تاریخ
سه شنبه 27 فروردين 1398

آخر امر، امر اول اجرا می‌شود

موضوع : مقالات
درختان زمین را از سیاره‌ای فاقد حیات به مکانی قابل سکونت و سرشار از زیبایی‌ها تبدیل نمودند و ما به‌پاس احیای خود و تداوم حیات، آن‌ها را ارج می‌نهیم.
آخر امر، امر اول اجرا می‌شود

رسول اکرم (ص) فرمودند: هرکسی درختی را سیراب کند گویا مؤمن تشنه‌ای را سیراب کرده و نفسی را زنده نموده است. قدرت مطلق به آدم آموخت در زمین خاکی چه مطالبی را بیاموزد و با اختیاری که داشت انتخاب کند. در خلقت خیلی چیزها بزرگ‌تر از شگفتی‌هاست. وادی دوازدهم مسیر هستی را به تصویر کشیده و تصویر ذهنی ایجاد می‌کند که مسیر هستی تغییر، تبدیل و ترخیص استدرختان زمین را از سیاره‌ای فاقد حیات به مکانی قابل سکونت و سرشار از زیبایی‌ها تبدیل نمودند و ما به‌پاس احیای خود و تداوم حیات، آن‌ها را ارج می‌نهیم. یکی از دستور جلسات سالیانهٔ کنگره 60 وادی دوازدهم که در آخر امر اول اجرا می‌شود. مطالب درون این وادی بسیار پر مفهوم و معنادار است و می‌تواند برای هر شخصی تأثیر به سزایی داشته باشد. 

در این وادی اختیار به میان آمده. اینکه انسان تنها موجودی است که صاحب قدرت و اختیار است. ازاین‌رو سرنوشت اشخاص با خواست خودشان رقم می‌خورد تا به مرحله‌ای برسند که خوب را از بد تشخیص دهند و برای رسیدن به اهدافشان بایستی زمان را در نظر داشته باشند. برای رسیدن به اهداف حتماً باید اول ضربه زده بشود تا بتواند به مرحلهٔ تبدیل برسد تا ترخیص انجام شود. برای خارج شدن، تغییرات باید در صور آشکار، صور پنهان و تفکر و اندیشه هم اتفاق بیفتد که این موضوع در کنگره صادق است. یعنی بعد از کسب آموزش علم را به دست آورد، با نیروها آشنا شود تا معرفت و شناخت دانایی و دانایی مؤثر را تجربه کند. پارامتر زمان را نیز در نظر بگیرد. 

برای هر مشکلی صبر و زمان مهم‌ترین پارامتر است و توأم با حرکت و تلاش امکان‌پذیر است و نیز تابع قوانین و فرمان‌بردار باشد، تا از مرحلهٔ تغییر، تبدیل و ترخیص عبور کند تا به مرحلهٔ ظهور برسد. البته با کمک نیروهای القاء و احیاء و تحرک این کار صورت خواهد گرفت. نیروها بر دو بخش تقسیم می‌شوند. نیروهای الهی و شیطانی. اگر انسان جز نیروهای شیطانی باشد مانند قاصد ین، دروغ‌گویان، ستمکاران، مصرف‌کنندگان و ...خواهد بود. انسان مخلوقی است که صور پنهان آن از عالم امر خلق‌شده و صور ظاهرش در جهان خاکی سکنی گزیده و قطعاً باید از درون خود عبور کند تا پی به عظمت خداوند ببرد. متأسفانه دانسته یا ندانسته مرتکب اعمالی شدیم که صفات ضد ارزشی بیشتری داریم. اما باز راه وجود دارد زیرا صفت گذشته در انسان صادق نیست چون جا ریست. 

بازگشت و خودداری کردن از عمل ضد ارزشی و رسیدن به عمل سالم و صالح. بخش دوم (درختکاری): درختان از نعمت‌های پرارزش و حیات‌بخشی هستند که خداوند برای انسان آفریده است تا همواره از فایده‌های گوناگون آن استفاده کنند. ما هم می‌خواهیم به شکرانه این نعمت خدادادی و به‌پاس حق‌شناسی از آن دست‌کم در روز درخت‌کاری از درخت بیشتر بدانیم تا به ارزش واقعی آن پی برده و از آن‌ها به‌درستی استفاده کنیم. حضرت رسول اکرم (ص) فرمودند: درخت بکارید تا به ثمر برسد. خداوند در عوض آن، درختی را در بهشت به نام شخص اختصاص می‌دهد. یا هر مسلمانی که بذری را بیفشاند یا نهالی را بنشاند و از حاصل آن بذر و نهال پرنده یا انسانی بخورد بر او صدقه محسوب می‌شود. 

طبیعت و درختان آموزگاران ما هستند و ما آموزش می‌گیریم که آموزگارانمان را دوست بداریم. درختکاری در آخر وادی است. مسافران و هم‌سفران یک سال بعد از رهایی با شروع آموزش، تزکیه و پالایش، به سهم خود باید یک درخت بکارند و از آن مراقبت کنند تا شاهد رشد درخت باشند. این عمل (درختکاری) را تا روزی که زنده هستند باید ادامه دهند. این عمل با درایت بنیان کنگره صورت گرفته که نشانگر اهمیت کنگره و اهمیت به محیط‌زیست است. هفته درختکاری اول تا دهم اسفندماه است. ما می‌توانیم به‌صورت انفرادی و یا گروهی و یا با سایر دوستان و اهل خانواده اقدام به کاشت درخت نماییم. محل کاشت درخت هر جا می‌تواند باشد. نکته مهم آن است که درختی که می‌کاریم بایستی نشان کنیم تا در صورت امکان از آن مراقبت نماییم. آدرس کاشت درخت و نوع آن را از هر نوعی که باشد، ابتدا تاریخ کاشت درخت را یادداشت نماییم و اگر مشاهده کردیم درختی را که کاشته‌ایم خشک شد و یا از بین رفت، سال بعد در فصل درختکاری همه‌ساله این کار را ادامه دهیم تا انشا الله 120 درخت بکاریم. 

مشاهده می‌کنیم دقیقاً افرادی که سالیان سال در گرداب اعتیاد فرورفته بودند، خواسته و یا ناخواسته، به خود، اجتماع و محیط پیرامون خویش آسیب و خسارت رسانده و پس از رهایی باید جبران خسارت کنند. فردی که رهاشده و احیای دوباره یافته، با کاشت درخت و مراقبت از آن شاهد رشد و بالندگی و احیای درخت که نمونه‌ای از احیای فرد مصرف‌کننده است. می‌شود. چون دیگران کاشتند ما خوردیم، ما بکاریم تا دیگران بخورند. بنابراین درختان نشانهٔ وجود خداوند هستند. خداوند پدیده‌ها را از هیچ آفرید. نمونه‌ای در آفرینش نداشت تا از آن استفاده کند و نمونه‌های فراوان از ملکوت قدرت خویش و شگفتی‌های فراوان آثار رحمت خود را به انسان نشان داده که همه با زبان گویا وجود پروردگار را گواهی می‌دهند و بی‌اختیار ما را به شناخت پروردگار می‌خوانند. آنچه آفریده، آثار طبیعت و نشانه‌های حکمت او پدیدار است که هر یک از پدیده‌ها محبت و برهانی بر وجود او به شمار می‌آید. گر چه برخی از مخلوقات به‌ظاهر ساکت‌اند ولی بر تدبیر خداوند گویا و نشانه‌های روشنی بر قدرت و حکمت او هستند. 

صاحبان عقل در آن متذکر (خلاف الهی) می‌باشند. ای انسان خوب تعقل کن مبادا جان درختی را بگیری و آن را قطع نمایی که عذاب سخت الهی را در پیش داری. بنابراین درختی می‌کاریم تا تغییر کند، شکوفه بدهد و به بار بنشیند. قابل‌درک است و جای پایی از خود در کنگره بجا بماند تا انسان به صعود و اوج قله برسد. رسیدن و ماندن در آن مکان مهم است به همین دلیل درخت نمونه بارز قد علم کردن و رسیدن به بالاترین، که نور خداوند است که نقطه پایانی ندارد. روز جهانی محیط‌زیست و روز درختکاری و منابع طبیعی را تبریک عرض می‌کنیم. به‌ویژه به خانواده کنگره 60 و بنیان آن. 

 

نویسنده: هم‌سفر صدیقه آتش‌بار 
نگارنده: هم‌سفر اشرف  

 

Share
تعداد بازدید از این مطلب : 1840
ادامه مطالب در آرشیو مقالات
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
3 نظر  
  • مسافر مجید
زمان ارسال
1398/01/28 7:48:2
خدا قوت همسفرصدیقه قلمتان مثل هنیشه زیباست
  • حسین
زمان ارسال
1398/01/27 22:32:44
خانم صدیق بی نهایت زیبا وپرمفهوم بود تشکراززحمات شما درتمام جایگاههای خدمتی خداقوت
  • مسافرجعفرنمایندگی ابن سینا
زمان ارسال
1398/01/27 9:1:33
همسفرمحترم سرکارخانم صدیقه درود برشمابسیارزیبابودوخداقوت به سرکارخانم اشرف
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب