همسفر عباس، شاداباد 1

  خداقوت خدمت استاد، نگهبان ودبیر محترم، عرض تبریک وخداقوت خدمت استاد بزرگوار جناب اقای ورمزیار مثل همیشه صحبتهایتان کامل وجامع بود از نکته به نکته ان درس واموزش گرفتم، بسیار سپاسگزارم، امیدوارم همواره درچرخه ی خدمتی موفق باشید. بسیارعالی بود. خداقوت به لژیون خدمتگزار. خداقوت به گروه سایت

 • علی رشیدیان

  خدا قوت به استاد گرامی که جلسه پر بار و پر انرژی بر گذار کردند. خدا قوت به عزیزان خدمتگذار در سایت

 • مسافر حسن از لژیون دوم نمایندگی خرم اباد

  سلام،مثل همیشه جلسات کنگره۶۰ بسیار اموزنده و خوب بود،بخصوص فرمایشات کمک دیده بان محترم اقا ایرج که استاد جلسه بودند. خداقوت به همه زحمتکشان کنگره۶۰ و در راس همه انها به جناب مهندس عزیز.

 • علی ضیائی

  خداقوت به آقا ایرج عزیز و اعضای نمایندگی خرم آباد پیروزباشید

 • ماشالله از لژیون دوم (۲)

  باسلام درودبرجناب مهندس دژاکام وهمه خدمتگزاران عزیزکنگره . تشکرمیکنم ازایجنت محترم جناب آقای رضابهرامی و تشکربسیاربسیار ویژه ای میکنم از بهترین راهنمای دنیا جناب آقای حمیدآذرنیای دوسداشتنی که همیشه وقت میگذارند سپاس اززحمات بی منت ایشان.و خیرمقدم به دیده بان محترم اقای ایرج ورمزیارعزیز.که آموزش زیادی ازاستادی ایشان گرفتیم.

 • مسافرآرمین لژیون ۵ خرم‌آباد

  درود به استاد جلسه آقای ورمزیار عزیز جلسه بسیارخوب و پر باری بود ممنونم از حضور شما در نمایندگی خودتون

 • بهرنگ

  باسلام و احترام جلسه بسیار پر بار و آموزنده بود...سپاس از همه خدمت گزاران کنگره 60 بهرنگ لژیون 4 نمایندگی شعبه خرم آباد

 • مسافراحمد لژیون۳

  کلام استاد بسیار زیبا واموزنده بود.واز کسانی که این متن را تنظیم واماده کردند تشکر میکنم

 • مسافر سجاد از لژیون چهارم شعبه خرم آباد

  جلسه عالی برگزار کردند آقا ایرج، بسیار پرانرژی و همچنین از کلیه خدمتگذاران کنگره ۶۰ خرم آباد تشکر میکنم🌺🌺🌺🌺🌻🌻🌻🌻🌸🌸🌸🌸

 • مسافر آرش

  با سلام،تشکر از آقای ایرج که همیشه نمایندگی خرم آباد را مورد لطف قرار میدهند وخسته نباشید به تمامی خدمتگزاران کنگره۶۰

 • مسافر محمد لژیون ۳ خرم‌آباد

  خداقوت آقا ایرج و همچنین تشکر از عزیزان قسمت سایت

 • مسافر حمید، کمک راهنمای لژیون دوم نمایندگی خرم آباد

  خداقوت به دستیار ارجمند دیده بان راهنایان ، آقای ایرج ورمزیار....... خواستار رشد و ترقی روز افزون کنگره شصت در داخل و خارج از مرزهای کشور هستیم . چه سعادتی بالاتر از اینکه بهره مند آموزش های ناب کنگره باشیم .

 • مسافر محسن لژیون اول شعبه خرم آباد

  خدا قوت به آقا ایرج .، جلسه خوب و پرباری رو برگزار کردند . خدا قوت به بچه های سایت

 • ابراهیم لژیون ۲خرم آباد

  خیلی خوب بود اموزش گرفتم من توشعبه نبودم ولی باخوندن ان درس گرفتم که وادی ۴ را باید سر لوحه خود قرارداد تاار ظلمات رهایی پیدا کنی

 • مسافر مرتضی ازلژیون یکم نمایندگی خرم آباد

  خسته نباشید خدمت آقای ورمزیار استادجلسه استفاده کردیم و همچنین به تمام دوستان نمایندگی خرم آباد.

 • مسافر مهدی لژیون یک

  سلام، به استاد جلسه و همه عزیزان خدمت‌گزار برای اجرای جلسه‌ای مفید و پر انرژی خداقوت می‌گویم.

 • شعبان لزیون 21 شاداباد

  خداقوت استادورمزیار لذت بردم مثل همیشه کلامتان پر محتوا وتاثیر گذار افتخار میکنم ک شاگردکنگره 60ودر کلاس درس شما هستم 🙏🙏