تاریخ
پنج شنبه 23 دي 1395

عمل سالم محصول آموزش سالم؛ در باب دستور جلسه

موضوع : دستور جلسات هفتگي
خیلی از ما انسان‌ها قدرت نه گفتن را نداریم. به ما یاد داده‌اند محبت و عشق و گذشت ارزشمند است
عمل سالم محصول آموزش سالم؛ در باب دستور جلسه

به نام خداوند لوح و قلم       خدایی که داننده رازهاست

حقیقت‌نگار وجود و عدم       نخستین سرآغاز و آغازهاست

 

دستور جلسه این هفته فرق عمل سالم با عمل به‌ظاهر نیک است. ما در ابتدا باید بدانیم عمل سالم چیست؟ و عمل به‌ظاهر نیک یعنی چه؟

عمل سالم عملی است که نتیجه‌ی آن سالم است و ختم به خیر می‌شود و عمل به‌ظاهر نیک عملی است که ظاهر خوب و قابل قبولی دارد؛ اما نتیجه‌اش مخرب است و ریشه در جهل و نادانی ما دارد.

ممکن است زمانی فکر کنیم عملی که انجام می‌دهیم درست است، ولی بعداً به نتیجه‌ی نامطلوبی می‌رسیم و متوجه می‌شویم که اشتباه کرده‌ایم. ما می‌بایست به‌وسیله‌ی آموزش‌ها، حس‌هایمان را قوی کنیم و با حس خوب و عقلانی فکر و عمل کنیم. به‌طورکلی همه انسان‌ها، باید مسیر درست را پیدا کنند و در پیمودن مسیر، مرتکب عمل به‌ظاهر نیک نشوند.

خیلی از ما هم‌سفران در مورد مسافرانمان اشتباهات زیادی کرده‌ایم؛ ازجمله: کنترل کردن بیجا و اجبار کردن آن‌ها در ترک کردن. شاید در ابتدای امر، این‌گونه به نظر می‌رسید که اعمال ما نیک و درست است؛ اما نتیجه‌ی آن ثابت کرد که عملکرد ما نادرست بوده است.

من تا قبل از ورودم به کنگره تصور می‌کردم، اگر مسافرم را کنترل کنم، دیگر مواد مصرف نمی‌کند؛ یا مجبورش می‌کردم برای ترک اعتیاد خود، به‌جاهای مختلفی برود؛ ولی هیچ‌کدام تأثیری نداشت و این باعث می‌شد که من و اطرافیان نسبت به مسافرم ناامید شویم و او را بی‌اراده بخوانیم. درواقع، این کارهای ما نتیجه‌ی عکس داشت و آنچه مدنظر داشتم و هدف نهایی ما بود، یعنی رهایی از اعتیاد، محقق نمی‌گشت.

انجام دادن عمل سالم واقعاً سخت و دشوار است. عمل سالم معمولاً خوشایند نیست. بنا به گفته رعد: «بر هر قدم سالم، باید هزاران قدم برداریم تا ببینیم کدام سالم بوده است.»

خیلی از ما انسان‌ها قدرت نه گفتن را نداریم. به ما یاد داده‌اند محبت و عشق و گذشت ارزشمند است و اینکه بتوانیم به دیگران کمک کنیم و مشکل آن‌ها را حل کنیم. این کار خیر است ولی درصورتی‌که خودمان دچار مشکل نشویم. هر چیزی اندازه‌ای دارد مانند عشق ورزیدن و محبت کردن؛ ولی چون اندازه‌اش را نمی‌دانیم دچار مشکل و بحران می‌شویم.

عمل به‌ظاهر نیک: عملی است که نتیجه‌ی آن تخریب داشته باشد و عمل سالم: عملی است که در آن صلح و آرامش و عدالت است که عدالت قطعاً نتیجه‌ی عمل سالم است.

 ولی اینکه ما چطور به عمل سالم برسیم و چطور فرق عمل سالم و عمل به‌ظاهر نیک را تشخیص بدهیم، نیازمند آموزش است. آموزشی که در کنگره 60، بسیار سهل و آسان در اختیار ماست. باید در نظر داشت که آموزش در صورتی می‌تواند مفید و مؤثر واقع شود که بر پایه تفکری سالم تبیین شده باشد که خوشبختانه آموزش‌هایی که در کنگره 60 در اختیار مسافران و هم‌سفران قرار داده‌شده است بر مبنای اندیشه‌ای سالم شکل‌گرفته است؛ اما کسب آن‌ها نیازمند صبر و حوصله‌ای است که البته آن‌هم فرایندی است که در کنگره 60 به هر یک از ما آموزش داده می‌شود.

نتیجه‌ی نهایی این آموزش‌ها است که تفاوت میان عمل سالم و عمل به‌ظاهر نیک را مشخص می‌کند.

 

نگارنده: همسفر سمیرا

تهیه گزارش: همسفر طاهره

Share
تعداد بازدید از این مطلب : 1027
ادامه مطالب در آرشیو دستور جلسات هفتگي
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
6 نظر  
  • همسفر آرزو شعبه شهرقدس
زمان ارسال
1395/10/23 22:26:50
خداقوت خانم سمیرا خیلی خوب بود ممنون از زحمات شما.
  • همسفر عذرا شغبه دانیال اهواز
زمان ارسال
1395/10/23 14:52:56
سلام همسفر خدا قوت عالی بود استفاده کردم سپاگذرام
  • همسفرعذرا
زمان ارسال
1395/10/23 14:19:2
به نام حق از شعبه ابادان هستم از مطلب بالا استفاده کردم مفید بود
  • همسفر ظریفه-شهر قدس
زمان ارسال
1395/10/23 14:2:41
خانم سمیرای عزیز دستور جلسه را خیلی روان و شیوا بیان نمودید خدا قوت به شما دوست عزیز.
  • همسفر طاهره از شهر قدس
زمان ارسال
1395/10/23 12:43:30
خانم سميرا عزیز خیلی عالی بود خدا قوت
  • همسفر از دانیال اهواز
زمان ارسال
1395/10/23 11:3:45
خدا قوت همسفر احسنت خوب بود
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب
مشاهده آمار بازدید روزانه