تاریخ
سه شنبه 22 آبان 1397

گفت و گو با دیده بان محترم امور مالی کنگره60، جناب آقای مجید سلامی

موضوع : گفت و گو
با توجه به نزدیک شدن به هفته گلریزان گفت و گویی را با دیده بان محترم امور مالی کنگره60، جناب آقای مجید سلامی ترتیب دادیم تا بیشتر در مورد این هفته از ایشان اطلاعات کسب کنیم...
گفت و گو با دیده بان محترم امور مالی کنگره60، جناب آقای مجید سلامی

کنگره 60 به‌عنوان یک NGO یا سازمان مردم‌نهاد سال‌هاست که در حوزه‌ی درمان اعتیاد فعالیت می‌کند. این در صورتی است که کنگره 60 هیچ‌گونه کمکی از سوی سازمان‌های مختلف دریافت نم کند و همیشه ازنظر مالی به خود متکی بوده است.از این‌سو، به‌منظور مستحکم نمودن پایه‌های مالی خود هرسال طی مراسمی در یک هفته، مراسم گلریزان به‌عنوان یکی از دستور جلسات کنگره 60 در تمام نمایندگی ها اجرا می‌شود که تمام اعضا به صورت داوطلب و در حد توان شخصی خود، در آن به مشارکت می‌پردازند.
به همین منظور گفت و گویی را با دیده بان محترم امور مالی کنگره60، جناب آقای مجید سلامی ترتیب دادیم تا بیشتر در مورد این هفته از ایشان اطلاعات کسب کنیم که در ادامه شما را به خواندن این گفت و گو دعوت مینماییم: 

سلام و عرض ادب خدمت شما. همه ما در حال آماده شدن برای هفته گلریزان هستیم؛ مبالغی که در هفته گلریزان جمع‌آوری می‌شود، در چه حسابی نگهداری می‌شود؟ آیا قرض‌الحسنه است و یا کوتاه‌مدت است یا بلندمدت؟
با سلام و تشکر از شما. هفته گلریزان یکی از دستور جلسات مهم کنگره 60 است؛ چون بر اساس سه ضلعی که مهندس فرمودند نیروهای متخصص، دانش و مالی، ضلع سوم برمی‌گردد به این هفته و اهمیت خاصی را در پیشبرد اهداف کنگره دارد. مبالغی را که اعضای کنگره، چه در هفته گلریزان و چه در ایام سال پرداخت می‌کنند به حساب پاسارگاد یا صادرات می‌رود و در یکجا متمرکز می شود. در ابتدا که مبالغ جمع‌آوری می‌شود به حساب کوتاه‌مدت واریز شده و سپس جابجا می‌شود و به‌حساب بلندمدت انتقال یافته و در آنجا نگهداری می‌شود. مبالغ تمام شعب در همان‌جاست.

 

مبالغی که در این حساب‌ها واریز می‌شود صرف چه اموری می‌شود؟
درواقع این حساب‌ها برای ذخیره زمین است، یعنی با این مبالغ زمین خریداری می‌شود و نیز کارهای تحقیقاتی انجام می‌شود. ولی در اصل حساب زمین است؛ مبالغی که اعضای کنگره 60 واریز می‌کنند در امور مالی مشخص است و اگر زمانی بخواهند جایی را بخرند یا رهن کنند، ما از این پول هزینه می‌کنیم.

همه شعب به یک حساب یا نهایت دو حساب پول‌ها را واریز می‌کنند؛ نحوه تخصیص این پول‌ها به همان شعب به چه شکلی است؟ فرض بفرمایید یک شعبه‌ای صد میلیون تومان پول واریز کرده است، این مبلغ به آن شعبه چگونه تخصیص داده می‌شود؟
تمام پول‌هایی که به‌حساب واریز می‌شود، حتی مبلغ هزار تومان، به‌حساب خودشان می‌نشیند. پولهایی که به‌حساب زمین واریز می‌کنند، بعد از کسر 20% هزینه دفتر مرکزی که صرف کارهای تحقیقاتی و آموزشی می‌شود یا سایر کارها مثل همایش که از همان 20% به آن‌ها اختصاص می‌دهیم، مابقی به‌حساب آن شعبه منظور می‌شود؛ ولی همه این‌ها در یک حساب است، در صورت نیاز یک نمایندگی به پول از حساب آن شعبه در قسمت مالی درمی‌آوریم که آن شعبه چقدر به‌حساب واریز کرده‌اند و همان را به آن‌ها اختصاص می‌دهیم با کسر 20%.

 

بنابراین 20% در حساب مرکز نگهداری می‌شود و 80% را به خودشان برمی‌گردانید. با توجه به تورمی که در پیش رو داریم، آیا به این پول ها سود تعلق می‌گیرد؟ چگونه این سودها به شعب تخصیص داده می‌شود؟ آیا اصلاً تخصیص داده می‌شود؟
سود این مبالغ به شعب تخصیص داده نمی‌شود؛ ولی ما سعی کردیم که پول در حساب کوتاه‌مدت یا قرض‌الحسنه نماند که تورم را خودش پر کند. اگر الآن ما مبلغی را داریم از همین سودها است و در مواقع نیاز ممکن است خرج روزمره کنگره هم بشود. سود این مبالغ به‌جایی تعلق نمی‌گیرد ولی این پول، متعلق به کل کنگره است که در حساب‌هاست.

شما اشاره کردید که همایش‌هایی در کنگره انجام می‌گیرد که با همین پول‌ها برگزار می‌شود؟
بله همین‌طور است.

 

در صورت خرید ملک یا ساختمانی برای هر شعبه، آن ملک به نام چه فرد یا افرادی یا سازمان یا نهادی ثبت می‌شود؟
وقتی ما ملکی را خریداری می‌کنیم، شخصیت ما شخصیت حقوقی است، در کنگره 60 چون ما یک سازمان مردم‌نهاد هستیم، شخصیت حقوقی داریم، شخصیت حقیقی نداریم. شخصیت حقیقی یعنی مجید سلامی، شخصیت حقوقی یعنی کنگره 60. هر ملکی که خریداری می‌شود به نام کنگره 60 می‌شود، به نام هیچ شخصی نمی‌شود.

 

فرض بفرمایید که یک شعبه‌ای می‌خواهد یک ملک یا ساختمانی را بخرد، شعبه موردنظر پول کم دارد و نیاز به کمک دارد. آیا شما به آن شعبه کمک می‌کنید یا نه؟ در صورت پاسخ مثبت، شما چطور به آن شعبه کمک می‌کنید؟
هرجایی که می‌خواهند خریداری کنند حتماً ‌بایستی پولش را پرداخت کنند و ما آن 20% را کسر می‌کنیم. مجوز کمک در این زمینه دست آقای مهندس است، اگر ایشان اجازه بدهند یک مقداری کمک می‌کنیم، به‌عنوان‌مثال 10% از آن مبلغی که می‌خواهند خریداری کنند.

بعد از بازنشستگی آقای مهندس، اموال و دارایی‌ها به چه صورت نگهداری می‌شود؟ آیا اصلاً سؤال من پایه و اساس درستی دارد یا نه؟
من در سؤال قبلی هم به شما پاسخ دادم. من، آقای مهندس، شما، آقای امین دژاکام، آقای رضا ترابخانی، ما هرکدام در بیرون از کنگره، یک شخصیت حقیقی هستیم ولی در کنگره 60 ما به‌عنوان یک شخصیت حقیقی نیستیم، بلکه ما به‌عنوان شخصیت حقوقی تلقی می‌شویم؛ ما یک اساسنامه داریم و یک روزنامه رسمی که نوشته اند که ما هیئت‌مدیره هستیم، آقای مهندس دژاکام به‌عنوان مدیرعامل؛ خانم آنی به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره؛ آقای امین نایب‌رئیس هیئت‌مدیره؛ من خزانه‌دار و آقای ترابخانی به‌عنوان عضو ثابت هستیم. در این مجموعه کسانی که حق امضا دارند، تعریف کرده‌ایم که مدیرعامل به همراه خزانه‌دار، در صورت نبود خزانه‌دار، رئیس هیئت‌مدیره می‌تواند امضا کند. چه من و چه هر شخص دیگری که نخواهد یک روزی به کنگره بیاید، ازاینجاکه برود، مجید سلامی که ازاینجا رفت، شخص دیگری حق امضا دار می‌شود. ما فقط امضا می‌کنیم؛ این مجموعه به نام کنگره 60 است، وقتی ما جایی را خرید می‌کنیم از من به‌عنوان خریدار آن ملک، اول می‌گویند که اساسنامه‌تان را بدهید، روزنامه رسمی‌تان را بدهید ببینیم که شما اصلاً حق امضا دارید برای این موسسه خرید کنید، اینجا به نام هیچ شخصی نمی‌شود، چه من باشم، چه نباشم، چه آقای مهندس بخواهند که در کنگره کار کنند یا نکنند؛ تمام این اموال به نام کنگره 60 در ثبت‌اسناد کشور ثبت شده است. کنگره 60 کیست؟ کنگره 60 در روزنامه رسمی، حق امضای رسمی برایش تعریف کرده‌اند. این روز اتفاق نخواهد افتاد چون ما کاری را شروع کرده‌ایم که پایانش دیگر دست اشخاص نیست و این حرکت ادامه‌دار است. یک در میلیارد حساب کنید که اگر این اتفاق افتاد و روزی کنگره جمع شود، این اموال کنگره وقف عام است و به هیچ شخصی که امضاکننده است، تعلق ندارد و صرف امور خیریه می‌شود.

آیا کنگره 60 مالیات می‌دهد؟ آیا بیلان و ترازی در آخر سال تهیه می‌شود؟
تاکنون ما مالیاتی پرداخت نکرده‌ایم. در تعریف روزنامه رسمی، ما جزء مؤسسات غیرتجاری هستیم که کار تجاری و اقتصادی نمی‌کند و شامل مجموعه‌های خیریه قرار می‌گیرد. در آخر هر سال آقای مهندس ریز واریزی‌ها، خریدها و هزینه‌ها را ارائه می‌دهند. یکی از دقیق‌ترین و به‌روزترین قسمت‌ها در کنگره 60، قسمت مالی است؛ یعنی همین الآن من بیلان شش‌ماهه اول سال را ظرف پنج دقیقه می‌گیرم و در اختیارتان می‌گذارم. ما هرسال اعلام می‌کنیم و به حساب‌هایمان اختتامیه می‌زنیم و سال را می‌بندیم و مانده سال قبل را در حساب جدید وارد می‌کنیم.

 

بنده به‌عنوان کسی که تحصیلات دانشگاهی حسابداری دارم، اذعان می‌کنم که فوق‌العاده است که می‌فرمایید که شش ماهه اول سال را بعد از مدتی کوتاه می‌توانم ارائه بدهم.
من یک موردی را مطرح می‌کنم که برای شما فوق‌العاده‌تر باشد؛ ما در سال گذشته با خرید 14 ملک یعنی 12 ملک در اینجا و 2 ملک در یک جای دیگر، باید ترازمان چه بدهد؟ درآمدمان با هزینه‌هایمان چه باید بدهد؟ تراز ما با هفت هشت میلیون کمتر بسته شد، یعنی ایدئال‌ترین شکل در حسابداری است، با خریدهایی که کردیم؛ یعنی ما در یک سال تمام خریدهایمان را کرده‌ایم، این‌ها جزء سرمایه‌های اولیه ما حساب می‌شود، این‌ها را داریم، مخارجمان را هم داده‌ایم و در آخر سال یر به یر کرده‌ایم. این‌یکی از به روزترین کارهایی است که اتفاق افتاده است. تمام این مبالغی که واریز می‌شود از سالهای قبل، ثبت شده است، به نام، به روز، به ساعت. تمام مبالغ واریزشده توسط نمایندگی‌ها مشخص است. گاهی پیش می‌آید که بچه‌های کنگره ته حسابشان را خواستند بگیرند که البته بگویم که ته حساب تنها با مجوز من صادر می‌شود، ظرف مدت 5 دقیقه ته حساب نمایندگی‌شان را داده‌ایم؛ بیلان چند سال کارشان را می‌توانیم بدهیم.

نکته مهمی را که باید به آن اشاره کنم این است که هفته لژیون مالی برای ما هفته بسیار مهمی است؛ سه‌ضلعی را که آقای مهندس اشاره می‌کنند بسیار مهم است، هم در کنگره 60 و هم در بیرون از کنگره 60. در همایشی که آقای مهندس در همین خصوص صحبت کردند، آقایانی که در آنجا حضور داشتند و در حوزه مواد مخدر فعالیت می‌کردند، بعداز اتمام جلسه، تبریک گفتند و بیان داشتند که ما اصلاً این‌گونه به قضیه نگاه نمی‌کردیم و این بسیار عالی است. کسانی که صاحب‌نظر هستند گفتند که مهم‌ترین کاری که شما انجام می‌دهید این مثلثی است که آقای مهندس راجع به آن صحبت می‌کنند. سرمایه اجتماعی ما، نیروهای متخصصی هستند که کمک می‌کنند و بالغ بر سه چهار هزار نفر کمک راهنما هستند که با کادر اجرایی ما پنج شش هزار نفر خدمتگزاران کنگره اند؛ ضلع بعدی دانشی است که دست آقای مهندس است، ایشان روزانه در حدود پنج شش ساعت فقط می‌نویسند، مطالعه می‌کنند و این دانش کنگره 60 است و ما باید از این دانش استفاده کنیم. در ضلع سوم، مسئله مالی است و این بُعد از قضیه را می‌بایست اعضا به آن اهمیت خاصی بدهند. در کنگره دانش اعتیاد، ما یک پنل تخصصی گذاشتیم و هزینه کردیم و چند پزشک در خصوص روش DST صحبت کردند که این برای ما یک تحول بزرگی بود؛ این‌ها همه در پس مثلثی است که اضلاع آن شامل دانش، نیروی متخصص و سرمایه است.

با توجه به تورم موجودی که در بازار داریم و همه‌چیز دارد ارزش ریالی خود را از دست می‌دهد، شما چه تمهیداتی را در این زمینه اندیشیده‌اید؟
همان‌طور که در روزنامه رسمی ما قید شده است ما یک موسسه غیرتجاری هستیم و نمی‌توانیم خریدوفروش انجام بدهیم. با نظر آقای مهندس سعی کردیم بحث تورم پول‌های واریزی توسط اعضای کنگره 60، پر بشود یعنی با توجه به تورمی که هر سال اضافه می‌شود، پول ما هم افزایش پیدا کند؛ به همین خاطر ما سعی کردیم برای شعب زمین خریداری کنیم. به‌عنوان‌مثال برای قزوین، پاکدشت، اصفهان زمین خریداری کردیم؛ این مبالغ توسط بچه‌های شعب پر شده و ما خریداری کرده‌ایم. این ملکی که الآن خریده‌ایم، تقریباً 50% افزایش قیمت داشته است. سعی کرده‌ایم تا پول را از این طریق به‌روز نگه‌داریم، یعنی ملک‌هایی که متعلق به کنگره 60 است افزایش قیمت داشته است و فکر می‌کنم که از تورم هم بیشتر پرکرده است.

 

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید:
حتماً همه ما باید در هفته گلریزان پررنگ ظاهر شویم؛ چون همان‌گونه که افراد در دوره‌های قبل کمک کرده‌اند تا به این نقطه رسیده‌ایم، الآن هم همه ما باید کمک کنیم. مدتی قبل آماری را که مربوط به چند سال قبل بود نگاه می‌کردم، تعداد رهایی‌ها نزدیک به هزار بود و حالا نزدیک چهار هزار رهایی در سال داریم، امسال قطعاً بیشتر خواهیم داشت؛ ما باید کمک کنیم تا دیگران بیایند و به درمان برسند، قطعاً آن‌ها هم کمک خواهند کرد تا نفرات بعدی به درمان برسند. سعی کنیم در هفته گلریزان پررنگ‌تر شرکت کنیم تا به پیشبرد اهداف کنگره 60 کمک کنیم.

 

از وقتی‌که در اختیار ما قراردادید و با سعه‌صدر به سؤالات پاسخ دادید تشکر می‌کنم.

