تاریخ
پنج شنبه 23 دي 1395

کارگاه آموزشی جهان بینی کنگره 60؛ فرق عمل سالم با عمل به ظاهر نیک

موضوع : اخبار داخلی
ما مرتب در حال آموزش هستیم، هم‌گروه خانواده و هم‌گروه آقایان، دائماً می‌نویسند. به‌طوری‌که ما بی‌سواد پذیرش نمی‌کنیم، یک نفر که سواد ندارد، در لژیون نمی‌تواند کار کند.
کارگاه آموزشی جهان بینی کنگره 60؛ فرق عمل سالم با عمل به ظاهر نیک

چهاردمین جلسه از دوره پنجاه و هفتم سری کارگاه‌های آموزشی کنگره 60 با دستور جلسه فرق عمل سالم با عمل به‌ظاهر نیک در روز چهارشنبه مورخ 95/10/22 به استادی و نگهبانی مهندس و دبیری همسفر فاطمه رأس ساعت 11:30 آغاز به کار نمود.

سلام دوستان حسین هستم یک مسافر

امیدوارم حال همه شما خوب باشد، حال من هم خوب هست.

دستور جلسه ما فرق عمل سالم با عمل به‌ظاهر نیک است. چون بعضی‌اوقات می گوئیم عمل سالم و عمل نیک، ممکن است بعضی‌ها بگویند عمل نیک خوب است، برای همین گفتیم عمل به‌ظاهر نیک.

در یک‌کلام اگر بخواهیم بدانیم عمل سالم با عمل نیک فرقش چیست، فرقش این است که عمل سالم به عملی گفته می‌شود که نتیجه آن به خیر ختم می‌شود. هر عملی که نتیجه آن به خوب و خیر ختم شود، عمل سالم است. هر عملی که به خیر ختم نشود و به بدی و بیماری و اختلاف و مشکلات و فساد منتهی شود، عمل غیرسالم و به‌ظاهر نیک است.

خیلی از کارهایمان انجام می‌دهیم که ممکن است عمل ما نیک باشد، ولی نتیجه آن منتهی به مشکلات می‌شود.

همه ما فهمیدیم بچه‌هایی که در خیابان‌ها تکدی گری می‌کنند، متعلق به باندهای مخصوصی هستند، بچه‌ها را با اتوبوس پیاده می‌کنند و بچه‌ای که در آغوش آن‌ها است، کرایه‌ای هستند و این‌ها یک باند هستند، ولی همه شما به‌عنوان صدقه به این‌ها کمک می‌کنید.

اگر شما می‌خواهید کمک کنید، به معتادان کمک کنید، سرزنش نکنید و کمک کنید، این حداقل برای خودش است، این عمل نیک است.

برای اینکه به عمل سالم برسیم، کار بسیار سختی است و احتیاج به‌پیش نیاز دارد. همین‌طوری نمی‌توانیم بگوییم که ما عمل سالم انجام می‌دهیم، عمل سالم این است که در یکجا کتک بخوری و یک کتک بزنی. یکجا باید ببخشی و یکجا باید قصاص کنی. یکجا باید بکشی و یکجا باید کشته شوی. وقتی نگاه می‌کنید می‌بینید که در تمام قسمت‌های متضاد این عمل نهفته است. عمل سالم را همین‌طوری نمی‌توان انجام داد، چون نیاز به تشخیص دارد. تشخیص اینکه این کار عمل سالم است یا نه کار بسیار سختی است.

عمل سالم انجام دادن کار سختی است. آدم ممکن است ده‌ها کار انجام بدهد، به نیت خودش عملش، عمل سالمی است ولی در انتها مشخص می‌شود که عمل او مخرب بوده است.

عملی که الآن تمام خانواده‌ها نسبت به پرورش بچه‌هایشان انجام می‌دهند، عمل ناسالم است. بچه دختر یا پسر، 6 سالش است و یک اتاق اسباب‌بازی دارد. بچه تعیین می‌کند که شام چه بخوریم؟ ناهار چه بخوریم؟ مسافرت به کجا برویم؟ نتیجه‌اش چیست؟ یکسری بچه هروئینی، کراکی و بی‌ادب؛ که با عرض معذرت، حتی مردی هم در آن‌ها نیست. زنانمان هم از زنانگی افتاده‌اند. این‌ها عمل ناسالم است.

انگار که بچه‌ای که خداوند به ما داده است، آسمان سوراخ شده و این بچه برای ما آمده. می‌دود، می‌گوییم چرا می‌دود؟ این پیش فعال است. یک مقدار در خودش فرو می‌رود، می‌گوییم این افسرده است.

این است که طریقه تربیت بچه‌مان را بلد نیستیم و تمام فکر و قوای پدر و مادر روی این بچه جمع شده است. تمام انرژی و سرمایه‌شان شده بچه. نتیجه‌اش این است که بچه مریض به وجود می‌آید، بچه وقتی وارد جامعه می‌شود، جامعه این‌گونه تحویلش نمی‌گیرد، جامعه خشن است، جامعه مثل پدر و مادر لطیف و نرم نیست.

مثل‌اینکه بچه پلنگی را در خانه بیاورید و پرورش بدهید، وقتی رهایش می‌کنید به بیرون، دچار هزاران مشکل می‌شود.

عمل ناسالم دیگر اینکه تغذیه ما به‌طورکلی غلط است. غذای سالم نمی‌خوریم، برای همین است که در هرکجا می‌روید، پر از دکتر و پزشک است. هوا هم که آلوده است، غذا هم که همه‌جا پرشده است از فست فود. الآن دیگر غذاهای پرانرژی نیست.

کشک به‌عنوان یک غذای پرپروتئین بود که مردم استفاده می‌کردند، الآن دیگرکسی نمی‌خورد. حلوای ارده، دیگر هیچ‌کس نمی‌خورد. در زمستان یکی از خوراک‌هایی که مردم می‌خوردند، ارده‌شیره است. شیره خرما و انگور را با ارده می‌گیرند و قاطی می‌کنند و مملو از ویتامین E است، بسیار مقوی است برای روده و معده و باز کردن رگ‌ها، جلوگیری از سکته. قهرمانان شنایی آمریکائی به این نتیجه رسیده بودند که روغن کنجد بخورند. چون ارده آنجا نیست. این‌قدر مقوی و دوپینگ کننده است. در زمستان بسیار گرم و مؤثر و پر از املاح و ویتامین‌ها است. این‌ها فرقق عمل سالم و ناسالم است.

پیتزا و لازانیا عمل ناسالم است، کشک و حلواارده عمل سالم است.

برای اینکه ما بتوانیم عمل سالم انجام بدهیم، نیاز به یک زیربنای قوی داریم. همان شعاری که در باستان داشتیم، پندار نیک، گفتار نیک، عمل نیک؛ که ما تغییرش دادیم و گفتیم پندار سالم، گفتار سالم و عمل سالم.

پندار سالم یک پیش‌نیاز دارد و آن‌هم قلب و دل سالم است. فی قلوبهم مرضهم، در بعضی قلب‌ها مرض است. تا قلب سالم نشود، پندار سالم نشود. موقعی که در قلب انسان مریضی است، حسودی، کینه‌توزی، انتقام‌جویی، بی‌گذشتی، سنگدلی، سیاهی قلب، هیچ‌گاه پندار سالم نخواهد شد.

برای اینکه پندارمان سالم باشد، باید قلب و دلمان سالم باشد. انسان‌ها و موجودات هستی باید برای ما مهم باشند. دیگران باید برای ما ارزش داشته باشند و خوبی و رنجشان برای ما مهم باشد. اگر کسی مشکلی دارد، باید برای ما مهم باشد و خودمان را در آن مشکل سهیم بدانیم. باید خیابان‌ها برای ما ارزش داشته باشد و در خیابان‌ها آشغال نریزیم. حریم‌ها را نگه‌داریم. پس باید دل سالم باشد.

برای اینکه قلب سالم باشد، بازهم پیش‌نیاز دارد. باید تزکیه و پالایش بشوی. تا تزکیه و پالایش نشویم، قلب سالم نمی‌شود.

پس شد، عمل سالم، گفتار سالم، پندار سالم، قلب سالم و تزکیه و پالایش. باید از تمام ضد ارزش‌ها کم‌کم پرهیز کنیم. وقتی پرهیز کردیم، دل آدم روشن می‌شود. قلب آدم از سیاهی درمی‌آید. کسی که قلبش سیاه است، بیشترین رنجش برای خودش است. کسی که دلش سیاه است، بیشترین رنجش برای خودش است. کسی که حسادت دارد، بیشترین رنجش برای خودش است. کسی که کینه دارد، بیشترین رنجش برای خودش است. کسی که بخواهد انتقام بگیرد، بیشترین رنجش برای خودش است. تمام اعمال ضد ارزشی، رنجشان برای خود شخص است.

پس اگر خواستیم عمل سالم انجام بدهیم، پیش‌نیاز دارد. باید قلب شما برای دیگران بتپد، دوستت داشته باشند و دوستشان داشته باشی.

دیشب یک فیلمی نگاه می‌کردم، یکسری کارتن‌خواب‌ها در آمریکا و در بیابان بودند. گداهای آمریکا خیلی بدتر ازاینجا هستند، فیلم وحشتناکی بود. کسی که بی‌خانمان بود، فقط دلش می‌خواست که یک نفر دوستش داشته باشد. می‌گفت: من به تو پول می‌دهم، فقط می‌خواهم دوستم داشته باشی.

انسان دلش می‌خواهد که دیگران دوستش داشته باشند. اگر کسی انسان را دوست نداشته باشد، انسان مریض می‌شود و هزاران بیماری می‌گیرد. این خیلی مهم است که یک نفر ما را دوست داشته باشد. انسان به این موضوع نیاز دارد. پس برای اینکه دوستت داشته باشند، باید قلبت روشن باشد.

اینکه خداوند می‌گوید، برای این نیست که بخواهد ما را تنبیه کند، خداوند می‌خواهد ما یاد بگیریم، این‌ها همه به نفع ماست.

دوزخ شرری ز رنج بیهوده ماست

فردوس دمی ز بخت آسوده ماست

بنابراین رسیدن به عمل سالم، آموزش و زمان، روی خودمان کار کردن، به قول مثلث امین تفکر می‌خواهد (خیلی مثلث خوبی است، هرکجا من می‌روم، به این مثلث برمی‌خورم) ما این‌ها را نیاز دارد.

ما مرتب در حال آموزش هستیم، هم‌گروه خانواده و هم‌گروه آقایان، دائماً می‌نویسند. به‌طوری‌که ما بی‌سواد پذیرش نمی‌کنیم، یک نفر که سواد ندارد، در لژیون نمی‌تواند کار کند. اگر نتواند بنویسد، مزاحم دیگران است.

آن‌قدر عمل سالم مهم است که شما همه‌جا در کلام‌الله می‌بینید که می‌گوید: ان الذین آمنو و عملو الصالحات ... ان الانسان لربهی لکنود، ان الذین آمنو و عملو الصالحات ...

همه‌جا یک "و" داریم و یک "یا". یا می‌گوییم می‌توانی بروی چمران و اتوبان کرج و خیابان فلان ... یکجا می‌روی می‌گویند چهار قطعه عکس، رونوشت شناسنامه، آزمایش اعتیاد و ... وقتی "و" باشد، یعنی حتماً باید این‌ها باشند، اگر یکی از این‌ها نباشد، کار درست پیش نمی‌رود. وقتی اینجا می‌گوید "و" عمل الصالحات و تواسعوا بالحق و تواسعوا بالمرحمه یعنی باید عمل سالم یا عمل صلح آمیز و مهربانی و حقیقت باهم باشند.

در وادی پنجم هم می گوید اگر تفکر وارد عمل نشود، هیچ اثری ندارد؛ بنابراین امیدوارم که ما فرق عمل سالم و عمل نیک را بدانیم.

در زندگی اگر مقداری خودمان سختی بکشیم، اگر مقداری بچه هایمان را سختی بدهیم یا برنامه ریزی های دیگری انجام بدهیم، کاملاً به نفع ماست.

عمل سالم این است که اگر 100 تومان داریم، 50 تومان را خرج کنیم و بقیه را برای روز مبادا نگه داریم.

عمل نیک این است که شما به دوستت اعتماد کنی و برایش ارزش قائل باشی، اگر می خواهی مالت را به دستش بدهی. این بسیار نیک است.

عمل سالم می گوید، اگر می خواهی پول به دوستت بدهی، از او رسید بگیری.

عمل نیک می گوید که تمام اختیارات را به برادر و خواهرت بدهی تا دنبال کارهایت بروند، ولی عمل سالم می گوید نوشته و رسید بگیر و بعد این کار را انجام بده.

هر زمان اگر خواستید معامله ای انجام بدهید، در نظر بگیرید که اگر روزی رابطه تان سیاه شد، آیا آنروز هم می توانید این کار را باز با او انجام بدهید. 100 میلیون پول به یک نفر می دهید و رسید هم نمی گیرید، ببینید که اگر روزی بین شما اختلاف افتاد، می توانید این پول را از او بگیرید.

مطلب؛

شرایط نگهبانی روزهای چهارشنبه دقیقاً مثل شرایط نگهبانی جلسات آقایان و خانواده است.

در مورد شرایط امتحان اردیبهشت ماه تا روز امتحان شخص باید حداقل 6 ماه در لژیون ویلیام وایت حضور داشته باشد.

 

نام فایل تاریخ مدت زمان حجم (MB) لینک
فایل صوتی سخنان مهندس 95/10/22 00:29:10 13.3 دانلود
فایل صوتی رهایی ها 95/10/22 01:45:51 36.9 دانلود
 
نگارنده: مسافر احمد شریفیان
عکس: مسافر سعید
کنگره 60

 

Share
تعداد بازدید از این مطلب : 7295
ادامه مطالب در آرشیو اخبار داخلی
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
11 نظر  
 • محراب مهرابی . الهیه مشهد
زمان ارسال
1395/10/26 8:29:1
سلام . از خداوند می خواهم تا با آموزش گرفتن در مسیر صراط مستقیم قرار گیرم و فرق بین عمل سالم و عمل به ظاهر نیک که هر عمل هستند اما میبایست فرق آنها را از هم با دانایی لازم کسب کنم . از شما جناب آقای مهندس تقدیر و تشکر دارم و امیدوارم بتوانم سنگش رو به اندازه بگذارم .
 • علیرضا شهبازی
زمان ارسال
1395/10/25 21:55:32
با سلام خدمت مهندس دژاکام عزیز که صحبتهاش از میلیونها قرص ارامبخش تأثیر گذارتره و از دنیا ثروت ارامش بخشتره الهی قربونت برم سالار مرد عاشقتم و با کل وجودم میگم دوستتان دارم خدا از عمر ما کم کنه و به عمر شما اضافه که تا رو زمین هستیم در کنار هم باشیم
 • همسفرلیلی محمدی ازحر
زمان ارسال
1395/10/25 15:53:8
عرض درود وخداقوت خدمت جناب مهندس استفاده بردم از سخنان گرانبهاتون خدا پشت وپناهتون باشه انشاالله...
 • محمدمحمودی
زمان ارسال
1395/10/24 19:8:48
کلی استفاده بردم از حرفاتون آقای مهندس عزیز....خیلی مفید هستش سخنان پر محتواتون....خداقوت و تشکر از همه خوبیهاتون....
 • علی رضوانی
زمان ارسال
1395/10/23 21:49:31
سلام خداقوت آقای مهندس عزیز ازشماسپاسگزارم
 • فرهاد
زمان ارسال
1395/10/23 21:38:33
سلام و خدا قوت خدمت شما جناب آقای مهندس ، وجود شما و آموزشهايتان برای من باعث آرامش و قوت قلب است و از بودنتان و زحماتتان سپاسگزارم.
 • همسفر عذرا .اهواز
زمان ارسال
1395/10/23 20:53:45
سلام خدا قوت استاد گرامی عالی وآموزنده استفاده کردم سپاگذرام به امید موقعیت روز افزون برای تمامی اعضا کنگره 60
 • همسفر فاطمه
زمان ارسال
1395/10/23 16:1:49
بسیار عالی وزیبا دستور جلسه بیان شدخداقوت به آقای مهندس که با مثال های زندگی فرق عمل سالم وعمل به ظاهر نیک را برای ما روشن کردند.
 • نعمت
زمان ارسال
1395/10/23 13:38:54
سلام خدا قوت
 • حسن...هیدج
زمان ارسال
1395/10/22 21:55:28
سلام تشکرمی کنم ازآقای مهندس..دعامی کنم برای سلامتی شما.
 • آیدین
زمان ارسال
1395/10/22 13:50:50
سلام وخسته نباشید . سپاس از خدمتگذاران کنگره۶۰
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب
مشاهده آمار بازدید روزانه