تاریخ
پنج شنبه 23 دي 1395

زندگی دوباره؛ مصاحبه با خانم معصومه

موضوع : گفت و گو
پیوند محبت واقعی زمانی است که بتوانی بی‌قیدوشرط محبت کنی، محبت بلاعوض و بدون چشم‌داشت
زندگی دوباره؛ مصاحبه با خانم معصومه

سلام لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید که چند سال که در جایگاه کمک راهنمایی خدمت می‌کنید؟

سلام، معصومه شکری هستم همسفر علی با 22 سال تخریب، 17ماه طول سفر اول، روش درمان دی اس تی، با شربت اوتی، راهنمای همسرم آقای محمود شیخ حسنی، راهنمای خودم خانم فرنوش، الآن هم شش سال و سه ماه است که آزاد و رها هستیم و چهار سال و نیم است که کمک راهنما هستم.

چرا می‌خواهید خداحافظی کنید؟

طبق قوانین کنگره بعد از چهار سال می‌بایست جایگاه کمک راهنمایی را تحویل داد؛ اما این به معنی جدا شدن از کنگره و آموزش‌ها نیست. من فکر می‌کنم با جدا شدن از آموزش‌ها و به روز نبودن، گرفتار درجا زدن در زندگی می‌شوم وبازممکن است دچار ناامیدی و افسردگی شوم چراکه با توقف دانایی نیروهای تاریکی ما را احاطه  می‌کنند.

برنامه‌ای و هدفی برای بعد از کمک راهنمایی خوددارید؟

به امید خدا می‌خواهم برای دوره‌ی بعدی مرزبانی شرکت کنم و در این مدت روی خودکار کنم و خود را برای انجام این خدمت آماده کنم.

شما خود از کمک راهنمایی چه چیزدریافت کردید که در صحبت‌هایتان به رهجوهایتان گفتید اگر می‌خواهید از من تشکر کنید کمک راهنما شوید؟

من زندگی گرفتم، زندگی دوباره. اینکه یک‌ زمانی در جهل بودم و در ناآگاهی بودم و در برابر مسائلی که برایم پیش می‌آمد نمی‌دانستم باید چه برخوردی داشته باشم؛ اما با ورود به کنگره و به دنبال آن کمک راهنمایی آموختم که در رابطه با هر مسئله‌ای باید جواب داشته باشم و بتوانم با آن مسئله روبرو شوم و آن را حل کنم.

می‌گویند کمک راهنمایی سخت است، آیا واقعاً این جایگاه خدمت سخت است؟

سختی کمک راهنمایی در این است که هر آنچه را به رهجو می‌گویی باید خودت اجرایی‌اش کرده باشی؛ مثلاً به رهجوهایم می‌گفتم «غیبت نکنید، دروغ نگویید و باید از ضد ارزش‌ها دوری‌کنید.» آن‌وقت برایم پیش می‌آمد که در جمعی قرار می‌گرفتم که می‌خواستند غیبت کنند و درست در آن لحظه گویا کسی به من تلنگری می‌زد که خودت گفتی «غیبت نکنید»، حالا باید اجرایی‌اش کنی و همین باعث  می‌شد که من سریعاً جلویش را می‌گرفتم.

 

مسئولیت کمک راهنمایی آسیبی به دیگر مسئولیت‌هایتان همچون همسرداری، مادر بودن و... نمی‌زد؟

نه نمی‌زد، چون یاد گرفته بودم کارها را باهم هماهنگ کنم و اتفاقاً نظم بهتری را به زندگی من داده بود که هر کاری سر جای خودش و کنگره آموزش‌ها هم سر جای خودشان. آشپزی، بچه‌داری، شوهرداری هست، آموزش‌های کنگره هم هست و هرکدام در جای خود قرار دارند و من با مدیریت زمان به همه کارها می‌رسیدم و خیلی هم شیرین بود.

همسرتان هیچ‌گاه با خدمت شما در جایگاه کمک راهنمایی مخالفت نکردند؟

خیر، برعکس بسیار مشوقم بودند و هنوز هم برای ادامه‌ی مسیر و خدمت در جایگاه‌های دیگر همچون مرزبانی و اسیستانتی ایشان تشویقم میکنند.

پیوند محبت مابین شما و رهجوهایتان به چه شکل است؟ و آن را چگونه دیدید؟

یک پیوند محبت عمیقی مابین من و رهجو هایم بسته‌شده بخصوص در این‌یک سال اخیر، پیوند محبت واقعی زمانی است که بتوانی بی‌قیدوشرط محبت کنی، محبت بلاعوض و بدون چشم‌داشت، محبت خالص و من نسبت به رهجوهایم این‌گونه عمل کردم و هر کمکی در توانم بود درزمینهٔ آموزش‌ها انجام دادم تا بتوانند راهشان را بیابند.

چه چیز باعث شد که به کمک راهنمایی فکر کردید و این خدمت را در خود دیدید؟

خانم فرنوش مرا بسیار تشویق می‌نمودند که می‌توانم کمک راهنما شوم و هر چه هم می‌گفتم در توانم نیست می‌گفتند من میدانم می‌توانی. درواقع من در خودم نمی‌دیدم ولی ایشان در من می‌دیدند و امروز بسیار ازایشان ممنونم چراکه در سفر دوم مسائل همچنان سختی برایم پیش می‌آمد و اگر کمک راهنما نشده بودم نمی‌دانم الآن در کجا و در چه مسیری بودم. کمک راهنمایی به حل مسائل زندگی‌ام بسیار کمک کرد چراکه من به دنبال آن بودم که یاد بگیرم تا بتوانم به رهجوهایم آموزش دهم؛ اما درواقع آن آموزش داشت به خود من درس می‌داد تا بتوانم مسئله‌ام را حل کنم.

کسی که می‌خواهد کمک راهنما شود چه باید بکند، چه مسیری را باید برود؟

اولین گام برای کمک راهنما شدن عشق است. باید عشق وخدمت به همنوع در وجودت باشد. من وقتی در لژیون می‌دیدم که کمک راهنمایم با چه عشقی به مادرها و همسرهایی که حالشان بسیار خراب بود امید می‌داد، من هم بسیار دوست داشتم مانند اوباشم و بتوانم به دیگران کمک کنم همین برای من یک انگیزه شد که در این مسیر باشم.

توصیه‌تان به رهجوهایتان چیست؟

به سفر اولی‌ها توصیه‌ام این است که من دارم می‌روم، من نیستم؛ اما کنگره هست و آن‌ها نباید به خاطر کمک راهنما بیایند که اگر یک روز رفت دیگر نیایند و کنگره را رها کنند بلکه باید هدف داشته باشند و مرتب بیایند و آموزش‌ها را دریافت کنند و توصیه‌ام به سفر دومی‌ها این است که تلاش کنند به درجه کمک راهنمایی برسند و لذت خدمت به همنوع را تجربه کنند.

در پایان اگر صحبتی مانده بفرمایید؟

امروز واقعاً خوشحالم از اینکه توانستم کمک راهنما بشوم و خدمت کنم. من نمی‌توانم بگویم به کنگره خدمت کردم چراکه ما با خدمت کردن در کنگره در اصل‌داریم به خودمان خدمت می‌کنیم و من هم با کمک راهنما شدن و خدمت در این جایگاه درواقع خدمت بسیار بزرگی به خودم کردم و آن برگرداندن زندگی‌ام به خودم بود.

 

مصاحبه:همسفر هما

وبلاگ همسفران کرج

Share
تعداد بازدید از این مطلب : 714
ادامه مطالب در آرشیو گفت و گو
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
1 نظر  
  • همسفرسیدحسین ازتبریز
زمان ارسال
1395/10/24 8:58:44
خدا قوت بسیار عالی بود خدا قوت بسیار عالی بود واقعا استفاده کردیم
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب
مشاهده آمار بازدید روزانه