 

Share
تعداد بازدید از این مطلب : 12569
ادامه مطالب در آرشیو گفت و گو
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
31 نظر  
 • مسافر محسن ره جوی آقای وحدت
زمان ارسال
1397/08/21 2:24:25
بی نهایت از آقای مهندس دژاکام و دیدبان های محترم کنگره و در نهایت تمام خدمتگذاران کنگره 60 ممنونم. راهی به سوی بی نهایت و در حال پیمودن هستید امیدوارم هر روز موفق تر و با قدرت بیشتری گام های مستحکم بردارید و امیدوارم من هم بتوانم خدمتگذار خوبی برای کنگره 60 باشم
 • مسافر پوریا شعبه وحید
زمان ارسال
1397/08/20 14:39:28
خدا قوت و خسته نباشید به تمام خدمتگزاران. به امید روزی که کنگره جهانی بشود و هر شعبه صاحب ساختمان برای خود باشد
 • همسفرمعصومه لژیون ۵ نمایندگی صالحی
زمان ارسال
1397/08/19 18:27:27
خداقوت
 • وحیدزهچی اراک
زمان ارسال
1397/08/18 20:38:16
با سلام به امید جهانی شدن کنگره واعزام استاد به تمامی کشورهای دنیا انشاا..
 • همسفر سعیده ، دانیال اهواز
زمان ارسال
1397/08/17 19:26:18
سلام و عرض ادب خدمت دیده بان محترم آقای سلامی بزرگوار ، انشالله در تمام امورات زندگی تان موفق و پایدار و پیروز باشید ممنون از شما بابت مصاحبه زیباتون. تشکر از گروه سایت
 • روزبه(ارتش)
زمان ارسال
1397/08/17 12:10:24
سلام از صمیم قلب خوشحال هستم که در چنین مجموعه ای دقیق و خودکار حضور دارم و تمام اینها را نشانه فرمانروایی عقل در کنگره 60 می دانم. درود بر آقای مهندس و تمام خدمتگزاران کنگره60.
 • مسافر نیما از نمایندگی گیلان
زمان ارسال
1397/08/17 2:37:8
از تمام افرادی که در کنگره خدمت می کنند متشکرم که هستند و کمک می کنند تا این مجموعه هرچه بهتر به حرکت خود ادامه دهد و افرادی مثل من بتوانند از این شرایط استفاده کنند و تغییر کنند
 • حسن صفری هیدج
زمان ارسال
1397/08/15 21:23:13
سلام وعرض ادب وخسته نباشیدخدمت اقای مهندس واقای سلامی .حتما درهفته لژیون مالی کمک می کنیمم.
 • همسفر فرزانه صادقی از نمایندگی حر
زمان ارسال
1397/08/15 19:45:55
سلام و درود و سپاس فراوان به شما بزرگواران که خالصانه خدمتگذاراید و سپاس از مصاحبه عالیه ایی که توسط آقای علیرضا انجام شده
 • امین حمله داری
زمان ارسال
1397/08/15 14:17:17
خدا قوت و سپاس از آقای مهندس و ستونهای استوار کنگره دیدبانان محترم، آقای سلامی، خدمتگزاران قسمت مالی و اعضای لژیونهای مالی در سراسر نمایندگیها که در بنا و آبادانی این ساختمان الهی کوشش می کنند...
 • همسفر زهرا
زمان ارسال
1397/08/15 12:10:20
عرض سلام وخداقوت به شمادیده بان محترم وعزیز آن شاالله همیشه دراین راستا موفق پیروز و سربلند باشیدازشما قدردان وسپاسگذاریم.
 • مسافرمهرداد لژون دوم نمایندگی رودهن
زمان ارسال
1397/08/15 12:2:4
خدا قوت.مطالب آموزنده و پر باری بود.
 • امیرحسین احمدی
زمان ارسال
1397/08/15 8:17:25
خدا قوت خدمت آقای سلامی و تشکر از تیم مصاحبه کننده ؛ بسیار عالی بود
 • سلام
زمان ارسال
1397/08/15 8:13:14
سلام به شما جناب سلامی وتیم لژیون مالی مساحبه شما عالی بود واقعا اگراشخاصی چون شما نبوددندامروزه قسمت مالی به کجاها کشیده شده بودخسته نباشیدمجتبی نمایندگی رودهن لژیون دوم
 • مسافر توحید
زمان ارسال
1397/08/14 21:29:39
خداقوت
 • کاظم از لژیون دوم (نمایندگی رودهن)
زمان ارسال
1397/08/14 17:0:45
سلام خسته نباشید به شما دیدبان محترم
 • مسافر وحید بوشهر
زمان ارسال
1397/08/14 14:49:50
درود به دیده بان محترم آقای سلامی، از خداوند برای شما و تمام اعضای خدمتگزار کنگره 60 آرزوی سلامتی و بهروزی دارم. خدا قوت و تشکر برای این گفت گوی زیبا و آموزنده
 • همسفر فریده
زمان ارسال
1397/08/14 11:46:3
خداقوت آقای سلامی دیده بان محترم،سلامت،موفق،مستدام و سربلند باشید. سپاسگزارم از خدمات صادقانه و عاشقانه شما
 • مسافر طیب_ قندیان تبریز
زمان ارسال
1397/08/14 0:21:19
همیشه انسانهایی از خود گذشته بوده اند که از وقت و زندگی خود زده اند تا دیگران در آرامش باشند. درود و سلامتی به آقای سلامی محترم.
 • همسفر اعظم شعبه ابوریحان
زمان ارسال
1397/08/13 23:49:20
با عرض سلام و ادب خدمت دیده بان محترم آقای سلامی.مصاحبه بسیار شیرین و کاملی بود.امیدوارم همه ما بتونیم استوارترین قدمها را در راه پیشبرد اهداف کنگره,مخصوصا قسمت مالی برداریم.خدا قوت به همه عزیزان
 • مهرداد شیری - دانیال اهواز
زمان ارسال
1397/08/13 23:48:1
خدا قوت به آقایسلامی عزیز و تمام دوستان و خدمتگزاران بخش مالی. تشکر بابت مصاحبه عالی
 • مسافر باقر لژیون 3 میرداماد اصفهان
زمان ارسال
1397/08/13 23:0:59
سلام خداوند به سروران ما در کنگره 60 برای ادامه این راه قوت بدهد خداوند آقای مهندس و دیده بانان و راه و تفکر آنها را زنده نگه دارد
 • مسافر احمد (نمایندگی رودهن)
زمان ارسال
1397/08/13 21:45:7
سلام و خدا قوت خدمت آقای سلامی و خدمتگزاران مالی کنگره ۶۰
 • مرضیه همسفرداود-شعبه صالحی
زمان ارسال
1397/08/13 19:51:55
مصاحبه خوبی بودخداقوت خدمت آقای سلامی وخدمتگزاران کنگره۶۰
 • همسفرمنصوره شهرری
زمان ارسال
1397/08/13 19:13:34
عرض خداقوت خدمت دیده بان محترم جناب آقای سلامی
 • همسفر الهام , شعبه نیمایوشیج
زمان ارسال
1397/08/13 14:3:56
مصاحبه عالی بود ، خدا قوت به همه خدمتگزاران خوب اداره مالی که اینچنین عالی فرمانبرداری و فعالیت میکنند ، پاینده باشید
 • علی عربی از شعبه سمنان
زمان ارسال
1397/08/13 11:13:23
سلام.مصاحبه بسیار عالی بود . خداقوت به آقای سلامی و اداره مالی کنگره 60
 • سهیل کلاته
زمان ارسال
1397/08/13 9:50:46
سلام... . . . خداقوت🌹
 • علیرضا کرمان
زمان ارسال
1397/08/13 7:43:59
سلام و خدا قوت به مرد ان خستگی ناپذیر کنگره 60 بخصوص خدمت گذاران مالی وخدا قوت ویژه به دیده بان محترم آقای سلامی که با صراحت تمام وکارشناسی شده مطالب را برای آگاهی اعضاء به زیبای بیان کردند و تشکر از آقای فیض آبادی برای طرح این سوالات
 • مسافر میلاد خداکرمی
زمان ارسال
1397/08/13 6:12:59
درود بر تمامی خدمتگزاران مالی کنگره60
 • هاشم از حر
زمان ارسال
1397/08/13 5:44:0
سلام. عرض خداقوت خدمت دیده بان محترم آقای سلامی و همچنین آقای فیض آبادی
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب