تاریخ
پنج شنبه 23 دي 1395

دلنشته؛ نوشتن باعث آرامش انسان می‌شود.

موضوع : مقالات
نوشتن باعث می‌شود تا بر ترس‌هایم غلبه کنم و آزادانه‌تر بیندیشم و حتی با خود صادقانه‌تر برخورد کنم...
دلنشته؛ نوشتن باعث آرامش انسان می‌شود.

نوشتن اهداف، اولین مرحله‌ای است که باعث می‌شود آن‌ها به واقعیت بپیوندند و به نگارش درآوردن خاطرات گذشته و حال اثرات عمیقی در خودآگاه و ناخودآگاه انسان دارد.

بنویس ای خودنویس، از دردها و مشکلات و غصه‌هایم، بنویس اهداف و آرزوهایم را، چراکه با نوشتن گویی کوله بارم که سال‌ها از درد سنگینی می‌کند را به دفتر می‌سپارم و کمی احساس آرامش و آسایش می‌کنم، وقتی کوله بارم را پیاده کردم و خستگی‌ام یرطرف شد، بر گذشته خود مروری می‌اندازم و با بایگانی کردن آن‌ها تجربیات کسب می‌کنم.

من از تجربه خویش میگویم، نوشتن خاطراتم ارتباط تنگاتنگی با حواس پنج‌گانه من دارد، وقتی درد و مشکلات زیادی بر من غلبه می‌کرد همه آن‌ها را روی دفتر خالی می‌کردم، انگار ذهنم خالی و سبک می‌شد و باعث می‌شد تا با خواندن دوباره نوشته‌هایم بهتر تصمیم بگیرم و با خالی کردن مرکب بر روی کاغذ، افکار ذهن من هم خالی می‌شد و احساس سبکی می‌کردم، وقتی قلم را در دست می‌گرفتم و آن را بر کاغذ فشار می‌دادم، افکار گذشته‌ام از ذهنم خارج می‌شد، گویی تمام سموم افکار من در ذهنم بیرون ریخته می‌شد و حواس پنج‌گانه‌ام را به کار می‌انداخت چراکه می‌توانستم بهتر ببینم و بهتر لمس کنم، بشنوم، بچشم و حتی ببویم و دیدم را نسبت به مسائل گسترده‌تر کنم.

 

 

نوشتن باعث می‌شود تا بر ترس‌هایم غلبه کنم و آزادانه‌تر بیندیشم و حتی با خود صادقانه‌تر برخورد کنم، ببینم خودم در به وجود آمدن مشکلاتم مقصرم و به قضاوت دیگران ننشینم و به اشتباه خود اقرار کنم.

گاهی اوقات وقتی با خود تنها درد و دل می‌کنم و حرف می‌زنم بیشتر احساس تنهایی و ضعف می‌کنم ولی وقتی مشکلات و خاطراتم را می‌نویسم، فکر می‌کنم دارم با یک شخصیتی که به خوبی مرا درک می‌کند درد و دل می‌کنم.

نوشته‌هایم به من قدرت می‌دهد، نوشته‌هایم من را به باورهایم نزدیک می‌سازد، وقتی به زبان میگویم می‌توانم کجا و وقتی می‌نویسم می‌توانم کجا!  وقتی می‌نویسم می‌توانم، انگار تصویر مشتی گره خورده را که بالا برده می‌کشم، این یعنی خیلی با قدرت میگویم می‌توانم و این قدرت من وقتی بر کاغذ نقش ببندد، بیشتر ملکه‌ی ذهنم می‌شود و روح و روانم کمی از دغدغه‌ها و ترس‌های آینده و مشکلات آسوده می‌شود.

نوشتن نه تنها بر روح و روان تأثیر می‌گذارد، بلکه به سلامت جسم هم کمک می‌کند، قدر مسلم اگر من روح و روان پاک و سالمی داشته باشم قطعاً جسمم از سلامت کامل برخوردار می‌شود.

وقتی شروع به نوشتن می‌کنی انگار نه تنها مرکب قلم روان و جاری می‌شود، بلکه مغز و ذهن ما هم روان و جاری می‌شود و خیلی چیزهای گذشته را که به یاد نمی‌آوردیم به یاد می‌آوریم، به همین دلیل در خودآگاه و ناخودآگاه انسان اثرات زیادی دارد، پس بنویس که زندگی سراسر مشکل است و شادی‌ها زود گذراند و غم‌ها عمیق‌اند تا من شنا کردن در عمق را بیاموزم و موج‌ها را یکی پس از دیگری پس بزنم تا به ساحل رسیدن را یاد بگیرم، نه بایستم و غرق شدنم را تماشا کنم.

نوشتن مرا به زندگی امیدوار می‌کند، نوشتن دردهایم را تسکین می‌دهد، در واقع من در نوشتن تفکر کردن را کمی یاد گرفتم و تصاویر ذهنم را بر روی صفحه سفید نقاشی حک کردم، در نوشتن به توانایی‌های خود و  اینکه بیهوده و پوچ نیستم پی بردم، پس وقتی از نوشتن خودم درس و قدرت می‌گیرم به این نتیجه می‌رسم که اگر خودم ننویسم و تحقیق نکنم، اگر با همه‌ی نویسندگان ماهر نیز هم‌نشین باشم انرژی مثبت و خوب دریافت نخواهم کرد.

قلم در دست گرفتن و به نگارش درآوردن حرف دلم بود، خط و خطوط مرز مسئولیت‌های خود و دیگران را شناختم و وقتی اهداف و آرزوهایم را نوشتم، می‌توانم فرماندهی عقلم را تا حدودی در دست بگیرم و راه و مسیر خود را از ناهمواری‌ها و پستی‌ها با قلم خود پاک کنم و پیچ و خم‌های راهم را صاف نقاشی کنم تا هدف و مقصدمـ را از دور ببینم و با تکرار نوشتن کلمه‌ی صبر، معنی واقعی صبر را حداقل درک و لمس کنم و قادر باشم صفت گذشته‌ام را تغییر دهم تا انشا الله چشمه‌ای باشم و همان‌طور که از چشمه‌های معرفت و دانش و آگاهی دیگران استفاده می‌کنم، دیگران هم از دانش و آگاهی چشمه من سیراب شوند تا معنی واقعی عشق را ذره‌ای درک کنم.

به امید اینکه نویسنده‌ای ماهر بشویم که پایان خوبی را از خاطراتمان به نگارش دربیاوریم ولی در آخر بنویسیم که پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگری است.
 

نویسنده: همسفر ناهید
ویراستار و ثبت: همسفر سپیده

 

Share
تعداد بازدید از این مطلب : 926
ادامه مطالب در آرشیو مقالات
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
10 نظر  
  • همسفر مهری
زمان ارسال
1395/10/24 14:6:50
تقدیم سلام و مهر به شما عزیز همسفر خانم ناهید ، سپاس از نوشته ات ، حرف دل من نیز بود ، دو سال و نیم هست که بی مسافر در کنگره از چشمه ی معرفت آموزش ها آرامش می گیرم و شکر گزارم ، تنها خدمتی که می توانم در حال حاضر به جمع مستان ای وادی بکنم نوشتن است ، از این خدمت لذت می برم و سرا پا هستم ، امیدوار به رهایی ...
  • Mosafer Amir_Marvast (Yazd)_LegionMrNaghdi_ Kerman
زمان ارسال
1395/10/23 22:35:28
سلام ممنون بسیار زیبا و دلنشین
  • مهوش
زمان ارسال
1395/10/23 19:1:22
سلام به مهربانوی فداکار خانم ناهید، مطمئنا حرف دل شما حرف های دل هزاران همسفر خسته دل اما امیدوار... سپاس بر شما و همچنین سلام و سپاس به خانم سپیده مهربان و فعال ، امیدوارم که در پناه حق سلامت و پایدار باشید .
  • همسفر مرضیه
زمان ارسال
1395/10/23 16:8:57
عالی بود ناهید جان انشالله همیشه موفق باشی
  • همسفر ناهید
زمان ارسال
1395/10/23 16:1:20
ممنونم از همه شما بزرگوارن که نوشته من رو لایق خواندن دانستید و ازنظر لطف همه شما سپاسگزارم و همچنین از سپیده جان که زحمت ویراستاری را انجام دادند
  • لیلا همسفرعبدالخالق
زمان ارسال
1395/10/23 15:42:35
عالی بود خانم ناهید عزیز ، به امید بهترین هایی که برایتان رقم خواهد خورد.
  • محمد
زمان ارسال
1395/10/23 14:18:1
درود بر شما همسفر صبور و پر تلاش.امیدوارم که شما نیز به معشوق خود برسید
  • حسین
زمان ارسال
1395/10/23 13:50:12
درود بر همسفر محترم ناهید عالی بود و سپاس از همسفر سپیده وبلاگ نویس خوب شعبه بوشهر بابت انتقال مطلب
  • فاطمه
زمان ارسال
1395/10/23 12:42:51
درودبرشما خانم ناهید عزیز ازته دلم به شما آفرین میگم به این ارتباط صمیمی وخالصانه ای که با خودتون داشتید انگاری حرف دل همه ما بودبجای بایگانی درذهنتون بردل کاغذ خالی کردید واقعا که زیبا وجالب بود هم منقلب شدم هم احساس شعف بسیار... زنده و پایدار باشید همسفران بی نظیر ودوست داشتنی چون شما وخانم سپیده عزیز
  • مسافر محمد بیشکی
زمان ارسال
1395/10/23 11:25:13
درود بر شما...... بسیار عالی.......
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب
مشاهده آمار بازدید روزانه