تاریخ
پنج شنبه 17 آبان 1397

کارگاه آموزشی کنگره 60؛ ویژه همسفران نمایندگی حر

موضوع : کارگاه های آموزشی کنگره 60
مسیر یادگیری و مسیر معرکه‌گیری دو راه جدا از هم هستند و امکان ندارد کسی که در مسیر یادگیری و کسب دانایی باشد به دنبال معرکه‌گیری باشد مگر این‌که یک شکاف و فاصله ایجاد کرده باشد...
کارگاه آموزشی کنگره 60؛ ویژه همسفران نمایندگی حر

ششمین  جلسه، از دوره سیزدهم کارگاه‌های آموزشی خصوصی همسفران کنگره 60 نمایندگی حر با نگهبانی "همسفرفاطمه" دبیری  "همسفر زهرا" و استادی "همسفر نسرین" با دستور جلسه رابطه یادگیری و معرکه گیری روز دوشنبه مورخه 97/8/14 رأس ساعت 15:30 آغاز به کار نمود.

 

خلاصه سخنان استاد:

اول‌ازهمه خداروشکر می‌کنم که توانستم این جایگاه خدمتگزاری را تجربه کنم. از خانم فاطمه کمک راهنمای قبلی خودم و خانم سمیرا عزیز کمک راهنمای فعلی خودم که اجازه دادند در این جایگاه قرار بگیرم تشکر می‌کنم.این دستور جلسه خیلی نکته دارد و خیلی عمیق است امیدوارم که بتوانم در پنج دقیقه کل مطلب را بگویم. هدف ما از آمدن به کنگره درمان ورهایی مسافرمان از دام اعتیاد است و اینکه حال خودمان خوب شود و حال مسافرمان خوب شود به همین دلیل نیاز داریم به یادگیری و آموزش و کسب دانایی. اما در وهله‌ی اول باید تشخیص بدهیم که برای چه به کنگره می‌آیم و هدف من چیست چون اگر تشخیص بدهم آن‌وقت در راستای یادگیری قرار می‌گیرم وآنموقع است که حساب خودم را با خودم صفر می‌کنم چیزهای بی‌ارزش وضدارزش را از مسیر یادگیری بر می دارم   و مسیر را پاک‌سازی می‌کنم راه را هموار می‌کنم ، قبول می‌کنم چیزهایی را که نمی‌دانم منیت خودم را می‌شکنم و در یک راستا قرار می‌گیرم و شروع می‌کنم به آموزش گرفتن اما اگر حواسم نباشد و زیبای های مسیر حواس من را پرت کند یک شکافی ایجاد می‌شود و یک آفتی برای آموزش  من به وجود می‌آید به اسم معرکه‌گیری و آن موقع است که ناخودآگاه به سمت حاشیه و مسائلی از این دست کشیده می‌شود. معرکه‌گیر کیست و معرکه چیست؟ معرکه‌گیر فردی است که یک بساطی را پهن می‌کند و با سروصدا شروع می‌کند جلب‌توجه کردن و یک عده‌ای را دور خودش جمع می‌کند و شروع می‌کند به معرکه‌گیری. در حین معرکه‌گیری اگر حواس اطرافیان پرت شود شروع می‌کند شعبده خود را انجام می‌دهد. معرکه‌گیری طیف بسیار وسیعی دارد به این شکل نیست که یک چهارچوب خاص را برای آن تعریف کرد معرکه‌گیری آن‌قدر ظریف و پنهان عمل میکند که گاهی اصلاً فرد متوجه نمی‌شود که وارد این بازی شده است و فرد می‌گوید من معرکه‌گیری نمی‌کردم و کار خودم را انجام می‌دادم. ممکن است اطرافیان یا دیگران متوجه بشوند .یک ویژگی هایی دارند مخصوص خودشان.  فرد معرکه گیر خیلی خودش را قبول دارد، خودشیفته اند یعنی چی؟ منیت دارند.

 

حسود است، نمی‌تواند پیشرفت دیگران را ببیند و دنبال کسانی است که مثل خودش هستند. اگر آموزش نمی‌گیرد و در مسیر نیست سعی می‌کند کاری کند که بقیه هم نتوانند آموزش بگیرند و کار کمک راهنما، لژیون، مرزبانان را زیر سؤال می‌برد. به‌جای اینکه تلاش خودش را بالا ببرند  سو چراغ دیگران پایین میارند.  خود خواهند یک گارد وحشتناک میگرند در مقابل فهمیدن ، در مقابل تغییر معرکه‌گیر دنبال گوش مفت می‌گردد. معرکه‌گیر هم صور پنهان دارد و هم صور آشکار. صور آشکارش به این شکل است که مدام غر می‌زند، نق میزند ، ایراد می‌گیرد، اصلاً نمی‌تواند عقلانی حرف بزند. اگر کسی نقدی ازش  بکند یا ایرادی ازش بگیرد به‌جای این‌که ایراد خود را ببینم شروع می‌کنم به معرکه‌گیری و یک موضوع را به موضوعی دیگر تبدیل می‌کنم. به‌جای اینکه ایرادم را قبول کنم و بگویم تو درست می‌گویی به یک‌شکل شروع می‌کنم به معرکه‌گیری. صور پنهان آن به چه شکل است؟ می‌آیم در ذهن  خودم در درون خودم و افکار خودم به یک‌چیز ساده و بی‌ارزش آن‌قدر بها و بال‌وپر می‌دهم و آن را بزرگ می‌کنم و وارد بازی میشوم  و آن را تبدیل می‌کنم به یک نیروی منفی که مانع یادگیری من می‌شود. چرا کمک راهنما در جمع چنین چیزی به من گفت، چرا فلانی این کار را کرد، چرا اینجا این‌طوری شد.... مدام در درون خودم کلنجار می‌روم و  خود آن چیز بی ارزش بزگترین مانع می شود برای یادگیری من . که من جلسه نیایم به کنگره نیایم و .... این را هم در نظر داشته باشیم  مسیر یادگیری و مسیر معرکه‌گیری دو راه جدا از هم هستند و امکان ندارد کسی که در مسیر یادگیری و کسب دانایی باشد به دنبال معرکه‌گیری باشد مگر این‌که یک شکاف و فاصله ایجاد کرده باشد. دور برگردانی وجود داشته باشه و من وارد مسیر معرکه گیری بشوم ، وقتی وارد مسیر معرکه گیری شدم دیگر  راه  مستقیم نمی‌رویم و   به عقب برمی‌گردیم. پس این من هستم که انتخاب می‌کنم در کدام مسیر قرار بگیرم، در کدام  صف ایستاده ام  صف معرکه‌گیری یا صف یادگیری. امیدوارم خداوند یاری و کمک کند که در مسیر مستقیم قدم برداریم و اگر هدفمان مشخص‌شده و اگر تشخیص داده‌شده که برای چه به کنگره می‌آییم هیچ‌چیز مانع از یادگیری من نشود.

 

 

تایپ و تهیه گزارش: همسفر معصومه (لژیون ششم)
تصویر گر: همسفر زهرا 
مرزبان کشیک: همسفر فاطمه 

 

 

Share
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
1 نظر  
  • هاشم از حر
زمان ارسال
1397/08/19 14:35:53
سلام.. خداقوت خدمت هر سه بزرگوار⚘⚘⚘
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب