تاریخ
يکشنبه 4 آذر 1397

وادی سوم، پذیرش مسئولیت

موضوع : یادداشت
هر شخصی باید مسئولیت زندگی خود را صد درصد به عهده بگیرد و منتظر کمک فرد دیگری نباشد که زندگی او را نجات بدهد، ما باید خودمان به فکر خویشتن خویش باشیم.
وادی سوم، پذیرش مسئولیت

سلام دوستان زهرا هستم، همسفر رضا

وادی سوم می‌گوید: باید دانست هیچ موجودی به میزان خود انسان، به خویشتن خویش فکر نمی‌کند.

زندگی ما را آنچه در سر می‌پرورانیم، تحت تأثیر قرار می‌دهد نه آنچه آن را به زبان می‌آوریم. آرزوهای عمیق قلبی و افکار و اعتقاداتی که داریم در زندگی ما تحول ایجاد می‌کنند، نه آنچه را که به آن تظاهر می‌کنیم و اعتقاد و ایمان قلبی به آن نداریم.

وادی سوم در مورد انسان و تفكرات انسان صحبت می‌كند. در وادی سوم انسان باید تغییرات را شروع كند. چهار وادی اول برای تغییر تفکرات و نگرش انسان هست، به‌نوعی اگر چهار وادی اول را كاربردی كنیم، می‌توانیم از زندگی لذت ببریم. گاهی انسان مانند یك كشور جنگ‌طلب هست و فقط به دنبال جنگ و برتری طلبی می‌باشد، اگر این انسان برخلاف انسان‌های دیگر فقط به دنبال جنگ باشد، كشورهای دیگر هم به جنگ با این كشور برمی‌خیزند و دیگر روی خوش به این كشور نشان نمی‌دهند که نهایتاً تبدیل به یك سیستم بسته‌شده و ارتباطش با دیگران قطع می‌شود.

نگرش و تفكرات ما تعیین‌کننده است كه در هستی چقدر برای ما رحمت تعیین شود. این خود ما هستیم كه رحمت الهی را انتخاب می‌كنیم كه چه اندازه باشد. خداوند هرکسی را كه خلق می‌كند، یك نور برای او سهمیه می‌گذارد، حالا این خود انسان است كه سهمیه خود را چگونه استفاده ‌كند. خورشید تمثیلی از نور است، وقتی خورشید باشد زیبایی‌ها انجام می‌شود؛ مثل عمل فتوسنتز، چرخه آب که همه و همه نمادی از وجود و گرمای خورشید است. حالا فرض می‌كنیم این خورشید وجود نداشته باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ تاریكی و سرما همه‌جا را فرامی‌گیرد. كسی که بخواهد به‌طرف ارزش‌ها سفر کند، باید موانع را از بین ببرد تا بتواند به نور برسد. این موانع ضد ارزش‌هایی مثل تكبر، منیت‌ و ... است تا نیروهای بازدارنده كنار نروند، نوری تابیده نمی‌شود.

چهار وادی اول برای كل زندگی كافی است و اگر بتوانیم آن‌ها را كاربردی كنیم، مشكلات به‌خودی‌خود حل می‌شود و دیگر شخص باکسی كار ندارد، فقط و فقط با خودش كار دارد و تمام فكر و دوربینش روی خودش هست تا به خودشناسی برسد.

هر شخصی باید مسئولیت زندگی خود را صد درصد به عهده بگیرد و منتظر کمک فرد دیگری نباشد که زندگی او را نجات بدهد، ما باید خودمان به فکر خویشتن خویش باشیم. نشست‌ و برخاست کردن با انسان‌های موفق ما را تبدیل به یک انسان موفق نمی‌کند؛ بلکه باید خودمان برخیزیم و اقدام و عمل انجام بدهیم و گذشته و تاریکی‌ها را دور بریزم. همان‌طور که می‌دانیم، داشتن یک پیانو ما را به یک پیانیست تبدیل نمی‌کند؛ بلکه این تمرین و پشتکار است که ما را به مرحله موفقیت می‌رساند.

به قول بزرگی که می‌گفت: کلید موفقیت را نمی‌دانم ولی کلید شکست ماندن در جهل و ماندن درگذشته است. بیایید جهل و گذشته خود را همچون گندابی هم نزنیم تا بوی آن دوباره و دوباره مشام ما را اذیت نکند، بیاید به مبارزه با افکار منفی برویم تا بتوانیم راه را هموار کنیم.

نویسنده: همسفر زهرا
وبلاگ نویس: همسفر ظریفه
همسفران نمایندگی رودکی

Share
تعداد بازدید از این مطلب : 1224
ادامه مطالب در آرشیو یادداشت
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
2 نظر  
  • مسافربابک لژیون دوم دانیال اهواز
زمان ارسال
1398/01/12 7:24:28
سلام خداقوت بسیارجالب وبااحساس نوشتید الله همه مارادرصزاط مستقیم یاری کند
  • والی
زمان ارسال
1397/09/05 11:41:7
خوب بود موفق باشید
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب