تاریخ
پنج شنبه 23 دي 1395

نتیجه عمل سالم

موضوع : مقالات
سال‌ها مصرف، تفکر و اندیشه و اعمال و کردار و گفتارم را کاملاً افیونی کرده بود و این همان نکته ای است که کنگره 60 توجه بسیار ویژه‌ای به آن دارد...
نتیجه عمل سالم

در جهان امروز همگان اعتیاد را بیماری مزمن و غیر قابل درمان می‌دانند؛ اما در ایران به لطف جناب آقای مهندس حسین دژاکام، وضعیت متفاوت است و درمان قطعی اعتیاد امکان‌پذیر است.
درمان در کنگره 60 بر سه اصل جسم و روان و جهان‌بینی امکان‌پذیر است و زمانی درمان امکان‌پذیر است که هر سه قسمت رشد کرده و مثلث درمان را تشکیل دهند.
یکی از اضلاع این مثلث جهان‌بینی است که نقش بسیار مهمی در درمان ایفا می‌کند؛ جهان‌بینی بر نگرش ما  نسبت به مسائل و پیرامونمان و حتی کردار و بیانمان تأثیرگذار است.
من در زمان مصرف افکار و کرداری کاملاً افیونی و ضد ارزشی داشتم و با ورودم به کنگره متوجه شدم که چنانچه بخواهم به درمان قطعی برسم و رو به سوی تعادل گام بردارم باید با درکی بالا از جهان‌بینی، دوری از ضد ارزش‌ها و اعمالی سالم را پیشه کنم. 

برای دستیابی به اعمال سالم و نیک و زندگی بدون دغدغه م، قرار گرفتن در صراط مستقیم شرط می‌باشد.
همان‌گونه که پروردگار متعال در کتاب‌های اسمانی وعده بهشت را فقط با صراط مستقیم داده‌اند و راه توبه را بر گناه‌کاران باز گذاشته‌اند، برای فرد مصرف‌کننده‌ای چون من هم تنها راه رسیدن به آرامش، صراط مستقیم و اعمال سالم می‌باشد.
در گذشته بارها اقدام به ترک مواد کرده بودم و با وجود سه سال و نیم قطع مصرف باز به مصرف روی آوردم، همیشه این سؤال را از خود می‌پرسیدم که چرا نتوانستم اعتیاد را برای همیشه رها کنم؟

کنگره 60 دقیقاً روی نقطه‌ای دست گذاشته است که در هیچ NGO و کلینیک و سازمانی به آن پرداخته‌ نشده بود.
در گذشته روشی به نام ترک سنتی وجود داشت و فرد مصرف‌کننده مصرفش را طی شش تا هشت ماه با همان مواد مصرفی تیپر می‌کرد و از قضا من هم  مصرف متادون خود را از روزانه نود سی‌سی به مرز یک سی‌سی  رساندم ولی باز میزان مصرفم اوج گرفت.
سال‌ها مصرف، تفکر و اندیشه و اعمال و کردار و گفتارم را کاملاً افیونی کرده بود و این همان نکته ای است که کنگره 60 توجه بسیار ویژه‌ای به آن دارد. با ورودم به کنگره و دریافت آموزش‌ها پاسخ سؤالم را یافتم و تفاوت را حس کردم.
در کنگره اگر آموزش‌ها را درست فرا بگیرم و در زندگی‌ام کاربردی‌شان کنم، نتیجه‌ای جز آرامش و تعادل در بر ندارد. مسیر بسیار پر پیچ‌وخم و سختی است ولی امکان‌پذیر است.

برای رسیدن به این هدف مقدس، عمل سالم الزامیست؛ عمل سالم در واقع  آمیزه‌ای از تفکر سالم، ایمان سالم  و خودباوری، عقل و عشق سالم می‌باشد.


همان‌طور که مسیر وادی‌ها از تفکر آغاز و به محبت ختم می‌شود برای رسیدن به تعادل هم این مسیر باید طی شود.
برای رسیدن به هدف باید به روی امور و موضوعات ارزشی تمرکز کنم و از ضد ارزش‌ها دوری کنم. نباید انرژی و وقت خود را صرف اعمال منفی کنم تا به عمل سالم برسم. باید متوجه باشم که عمل به ظاهر نیک جای عمل سالم را نگیرد. منظور از عمل سالم، عملی است که نتیجه سالمی داشته باشد و به خیر ختم شود. ممکن است این عمل خوشایند نباشد ولی عاقبتی خیر و سالم دارد. به‌طور مثال گاهی  شخصی  آموزش‌ها را جدی نمی‌گیرد و ایجاد حاشیه و دردسر می‌کند. اگر با  وی برخورد نشود ممکن است درمان افرادی را به خطر بیاندازد. ممکن است برخورد با این شخص خوشایند نباشد ولی نتیجه‌ای که دارد مهم است.

در کنگره 60 کسب معرفت  و فراگیری آموزش‌هاست که عمل سالم را به وجود می‌آورد و با تکرار  عمل سالم، عدالت برقرار می‌شود. چنانچه به لوگوی کنگره 60 دقت کنیم مثلثی که این سه اصل را دارد در دایره‌ای  قرار گرفته است. دایره نماد پویایی و حرکت و زمان است؛ در واقع حرکتی بدون پایان.

در فرهنگ هندیان و یونانیان مثلث نماد آب، خورشید و گندم است و در نشانه‌شناسی نماد تولد، رشد و مرگ است. از این رو مثلث نشانه باروری و سیر صعودی تکامل می‌باشد. تلفیق این دو، چرخه  باروری و تکامل می‌باشد که جمعیت احیای انسانی کنگره 60 را با کلام معرفت، عمل سالم و عدالت  مزین نموده است.
این چرخه اصل برپایی و تداوم کنگره تاکنون بوده و خواهد بود. در نتیجه اکنون باید فرق عمل سالم و عمل به ظاهر نیک را بدانم و حرمت‌ها را محترم شمارم و اصول و آموزش‌ها را به‌صورت شایسته‌ای فرا گیرم.

باید تا رسیدن به هدفم از تلاش دست برندارم و تا زمانی که تفاوت این دو عمل را ندانسته‌ام اقدامی نکنم؛ زیرا با  تفکری منفی و بی‌احتیاطی  ممکن است عملی را مرتکب شوم که نه تنها به درمان خود آسیب وارد کنم بلکه دیگری را با خود به قعر تاریکی‌ها کشانم.


نویسنده: مسافر محمد بیشکی
ویراستار و ثبت: مسافر حجت پورتقی

Share
تعداد بازدید از این مطلب : 970
ادامه مطالب در آرشیو مقالات
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
14 نظر  
 • Mosafer Amir_Marvast (Yazd)_LegionMrNaghdi_ Kerman
زمان ارسال
1395/10/25 6:34:36
سلام عالی ممنون
 • مسافر فرهاد فیروزی
زمان ارسال
1395/10/24 19:41:45
سلام و درود به محمد عزیز . واقعا مطلب زیبا و خوبی بود. موفق و سربلند باشید.
 • بيژن از شيراز
زمان ارسال
1395/10/24 17:35:48
درود بر اقا محمد ؛موفق باشي 👏👏👏👏👏👏
 • مهوش
زمان ارسال
1395/10/23 19:17:40
سلام به آ قای بیشکی گرامی ، مطلب شما قابل تحسین است سپاس بر شما و همچنین سلام و سپاس به آقای پورتقی خستگی ناپذیر ، انشاالله که سلامت و پایدار باشید.
 • همسفر ناهید
زمان ارسال
1395/10/23 16:3:30
دورد بر شما اقای محمد بیشکی بسیار عالی و زیبا نوشتید و خدا قوت به آقای حجت پورتقی
 • مسافر محمد بیشکی از بوشهر
زمان ارسال
1395/10/23 14:44:52
با سلام و درود به شم دوستان عزیز.... سپاس و امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشید.............
 • محمد
زمان ارسال
1395/10/23 14:9:29
خیلی عالی بود محمد جان موفق باشی برادر
 • همسفر ظریفه-شهر قدس
زمان ارسال
1395/10/23 14:0:9
مطلبتون بسیار عالی بود خدا قوت.
 • حسین
زمان ارسال
1395/10/23 13:47:57
درود بر مسافر هنرمند و دوست داشتنی محمد بیشکی نوشته های شما همیشه پر محتوا و ارزشمند است و سپاس از مسفر حجت پورتقی وبلاگ نویس پرکار و پرتلاش شعبه بوشهر
 • فاطمه
زمان ارسال
1395/10/23 12:50:48
درود بر شما آقای بیشکی و همینطور آقای پورتقی وخداقوت به هردوی شما بزرگواران واقعا خیلی عالی و بینظیر بود آقای بیشکی شما فوق العاده توانمندید زنده باشید و پایدار
 • ابراهیم پاسالار
زمان ارسال
1395/10/23 10:12:34
احسنت به داداش لژیونی خوب و پر تلاش آقا محمد ، مطلبتان بسیار خوب و آموزنده بود . درود بر داداش حجت خوب و پر تلاش
 • حمید
زمان ارسال
1395/10/23 9:18:2
داداش محمد خیلی عالی بود، واقعا لذت بردم، احسنت خدا قوت داداش حجت عزیز
 • علیرضا
زمان ارسال
1395/10/23 9:0:47
درود به برادر عزیز محمد بیشکی مطلب مفیدی بود. خدا قوت به حجت عزیز
 • رهرو
زمان ارسال
1395/10/23 8:38:35
آفرین مسافر محمد عالی بود انشاءالله تمام قدم هایی که برمی داریم پایان خوبی داشته باشد. و خداقوت خدمت وبلاگ نویس پرانرژی مسافر حجت
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب
مشاهده آمار بازدید روزانه