تاریخ
شنبه 10 آذر 1397

ساختن پادزهر از زهر؛گفت و گو با دیده بان جهان بینی کنگره 60

موضوع : گفت و گو
در مرحله دوم این هست که شما باید بتوانی از زهر پادزهر بسازی،...
ساختن پادزهر از زهر؛گفت و گو با دیده بان جهان بینی کنگره 60

هنر یعنی از زهر پادزهر ساختن (مصاحبه با استاد امین)

استاد امین دژاکام خالق دو اثر کاربردی، روانشناختی، در حوزه درمان اعتیاد و ریکاوری می‌باشد که تحت عنوان جهان‌بینی (1) و (2) در کنگره 60 آموزش داده می‌شود. این آثار با نمایش صور پنهان آدمی و تأثیرات اعتیاد بر زندگی و جهان‌بینی انسان، با شکافتن لایه‌های هزارتو و همه‌جا تنیده آن‌که درنهایت به انهدام سه بعد اخص وجودی انسان یعنی: جسم، روان و جهان‌بینی می‌انجامد، با شیوه‌ای آسان و به‌دردخور برای مصرف‌کنندگان، رها یافتگان و حتی کسانی که مصرف‌کننده نیستند اما نیاز پیشرفت و تکامل روحی روانی را در خود حس می‌کنند، نوری را بر تاریک‌خانه ذهن و روان می‌تاباند که می‌توان به‌وسیله آن بسیاری از گره‌ها و مشکلات روانی را در کمینگاهشان یافت، بیرون کشید و در پرتو آگاهی و دانشی که ایجاد می‌شود آن‌ها را ذوب کرد و قدم به راهی نهاد که در نخستین گام‌ها هم می‌توان صدای شکستن استخوان‌های ناامیدی، ترس، منیت، افسردگی را با گوش جان شنید. این آثار (جهان‌بینی 1 و 2) که ناظر بر موضوعی روان‌شناختی است برخلاف بسیاری از کتاب‌های روانشناسی که با مدد گرفتن از اصطلاحات وارداتی دهان‌پرکن غربی و اشاره به این یا آن متد ناشناخته که خواننده و هم خود را گیج می‌کنند و در بن‌بستی مملو از این نام‌ها رها می‌کنند، روشی است منحصربه‌فرد و از آن خود صاحب اثر و با زبانی بی‌زر و زیور که در هر قسمتش با مسائل و مشکلاتی که عنوان‌شده دست‌وپنجه نرم می‌کند و از آن عبور کرده است، مشکلات و مسائل ما را به‌درستی می‌نمایاند و راه‌حل آن را نشان می‌دهد. به این دلیل‌ها و بسیاری دلیل‌های دیگر، تزی که در این دو نوشته مطرح‌شده است برای درمان و بازسازی جهان‌بینی منحصربه‌فرد و قاطع می‌باشد. اینکه من استاد امین را خالق این آثار می‌دانم و نه نویسنده و در مقابل، بسیاری را در این زمینه نویسنده می‌دانم نه خالق اثری، علت‌هایی دارد که به کلیت آن در متن اشاره شد. مثلاً اگر تمامی آثار فروید را به مدد بهترین ترجمه و آذین‌های دلبرانه به خورد کسی بدهیم نه‌تنها دردی از وی دوا نشده که هیچ، بلکه دلش هم از روان و روانشناسی به هم می‌خورد. این به این می‌ماند که بخواهیم با ترجمه اثری از یک نویسنده اروپایی درزمینهٔ ی ازدواج یا مثلاً همسرگزینی از و به‌وسیله‌ی فرهنگی که از دور هم سنخیت فرهنگی با ما ندارد به خواننده ایرانی و یا فارسی‌زبان روش‌های زندگی مشترک بیاموزیم. این کاری است که به نظر من بسیاری از این‌جور نوشته‌های به‌اصطلاح روانشناسی می‌خواهند انجام دهند. از این نظر دو اثر جهان‌بینی (1 و 2) امین دژاکام باوجود خلاصه بودن و فشردگی که این کوتاهی و فشردگی هم آن‌ها را ارزشمندتر کرده، منحصربه‌فرد است اولاً؛ و دوما شروع راهی است که ما بیاموزیم در روانشناسی هم برای اینکه بتوانیم به خودمان کمک کنیم باید خودکفا و خویشزا بشویم و گره‌ها و مشکلاتمان روحی روانی‌مان را با چشم خودمان ببینیم نه با عینک‌های قرضی و کرایه‌ای! کاری که استاد امین کرده است. هرکسی که کمی صداقت داشته باشد با خواندن این دو اثر به اهمیت و تأثیرش پی می‌برد. با یک تشکر ساده نمی‌توانم دینی را که به ایشان دارم ادا کنم اما امیدوارم این نقد کوتاه بتواند جنبه‌ای دیگر از اهمیت کاری که امین در روانشناسی کرده را نشان دهد یعنی نگریستن خود با معیارهای خودمانی نه با معیارهای بیگانه.

به مناسبت حضور استاد امین در نمایندگی استاد معین این فرصت و افتخار به دست آمد که با ایشان مصاحبه‌ای کوتاه هم داشته باشیم:

 استاد ضمن خسته نباشید حضورتان را در شعبه استاد معین خوشامد‌می گوییم، این فرصت را مغتنم می‌شماریم وسوالاتمان را مطرح می‌کنیم.
 متشکرم و به شما خدا قوت می‌گویم.

به‌عنوان اولین سؤال: استاد شما کارشناس ارشد فیزیک هستید آیا ارتباط واقعی بین تحصیلات شما و مطالبی که در کنگره 60 آموزش می‌دهید و جود دارد؟

گر بخواهم کوتاه بگویم صد درصد؛ یعنی بسیاری از چیزهایی که من در جهان‌بینی آموختم به خاطر فیزیک بود چون ابزار و شناختی را برای من فراهم آورد که بتوانم خیلی از مطالب را به‌وسیله فیزیک درک کنم. اگر بخواهم مثال واقعی و ملموس بزنم همان قانون چشمه که در جهان‌بینی مطرح می‌شود دقیقاً یکی از قوانین فیزیک است که می‌گوید: اگر در مکانی هیچ باری وجود نداشته باشد چشمه‌ای که از آن مکان بیرون می‌آید صفر است و برعکس، یعنی در بیرون هرقدر بار منفی هم و جود داشته باشد تأثیری در خروجی چشمه نخواهد داشت به‌عبارت‌دیگر این قانون می‌گوید: از کوزه همان تراود که در اوست؛ و میزان تولید و زایش یک انسان در زندگی بستگی به میزان باری دارد که در وجودش هست و بستگی به محیطی ندارد که ما در آن قرار داریم چه خوب چه بد، این زایش و تولید وابسته به میزان باری است که ما در وجود خودمان داریم. یا معادله عملکرد که در جهان‌بینی می‌خوانیم: انرژی که به دست می‌آوریم برابر است با حسی که داریم، ضرب در مسیر حرکت. این معادله انرژی نیوتن هست که ما در جهان‌بینی از آن استفاده می‌کنیم.

 در یکی از سی‌دی‌ها عنوان کردید که چند سالی است درگیر وادی چهاردهم هستید اگر ممکن هست علت اصلی آن را بیان کنید.

علت اصلی این هست که وادی چهاردهم وادی پایانی است و درنهایت می‌خواهیم به این مرحله برسیم. اگر وادی چهاردهم را کاملاً بخوانید خواهید دید که مراحلی وجود دارد که انسان به عشق و محبت برسد. کافی است خالی از کینه باشیم که عشق و محبت را دریافت کنیم، سپس مرحله‌ای وجود دارد که شخص عاشق خالق می‌شود و هرچه را که در هستی وجود دارد دوست دارد. مرحله بعدی آن مرحله‌ای است خداوند عاشق انسان می‌شود که همه این‌ها در وادی چهاردهم آمده است و اگر من گفتم درگیر این وادی هستم یعنی دارم تلاش می‌کنم این چیزها را یاد بگیرم تا بتوانم بدون کینه انسان‌ها و هستی را دوست داشته باشم و این چیزی بود که من هم نداشتم و در حال کسب کردن آن هستم.

 برای خیلی از ما جالب است که شما همه حالات و مشکلات یک مصرف‌کننده را می‌شناسید و بر آن‌ها واقف هستید، این از گفته‌ها و آموزش‌هایتان مشخص است، یعنی نسبت بیماری اعتیاد در مرحله حق الیقین هستید این سؤال وجود دارد که تجربه و این شناخت کامل شما در این مقوله از کجا ناشی می‌شود؟

یکی از دلایل این هست که من از کودکی در میان مصرف‌کنندگان بزرگ‌شده‌ام و خیلی از کسانی که می‌شناختم مصرف‌کننده بودند وزندگی کردن در کنار کسانی که دوستشان داشته باشی و مصرف‌کننده باشند هم یکی از این دلیل‌هاست. من در مورد بیماری اعتیاد به مرحله حق الیقین رسیدم. دلیل دیگر این هست که من در کنگره سفر کردم یعنی مصرف‌کننده شدم و سپس سفر را انجام دادم.

 علت اصلی که ما مشکلاتمان را به گردن دیگران می‌اندازیم چیست؟ مثلاً من نمی‌خواهم در هیچ مشکل و خطایی مقصر باشم و همیشه می‌خواهم تقصیر را به گردن دیگران و چیزهایی غیر از خودم بیاندازم.

علت‌های گوناگون دارد که یکی از آن‌ها منیت و تکبر است. چون هنگامی انسان می‌خواهد مشکل را بپذیرد برایش این‌طور به نظر می‌آید که باید به خودش یک انگی بزند یعنی باید ناتوانی و ضعف خودش را قبول کند، هنگامی‌که انسان منیت داشته باشد نمی‌تواند این ناتوانی و ضعف را در خودش بپذیرد. پس اگر شخص تکبر و منیت زیادی داشته باشد زیر بار نمی‌رود که تقصیر خودش را بپذیرد. منیت و تکبر به آدم اجازه نمی‌دهد قبول کند که بلد نبوده است، اشتباه کرده است، نمی‌داند و آن جایگاهی که برای خودش در نظر دارد پایین بیاورد، ساختار منیت اجازه این کار را نمی‌دهد.

شما وقت زیادی را در کنگره برای آموزش صرف می‌کنید و زحمات زیادی می‌کشید. دلیل این اشتیاق زیاد و بدون توقع چیست؟

در کنگره پس از مدتی که می‌آیی حس و علاقه به وجود می‌آید و سعی می‌کنی اگر کاری از دستت برمی‌آید برای دیگران و کاستن رنجشان انجام دهی، دوست داشتن و محبتی که در کنگره وجود دارد آدم‌ها را دورهم جمع می‌کند، من احساس کردم که در یک سری زمینه‌ها به وجودم نیاز است و شوق‌وذوق این کار را هم دارم به این خاطر سعی می‌کنم قسمتی از وقتم را به کنگره اختصاص دهم چون فکر می‌کنم این کار درستی است اگرچه که ممکن هست گاهی به آدم سخت بگذرد ولی در کل احساس می‌کنم مسیر درستی است همین‌طور که در سفر آدم احساس می‌کند این راه درستی است و باید ادامه بدهد چون می‌بینی هم برای خودت و هم برای دیگران مفید هستی.

مهم‌ترین ویژگی که یک انسان باید داشته باشد تا بتواند نگرش آسیب‌دیده و مخدوش شده دیگران را در بعد جهان‌بینی ترمیم کند چیست؟

در ابتدا لطف خداوند است که اگر نباشد هیچ‌کدام از این‌ها وجود ندارد. در مرحله دوم این هست که شما باید بتوانی از زهر پادزهر بسازی، این خاصیت و توانایی باید وجود داشته باشد. چون همه زهر رادارند در افکار و حس‌ها ولی پادزهر وجود ندارد. البته یکی از کارها این است که یک معلم جهان‌بینی وقتی زهر را تجربه می‌کند و از روی زهر پادزهر می‌سازد که لطف خداوند است این پادزهر می‌تواند بری آدم‌ها مفید باشد. باید بتواند تحمل تجربه زهر را داشته باشد و ممکن است خیلی‌ها این توانایی را داشته باشند و اگر بتوانند از آن استفاده کنند می‌تواند برای دیگران مفید و تأثیر گزار باشد؛ و باعث می‌شود کلمات تأثیر خوبی روی حس و فکر دیگران داشته باشد کاری که خیلی از آدم‌ها در علوم انجام می‌دهند از این قانون پیروی می‌کند. افکار منفی مثل زهرها هستند و یک پادزهری دارند.

به نظر شما این طرز فکری که درگیر مقایسه شود چگونه است؟ مثلاً من فکر کنم که چون در فلان شعبه سفر می‌کنم حتماً موفق‌تر هستم.

 مقایسه کردن اصلاً چیز خوبی نیست ما می‌توانیم بگوییم عملکرد خوبی داشتیم تلاش خوبی کردیم و نتیجه قابل‌قبول و قابل‌توجه بوده است؛ اما وقتی با جاه‌های دیگر وارد مقایسه می‌شویم این آغاز تاریکی است، آغاز سقوط است چون همان‌طور که انسان‌ها را نباید در مقابل یکدیگر گذاشت ترجیحاً شعبه‌ها را هم نباید در مقابل یکدیگر گذاشت. به‌طورکلی می‌توان گفت این آدم مثلاً خط زیباتری دارد یا این شعبه ازنظر ورزشی بهتر است این جملات به این معنی نیستند که یکی بهتر است و یکی بدتر و به‌طورکلی مقایسه مستقیم کردن کار درستی نیست.

 از فرصتی که در اختیار ما گذاشتید سپاسگزاریم، در پایان اگر پیامی دارید خیلی خوشحال می‌شویم بشنویم.

در جایگاهی که هستیم قوانین را به بهترین شکل اجرا کنیم. چون اجرا کردن قانون خیلی مهم است اما شکل اجرای قانون گاهی از خود قانون مهم‌تر می‌شود. اگر قانونی را به شکل بدی اجرا کنیم می‌توانیم تخریب بدی ایجاد کنیم. چون قانون درست است مانند این قانون که می‌گوید کسی که لباس سفید ندارد در جلسه نمی‌تواند حضورداشته باشد (بسته به نوع جلسه) ما می‌توانیم با اجرای قانون کاری کنیم که طرف دیگر کنگره نیاید. پس قانون را اجرا کنیم اما به نحوه اجرای آن خیلی بیشتر دقت کنیم.

 

تهیه و تنظیم: مسافر متین

عکاس: مسافر سعید

Share
تعداد بازدید از این مطلب : 3183
ادامه مطالب در آرشیو گفت و گو
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
27 نظر  
 • سعید اختری زاده
زمان ارسال
1397/09/20 8:54:42
خدا قوت به استاد بزرگوار جناب آقای امین و متین عزیز
 • همسفرليلاH
زمان ارسال
1397/09/15 9:47:49
باسلام وخداقوت وتشكر به مسافراقاى متين. بادرودوصددرود به استاد امين كه مثل هميشه شيرين گفتندوجذاب، واقعاً لذت بردم ومفيدواقع شد. ازخدابراى شمااستادوهمه كسانى كه دراين عرصه وبنيان خدمت ميكنندارزوى سلامتى وطول عمر دارم،سپاس
 • جعفرمشهد
زمان ارسال
1397/09/14 20:19:33
بسیار زیبا واموزنده.باتشکر وسپاس از زحمات شما واقای امین
 • احمداستادمعین
زمان ارسال
1397/09/13 8:12:51
خداقوت ب شمامسافرمتین وبهمچنین سعید وتشکر ویژه ازجناب استاد امین بسیار آموزنده..
 • محسن ق _ میرداماد
زمان ارسال
1397/09/13 3:51:24
عرض ادب و خداقوت خدمت جناب امین باتوجه ب جایگاه خدمتی بنده؛ این سخنان بسیار برای بنده کاربردی بود ،همانند همیشه. امیدوارم خداوند حافظ شما خانواده سراسر از عشق باشد.
 • بیژن -شیراز
زمان ارسال
1397/09/12 22:24:45
درود و خداقوت خدمت استاد جهانبینی اقا امین
 • همسفر منیره از تبریز
زمان ارسال
1397/09/12 21:11:6
استاد عزیز هر کلمه از سخنان ارزشمندتان مانند نوری است در تاریکی جهالتم و من خدا را بسیار و بسیار شاکرم که در مسیر زندگیم با گوهرهایی آسمانی هم سو شدم و توانستم از عشق بیکران شما در این راه بهره مند گردم .
 • رضا
زمان ارسال
1397/09/12 20:11:22
رضا شعبه دوم پاکدشت با وجود چون شمایی دیدگاه من به زندگی کاملا تغییر کردو پی به گره های بی شمار درونی خودم بردم که اگر نبودید شما و جناب مهندس در تاریکی ،نادانی و نافهمی همچنان قرق بودم
 • مسافرحسین ازشعبه امین قم لژیون هفتم
زمان ارسال
1397/09/12 19:35:37
باعرض سلام و خداقوت ب استاد جهان بینی استادامین و ب دوستانی که درکنگره خدمت میکنند همیشه سخنانتان پرازانرژی واموزش ممنونم
 • همسفر نوریه دانیال اهواز
زمان ارسال
1397/09/12 13:29:16
با سلام خدمت آقا امین خدا قوت به شما استاد گرامی ممنون از شما و امیدوارم در کمال آرامش سالیان دراز برقرار باشید گ
 • قاسم،شعبه امین قم
زمان ارسال
1397/09/12 11:30:58
خوشحال هستم که در گذر زمان خداوند کسانی چون شما را در پیش پای ما قرار داد تا آموزش ببینم و خدمت کنم
 • علیرضا خوشیاری
زمان ارسال
1397/09/10 21:27:36
با سپاس و عرض خدا قوت
 • م.عباسی
زمان ارسال
1397/09/10 20:43:34
استاد امین بزرگوار و دوست داشتنی، کلام شما همیشه گوهربار بوده و هست ،ممنون از اینکه هستید و مسیر راروشن میکنید،خدا حفظتون بکنه🙏🌸
 • Traveler Amir/Shams C60/Legion MR Sirous/N12
زمان ارسال
1397/09/10 19:5:34
سلان و خداقوت و آرزوی سلامتی و بهترین ها برای استاد امین عالی بود
 • همسفرسعیده
زمان ارسال
1397/09/10 15:45:57
مقدمه فاخرانه این مصاحبه ترغیبم کرد با اشتیاق بیشتر به خواندن ادامه دهم و ... . خوشحالم از اینکه سوالات تکراری نبود و با دقت بسیار انتخاب شده بود. موفق باشید
 • همسفر عاطفه از نمایندگی سمنان
زمان ارسال
1397/09/10 13:7:54
سلام مثل همیشه از صحبتهای پربار شما درس گرفتم
 • همسفر کیمیا
زمان ارسال
1397/09/10 11:36:8
بسیار بسیار مصاحبه لذتبخش و آموزنده ای بود ،سپاس از استاد امین که تجربه ها و آموخته هایشان را همیشه به بهترین شکل و ساده ترین زبان در اختیارمان قرار میدهند خدا قوت به آقای متین و سعید
 • مسافرنادرازبوشهر
زمان ارسال
1397/09/10 10:57:33
درودبراستادامین وخداقوت به آقامتین پیروزباشید.
 • همسفر سعیده ، دانیال اهواز
زمان ارسال
1397/09/10 10:30:1
با سلام و عرض ادب خدمت دیده بان جهان بینی استاد امین بزرگوار ، ممنون از شما برای مطالب کاربردی و ارزشمندتون که در قالب آموزش ناب در دسترس ما میگذارید ، از خداوند برای شما و خانواده محترم و بزرگوارتان بهترینها رو آرزو میکنم انشالله سلامت و پایدار باشید.💐💐💐💐 خداقوت به گروه سایت
 • علی ضیائی ( شمس )
زمان ارسال
1397/09/10 9:34:28
ممنون از آقای امین عزیز
 • احمدرضا.ازاصفهان
زمان ارسال
1397/09/10 9:26:1
درودبرهمه خدمتگذاران صدیق کنگره60خصوصا استادجهان بینی آقای امین دژاکام.ارادتمندهمه شما.احمدرضا/ازشعبه سهروردی اصفهان
 • حمید زینالی
زمان ارسال
1397/09/10 9:21:49
ممنون از استاد امین.و همچنین عزیزان بخش وبلاگ استادمعین که بسیار زحمت میکشند همچنین عزیزان سایت اصلی کنگره 60.برقرار و سلامت باشید
 • همسفر سهیلا(میر داماد)
زمان ارسال
1397/09/10 9:15:58
با سلام و عرض ادب و خداقوت خدمت دیده بان جهان بینی استاد امین،ممنونم از صحبت های ارزشمند شما،به امید کاربردی کردن این دانش های ناب،واقعا مصاحبه هایی که با شما انجام می شه حاوی نکات کلیدی و گرانبهایی است،باز هم سپاس گزارم سپاس از عزیزان خدمت گزار در سایت مرکزی،پیروز و مانا باشید.
 • مسافر از شعبه شمس
زمان ارسال
1397/09/10 9:14:34
جناب استاد امین خیلی خیلی تاثیر گذار و دلنشین هست
 • همسفر فاطمه از شعبه نیک آباد
زمان ارسال
1397/09/10 8:12:19
خداقوت خدمت استاد جهان بینی مصاحبه خیلی خوب وآموزنده ای بود .
 • عذرا همسفر. اهواز
زمان ارسال
1397/09/10 1:30:18
با سلام و احترام خدمت استاد گرامی عالی و خیلی جامع استفاده کردم به امید توفیق روز افزون برای همه مسافران و همسفران کنگره با تشکر از گروه سایت خدا قوت.
 • همسفرمنصوره شهرری
زمان ارسال
1397/09/09 23:9:24
عرض سلام و خداقوت خدمت استاد جهان بینی مثل همیشه سخنان شما پر از معرفت و دانایی است. انشالله سلامت باشید. تشکر از خدمتگزاران سایت بابت این مصاحبه زیبا
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب